Aby nie było niedomówień

Awatar użytkownika
ifar15
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 305
Rejestracja: 2010-03-01, 20:07
Lokalizacja: Kraków
Komentarze: 1

Aby nie było niedomówień

Post autor: ifar15 »

Chciałbym wprowadzić lekką zmianę w terminologii tu na forum. Jest to drobna zmiana a myślę że ułatwi nam dyskusję. Mianowicie chodzi mi o skrót UFO. Jest on jak najbardziej trafny ale to się odnosi do każdego obiektu którego nie możemy zidentyfikować. Chciałbym wprowadzić nowy skrót który też będzie się odnosił do obiektu którego nie możemy zidentyfikować ale ponadto będzie się odnosił tylko do obiektów o charakterystycznym kształcie i o charakterystycznym sposobie poruszania się.

UFO-C (żeby było szybciej pisać to po prostu UFOC)- (ang. unidentified flying object-classic-niezidentyfikowany obiekt latający-klasyczny)- Odnosi się do obiektów latających których nie można zidentyfikować z żadnym znanym zjawiskiem lub pojazdem, ponadto posiadający niezwykły kształt kuli, dysku, trójkąta, piramidy,cygara itp i potrafiący wykonywać manewry i skręty niemożliwe do wykonania przez żadną znaną maszynę lub inny obiekt. Manewry te to: nagłe zwalnianie z dużych prędkości, ostre skręty, paraboliczny lot, nagły zwrot w tył, i wszelkie inne niemożliwe czynności.

Wiem że dla wielu z was może to być bezsensowne ale sądzę że powinno się odróżniać ogólne UFO od tego ze specjalnymi właściwościami. Mówiąc UFO może to być wszystko co lata a czego świadek nie zidentyfikował. Mówiąc UFOC na wstępie wiem że świadek widział coś niesamowitego, widział to co jest głównym przedmiotem mojego i pewnie wielu z was zainteresowania. Tworzy nam się tutaj prosty podział obserwacji na te dwie kategorie. To może dużo wnieść do tematyki. Bo przecież ufologów najbardziej interesują obiekty UFOC czyli te których pochodzenia absolutnie nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Bo zawsze jakoś można wytłumaczyć gdy ktoś widział światło które po prostu przeleciało ale gdy ktoś widział światło które robiło zygzaki to już jest trudne do wytłumaczenia.

Być może ta nieco śmieszna nazwa chociaż w jakiejś części się tutaj przyjmie i ułatwi nam dyskusję. Po polsku może być NOLK.

Pozdrawiam
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Aby nie było niedomówień

Post autor: Darnok »

Niepotrzebne kombinowanie.
Awatar użytkownika
ifar15
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 305
Rejestracja: 2010-03-01, 20:07
Lokalizacja: Kraków
Komentarze: 1

Re: Aby nie było niedomówień

Post autor: ifar15 »

jak uważasz Darnoku jednak sądze że powinno być to oddzielone.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Aby nie było niedomówień

Post autor: Darnok »

Skoro świadek nie zidentyfikował obiektu, to znaczy, że wg. jego opinii nie zachowywał się jak samolot. Po pierwsze nie wiemy, czy świadek wie, jak zachowują się samoloty (albo helikoptery), po drugie to samo tyczy się z kształtami. Czyli UFO=UFOC.
Jak chcesz dzielić, to dziel sobie np. USO (unidentyfied swimming object). Co to są "specjalne właściwości"? skoro nie potrafimy określić, co to za obiekt, to nie znamy jego właściwości. Właściwie każdy przypadek miałby własną nazwę (zig-zak flying object, circle flying object itp.)
Awatar użytkownika
ifar15
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 305
Rejestracja: 2010-03-01, 20:07
Lokalizacja: Kraków
Komentarze: 1

Re: Aby nie było niedomówień

Post autor: ifar15 »

nie nie, chodzi głównie o styl poruszania się. Czasami coś może być ufoc ale my tego tak nie zaklasyfikujemy bo akurat na naszych oczach nie zrobi zygzaków. Chodzi o ufo które dziwnie się porusza ot co!
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Aby nie było niedomówień

