czym jest szatan

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
paranormal
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 74
Rejestracja: 2008-10-28, 22:09
Lokalizacja: Kraków

czym jest szatan

Post autor: paranormal »

Dlaczego szatan działa i to tak skutecznie skoro jest jedynie upadłym aniołem, który powinien egzystować na wyraźne pozwolenie Boga który przecież sam go stworzył?
zblazowany

Re: czym jest szatan

Post autor: zblazowany »

szatan działa jako uosobnienie zła.W chrześcijaństwie jest przedstawiany pod postacią podstępnego węża który kusi człowieka aby się sprzeciwił przykazaniom bożym.Bez szatana nie było by zła bo kto by spowadzał człowieka na złą drogę? bez niego nie było by piekła bo ktoś przecież musi w tym piekle rządzić.
Awatar użytkownika
Zaara
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 82
Rejestracja: 2008-10-10, 23:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: czym jest szatan

Post autor: Zaara »

Jest "tylko" upadłym aniołem, ale ma ogromną moc. Poza tym nadchodzą jego czasy, że tak powiem, więc rosnie w siłę. Zresztą Bóg czasami sam pozwala szatanowi na "próbowanie" ludzi...a człowiek ma wolną wolę i większość wybiera to, co łatwiejsze, czyli poddanie się szatanowi. Dzięki temu ma on łatwiejszy dostęp do człowieka i może więcej zdziałać.
cleric
Senior forum
Senior forum
Posty: 1875
Rejestracja: 2006-07-29, 15:41
Lokalizacja: Wrocław
Komentarze: 2

Re: czym jest szatan

Post autor: cleric »

wspaniały jest ten Bog, który swe 'ukochane dzieci' wystawia na wieczne potepienie :] w takim wypadku tylko nieliczne jednostki siedza w Niebie, bo przeciez kazdy nie raz wybral to co latwiejsze. zreszta skoro nawet niechrzczone dzieci nie godne sa na wejscie do nieba, to jakie szanse my mamy :]
paranormal
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 74
Rejestracja: 2008-10-28, 22:09
Lokalizacja: Kraków

Re: czym jest szatan

Post autor: paranormal »

cleric to co kościól to jedno a to co Bóg to drugie. Ja wierze w Boga a nie w kościół (chociaż do niego chodze). Na pewno mają zbawienie. Tak jak ateista który całe życie pomaga innym i ma w sobie miłość jest bliżej nieba niż zatwardziały na pokaz katolik. Ja tylko nie rozumiem po co Bóg się babra w tą całą ludzkość, po co pozwala działać szatanowi, czemu tego 'w piździec' nie rozwali ;D
cleric
Senior forum
Senior forum
Posty: 1875
Rejestracja: 2006-07-29, 15:41
Lokalizacja: Wrocław
Komentarze: 2

Re: czym jest szatan

Post autor: cleric »

kosciol wymyslil czysciec to moze i pieklo tez wymyslil?
paranormal
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 74
Rejestracja: 2008-10-28, 22:09
Lokalizacja: Kraków

Re: czym jest szatan

Post autor: paranormal »

Nie, wd mojej teori nie ma piekła. Piekłem jest tułanie się po świecie i straszna rozpacz duszy przez to że się nie może połączyć z Bogiem. Czyściec jest zaś stanem gdy dusza tuła się ale jest już bliska osiągniecia nieba .Teoria potwierdzona przez ciotke która doświadczyła śmierci klinicznej ^^
cleric
Senior forum
Senior forum
Posty: 1875
Rejestracja: 2006-07-29, 15:41
Lokalizacja: Wrocław
Komentarze: 2

Re: czym jest szatan

Post autor: cleric »

czyli przybliz nam ta teorie prosze :] i cioci przezycie
zblazowany

Re: czym jest szatan

Post autor: zblazowany »

w bibli jest fragment mówiący o piekle Mt 16:18 Br "A oto Ja mówię ci: Ty jesteś Piotr [skała], i na tej skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go."

Mt 23:33 Br "Węże, plemię żmijowe! Jakże wy będziecie mogli uniknąć potępienia piekielnego?"

Tb 13:2 Br "On bowiem karze, ale i przebacza, On strąca w otchłanie piekielne, ale i wyprowadza z najgorszej zagłady i nikt nie zdoła się uchronić przed Jego ręką."

