Szympansy w Senegalu polują włóczniami

Rozmowy na tematy niekoniecznie ściśle ezoteryczne. Co nowego w nauce? Co ostatnio odkryto, a co zbadano? Co już wiemy, a czego jeszcze nie wiemy?
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4867
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 950

Szympansy w Senegalu polują włóczniami

Post autor: Ivellios »

W Senegalu stado szympansów używa do polowań drewnianych włóczni. Pierwszy raz byliśmy świadkami czegoś takiego - mówią naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii.
Opisują w "Current Biology" 22 zaobserwowane sytuacje, w których szympansy żyjące na sawannie w południowo-wschodnim Senegalu polowały na mniejsze od siebie naczelne - małpiatki galago senegalskie. Zrywały z drzewa gałęzie ponadpółmetrowej długości, oczyszczały je z mniejszych gałązek i liści, a potem ostrzyły jeden koniec zębami. Tak przygotowaną bronią dźgały małpiatki ukrywające się w drzewnych dziuplach. Naukowcy podkreślają, że szympansy uderzały bardzo mocno i wielokrotnie, aż do skutku.

- Trudno mówić o przypadku. Tym bardziej że włócznią posługiwało się wiele małp z tego samego stada - podkreśla dr Jill Pruetz, antropolog z Uniwersytetu Stanowego w Iowa w USA. Co ciekawe, prym podczas polowania wiodły nie dojrzałe samce, lecz samice i młode szympansy. - Zupełnie jak u nas, gdzie nowinki, szczególnie te związane z narzędziami, są najchętniej podchwytywane przez młode pokolenie. A może mieliśmy do czynienia z lekcją, jakiej matki udzielały swoim dzieciom? - zastanawia się dr Pruetz.

Uczona podejrzewa, że szympansy z senegalskiej sawanny polują na niewielkie małpiatki, bo w ich środowisku brakuje większych małp z rodziny makakowatych, które są ulubioną zwierzyną łowną szympansów w innych rejonach Afryki. To kolejne ważne odkrycie na temat szympansów. Półtora tygodnia temu amerykański tygodnik "Proceedings of the National Academy of Sciences" napisał o znalezieniu w Wybrzeżu Kości Słoniowej kamiennych narzędzi wykonanych przez szympansy ponad 4 tys. lat temu.

Źródło: http://www.gazetawyborcza.pl/1,76842,3942747.html

Jeszcze trochę i małpom internet podłączą :P
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Ewolucja trwa :D
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

Czytając ten temat trudno mi się było skupić bo szukałem szczęki która mi opadłą jak przyczytałem pare pierwszych zdań :OOOOOOOOOOOOOOOOO
Farbenhait
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 2
Rejestracja: 2007-05-02, 20:32
Lokalizacja: brać na chleb??

Post autor: Farbenhait »

Szympansy mają w 90 procentach ludzkie geny. Są więc mądre;)
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

Geny moga pomoc w nauce pewnych czynności, ale nie urodzisz się madry- bo masz geny. Do tego potrzebny jest rozwój. Jak widać zwierzęta są coraz mądrzejsze, co potwierdza teorie Darwina(ogólnie chodzi o ewolucje).

BTW: Witam na forum nowego usera i pozdrawiam! ;)
Ostatnio zmieniony 2007-05-03, 00:22 przez Kazzone, łącznie zmieniany 1 raz.
Xymena
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 51
Rejestracja: 2006-06-08, 18:52
Lokalizacja: war.-maz.

Post autor: Xymena »

Co na to pan starszy Giertych?
A co będzie jak zaczną polować na wieksze zwierzęta? A potem na ludzi i wszystko możliwe co się rusza ;) Aż mi się przypomniał ten film "Kongo".
Dajcie żyć, będziemy mieli przez tą ewolucje naturalnego wroga. A potem szympansy zapanują nad światem...
Shaolin0
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 89
Rejestracja: 2005-12-21, 23:41
Lokalizacja: z Kosmosu

Post autor: Shaolin0 »

Ty mistrzu, zamiast podawać złe dane, to sobie możesz zawsze luknąć na wikipedie lub encyklopedie... Z małpami mamy 98% genów. Jednakże te 2% to baaaaaardzo dużo :)
Ostatnio zmieniony 2007-05-03, 19:07 przez Shaolin0, łącznie zmieniany 1 raz.
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

