W ilu bogów tak naprawdę wierzymy?

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

W ilu bogów tak naprawdę wierzymy?

Post autor: Ivellios »

Tak sobie kiedyś siedziałem i zastanawiałem się nad jedną rzeczą. W każdej religii, nawet politeistycznej, jest sobie jeden Bóg - jakby to niezbyt fajnie nazwać - "trzymający władzę".

Mówiąc o religiaj politeistycznych, mam na myśli chociażby wierzenia starożytnych Greków - mieli wielu bogów, ale władzę nad nimi wszystkimi miał Zeus. Podobnie z innymi religiami.

A czy nie jest czasem tak, że ci "przewodniczący" bogowie to tak naprawdę jeden Bóg ukazujący się pod wieloma postaciami :?:

Wiem, niektórych to moje twierdzenie może zdziwić, ale doszedłem do wniosku, że Allach, Jahwe, nasz chrześcijański Bóg i inni to tak naprawdę jeden Bóg, który każdej grupie ludzi objawił się pod inną postacią. Tak więc wszelkie konflikty religijne mogą się wydać bezsensowne, skoro jedyny powód to to że "a bo mój Bóg jest lepszy od twojego"...

Oczywiście to tylko takie moje stwierdzenie, nie muszą się z nim od razu wszyscy zgadzać ;)

A co Wy o tym myślicie :?:

Zapraszam do dyskusji.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Nom ja też tak myśle :)
Awatar użytkownika
Enlil
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 173
Rejestracja: 2005-05-25, 14:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Enlil »

Masz rację Ivelliosie, chrześcijanie, żydzi i muzułmanie wierzą w tego samego boga. Allah znaczy po arabsku "Bóg Jedyny" zaś hebrajskie imię tego samego boga to Jahwe lub Jehowa, co znaczy zwyczajnie "Jestem"(tak Bóg nazwał samego siebie)

Wszystkie wojny wynikają z delikatnych odmienności miedzy religiami. Żydzi uważają Jezusa za fałszywego proroka, dla chrześcijan jest on mesjaszem a muzułmanie uznają go za proroka lecz wyżej stawiają Mahometa.

Niestety wszyscy mamy wady(ale nie ja :D ):
Żydzi uważają samych siebie za naród wybrany przez Boga.
Muzułmanie wierzą, że wszyscy niemahometanie są gorsi.
Chrześcijanie jako jedyni są spokojni, ale to właśnie ich wada - powinni skopać tyłki innowiercom.
ivrystd
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: 2005-03-28, 17:58
Lokalizacja: lublin

Post autor: ivrystd »

Enlil pisze: Chrześcijanie jako jedyni są spokojni, ale to właśnie ich wada - powinni skopać tyłki innowiercom.
a to tak po Chrześcijańsku
?

wiszyscy wierzymyw jednego boga
tylko kazda religia inaczej go pojmuje, przypisuje mu rozne cechy ktore potem wyodrebniaja religie razem z innymi bóstwami
FeiDei
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 153
Rejestracja: 2005-07-22, 16:20
Lokalizacja: Legnica

Post autor: FeiDei »

Enlil pisze:Allah znaczy po arabsku "Bóg Jedyny" zaś hebrajskie imię tego samego boga to Jahwe lub Jehowa, co znaczy zwyczajnie "Jestem"(tak Bóg nazwał samego siebie)
uuuuuuuu tzn ze te Jehowi nie lubiani przez katolikow to tez katolicy :shock:
Awatar użytkownika
Enlil
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 173
Rejestracja: 2005-05-25, 14:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Enlil »

Powinno się mówic nie Świadkowie Jehowi ale Świadkowie Jehowy - niby detal a nadaje nazwie sensu ;)

Świadkowie Jehowy w pewenym sensie też są chrześcijanami. W końcu tez wierzą w Jezusa............ Osobiście uważam ich za niebezpieczną sektę, mam nawet nieprzyjemność mieszkać niedaleko ich domu spotkań i jestem przez nich uważany za Głównego Złego Tego Świata :lol:

W sumie dopuki nie jest się ich członkiem tak długo są podobni do komarów: lekko uciążliwi ale szybko znikają.........
FeiDei
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 153
Rejestracja: 2005-07-22, 16:20
Lokalizacja: Legnica

