voodoo

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
Awatar użytkownika
p1tbull
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 110
Rejestracja: 2005-08-28, 23:39
Lokalizacja: z pokoju

voodoo

Post autor: p1tbull »

Hmm powiedzcie mi prosze co sadzicie o religii voodoo, ogolnie chodzi mi o pojecie voodoo.
FeiDei

Post autor: FeiDei »

a mozesz opisac o co chodzi w voodoo to jest ta religia w ktorej zombie wystepuje ??
Nephesh

Post autor: Nephesh »

:) no cóż religia zawierająca elementy wierzeń afrykańskich (itp.) oraz katolicyzmu ;) a religia jak religia ;) chociaż przynajmniej sama w sobie nie jest tak szkodliwa pod względem psychologicznym dla wyznawców jak parę innych religii hehs
Ostatnio zmieniony 2005-10-01, 17:04 przez Nephesh, łącznie zmieniany 1 raz.
Gość

Post autor: Gość »

Polecam :

Elixir: Fantastyka - Głos w sprawie wudu - ulvar .

Napisane sensownie i dość dużo na ten temat ( wudu ).Pozdrawiam.W00
Awatar użytkownika
Wedrowiec00
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 80
Rejestracja: 2005-08-30, 21:27

Post autor: Wedrowiec00 »

Ps. Oczywiście mozna poszukać jeszcze coś wiecej na interesujący cię temat w internecie.Woo
Awatar użytkownika
p1tbull
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 110
Rejestracja: 2005-08-28, 23:39
Lokalizacja: z pokoju

Post autor: p1tbull »

Co prawda voodoo wywodzi się od dawnych plemien afrykanskich, ma bardzo wiele zwiazane z religia katolicka poniewaz w obu tych religiach wystepuje tylko jeden bog, modlitwy tez sa kierowane przewaznie do swietchych katolickich, nawet jest kult Matki Boskiej...

Voodoo jest praktykowane przez ludzi na calym swiecie, szacuje się ze ta religia posiada 50 milionow wyznawcow.

Natomiast voodoo mozna podzielic na 2 rodzaje:

* rada - voodoo biale gdzie kaplani czy kaplanki jak i uczestniczacy podczas ceremoni rytualnej ubrani sa na bialo i wzywaja loa dobre (duchy przodkow), ten rodzaj voodoo jest praktykowany przez 95% wyznawcow z calego swiata i niema nic wspolnego ze scen przedstawianych w filmach.

* pedro - voodoo czerwone gdzie kaplanie czy kaplanki jak i uczestnicy podczas ceremoni rytualnej ubrani sa na czerwonogdzie wzywa się loa zle (duchy przodkow), ten rodzj voodoo jest praktykowany jest przez 5% wyznawcow glownie na Haiti.

Obraz voodoo pedro jest przedstakwiany w holiwoodzkich prodkcjach dlatego cieszy się ono zla slawa i ludzie utorzsamiaja ja z kultem szatana co jest oczywiscie mylne.
FeiDei

Post autor: FeiDei »

to ja juz nic nie kapuje na ten temat VooDoo
assamite
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 102
Rejestracja: 2005-08-31, 09:27
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: assamite »

Mi się VooDoo kojaży tylko z Ameryką środkową i południową, nie wiem czemu, a z VooDoo Mam tyle wspolnego co wiem jak skonstuować Wange(Lalke VooDoo :) )
Awatar użytkownika
p1tbull
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 110
Rejestracja: 2005-08-28, 23:39
Lokalizacja: z pokoju

Post autor: p1tbull »

voodoo to religia tamm się niekonstruluje lalek :| w hoodoo magii voodoo wymyslonej na poczatku XX w. w Nowym Orleanie w stanie Luizjana.
Nephesh

Post autor: Nephesh »

Jeżeli chodzi o samo voodoo była niezła książka na ten temat o ile pamiętam tytuł brzmiał: "Voodoo, bogowie, rytuały i (...)" niestety pełnego nie pamiętam ;) ale jeżeli jest ktoś zainteresowany to dosyć często na allegro bywa.
Awatar użytkownika
p1tbull
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 110
Rejestracja: 2005-08-28, 23:39
Lokalizacja: z pokoju

Post autor: p1tbull »

Przeczytalem ta ksiazke :D, no bardzo duzo tam jest informacji dotyczacych voodoo, ale przeczytalem jeszcze ksiazke pt. "Tajemnice Voodoo" tez znajduje się tam bardzo duzo informacji.
Mamba

tyle wiem o voodoo

Post autor: Mamba »

Voodoo
Termin używany zastępczo i zbiorowo na określenie i nazwanie religii powstałych w Nowym Świecie w epoce Oświecenia na skutek spotkania religii rodzimych i lokalnych z chrześcijaństwem.
Najczęściej wymieniane są takie formacje jak: candomble, capoeira, santeria, jancanowe, jako dominujące na większych obszarach, a nie tylko na jednej wyspie, jak w przypadku voodoo na Haiti.