Znalazłem ciekawy artykuł w internecie:
http://www.nauka.gildia.pl/newsy/archiw ... ucja_genow

Trudno mi się wypowiedzieć w sprawie tego artykułu...więc zróbcie to za mnie ;)
Lauwiasz
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 211
Rejestracja: 2007-04-17, 17:31
Lokalizacja: Złe Miejsce

Post autor: Lauwiasz »

Taaa.. Proponuję zacząć oglądać całą serię "Planety Małp" a może już maup? ;P Ludzie... Wyluzujcie- to jeszcze nie koniec świata, przecież całe hordy różnych gatunków mają większe mózgi od ludzi i jakoś jeszcze dominujemy na tej zakichanej planecie... :)
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

Ja nie twierdze że "planeta małp" się spełni, poprostu chciałem się podzielić "znaleziskiem" ;)
Lauwiasz
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 211
Rejestracja: 2007-04-17, 17:31
Lokalizacja: Złe Miejsce

Post autor: Lauwiasz »

Ja też nie :D Raczej chciałem obrócić powagę sytuacji w dobry dowcip :D
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

No to ci się udało :P
marta.heva
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 262
Rejestracja: 2007-07-01, 14:45
Lokalizacja: Piastów

Post autor: marta.heva »

no cóż ... od dawna było wiadomo że szympansy i delfiny to najinteligetniejsze zaraz po człowieku (chociaż o niektórych ludziach nie można tego powiedzieć) stworzenia na ziemi. Już dawno było wiadomo, że posługują się narzędziami do zdobywania pokarmu np gałązkami wygrzebują termity z kopców, potrafiły używając języka migowego powiedzieć człowiekowi jaki jest stan ich emocji i czego aktualnie potrzebują ... wcale bym się nie zdziwiła gdyby któregoś dnia szympansy nauczyły się czytać i pisać :P w końcu my też pochodzimy od takich właśnie małp ... wszyscy oprócz panów Giertychów
DragonFire
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 858
Rejestracja: 2006-06-17, 14:05
Komentarze: 1

Post autor: DragonFire »

małpy polują na małpy dzidami... ludzie polują na ludzi czym popadnie... może biorą z nas przykład? :)
ubik
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 8
Rejestracja: 2007-07-13, 02:37
Lokalizacja: Los Angeles

Post autor: ubik »

Dziwna sprawa. Skoro małpy te polowały i żywiły się mięsem, to doprowadziło to do rozwoju ich mózgów. Skutek jest jaki jest, za kilkadziesiąt tysięcy lat opanują pewnie sztukę pisania, mówienia i pewnie mowy:).
marta.heva
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 262
Rejestracja: 2007-07-01, 14:45
Lokalizacja: Piastów

Post autor: marta.heva »

mówienia i pewnie mowy
czy mówienie i mowa to nie to samo?
DragonFire
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 858
Rejestracja: 2006-06-17, 14:05
Komentarze: 1

Post autor: DragonFire »

"czy mówienie i mowa to nie to samo?"
spytaj tych małp, dla nich to pewnie to samo... tylko ludzie wymyślają w tym różnice :-P

ja jednak myśle, że kolega miał co innego na myśli, tylko wyrazy mu się zdublowały :-P
Awatar użytkownika
Majesttic
Moderator
Moderator
Posty: 256
Rejestracja: 2005-05-15, 18:23
Lokalizacja: Mysłowice
Komentarze: 1

Post autor: Majesttic »

Prawdziwy przykład że istnieje ewolucja, oraz że trwa nadal...może też to pokazywać że rozwój ingerencji ludzi w naturę jednak nie blokuje dalszej ewolucji...i to że nawet rozwój cywlilizacyjny nie przeszkadza w ewolucjii....
marta.heva
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 262
Rejestracja: 2007-07-01, 14:45
Lokalizacja: Piastów

Post autor: marta.heva »

powiedziałabym nawet, że rozwój cywilizacji i ingerencja człowieka w naturę sprzyja ewolucji, bo zmusza do coraz to nowszych "rozwiązań" w przystosowaniu się poszczególnych gatunków do otoczenia.

Wróć do „Ciekawostki”