Poganie

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
Awatar użytkownika
Isen
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 64
Rejestracja: 2009-09-06, 22:00
Lokalizacja: szczecin/gorzów wlkp

Re: Poganie

Post autor: Isen »

wiele z wierzen poganskich laczylo się z cyklami ziemi i wiele wiar wspolczesnych np chrzescijanstwo zasymilowalo wiele z poganskich swiat na swoja potrzebe. Wiec poganstwo jest wciaz obecne, tyle ze w innych wiarach ;]. Sa one najbardziej (chyba) pierwotnymi wierzeniami i ja zawsze twierdzilem, ze sa ona nadal aktualne ;]
Kryptozoolog
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 423
Rejestracja: 2009-11-07, 19:45
Lokalizacja: Stockholm

Re: Poganie

Post autor: Kryptozoolog »

ontek -

Każdy wie że chrześcijaństwo narodziło się od grupy staruchów wystawiających głowę na słońce cały życie, potem było jednym z powodów upadku największego i najpotężniejszego w historii świata Imperium, potem wywołało krucjaty w tym jedną na pogan, narzucało to nowo podbitym plemionom i wciskano to (do dzisiaj) dzieciom, potem błogosławiło konkwistadorów i różnych zbrodniarzy religijnych, potem stworzyli Inkwizycję i do dziś trują umysły młodych ludzi chcąc obalić całą naukę i historię.
waldi1001
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 16
Rejestracja: 2009-11-03, 20:45

Re: Poganie

Post autor: waldi1001 »

Isen pisze:wiele z wierzen poganskich laczylo się z cyklami ziemi i wiele wiar wspolczesnych np chrzescijanstwo zasymilowalo wiele z poganskich swiat na swoja potrzebe. Wiec poganstwo jest wciaz obecne, tyle ze w innych wiarach ;]. Sa one najbardziej (chyba) pierwotnymi wierzeniami i ja zawsze twierdzilem, ze sa ona nadal aktualne ;]
Witam!! Też tak słyszałem
Niedziela to dzień słońca a nie biblijny dzień odpoczynku boga. Sobota jest siudmym dniem tygodnia. Sama nazwa dni niedziela i poniedziałek nie są bez znaczenia. Najdłuższy dzień w roku i najkrutszy też miały wielkie znaczenie w pogaństwie. Najdłuższy "Sobótka" zastąpiono dniem św.Jana a najkrutszy dniem narodzin Syna Bożego chodz nikt tak naprawde nie wie kiedy Chrystus się urodził. Zabobony i uroki chyba też z pogaństwa się wywodzo. Stanie mi się to w co uwierze-- "Czego lękałem się najbardziej stało mi się"
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Poganie

Post autor: Spock »

Więc słowo "pogaństwo" jest nacechowane negatywnie ?
Przypuszczam, że współcześni poganie mogliby się na to obruszyć.
Awatar użytkownika
Spooky Fox
Administrator
Administrator
Posty: 1976
Rejestracja: 2009-03-02, 02:05
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 6

Re: Poganie

Post autor: Spooky Fox »

Hmmm, ja wiem, że kolega Poeta Cię denerwuje, ale nie wyrażaj swoich negatywnych uczuc w tak oczywisty sposób. Mnie postawa Poety też czasami irytuje - te jego różowe okulary i to, jakże wspaniały jest Bóg, świat i w ogóle wszystko jest piękne, też mnie czasami wkurza, ale wiem, że kolega ma jako takie informacje. Tak więc, bez wycieczek osobistych poproszę.
______________________________________________

Co do pogan...cóż, nie sądzicie, że każdy z homo sapiens, szumnie nazywającymi sami siebie, istotami rozumnymi (pffff <_< ), jest na swój sposób poganinem? Zabijanie, czy lepiej oddające nasze podniety słowo - mordowanie - prowadzenie wojen, coraz to nowsze techniki mordowania, ludzie gnieżdżący się w autobusach, śpieszący się niewiadomo gdzie, jadące jak, za przeproszeniem, bydło na rzeź, gubiące po drodze wartości, które z "człowieka" robią człowieka?

Jeśli to kogoś obruszy, to przepraszam, ale wiecie, że mówię nie to, co mi ślina na język przyniesie, ale to, co myślę:

Zachowujemy się jak bydło, żremy jak bydło, wydalamy jak bydło, żyjemy w stadach jak bydło...jest tylko kwestią czasu, że zaczniemy się tarzac w fekaliach i chrumkac na jedzenie...

I powiedzcie mi teraz, czym się różnimy od pogan? My, nazywający siebie ateistami, deistami, jechowymi, chrześcijanami, żydami, protestantami, a w końcu - istotami rozumnymi?
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Poganie

Post autor: Darnok »

Zachowujemy się jak bydło, żremy jak bydło, wydalamy jak bydło, żyjemy w stadach jak bydło...jest tylko kwestią czasu, że zaczniemy się tarzac w fekaliach i chrumkac na jedzenie...
Może chrumkać nie zaczniemy, ale życie w stadzie to cecha, którą zdobyliśmy na drodze ewolucji. Niektórzy chcą z tym walczyć, ale prawda jest taka, że jesteśmy zwierzętami.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Poganie

Post autor: Spock »

Zachowujemy się jak bydło, żremy jak bydło, wydalamy jak bydło, żyjemy w stadach jak bydło...jest tylko kwestią czasu, że zaczniemy się tarzac w fekaliaoch i chrumkac na jedzenie...

