Która mitologia podoba Ci się najbardziej?

Przekazywane z ust do ust przez wieki...
Daisy

Post autor: Daisy »

no cóż , chyba najbardziej podoba mi się Odyseusz i ta jego podróż w poszukiwaniu Itaki , łuki tez mi się podobają
Mi z Odyseusza się najbardziej podoba ostatni odcinek Jego wyprawy. Powrót po Wojnie Trojańskiej. Piękny wątek z Nauzzykaą;)
_Nameless_
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 336
Rejestracja: 2005-04-08, 16:16
Lokalizacja: Asylum

Post autor: _Nameless_ »

Ja tam lubię mitologię skandynawską, jest całkiem inna od reszty...nawet bogowie mają w nim przygody, większe lub mniejsze (dajmy na to przygoda Thora w krainie olbrzymów)
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Post autor: Ivellios »

Opisałbyś nam tą przygodę :?: :)
_Nameless_
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 336
Rejestracja: 2005-04-08, 16:16
Lokalizacja: Asylum

Post autor: _Nameless_ »

Wiesz...sporo tego jest, ale postaram się ją pokrótce streścić...
Więc rozsiądźcie się moje dziaci i wsłuchajcie w słowa waszej babki, a waszej matki matki, zaś waszej matki babki córki...a waszej prababki, sama się już pogubiłam :570:

Thor (Bóg zwycięstw, ten z młotem) i Loki (bóg oszustwa) wyruszyli (z nudów) na poszukiwanie przygód w krainie olbrzymów. W podrózy zatrzymali się w wieśniaczej chacie, gdzie Thor zabił swoje 2 kozły, aby bogowie i gospodarze mili co jeść. Po zjedzeniu nakazał odłożenie wszystkich kości na skóry kozłów, coby mogły być one (kozły) wskrzeszone, niestety syn gospodarza (Thjalfi) przełamał jedną z kości aby wyssać szpik. Thor się wkurzył i za karę zabrał go oraz jego siostrę (Röstwę). Pojechali na wschód, nastepnie przez morze i znaleźli się w krainie olbrzymów. Weszli w gesty las, gdy zapadł zmrok schronili się w dużej jaskini o kilku korytarzach. W nocy miało miejsce trzesienie ziemi, a następnego ranka bogowie zastali śpiącego w najlepsze olbrzyma. Thor ruszył na olbryzma, ten jednakże zbudził się. Przedstawił się jako Skrymir i zapytał co Thor robił w jego rękawicy. Wraz z olbrzymem kompania dotarła do twierdzy olbrzymów - Utgardu.(Po drodze, podczas przystanku, Thor próbował budzic Skyrmira waląc go młotem w czoło)Tam olbrzymy nie uwierzył, że ta mała istota to słąwny Thor i Loki, poddali ich więc paru próbom. Do pierwszej stanął Loki oraz olbrzym Logi, za zadanie mili zjesc jak najwięcej mięsiwa, Logi wygrał. Do następnej próby stanął Thjalfi oraz olbrzym Hugi. Zawodnicy mieli się ścigać. Thjalfi przegrał. W nastepnym zadaniu Thor miał wypić wielki róg z miodem pitnym w maksimum 3 haustach, Thor zawiódł. Nie udało mu się także podnieść kota ani wygrać zapasy ze starą nianią przywódcy olbrzymów. Przywódca olbrzymów (Utgard-Loki) postanowił towarzyszyć przegranym bogom podczas powrotu do Asgardu. Podczas drogi wytłumaczył, że Lokie nie zmagał się z Logim lecz z pożerającym wszystko ogniem, Thjalfi nie ścigał się z olbrzymem lecz myślą, a Thor pił z rogu, który był zanurzony w morzu. (Thor obnirzył poziom morza, więc według legendy ma się ono 2 razy w roku obnirzać i podnosić). Kot był tak naprawdę misstycznym wężem oplatającym ziemię (Midgardsormem), a staruszka była Starością. Tak więc olbrzym przechytrzył boga. Wkurzony Thor chciał mu dać nauczkę, ten jednakże zniknął...

