Dlaczego istnieje życie?

Filozofia oznacza dosłownie "umiłowanie mądrości". Określenie to i jego znaczenie pochodzi prawdopodobnie od matematyka i filozofa Pitagorasa żyjącego w VI wieku p.n.e., obecnie termin jest używany w różnych znaczeniach.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

czym jest Bog?
Bóg to wymysł człowieka, personifikacja jakiejś rzeczy, o którek ludzie myślą, ale nie wiedzą czym jest, nie doświadczyli jej, pozostająca w sferze domysłów i wiary.
michal77 pisze:skad się wzielo zycie?
Ze związków chemicznych i reakcji elektrochemicznych.
czym jest czlowiek?
Kupą mięsa. ;p
Hugon
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 204
Rejestracja: 2006-01-26, 23:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Hugon »

Nightwalker pisze:Bóg to wymysł człowieka, personifikacja jakiejś rzeczy, o którek ludzie myślą, ale nie wiedzą czym jest, nie doświadczyli jej, pozostająca w sferze domysłów i wiary.
Być może tak a może jednak nie. Tak samo łatwo jest przeprowadzić dowód na istnienie Boga jak rónież na jego nieistnienie. Równie dobrze można to samo powiedzieć o reakcjach na poziomie subatomowym. Do niedawna nie można było ich zaobserwować. Czy w związku z tym należy przyjąć twierdzenie, że nie istniały?
Nightwalker pisze:michal77 napisał/a:
skad się wzielo zycie?

Ze związków chemicznych i reakcji elektrochemicznych.
Które to realcje w sposób czysto przypadkowy doprowadziły do powstania życia w takiej formie jak obecnie. Może to i prawda ale jak dla mnie mocno naciągana. I wcale nie tłumaczy dlaczego w przyrodzie występuje harmonia i sens.
Nightwalker pisze:Cytat:
czym jest czlowiek?

Kupą mięsa. ;p
Dziękuję, postoję - Wybacz, być może Ty się tak czujesz ale ja mam nieco większe aspiracje. Prędzej bym się z Tobą zgodził gdybyś napisał, że człowiek jest myślącą i czującą kupą mięsa. Chociaż i wtedy miałbym duże zastrzeżenia co do określenia "kupa"
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Każda kupa mięsa jest czująca i myśląca (na jakiś sposób) - o ile jest żywa.
Hugon pisze:Tak samo łatwo jest przeprowadzić dowód na istnienie Boga jak rónież na jego nieistnienie.
W ten sposób można spróbowaćpodważyć wszystko i nie miałoby to większego sensu. Jeżeli nie ma konkretnych dowodów i wyjaśnień, nie należy tworzyć bytów ponad potrzebę. Nie można wyjaśniać jednych niewyjaśnionych spraw innymi niewyjaśnionymi.
Awatar użytkownika
michal77
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 83
Rejestracja: 2006-04-03, 01:57
Lokalizacja: Manchester

Post autor: michal77 »

no wiec czym jest Bog
:)))
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4866
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 950

Post autor: Ivellios »

Ja powiem tak:
Czymś lub kimś, czego/kogo nie widzimy, nie słyszymy, ale w co/kogo wierzymy i czym/kim się "kierujemy".
Hugon
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 204
Rejestracja: 2006-01-26, 23:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Hugon »

Nightwalker pisze:Jeżeli nie ma konkretnych dowodów i wyjaśnień, nie należy tworzyć bytów ponad potrzebę.
Zgoda, nie należy tworzyć, ale nie należy również poprzez brak możliwości obserwacji odbierać tym bytom prawa do istnienia.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Powiem inaczej - należy uznawać rzeczy potwierdzone i wyjaśnione, nie można wykluczać całkowicie innych możliwości.
Hugon
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 204
Rejestracja: 2006-01-26, 23:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Hugon »

Z tym stwierdzeniem mogę się całkowicie zgodzić

Wróć do „Filozofia”