Post autor: Spock »

Zamiast kombinować z nowymi definicjami, lepiej pisać zrozumiale.
Z tym jest największy problem.
Awatar użytkownika
ifar15
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 305
Rejestracja: 2010-03-01, 20:07
Lokalizacja: Kraków
Komentarze: 1

Re: Aby nie było niedomówień

Post autor: ifar15 »

Czyli że napisałem niezrozumiale? No tak, przyznaję nie jest to super przejrzyste. Ale naprawdę wprowadzenie nowego skrótu jest niepotrzebne?
Galaktyczna
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 3
Rejestracja: 2010-03-12, 23:22

Post autor: Galaktyczna »

Uważam że pomysł Ifara jest nieziemsko trafny gdyż jak zauważył wprowadzenie nowego skrótu ułatwi dyskusję ;) :)
Awatar użytkownika
ifar15
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 305
Rejestracja: 2010-03-01, 20:07
Lokalizacja: Kraków
Komentarze: 1

Re: Aby nie było niedomówień

Post autor: ifar15 »

ten ufoc jest głównie dla osób rozeznanych bo ja nie wymagam aby każdy świadek dokładnie wiedział jak zaklasyfikować widziany obiekt, ja wymagam żeby każdy swiadek umiał dokładnie opisać to co widział. Po opisie, osoby będące w tematyce same będą wiedziały czy obiekty zaklasyfikować jako zwykłe ufo czy klasyczne czyli ufoc.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Aby nie było niedomówień

Post autor: Spock »

Pisać zrozumiale, to znaczy tak formułować zdania w dyskusjach, żeby nie było wątpliwości o co chodzi.
No ale jak tam sobie chcecie. Ścigać za "UFOC" nie będę.
Awatar użytkownika
ifar15
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 305
Rejestracja: 2010-03-01, 20:07
Lokalizacja: Kraków
Komentarze: 1

Re: Aby nie było niedomówień

Post autor: ifar15 »

wygląda na to że źle Cię zrozumiałem. W każdym razie zobaczymy co z ufoca będzie.
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: Aby nie było niedomówień

Post autor: Ivellios »

Jeśli chodzi o nomenklaturę, skróty i te sprawy - to czy nie lepiej byłoby zasięgnąć języka u jakiegoś profesjonalisty (mam na myśli badaczy typu Robert Leśniakiewicz czy ludzi z grup a'la NPN, INFRA...) i zapytać, jakie skróty czy nazwy są stosowane?

W czasie gdy pisałem "Raport I" (taki zbiorczy artykuł zawierający relacje, które do mnie dotarły na emaila - powybierałem najciekawsze, mam zamiar niedługo napisać "Raport II"), jeden ze świadków obserwacji UFO przesłał mi screena z emaila od pana Leśniakiewicza, w którym padł skrót "TACHY-UFO". Ów skrót oznacza obiekty, które nie są widoczne gołym okiem i zauważyć je można dopiero na fotografiach czy filmach.

Jestem pewien, że takich skrótów czy nazw dla poszczególnych typów obiektów jest więcej. Trza tylko poszukać, i wcale nie trzeba tworzyć własnych typu "UFOC" ;-)
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Aby nie było niedomówień

Post autor: Arek »

Jeżeli chodzi o to jak na infrze mówi się o ufo, to jakiś czas temu jak Arek Miazga zarejestrował się tam , wprowadził terminologię którą posługuje się także Leśniakiewicz, no i ogólnie przyjęło się to,
poniżej ta klasyfikacja

W swojej książce pt. „The UFO Experience” dr Hynek prezentuje swą klasyfikację fenomenu NOL:
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
v Nocne Światła – NL – kolorowe światła widziane nocą i manewrujące po niebie w sposób niemożliwy i nieosiągalny dla jakiegokolwiek samolotu.

