Reverse speech

Bardziej niż nieprawdopobobne, niemożliwe, niewiarygodne... i nie pasujące do pozostałych kategorii.
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Reverse speech

Post autor: ArturVonFornal »

Ogólnie chodzi o to że gdy nagra się kogoś gdy coś mówi to gdy puści się nagranie od tyłu to oprócz bełkotu można wychwycić słowa, które mówca miał wtedy na myśli. Np. gość mówi o czymśtam kłamiąc przy tym, a gdy póści się nagranie z jego wypowiedzią od tyłu można usłyszeć co tak naprawdę miał na myśli... Tyle przynajmniej zrozumiałem z tego co przeczytałem w jakimśtam artykule ;)

http://www.reversespeech.com/ ułyt do ainadag anorts anlajcifO :D

Sam nie wiem co o tym myśleć... zastanawiam się jak to działa w innych językach niż angielski...
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4867
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 950

Post autor: Ivellios »

Słyszałem o tym. Reverse Speech podobno wymyślił jeden amerykański profesor, całkiem przypadkowo - otóż pewnego pieknego dnia dyktafon z niewiadomych przyczyn wpadł mu do kibla ( :lol: ) i od tej pory zaczął odtwarzać taśmy od tyłu :roll:

Reverse Speech wykorzystuje się do dziś. Udało się między innymi wyczytać z piosenek Beatlesów, że Paul McCartney zginął w 1965 roku w wypadku samochodowym i zastąpił go sobowtór (żyjący do dziś) :roll:
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

Eno zaraz spróbuję z róznymi piosenkami :)
FeiDei
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 153
Rejestracja: 2005-07-22, 16:20
Lokalizacja: Legnica

Post autor: FeiDei »

a jak mozna to odwrocic
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4867
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 950

Post autor: Ivellios »

Otwierasz sobie np Cool Edita (teraz nazywa się Adobe Audition), wrzucasz nagranir i dajesz w efektach na "Reverse"
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

No jeśli chodzi o odwracanie piosenek to w Windowsie jest taki programik Rejestrator dźwieku (w start>akcesoria>rozrywka) bierzesz jakąś piosenkę w formacie .wav (chyba nie można mp3, ale ja tam nie wiem) i tam w "efekty" jest "odwróć"

Narazie przetestowałem Muse - Time Is Running Out, wychwyciłem słowa "I love you" i coś jakby "I am angry", a piosenka od tyłu nawet fajnie brzmi :D
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

Ekhm, no gdy ktoś mówi od tyłu i nagra się tego kogoś by później nagranie puścić od tyłu to chyba logiczne, że słowa te będą brzmiały tak jakby je ktoś mówił "od przodu"... W reverse speech chodzi bardziej o to, że gdy mówi się normalnie i nagranie włączyć od tylca to spośród tego odwróconego bełkotu można wychwycić normalne słowa i zdania... no chyba że ja źle zrozumiałem Twój post nyhlo, o co nie trudno było ;)
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4867
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 950

Post autor: Ivellios »

Może trochę poeksperymentujemy :?: :)

http://ivellios1988.sitesled.com/revers ... _lipko.mp3

To jest fragment koncertu Budki Suflera w Krakowie kilka miesięcy temu, klawiszowiec zespołu Romuald Lipko zapowiada kolejny utwór. Pierwsza połówka nagrania to normalna mowa, druga to mowa puszczona od tyłu.

Może ktoś coś wychwyci... :PP
Hunter
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 144
Rejestracja: 2005-01-09, 14:46
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Hunter »

Wszystko brzmi chodźby po czesku, chyba raz powiedział "jest(em) w stanie" czy coś takiego.

W piosence Korn - Play Me (feat Nas) jak się odwróci to chyba słychać coś takiego jak "you must..." "you must..."
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Ja słyszałem, że takie coś wykorzystywane jest do rozmowy z duchami :shock:
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4867
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 950

Post autor: Ivellios »

W jaki sposób :?:
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

Ja chyba coś wiem, zostawia się coś do nagrywania w pustym pokoju, później to nagranie puszcza się od tyłu i słychać rzekomo pogadanki zmarłych... chyab o to chodzi albo tylko ja tak bredzę
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4867
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 950

Post autor: Ivellios »

Czasami nagrywa się mowa w nieznanym języku, najczęściej jest to głos kobiecy. Pamiętam, było coś takiego w "Nie do wiary" (jak w Brazylii w zakładzie dla czubków wszyscy, i czubki i lekarze, popełnili rzekomo samobójstwo). Tyle że wtedy nie pomyślano, żeby puścić taśmę wstecz... :?

Innym razem był pokazany facet. Siedział pośrodku sali w komórką przy uchu, w kątach stały cztery szumiące głośniki, jak dokonano nagrania, to przy odtworzeniu było słychać coś w stylu "Jesteśmy z ekipą Telewizji Polskiej..."

Darnok:Nom o to właśnie chodziło :P (nie chce nabić offtopa :P)
Hunter
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 144
Rejestracja: 2005-01-09, 14:46
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Hunter »

ArturVonFornal pisze:Ja chyba coś wiem, zostawia się coś do nagrywania w pustym pokoju, później to nagranie puszcza się od tyłu i słychać rzekomo pogadanki zmarłych... chyab o to chodzi albo tylko ja tak bredzę
Chodzi ci o to co było w filmie "Głosy" ?
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

Hunter pisze:Chodzi ci o to co było w filmie "Głosy" ?
Nie wiem nie widziałem...

Wróć do „Niewyjaśnione zjawiska”