Ech... widzę, że zasnęłyście moje dzieci :570:

BTW mam nadzieję, że nie zanudziłame was kompletnie :/ z resztą to jest trylko streszczenie, polecam lekture całości
Ankhaev
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: 2005-05-13, 17:54
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ankhaev »

@_Nameless_: Gdzie to można znaleść? Lubię mitologię skandynawską, jest według mnie najlepsza. Taka jakby... 'Fantasy'.
Awatar użytkownika
Enlil
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 173
Rejestracja: 2005-05-25, 14:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Enlil »

Najbardziej lubie mitologie celtycką - piękna ale jednoczesnie bardzo smutna.
Awatar użytkownika
..::Mothwoman::..
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 125
Rejestracja: 2006-04-15, 14:53

Post autor: ..::Mothwoman::.. »

Najbardziej lubię mitologie: grecką, egipską i celtycką. Cóż...jedną z legend m. celtyckiej zna każdy: Legenda o Królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu, a także o słynnym, nadwornym magu Króla Artura- Merlinie :D
pawo12
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 2006-08-03, 14:49
Lokalizacja: łódź

Post autor: pawo12 »

Na stronie www.nilfheim.pl można za darmo pobrać książkę Szrejtera "mitologia germańska". Są tam mity o powstaniu świata, ludzi i przygodach bogów, a także opisy krain mitycznych. Bardzo fajna.

Dodano: 04-08-2006, 14:01
Na stronie www.taraka.pl można znależć wiele artykułów o mitologii i kosmologii germanów, słowian, celtów i innych, gdyż jest to strona o (neo)poganizmie i (neo)szamanizmie. Są tam m.in artykuły o symbolach, obrzędach i rytuałach, zarysy mitolgii, a także wskazówki dla osób praktykujących poganizm i szamanizm. Polecam.
Awatar użytkownika
..::Mothwoman::..
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 125
Rejestracja: 2006-04-15, 14:53

Post autor: ..::Mothwoman::.. »

Jeśli chodzi o mit. egipską, to szczerze mówiąc słyszałam już kilka wersji mitu o stworzeniu świata... zastanawiam się, czy w ogóle istnieje jakiś JEDEN. Mimo to i tak jest ciekawy, a zwłaszcza sposób "opisu" powstania ludzi.
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Dla mnie najbardziej interesująca jest mitologia Wikingów. Ogólnie mity i legendy ludów północy wydają mi ię ciekawsze niż popularna grecka, rzymska i egipska.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Dla mnie ciekawa może być mitologią grecka, hinduska i semicka (włącznie z chrześcijaństwem).
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

..::Mothwoman::.. pisze: zastanawiam się, czy w ogóle istnieje jakiś JEDEN.
istnieje nawet kilka takich jednych :) każde miasto miało swój mit, bo każde wyszczególniało w nim swojego boga-opiekuna
Mawerick pisze:Dla mnie najbardziej interesująca jest mitologia Wikingów
też lubię :) taka trochę bardziej 'rodzima' się wydaje

bo np. słowiańska jest mniej znana...
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Mitologia słowian jest poprostu nie tak spójna jak wikingów, a w dodatku tamta jest poprostu wciągająca!
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

jest bardzo niespójna, owszem - było wiele plemion, i wiele grup słowiańskich

nawet dokładnie nie wiadomo takich rzeczy, jak - czy Swarożyc był synem Swaroga?

trochę to przykre, bo to jednak też nasza historia

w mitologii ludów nordyckich bardzo podoba mi się to, że jest jakby 'od początku do końca', jest i początek świata, jest istota tego świata, jest i ragnarok :)
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Post autor: Ivellios »

..::Mothwoman::.. pisze:zastanawiam się, czy w ogóle istnieje jakiś JEDEN
...a zbadaj sobie mitologię afrykańską... ;)

"Byli sobie dwaj bogowie, Guela Na Górze i Guela Na Dole..."
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Mity i legendy”