v Dzienne Dyski – DD – metaliczne obiekty, które mogą być obserwowane także przy pomocy urządzeń radiolokacyjnych, wydające różne odgłosy i poruszające się z wielkimi prędkościami.[5]

v Obiekty Radiolokacyjne – RV – to obiekty, które są obserwowane przy pomocy urządzeń radiolokacyjnych lub innych urządzeń technicznych, z ziemi i powietrza[6].[7]

v Bliskie Spotkanie Zerowego Rodzaju – CE0 – to spotkanie z Istotami humanoidalnymi czy niehumanoidalnymi bez udziału UFO.[8]

v Bliskie Spotkania Pierwszego Rodzaju – CE1 – to zbliżenie się do NOL-a bez jakichkolwiek fizycznych efektów.[9]

v Bliskie Spotkanie Drugiego Rodzaju – CE2 – to bliskie spotkanie z NOL-ami, kiedy następują zmiany w otoczeniu – np. lądowanie.

v Bliskie Spotkanie Trzeciego Rodzaju – CE3 – to spotkanie z Istotami przebywającymi na pokładzie NOL-a.

v Bliskie Spotkanie Czwartego Rodzaju – CE4 – to zaproszenie lub uprowadzenie świadka na pokład NOL-a przez Istoty.8

v Bliskie Spotkanie Piątego Rodzaju – CE5 – to psychiczny, telepatyczny kontakt z załogantami NOL-i.8

v Bliskie Spotkanie Szóstego Rodzaju – CE6 – to spotkanie z NOL-ami i ich załogantami, w których świadkowie doznają uszkodzenia ciała, psychiki lub obu łącznie, albo nawet ponoszą śmierć wskutek tego CE.8

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Aby nie było niedomówień

Post autor: Arek »

Hobart
Ale jakich mamy profesjonalistów?
Na infrze piszemy "ufo widziane za dnia", "świadek widział ufo". Jedynie Arek Miazga wprowadza przepisane terminy NL, DD, CE3 itd.
Pan Leśniakiewicz odpisuje te same terminy co Hynek podał, i takimi się posługuje.

Akurat kilkanaście minut temu rozmawiałem z Ifarem o tym na spikerii. Oczywiście jakiś porządek ma być i najlepiej żeby był taki że wszyscy na całym świecie czytając jakiś termin wiedzieli o co chodzi. Obojętnie czy relację napisał Tomek z Polski, ja to czytam w Niemczech a jakiś Pedro w Brazylii, ważne żeby wiedzieliśmy o co biega.
Pomysł Ifara jest dobry, chodzi tylko oto żeby wszyscy wiedzieli co ma się na myśli pisząc dany termin i co za tym idzie ,nowy termin musiałby być znany obszernej grupie ludzi, nie tylko tym 8 z paranormalium.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Aby nie było niedomówień

Post autor: Arek »

Masz dajmy na to zestawienie danych z podziałem, i co dalej ? Czemu ma to służyć poza uporządkowaniem i podziałem na kategorie ?
Niekiedy mi się wydaje że tylko tyle możemy zrobić, pouporządkować, posegregować i to wszystko, każdy chce się więcej dowiedzieć ale niema tak łatwo, i dlatego myślę żeby dowiedzieć się prawdy jesteśmy nadal zdani na ufitów
Awatar użytkownika
ifar15
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 305
Rejestracja: 2010-03-01, 20:07
Lokalizacja: Kraków
Komentarze: 1

Re: Aby nie było niedomówień

Post autor: ifar15 »

Więc załóż ten wątek. Chętnie posłucham co należy więcej robić ku poznaniu prawdy.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Aby nie było niedomówień

Post autor: Arek »

Można więcej, dlatego zadałem to pytanie z ciekawości czy ktokolwiek robi coś więcej poza samym zbieraniem materiałów.
Jak uważasz?, co można robić więcej?. Mam nadzieję że nie kwalifikować świadków na tych co chcą się wymądrzać i na tych co są psychicznie chorzy

pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Ogłoszenia”