Świętokrzyskie Lasy nr. 1 (1-3.05.10)

Awatar użytkownika
ifar15
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 305
Rejestracja: 2010-03-01, 20:07
Lokalizacja: Kraków
Komentarze: 1

Świętokrzyskie Lasy nr. 1 (1-3.05.10)

Post autor: ifar15 »

W weekend majowy czyli od 1-3 maja miała miejsce wyprawa w jeden z lasów świętokrzyskich. W wyprawie tej wzięła udział tylko jedna osoba czyli ja.
Na początku obawiałem się deszczu ale gdy wyruszyłem w teren chyba szczęście mi sprzyjało bo od razu przestało padać. Jednak było bardzo mokro i już po pewnym czasie czułem że mam w butach pełno wody jednak w ogóle się tym nie przejąłem. Wszedłem do lasu i na początku szedłem główną ścieżką. Od razu we znaki dały mi się komary. Teren był dość podmokły a każda kałuża była wylęgarnią komarów. W końcu zacząłem zbaczać ze ścieżki i po chwili już zupełnie byłem w samym środku lasu. Nie był on aż tak duży i wystarczyła szczypta zmysłu orientacji żeby się nie zgubić dlatego zgubienie się nie zagrażało mi. Im dalej w las tym więcej komarów które były niezwykle uciążliwe. Również ilość wody rosła wprost proporcjonalnie do odległości od głównej ścieżki. W końcu natrafiłem na istnie bagno które prawie wchłonęło moje buty. Musiałem się wycofać i pójść inną drogą bo w przeciwnym wypadku zaliczyłbym kąpiel błotną która ponoć jest zdrowa ale jakoś nie byłem w nastroju żeby to sprawdzać. Poszedłem więc inną drogą zdecydowanie bardziej suchą. Co chwile widziałem żaby z tego samego jakże pospolitego gatunku-żaba trawna. Las był liściasto iglasty choć w większym stopniu był on iglasty. W końcu doszedłem do miejsca gdzie rosły tylko dęby. Dalej był teren porośnięty gęsto wysokimi krzakami średniej wysokośći około 3 m. Natknąłęm się tam na sporo owadów które dla wielu osób uchodziły by za biedronki, jednak to nie były biedronki. Były to Rynnice topolowe (Melasoma populi) Oto one:

http://img6.imageshack.us/i/rynnicatopo ... asoma.jpg/
http://img52.imageshack.us/i/s5024008.jpg/
http://img91.imageshack.us/i/s5024009.jpg/
http://img42.imageshack.us/i/s5024010.jpg/

Szedłem dalej aż w końcu doszedłem do miejsca mniej zarośniętego. Na jednym z krzewów dostrzegłem wiele owadów z gatunku Hurmak olszowiec (Agelastica alni):

http://img707.imageshack.us/i/hurmakols ... lasti.jpg/
http://img225.imageshack.us/i/s5024031.jpg/

W pobliżu było znowu wiele kałuż a w nich żaby, oczywiście obecność komarów czułem bez przerwy. W końcu na jednej z roślin spostrzegłem dziwnego owada, przyznam że mieliśmy kłopot z jego identyfikacją ale jednak się udało, okazało się że był to Wtyk straszyk (Coreus marginatus) :

http://img295.imageshack.us/i/s5024014.jpg/
http://img571.imageshack.us/i/s5024011.jpg/

Potem jeszcze trochę pochodziłem ale w końcu postanowiłem udać się do domu, oprócz tych owadów to niewiele widziałem jednak gdy wracałem, na chodniku zauważyłem Opuchlaka (Otiorhynchus subdentatus) to on:

http://img38.imageshack.us/i/opuchlakot ... ussub.jpg/

To wszystko było 1 maja. 2 maja nie wyruszyłem w teren z powodu beznadziejnej pogody, jednak 3 maja mimo naglącego mnie czasu znalazłem chwilę aby przejść się główną ścieżką w lesie. Do tej pory uważałem że nie można zbyt wiele zobaczyć na głównej ścieżce, sądziłem że po prostu trzeba wejść głębiej w las. Myliłem się, okazało się że można całkiem dużo zobaczyć tylko trzeba mieć trochę szczęścia. Zauważyłem lisa i udowodniłem sobie że w tym lesie są większe zwierzęta niż wiewiórki bo miałem co do tego wątpliwości. Co ciekawe lis mnie dość długo nie zauważał. Oto on:

http://img43.imageshack.us/i/lisekt.jpg/

Potem szedłem dalej ale już nic ciekawego nie zobaczyłem. Wróciłem do domu a z domu wyjechałem już do Krakowa. Wyprawa na pewno była ciekawa jednak nie zauważyłem nic nadzwyczajnego. Sądze że każda mniej owocna wyprawa jest o tyle cenna że zdobywa się coraz to nowsze doświadczenia. Także podsumowując to nie widziałem nic ciekawego jeżeli chodzi o kryptozoologię i ufologię ale na ogół wyprawa była naprawdę ciekawa i dostarczyła mi nowych doświadczeń.
Jeszcze na koniec zdjęcie tego lasu, trzeba zaznaczyć że jest on nieopodal zalewu:

http://img695.imageshack.us/i/lashg.jpg/


Pozdrawiam Rafał „ifar15” Warszycki
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: Świętokrzyskie Lasy nr. 1 (1-3.05.10)

Post autor: Ruskof »

Drewna tam nie brak,przy odrobinie umiejetnosci moglbys i tam noc spedzic :D
Adanek
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 150
Rejestracja: 2009-09-10, 15:47
Lokalizacja: Białystok

Re: Świętokrzyskie Lasy nr. 1 (1-3.05.10)

Post autor: Adanek »

No ciekawe :) Ja też czasami wychodzę na spacer do lasu, mam jakieś 900m do niego. Ifar nie długo zrobisz filmiki prawie jak bear grylls hehe :) Pozdrawiam Adrian
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Świętokrzyskie Lasy nr. 1 (1-3.05.10)

Post autor: Spock »

Duży pozytyw za identyfikację gatunków.
Zaopatrz się w mikroskop to zobaczysz jeszcze więcej.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Świętokrzyskie Lasy nr. 1 (1-3.05.10)

Post autor: Arek »

Widać że czas spędzasz ciekawie, takie wyprawy wiele uczą i każda jest inna nawet jak wchodzisz do tego samego lasu. Chociaż ten sam las zawsze jest inny. Słynne stare powiedzenie mówi że nikt nie wchodzi 2 razy do tej samej rzeki.
powodzenia i wytrwałości!
Galaktyczna
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 3
Rejestracja: 2010-03-12, 23:22

Re: Świętokrzyskie Lasy nr. 1 (1-3.05.10)

Post autor: Galaktyczna »

Po przeczytaniu tej relacji jedno jest dla mnie pewne: jeśli nie Brytyjczycy udowodnią istnienia ufo to zrobi to ifar15 :) Komary, bagna, śmiercionośne żaby trawne, buty pełne wody i co najgorsze biedronkopodobne krwiożercze owady :D mmm... twardzielu ;P
Abraksas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: 2010-03-06, 22:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Świętokrzyskie Lasy nr. 1 (1-3.05.10)

Post autor: Abraksas »

Rafał jest jak Rambo.Nic m nie przeszkodzi w wykonaniu zadań :D
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Raporty z wypraw badawczych”