Santeria to religia afrokubańska, zakorzeniona w wierze plemienia Joruba z Nigerii przybyła na Kubę z nastaniem niewolnictwa, które rozpoczęło się w XVI wieku, gdy Afrykanie byli przenoszeni do Nowego Świata. W ten sposób religia Afrykanów przywędrowała na Haiti, a stamtąd dalej, do Brazylii w głąb kontynentu amerykańskiego, po drodze napotykając liczne odmiany indiańskich kultów, wyznań i wierzeń. Po przybyciu do Nowego Świata niewolnicy przystosowali swoją religię do nowego środowiska stworzyli mieszankę własnych wierzeń. Tak powstała nowa religia znana pod nazwą Santeria.
Mówi się o kulcie świętych i taka nazwa częściej używana jest w kręgach protestantyzmu. Podobnie różnią się wymową i pisownią poszczególne określenia, uzależnione od dominującego języka administracji państwowej. Spotykamy więc hango i chango, lwa i loa, woodoo i voudun, botor i hungan nie mając do końca pewności, czy pary owych pojęć do końca znaczą i oznaczają to samo.

Tyle znalazłam sama, ale dalej nie rozumiem co oznaczają te nazwy :roll:
Co znaczy veve? Czym różni się ta religia od innych? Do czego właściwie służą laleczki voodoo?
Awatar użytkownika
p1tbull
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 110
Rejestracja: 2005-08-28, 23:39
Lokalizacja: z pokoju

Post autor: p1tbull »

hango i chango, lwa i loa
Juz to kiedys tlumaczylem ze w roznych regionach swiata inaczej się mowilo na te same osoby "lwa" czy "loa" sa to duchy przodkow.
woodoo i voudun
tak mozna mowic inaczej voodoo
botor i hungan
hungan - tak się mowi na meskiego kaplana voodoo
mamba - tak się mowi na zenskiego kaplana voodoo
bator - to uczen wprowadzany i szkolony na kaplana
Co znaczy veve?
vave to sa symbole malowane na slupie ceremonialnym albo na plutnie sa o symboly duchow przodkow loa
Mamba

Post autor: Mamba »

mamba - tak się mówi na żeńskiego kapłana voodoo

nie wedziałam, że jestem żeńską kapłanką voodoo :D
tak na marginesie nie wiem skąd mi się wziął taki nick :roll: a może to jest znak, żeby zainteresować się akurat tą religią :?:

Dzieki Pit za wyjaśnienia i czy mółbyś podać tytuł i autora tej książki, którą przeczytałeś?
Awatar użytkownika
p1tbull
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 110
Rejestracja: 2005-08-28, 23:39
Lokalizacja: z pokoju

Post autor: p1tbull »

Autor - "Adrian Devine"
tytul - "Tajemnice voodoo"

--------------------------------------------

Autor - "Owusu Heike"
tytul - "RYTUAŁY VOODOO"
Mamba

Post autor: Mamba »

OK przeczytam książkę i czy będę w stanie nauczyć się z niej rytuałów? czy trzeba być jakoś inaczej wtajemniczonym?
Awatar użytkownika
p1tbull
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 110
Rejestracja: 2005-08-28, 23:39
Lokalizacja: z pokoju

Post autor: p1tbull »

Wiesz co Ci powiem z ksiazki mozna wyniesc wedze ogolna i teoretyczna ale jak sama się doczytasz zeby to zaczelo dzialac to trzeba jednak troche nad tym popracowac :D, to jezeli chodzi o magie, bo jezeli chodzi o ceremonie rytualna to jest to raczej niemozliwe....
intraneus

Post autor: intraneus »

Pitbull jak wyglada Twoja codzienna praktyka?
Awatar użytkownika
p1tbull
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 110
Rejestracja: 2005-08-28, 23:39
Lokalizacja: z pokoju

Post autor: p1tbull »

Moja codzienna praktyka :D nieposiadam takowej zracji tego ze niemam na to czasu.
Gejsza Dzisiejsza

Post autor: Gejsza Dzisiejsza »

Jak już tu jestem, polecam ksiażkę o VooDoo (Wudu w spolszczeniu), "Rytuały VooDoo" - Heike Owusu. Naprawdę pasjonująca lektura i oddaje to czym VooDoo jest wedle mojego doświadczenia. Byłam trochę na Haiti, a własciwie bywam, co dwa lata na wakacjach:) Ni ema róznicy między VooDoo a Huną ani w teorii ani w praktyce, co najwyżej w metodologii kształcenia, a Mana Loa z Huny to Loa Rada VooDoo. Nie inwokuje się zadnych złych mocy, a raczej takie, które mają silną energię, nad którą człowiek ni emoże zapanowac. Wiele mitów o Wudu to wymysły chrześcijańskich misjonarzy potraktowanych w celach obronnych przez kapłanów VooDoon.... Tyle w skrócie, książka jest w księgarniach, przystępnie napisana i bez demagogii.
Pozdrawiam
Gejsza Dzisiejsza
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”