Post autor: FeiDei »

aj tam wychodzi ze sa dwie religie
ten no od naszych i te hinduskie
bo te cale buddyczmy itd to jakies filozofie
Awatar użytkownika
Enlil
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 173
Rejestracja: 2005-05-25, 14:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Enlil »

Chrześcijanie, muzułmanie, żydzi, Adwentyści Dnia Siódmego, protestanci - wszyscy wierzą w tego samego boga. Mają tylko dziwny zwyczaj uważać, że to własnie ich sposób przyjmowania nauk jest jedynie słuszny. :)
Lukas
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 63
Rejestracja: 2006-04-30, 18:36
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Lukas »

Też mi się tak wydaje i zgadzam się z elil
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Enlil pisze:Chrześcijanie, muzułmanie, żydzi, Adwentyści Dnia Siódmego, protestanci - wszyscy wierzą w tego samego boga. Mają tylko dziwny zwyczaj uważać, że to własnie ich sposób przyjmowania nauk jest jedynie słuszny.
Nie zgodzę się. Sami chrześcijanie już wierzą w dwoch bogów - żydowskiego i tego, o którym mówił Jezus. To dwaj różni bogowie, mają inna postać, inaczej się ich pojmuję, inaczej "działają". Zydzi od których KK zaczerpnął tradycję, sami wierzyli też w dwóch lub więcej bogów. W samym akcie stworzenia świata jest mowa o Jahwe i Elohim, którzy stwarzali świat w całkowicie innej kolejności.

KK na dodatek wsadził w swoją tradycję matke boską, będącą tak naprawdę Izydą, kult Mitry i wiele innych. Dochodzi do tego animistyczny obrzęd czczenia zmarłych jak bogów, w KK nazwanych świętymi.
Enlil pisze:Chrześcijanie jako jedyni są spokojni, ale to właśnie ich wada - powinni skopać tyłki innowiercom.
Widze, że mamy chyba na forum przedstawiciela giertychowej młodzieży. :lol:
cleric
Senior forum
Senior forum
Posty: 1875
Rejestracja: 2006-07-29, 15:41
Lokalizacja: Wrocław
Komentarze: 2

Post autor: cleric »

Jak dla mnie, obojętnie czy Boga nazywa się Allahem, Jahwe czy inaczej, to ta sama istota
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Jak dla mnie, obojętnie czy Boga nazywa się Allahem, Jahwe czy inaczej, to ta sama istota
Każdy z tych Bogów troszke inaczej się prezentuje. Żydowski Bóg jest surowy, podczas gdy Nasz jest miłosierny.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

cleric pisze:Jak dla mnie, obojętnie czy Boga nazywa się Allahem, Jahwe czy inaczej, to ta sama istota
Nie ta sama. Samo już pojęcie osobowy bóg i nieosobowy, sprawia bardzo dużą różnicę.
Awatar użytkownika
Enlil
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 173
Rejestracja: 2005-05-25, 14:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Enlil »

Nightwalker pisze:
Enlil pisze:Chrześcijanie jako jedyni są spokojni, ale to właśnie ich wada - powinni skopać tyłki innowiercom.
Widze, że mamy chyba na forum przedstawiciela giertychowej młodzieży. :lol:
Akurat ze względu na wiarę jestem dla nich pierwszym do odstrzału :P Ale lubie patrzeć jak wyznawcy Jedynie Słusznego Boga leją się nawzajem :twisted:
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Enlil pisze:Akurat ze względu na wiarę jestem dla nich pierwszym do odstrzału :P Ale lubie patrzeć jak wyznawcy Jedynie Słusznego Boga leją się nawzajem
W takim razie to inna sprawa. :lol: Chrześcijanie jednak, predzej zaatakują ateistów niż np. żydów, czy muzełmanów.
Awatar użytkownika
fastfanta88
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 24
Rejestracja: 2006-04-04, 18:36
Lokalizacja: Solina

Post autor: fastfanta88 »

Nightwalker pisze:
Enlil pisze:Chrześcijanie, muzułmanie, żydzi, Adwentyści Dnia Siódmego, protestanci - wszyscy wierzą w tego samego boga. Mają tylko dziwny zwyczaj uważać, że to własnie ich sposób przyjmowania nauk jest jedynie słuszny.
Nie zgodzę się. Sami chrześcijanie już wierzą w dwoch bogów - żydowskiego i tego, o którym mówił Jezus. To dwaj różni bogowie, mają inna postać, inaczej się ich pojmuję, inaczej "działają". Zydzi od których KK zaczerpnął tradycję, sami wierzyli też w dwóch lub więcej bogów. W samym akcie stworzenia świata jest mowa o Jahwe i Elohim, którzy stwarzali świat w całkowicie innej kolejności.