I powiedzcie mi teraz, czym się różnimy od pogan? My, nazywający siebie ateistami, deistami, jechowymi, chrześcijanami, żydami, protestantami, a w końcu - istotami rozumnymi?
Nie rozumiem, co ma wspólnego zbydlęcenie z pogaństwem ? Pogaństwo to po prostu wiara w wielu bogów i duchy natury. Sama w sobie, nie jest wcale gorsza od chrześcijaństwa.
Awatar użytkownika
blood.luna
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 69
Rejestracja: 2008-12-13, 19:49
Lokalizacja: tylko Kraków!

Re: Poganie

Post autor: blood.luna »

Poganie (a właściwie neopoganie) czy też, ładniej mówiąc, rodzimowiercy, to po prostu nowy ruch religijnych (chociaż na pewno swych pierwszych praktykujących miał wiele wieków temu, bo ludzi zawsze fascynowało to, co zniszczone zostało przez chrześcijaństwo).

Co ciekawe, Wielka Brytania wprowadziła 4 dodatkowe dni wolne, które otrzymują pracownicy zdeklarowani jako neopoganie - w przesilenia i równonoce, na odprawianie wszystkich rytuałów religijnych. :grin:
Ufoton
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 1
Rejestracja: 2011-01-24, 16:23

Re: Poganie

Post autor: Ufoton »

Mnie się pogaństwo (zwłaszcza w wersji Słowian) bardzo podoba. To jest prawdziwa wiara naszych ojców, wbrew temu co usiłuje nam wtłoczyć do głów Kościół. Kilka słów na temat w artykule pogaństwo. I bardzo dobrze, że odradzają się ruchy rodzimowiercze.
agnieszkaplus3
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 161
Rejestracja: 2006-01-25, 21:27
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Poganie

Post autor: agnieszkaplus3 »

ateista-osoba nie biorąca udziału w życiu religijnym i religijnych rytuałach co nie musi oznaczać braku własnej wiary w boga
poganin-wyznawca wielobóstwa co nie oznacza braku wiary w boga nadrzędnego
innowierca-wyznawca innej wiary dla muzułmanów innowiercami są chrześcijanie
satanista-osoba okłamująca,kłamca gwoli ścisłości notoryczna wada człowieka
Wszystkie religie świata odwołują się w swojej mitologi do czasów edenowskich oraz można znależć w nich doktryny pochodzące z wcześniejszego okresu. Tym samym już Jan Paweł 2 zwrócił uwagę że właściwie wykluliśmy się z tego samego jaja.
Pentagram-zwykła figura geometryczna ani zła, ani dobra-pozdrawiam wielbicieli wszelkiego typu gusełek :wink:
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Poganie

Post autor: Darnok »

ateista-osoba nie biorąca udziału w życiu religijnym i religijnych rytuałach co nie musi oznaczać braku własnej wiary w boga
Ateista właśnie oznacza brak wiary w boga. Pomyliłaś to z deizmem.
satanista-osoba okłamująca,kłamca gwoli ścisłości notoryczna wada człowieka
Guzik prawda. Satanista uznaje wyższość szatana, czci jego zamiast Boga.
Awatar użytkownika
Vampirio
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 668
Rejestracja: 2011-04-27, 20:50
Komentarze: 2

Re: Poganie

Post autor: Vampirio »

ateista-osoba nie biorąca udziału w życiu religijnym i religijnych rytuałach co nie musi oznaczać braku własnej wiary w boga
Ateista to osoba niewierząca.
poganin-wyznawca wielobóstwa co nie oznacza braku wiary w boga nadrzędnego
Dawniej chrześcijanie nazywali tak wszystkich niewierzących w nauki Kościoła, również monoteistów.
Cytuj:
satanista-osoba okłamująca,kłamca gwoli ścisłości notoryczna wada człowieka
Guzik prawda. Satanista uznaje wyższość szatana, czci jego zamiast Boga.

To też nie jest do końca prawda. Według ,,Biblii Szatana" bóg istnieje i jest potężniejszy od Szatana ale jest bezosobowy i ma ludzi cały świat w du...żym poważaniu.
Ostatnio zmieniony 2011-09-27, 17:34 przez Vampirio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Cieszybor
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 20
Rejestracja: 2011-08-13, 00:00
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Poganie

Post autor: Cieszybor »

Oczywiście poganami nazywani byli wszyscy niebędący katolikami... W tych czasach jednak używa się niekiedy tego słowa w określeniu właśnie do rodzimowierców, bo tak ludzie rozumieją dzisiaj to słowo. Niestety, ale gdy mówi się postronnemu człowiekowi, na pytanie jakiego jesteś wyznania, że jest się rodzimowiercą, to słuchacz robi wielkie oczy i nie ma pojęcia o czym mówimy. Wiara rodzima (mówię o wierzeniach naszych- słowiańskich) rzeczywiście jest oparta na cyklach przyrody, gdyż według tych cykli toczy się życie człowieka. Możecie się ze mną nie zgodzić, gdyż teraz większość z nas żyje w mieście, a tam pory roku maja na nas mniejszy wpływ. Co innego życie na wsi, tam widać wyraźnie jak życie umiera by odrodzić się ponownie. Czuje się tam wyższość przyrody nad człowiekiem. I prawda jest, że w zależności od regionu były Bóstwa czy Bóg przewodni, gdyż każdy region był inaczej uwarunkowany i wyznaczał sobie inne zadania, miał wobec tego innych opiekunów.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”