O czyściu nie ma mowy chociaz na jego istnienie podaje się jeden kontrowersyjny fragment, czyściec został wprowadzony koło 10 wieku.
Awatar użytkownika
Sothis
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 789
Rejestracja: 2008-09-09, 22:39
Lokalizacja: Sheol
Komentarze: 1

Re: czym jest szatan

Post autor: Sothis »

Czyściec jest tworem katolickim, to fakt. Natomiast "zły" pierwiastek został włączony do wierzeń żydowskich podczas tzw. "niewoli babilońskiej", kiedy Żydzi zetknęli się z zoroastryzmem, którego cechą charakterystyczną jest dualizm, dobro vs. zło ;]. Efektem tego kontaktu jest szatan, czyli po prostu przeciwnik (z hebrajskiego).

P.S.Cieszę się, że jestem areligijny. ;]
NM_ONE
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 147
Rejestracja: 2008-11-16, 23:58

Re: czym jest szatan

Post autor: NM_ONE »

Ciekawe stwierdzenie Paranormal ja mam z tym problem wierzyć w kogoś,coś oczywiście że zawsze będę wierzyć w ludzi.Wydaje mi się że wierzę w Boga tego Chrześcijańskiego ale przecież my nie dostaliśmy wyboru wierzenia w jakąś religię,sami rozumiecie że wiara Chrześcijańską może być tylko jakby to określić ''tradycją'' przekazywaną z pokolenia na pokolenie.To trochę jak przymus oczywiście mogę podjąć się zmiany wiary,wszyscy możemy ale pomyślcie jak zareagowali by nasi rodzice (ok wiem że większość z was jest pełnoletnia,ale spróbujcie wyobrazić to sobie kilkanaście może kilka lat temu?).Religia Chrześcijańska moim zdaniem za bardzo się narzuca i to się na nas odzwierciedla.Zauważcie że kościół popiera jakieś konkretne zasady a większość z nas bezgranicznie w to wierzy(np:Te biedne babcie które ślepo wierzą w radio Maryja i inne,narzucane wzorce).Oczywiście nie chciałam urazić niczyich uczuć religijnych,a napisałam to do Was bo jestem ciekawa jakie zdanie macie na ten temat i jak Wasza religia wpływa na Was?
Awatar użytkownika
Sothis
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 789
Rejestracja: 2008-09-09, 22:39
Lokalizacja: Sheol
Komentarze: 1

Re: czym jest szatan

Post autor: Sothis »

Na mnie na szczęście już żadna religia nie wpływa ( można dyskutować, czy w każdym aspekcie, ale uogólniam teraz;] ). Uwolniłem się kilka lat temu.
Jestem Bogiem. ;] A kościół katolicki jest mistrzem w manipulowaniu wiernymi.
paranormal
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 74
Rejestracja: 2008-10-28, 22:09
Lokalizacja: Kraków

Re: czym jest szatan

Post autor: paranormal »

cleric: http://www.paranormalium.pl/tamten-swia ... t6082.html

NM_ONE ja uznaje wszystkie bóstwa za przejaw tej samej rozumnej siły boskiej..[stoicyzm zromanizowany]

Sothis jakbym miał uprawnienia za taki teskt jak "Jestem Bogiem" dałbym Ci wiecznego bana, miej na względzie, że nie jesteś tu sam.

"Czasem trzeba pozbyć się boga, by znaleźć Boga."
Anthony de Mello


ps. a ja pełnoletni jeszcze nie jestem ^^
cleric
Senior forum
Senior forum
Posty: 1875
Rejestracja: 2006-07-29, 15:41
Lokalizacja: Wrocław
Komentarze: 2

Re: czym jest szatan

Post autor: cleric »

no ale tu nie ma nic o potwierdzaniu twej teorii
Nyarlathotep
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 63
Rejestracja: 2008-02-21, 19:11
Lokalizacja: Edinburgh

Re: czym jest szatan

Post autor: Nyarlathotep »

Dlaczego uwazacie ze Satan jest zly a bog dobry? IMHO nic bardziej blednego, bez Satana nie bylo by zla? Jest uosobienbiem zla? Czytaliscie biblie wogole?? Bo przeciez opieracie się chyba na niej wyglaszajac swoje twierdzenia.

Zapomnieliscie chyba ze Lucyfer - oznacza ten ktory niesie swiatlo. To dzieki Satanowi ludzie poznali ze jest roznica miedzy dobrem a zlem i jest cos takiego jak zlo, dobry bog jakos zapomnial ludzi o tym fakcie poinformowac.
Dopiero wtedy poczuli się nadzy i zawstydzeni wczesniej nie znali zla bylo tylko dobro - byli poprostu marionetkami w rekach boga ktory jest tak pyszny ze nawet nie wie co się do okola niego dzieje poniewaz interesuje go tylko jego chwala i wyznawcy.
Jest napisane ze doniesli bogu iz Ewa zerwala jablko sam otym nie wiedzial.