KK na dodatek wsadził w swoją tradycję matke boską, będącą tak naprawdę Izydą, kult Mitry i wiele innych. Dochodzi do tego animistyczny obrzęd czczenia zmarłych jak bogów, w KK nazwanych świętymi.
Enlil pisze:Chrześcijanie jako jedyni są spokojni, ale to właśnie ich wada - powinni skopać tyłki innowiercom.
Widze, że mamy chyba na forum przedstawiciela giertychowej młodzieży. :lol:
może trudno to zrozumieć ale dla nas Chrześcijan Bóg jest jeden ale w 3 osobach. Więc Jahwe nie musiał sam budować świata lecz swym ucieleśnieniem. Trudno jest to zrozumieć ludziom i pewnie śiwęty rozkminając ten problem na plaży zobaczył małego chłopca(święty nie mówił o tym na głos) który powiedział że prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne nim on to pojmie. więć skoro nie pojoł tego człowiek oświecony przez Boga trudno żeby kto inny to pojoł. Wiesz Bóg Ojciec Chrystus i Duch Śięty to jedność bo mają tą samą nature. A konflikty wynikają moim zdaniem tylko przez nazewnictwo.

Święty oznacza zbawiony i jest to człowiek który jest w niebie co Kościół potwierdza poprzez to że po przez wstawiennictwo duszy tego świętego wypraszane są nam u Boga łaski.

Co do Matki Boskiej, ona nie była Bogiem tylko była Matką Jezusa i była bez grzechu przez co zasłóżyła sobie już swoim życiem na zbawnie.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Nawet chrześcijanie apostolscy nie uważali go za boga, ale za syna boga itp. Boskość Jezusa to już czysto komercyjna sprawa, stworzona na dość sprzecznych doktrynach.
fastfanta88 pisze:Święty oznacza zbawiony i jest to człowiek który jest w niebie co Kościół potwierdza poprzez to że po przez wstawiennictwo duszy tego świętego wypraszane są nam u Boga łaski.
Skąd kościół może wiedzieć czy ktoś jest zbawiony czy nie? Wielu świętych to z resztą zbrodniarze.
fastfanta88 pisze:ona nie była Bogiem tylko była Matką Jezusa i była bez grzechu przez co zasłóżyła sobie już swoim życiem na zbawnie.
Kto powiedział, że była całkowicie bez grzechu?
Mamuna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: 2006-09-24, 15:01
Lokalizacja: północ

Post autor: Mamuna »

Enlil pisze:Chrześcijanie, muzułmanie, żydzi, Adwentyści Dnia Siódmego, protestanci - wszyscy wierzą w tego samego boga. Mają tylko dziwny zwyczaj uważać, że to własnie ich sposób przyjmowania nauk jest jedynie słuszny.
chyba każda grupa wyznaniow twierdzi,iz tylko ona ma rację
muhad pisze:ST bazuje na zapiskach sumeryjskich.
zgadza się judaizm wiele zawdzięcza Sumerom
Awatar użytkownika
Simisti
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 79
Rejestracja: 2006-05-19, 13:15
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Simisti »

może trudno to zrozumieć ale dla nas Chrześcijan Bóg jest jeden ale w 3 osobach
Zgadza się. Wiara w Trójcę przenajswietszą jest jednym z dogmatów wiary katolickiej wprowadzonej dopiero na Soborze Nicejskim I w 325 r. Opracowano tam wtedy wyznanie wiary, które do tej pory powtarzane jest na mszach w kościele, jest to tzw. Nicejskie wyznanie wiary. Jako ciekawostke podam fakt, który jest może mało znany a dotyczy tekstu hebrajskiego Biblii Starego Testamentu. W owej wersji Biblii wystepuje słowo Elohim i oznacza "Bogowie", wiec nie mamy tam słowa wyrażonego w liczbie pojedynczej tylko w liczba mnogiej co jest dziwne.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”