Słów kilka o złudzeniach optycznych

Awatar użytkownika
ifar15
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 305
Rejestracja: 2010-03-01, 20:07
Lokalizacja: Kraków
Komentarze: 1

Słów kilka o złudzeniach optycznych

Post autor: ifar15 »

Chciałbym was przestrzec przed wyciąganiem pochopnych wniosków z waszych obserwacji. Nie powinniśmy zbyt szybko stwierdzać że to co widzimy jest czymś czego nie da się zidentyfikować. Kiedy coś widzicie powinniście jak najdłużej na to patrzeć aby mieć pewność że to faktycznie jest UFO. Owszem zdarza się że coś widzimy i wcale nie musimy czekać aby stwierdzić że to nie jest samolot bo po prostu widać od razu że to jest UFO. Ale często nie mamy pewności dlatego powinniśmy starać się dowiedzieć na pewno. Często perspektywa robi ogromne znaczenie. Przykład: leci samolot i z kształtu przypomina UFO bo jest owalne i świecą się na nim 2 jasne światła. Otóż jeżeli obserwacja była z daleka to obiekt będzie wyglądał na owalny a jego ułożenie może być takie że faktycznie zauważymy 2 mocne światła na nim. Jeżeli światła będą ustawione na "wprost" nas to wtedy maja największą pozorną moc bo gdy popatrzymy na latarkę z boku to wiadomo że nie będzie nas tak oślepiać niż jakbyśmy popatrzyli na nią sprzed niej. Dlatego w przypadku takiej obserwacji należy zaczekać i już po chwili powinniśmy zauważyć że światła są słabsze gdyż nie są już one na "wprost" nas. Gdy światła osłabną zauważymy kształt obiektu gdyż wcześniej gdy były takie mocne zasłaniały dokładny wygląd obiektu. I ukaże się nam samolot ze swoimi światłami i pewnie nawet dostrzeżemy migające światła które są typowe u samolotów pasażerskich. Innym przykładem są gwiazdy: Gdy patrzymy na niebo nocą na gwiazdę i jest wiatr i chmury i kiedy chmury lecą w stronę naszej obserwowanej gwiazdy to łudząco wygląda to tak jakby dość wolno jakiś obiekt pomykał na niebie. Trzeba sobie wtedy uświadomić że to chmury się poruszają a nie obiekt. Sam miałem taką sytuację nie raz. Na przykład pewnego lipcowego wczesnego ranka patrzyłem na niebo i widziałem jedną gwiazdę która była dużo jaśniejsza od pozostałych na niebie. Po chwili zauważyłem że się porusza i już byłem prawie pewien że widzę UFO, zrobiłem nawet zdjęcie. Okazało się jednak że to chmury leciały a obiekt był w miejscu, czemu jednak tak mocno świecił? Otóż była to gwiazda poranna (Wenus). Nawet bardzo nie dawno miałem podobną historię i znów się okazało że obiekt twardo stoi w miejscu a to chmury się poruszają. Często jak się połączy te czynniki ze zmęczeniem czy nadmierną nadzieją na zobaczenie UFO to faktycznie można być przekonanym że widziało się NOL-a. Dlatego zawsze po obserwacji trzeba się dokładnie zastanowić co tak naprawdę się widziało.
Awatar użytkownika
Ingenious
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 15
Rejestracja: 2014-03-14, 13:48
Lokalizacja: Miejsca niemożliwe do zlokalizowania
Komentarze: 1

Re: Słów kilka o złudzeniach optycznych

Post autor: Ingenious »

racja.. kiedys widzialem na szybie 2 slonce po otworzeniu okna moje slonce zniklo :D
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Artykuły”