Piszecie dalej o piekle? A nie uwazacie ze pieklo sami sobie tworzymy na ziemi? Przeciez po smierci idzie się do piachu dopiero po armagedonie wszyscy powstana i bnedzie wielka selekcja.... narazie wszyscy spia.

Ten dobry bog w starym testamencie zabil tyle ludzkosci..... Satan ofiarowal im swoja wiedze. Wiec kto tak naprawde jest zly? Ile Satana jest w bogu a ile boga w Satanie?
Awatar użytkownika
Sothis
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 789
Rejestracja: 2008-09-09, 22:39
Lokalizacja: Sheol
Komentarze: 1

Re: czym jest szatan

Post autor: Sothis »

paranormal, tymi banami to tak nie rzucaj, to Ty nie jesteś tu sam. Mam prawo mieć takie zdanie jakie mam, mam prawo je wyrazić i nic Ci do tego. ;]
Nyarlathotep
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 63
Rejestracja: 2008-02-21, 19:11
Lokalizacja: Edinburgh

Re: czym jest szatan

Post autor: Nyarlathotep »

Dziekan ;]
Widze ze jestes sympatykiem Aliestera ;]
Dobrze ze nie z LaVeyem :P
zblazowany

Re: czym jest szatan

Post autor: zblazowany »

Nyarlathotep

Pomijając innych bógów wierzeniach azteków, hindusów, bogów afrykańskich, Chińscy grecyy, itp itd. każdy z nich jest inny, każda nacja innego boga który stworzył świat, był bogiem żywiołów natury itp. Wybieramy sobie z nich wszystkich boga zwanego przeważnie jako jahwe w starym testamencie.Rzeczywiście bóg ten do miłosiernych nie należy chociaż nazywany jest bogiem który kocha ludzi bo wywiódł ich z niewoli.Rola szatana jest jednoznaczna namawia człowieka do sprzeciwienia się nakazom boskim i obiecuje mu za to nagrodę czyli kusi dlatego w chrześcijańswie uważany jest za złego kusiciela.
Można uznać że szatan i bóg są tyle samo siebie warci ale wtedy to oboje reprezentowali by tą złą stronę.To wtedy kto by był ten dobry? wątpie aby role się odwróciły i szatan został uznany za dobrego a bóg za złego.
NM_ONE
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 147
Rejestracja: 2008-11-16, 23:58

Re: czym jest szatan

Post autor: NM_ONE »

W sumie to zło wydaje mi się być wiedzą,ponieważ gdy Adam i Ewa byli w raju nie wiedzieli że są nadzy a gdy zjedli owoc z drzewa poznania dobra i zła?No właśnie nagle spostrzegli że nie mają ubrań,więc czy to możliwe że to właśnie wiedza zniszczy ten świat a konkretnie ludzie za jej pomocą?Co do diabła,szatana czy jak go tam można jeszcze nazwać to nie wiem jaki jest nie znam...Nie zakładam jaki jest.Taka mała ciekawostka gdzieś założyli kościół pod wezwaniem Szatana...

Masz rację Zblazowany każda nacja jest inna,ale żadna nie uczy złych rzeczy każda ma w sobie zawarty moralizm.A niedawno byłam u dziadków i jakiś klecha z telewizji Trwam zaczął oczerniać inne religie,jakby Chrześcijaństwo było najlepsze.Takie bzdury tam gadali o wierze mojej znajomej że chciałam już tam zadzwonić i powiedzieć coś ''miłego'' na ich temat!No na szczęście moi dziadkowie są osobami myślącymi i przełączyli program.
zblazowany

Re: czym jest szatan

Post autor: zblazowany »

każda religia kieruje się swoim wypracowanym moralizmem, nie ma jednego własciwego sytemu moralnego.A nagość która mieli zauważyc u siebie adam i ewa również jest kiepskim przykładem ponieważ nie w każdej cywilizacji nagość uznawana jest za coś niemoralnego np. w Afryce w jakiś plemieniach. Wiedza moze być zarowno wykorzystana w szczytnych celach jak i w tych nikczemnych, sa znane przypadki ludzi którzy swoją inteligencję wykorzystywali do konstruowania bomb.
Ja naszczęśie nie ma w rodzinie takich osób które wyznają Radio maryja i ojca dyrektora
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”