Mitologia / Prawda

Przekazywane z ust do ust przez wieki...
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Mitologia / Prawda

Post autor: Ivellios »

Jak myślisz, [you], ile mitologia ma (lub może mieć) wspólnego z prawdą historyczną :?:
Ostatnio zmieniony 2005-06-13, 09:52 przez Ivellios, łącznie zmieniany 1 raz.
Gość

Post autor: Gość »

no nie wiem Neo, częśc z mitologicznych opowiadań moze być prawdą, ale niektóre historie mogą być czystą fikcją literacką (jak być moze Atlantyda), taki Platon, poza spisywaniem wydarzeń historycznych, mógł "na boku" dla zabawy pisać sobie "epopeje", a akurat pisarzom kalorii nie brakowało, byli bardzo cenieni....być moze pisali nawet bajki dla dzieci , kto wie....
Daisy

Post autor: Daisy »

Na większość tych podstawowych mitów, np. o Tezeuszu, Atenie, Odysie itp. są dowody, że historia taka miała miejsce. Można, tak jak powiedział Baranek, myśleć, że Platon pisał dla zabawy. Fakt, ludzie mieli różne rozrywki, a to też forma rozrywki. Zobaczmy: Mit o Korze i Demeter. Są tylko dowody na to, że takie postacie istniały. Ja jednak wierzę w całą tą historię z porwaniem, zmiane pór roku. Mity mają to do siebie, przynajmniej w moim przypaku, że czarują. Jak je czytam to zaczynam w to wszystko tak maksymalnie wierzyć, że aż chciałabym to wyznawać na codzień.
Daisy

Post autor: Daisy »

Mam w domu kilkanaście książek o Mitologii Greckiej i z treści nie wynika, aby ich przebieg był fikcją.
Gość

Post autor: Gość »

ja tam nie wiem :P :mrgreen:
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: Mitologia / Prawda

Post autor: Ivellios »

wp_pl pisze:
Ivellios pisze:Jak myślisz, [you], ile mitologia ma (lub może mieć) wspólnego z prawdą historyczną :?:
moi zdaniem tak pół na pół .......... np. mitologia grecka, mit o wojnie trojańskiej - wojna rzeczywisie była, ale przebieg opisany w mitologi jest fikcją :shock:
Gdyby to była fikcja, to Heinrich Schliemann nie odkryłby ruin Troi...
Daisy

Post autor: Daisy »

Odnośnie odkrywcy Troi to jest bardzo ciekawa historia.

Zaraz po pierwszych znaleziskach, czyli po znalezieniu Złotej Maski Agamemnona zamieszkał on w małym hoteliku i opowiedział właścicielowi, co znalazł. Ten był bardzo ciekawy wszystkiego rzecz jasna. Był to podrzędny hotelik. Schliemann poprosił właściciela, aby ten nazwał swoje dzieci Helena i Agamemnon. Hotel też dostał jakieś trojańskie imię. Wszystkie pokolenia dzieci tego faceta, które się rodziły dostawały trojańskie imię i tak jest do te pory. Słuchałam wywiadu z facetem, który był praprapra wnuczkiem tego właściciela i nazywał się: Achilles Agamemnon.
Ostatnio zmieniony 2005-02-27, 17:08 przez Daisy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Post autor: Ivellios »

Czyli to się już u nich stało rodzinną tradycją :?:

Mam tutaj bardzo ciekawy artykuł, właściwie tekst z książki, traktujący o odkryciu Troi
Daisy

Post autor: Daisy »

Gdzie masz ten artykuł :?: :?:
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Post autor: Ivellios »

W książce "Wielkie zagadki przeszłości - eksperci ujawniają kulisy wydarzeń historycznych" Przegląd Reader's Digest

Mogę go tu przekopiować póĽniej
Daisy

Post autor: Daisy »

Okazało się, że mam książkę pod takim tytułem.
Czy artykuł ma tytuł " Odkrywca Troji " ???

Jeśli nie to podaj stronę w książce
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Post autor: Ivellios »

To jest to...
Awatar użytkownika
..::Mothwoman::..
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 125
Rejestracja: 2006-04-15, 14:53

Post autor: ..::Mothwoman::.. »

O-O :D
Ludzie tworzyli mity, aby wytłumaczyć niektóre zjawiska, najczęściej te, które trudno było ( o ile wogóle się dało) uzasadnić, bądź wytłumaczyć. Tak więc w mitach jest raczej więcej fikcji niż prawdy, co nie znaczy, że nie ma jej tam wcale.
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Post autor: Ivellios »

Co do prawdy w mitologii, to poczytajcie sobie ostatni numer "Nieznanego Świata"... ;)
agnieszkaplus3
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 161
Rejestracja: 2006-01-25, 21:27
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: agnieszkaplus3 »

Mały przykład walka Gilgamesza z potworem ABZU niby mitologia ale tłumaczenie imienia potworka budzi ciekawośc. AB-z rodu A (Adamowego) ZU-owoc, wynika z tego że mamy doczynienia z potomkiem rodu adamowego ciekawy to potworek.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Post autor: Arek »

Duzo z mitologi na pewno się zdarzylo, wprawdzie nie ma na to 100% dowodöw ale jak sam Zauwazyles Troje odnaleziono, wprawdzie stojac obecnie wsröd ruin Troji nie zobaczysz morza a w tamtych czasach znajdowala się bezposrednio nad morzem, to i tak to nie zmienia faktu ze Troja zostala odnaleziona.
"Bogowie mitologi" tu klania się Däniken, wiecie sami co on o nich w swoich ksiazkach pisze i na pewno kazdy ma swoje zdanie. Osobiscie uwazam ze jesli to byly istoty z krwi i kosci ( a tak bylo wg. mitologi) i mialy taka wladze w rekach i przypuscmy ze takie istoty z kosmosu "zabawily" przez jakis czas na Ziemi, to na pewno ziemianie uwazali ich za Bogöw.Podobne wydarzenia znajdujemy w mitologi hinduskiej, tam tez sa opisane bitwy bogöw i latajace statki a nawet miasta. Moze 300 lat temu smiali się ludzie jak czytali o latajacych statkach a co dopiero miastach, dzisiaj mamy swoje samoloty bojowe ktöre niosa smierc i "raza ogniem" a latajace miasto? nasz stary MIR moze nie byl miastem ale malym domem na niebie do ktörego lataly zalogi "ryczacymi vimanami" a to jest tylko poczatek.
Czy chcemy czy nie,,,,,,,,,, bogöw z mitologi zaczelismy juz nasladowywac, i troche juz umiemy, przykry przyklad to wspölczesna bron i to nie tylko nuklearna.

pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
..::Mothwoman::..
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 125
Rejestracja: 2006-04-15, 14:53

Post autor: ..::Mothwoman::.. »

Na pewno część mitologii jest prawdą, a część fikcją, bądź ubarwieniem. Coraz częściej odkrywa się nowe miejsca, przedmioty, teksty, które świadczą na korzyść lub niekorzyść danej legendy czy mitu. Tak więc niektóre z nich są w mniejszym lub większym stopniu prawdzdiwe.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Mity i legendy”