tarot i talie

Wszelkie tematy związane z Tarotem i jego zastosowaniem
Awatar użytkownika
SpiralOfParadox
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 4
Rejestracja: 2011-01-01, 14:05

tarot i talie

Post autor: SpiralOfParadox »

Witam przymierzam się ostatnio do tarota i jako osoba całkiem zielona jeszcze chciałabym dostać kilka odpowiedzi na pytania. Ostatnio rozglądałam się po taliach jakie można zakupić i bardzo przypadły mi do gustu kilka rodzai : Maroon Tarot, Secret Tarot oraz Bosch Tarot który z nich będzie nadawał się lepiej? Wiem, że talie trzeba wyczuć ale chodzi mi o to która z tych wymienionych będzie łatwiejsza do opanowania przez osobę początkującą. Słyszałam, że tarot marsylski jest łatwy ale jestem wzrokowcem więc obrazki na kartach robią znaczącą różnice, a proste symbole zawarte na nim nie przemawiają jakoś do mnie za specjalnie. Jeśli macie jakieś rady dla mnie co do wyboru talii to chętnie posłucham.
Chciałam bym również abyście polecili mi w miarę dobrą książkę o tarocie i symbolice tych kart. Z internetu to jedynie okładki można pooglądać z krótkim opisem lecz nie za bardzo się wie co tak dokładnie jest w niej i w jakim stopniu jest to napisane. W moim mieście nie ma księgarń czy sklepów z książkami o tej tematyce :/
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: tarot i talie

Post autor: Dagmara »

Witaj.
Naprawdę ciężko jest komuś doradzić jeśli mowa o doborze odpowiedniej talii, ponieważ każdy człowiek jest inny, jedni mają większą wyobraźnię oraz intuicję, są bardziej otwarci, inni natomiast nie, dlatego talia, która może mnie się wydawać za łatwą do opanowania, dla Ciebie może być za trudna itd.

Ogólnie w swoim zbiorze kart posiadam talię Maroon, którą osobiście uważam za bardzo łatwą, z tym, że ja swą przygodę z kartami zaczęłam od dość ciężkiej talii, która nie polecana jest początkującym i z którą pracowałam przez dwa lata, stąd też później bez najmniejszego problemu opanowałam Maroona.
Dlatego podkreślam to co mnie się wydaje za łatwe wcale nie powiedziane jest, że dla Ciebie również będzie...

Jedyne co mogę doradzić, to może odpuść sobie tego Boscha, a rozważaj pomiędzy Secret i Maroon, choć równie dobrze możesz zakupić obie talie.
Co do książek to na dobry początek polecam dzieła Witolda Suliga, oraz Aleksandrę Jaśniak.
Słyszałam też, że książka Crowleya jest bardzo dobra, ale sama od siebie na jej temat nic nie mogę powiedzieć, ponieważ nie było mi dane jeszcze jej przeczytać.
Awatar użytkownika
SpiralOfParadox
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 4
Rejestracja: 2011-01-01, 14:05

Re: tarot i talie

Post autor: SpiralOfParadox »

A czym tak właściwie różnią się te rodzaje tarota? Tym że mają inaczej zinterpretowane przedstawienie poszczególnych kart (obrazki) czy może ich "przeznaczenie" się różni? Jeśli kupie np, Maroon'a to mogę nim stawiać różne "układy" tarota?
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: tarot i talie

Post autor: Dagmara »

SpiralOfParadox pisze:Tym że mają inaczej zinterpretowane przedstawienie poszczególnych kart (obrazki)
Tak, ponieważ tarota nie odczytujesz tylko na podstawie podręczników, ale i również z całości.
I owszem jak najbardziej będziesz mogła kupując Maroona stawiać różne rozkłady.

Jak znajdę to prześle Ci na PW bardzo dobre forum o tarocie, abyś mogła sobie poczytać.
Awatar użytkownika
SpiralOfParadox
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 4
Rejestracja: 2011-01-01, 14:05

Re: tarot i talie

Post autor: SpiralOfParadox »

dagmara pisze:Tak, ponieważ tarota nie odczytujesz tylko na podstawie podręczników, ale i również z całości.
I owszem jak najbardziej będziesz mogła kupując Maroona stawiać różne rozkłady.

Jak znajdę to prześle Ci na PW bardzo dobre forum o tarocie, abyś mogła sobie poczytać.

Będę bardzo wdzięczna :)
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: tarot i talie

Post autor: Dagmara »

Chciałabym jeszcze coś Ci doradzić, zanim zaczniesz pracę z talią Maroon, zapoznaj się dokładnie z obrazami Tarota Marsylskiego, ponieważ on najlepiej przedstawia obrazkową symbolikę Wielkich Arkanów.
Zwracaj uwagę na wszystko,np. co mag trzyma na swym stole, kolor koni rydwanu-obraz obranej drogi, co sprawiedliwość dzierży w swych dłoniach, ogólny wygląd głupca, kroczącego z naderwanym tobołkiem ku nieznanej drodze, diabła, słońca pod którym znajduje się dwoje młodych ludzi, księżyca itd.
Wszystko to są podstawowe symbole, z którymi jak najbardziej musisz się zapoznać, ponieważ w talii Maroon masz również przekształcony symboliczny obraz niektórych kart, weźmy przykładowo kartę słońca, która dla kobiety oczekującej potomstwa może symbolizować narodziny chłopca, lub bliźniąt, w Maroonie nie masz tego rysunkowo pokazanego, a w tarocie Marsylskim jak najbardziej.
I samo skojarzenie słońce- energia męska itd.
Rozumiesz o co mi chodzi :)

Zanim jednak zdecydujesz się na kupno Maroona, to radzę również pooglądać talie Gold Tarot- Tarot pozłacany, oraz Tarot of Dreams, przepiękne nie trudne talie, szczególnie ta druga.
Awatar użytkownika
SpiralOfParadox
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 4
Rejestracja: 2011-01-01, 14:05

Re: tarot i talie

Post autor: SpiralOfParadox »

Postanowiłam jednak do nauki zakupić sobie tarot marsylski Starowiejskiej. Przeglądając tą książkę zainteresowało mnie to, że nie ma w niej napisane nic o oczyszczaniu kart więc jak z tym jest? Należy oczyszczać karty czy nie? Przecież jeśli np, stawiamy komuś tarota to i tak obca osoba dotyka naszych kart.
Drugą nurtującą mnie sprawą są pozycje odwrócone kart przy stawianiu tarota. Tutaj też w książce nie ma nic o tym napisane, czy karty należy układać zawsze by był w nich porządek?
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie interpretacji kart czy należy się ściśle trzymać symboliki z książki? W końcu to karty "mówią" do mnie nie do książki więc jeśli coś mi się z czymś kojarzy też mogę brać swoją interpretację pod uwagę?
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Tarot”