Czy czas jest iluzją?

Wszystko, co związane jest z nauką. Odkrycia, ciekawostki, teorie, doświadczenia, badania naukowe...
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Czy czas jest iluzją?

Post autor: Ivellios »

Platon argumentował, że czas jest stały - jest to życie będące iluzją. Galileusz nie przejmował się filozofią czasu i próbował narysować go na wykresie, próbując to pogodzić z fizyką. Albert Einstein powiedział, że czas jest tylko kolejnym, czwartym wymiarem, w którym poruszamy się na codzień. Nasze rozumienie czasu, jak powiadał Einstein, jest oparte na jego relacji z naszym środowiskiem.

Dziwne wydaje się to, iż gdy szybciej podróżujesz, czas płynie wolniej. Najradykalniejsza interpretacja teorii Einsteina wygląda tak: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są tylko wymysłami naszej wyobraźni, wytworem naszych mózgów stworzonym po to, aby wszystko nie wydawało się dziać natychmiast.

Pojęcie einsteinowskiej zunifikowanej czasoprzestrzeni lepiej funkcjonuje na papierowych wykresach, aniżeli w prawdziwym świecie. Czas nie jest taki sam jak inne wymiary - przeznaczony dla jednej rzeczy, a my poruszamy się w nim tylko w jeden sposób. "Tym, co jest potrzebe, nie jest stworzenie pojęcia czasu i ogólnej pracy względności lub też powrót do pojęcia czasu absolutnego; potrzebne jest wymyślenie czegoś radykalnie nowego", mówi Lee Smolin, fizyk z Perimeter Institute w Waterloo w amerykańskim stanie Ontario.

Inni, w tym sławny astrofizyk Stephen Hawking, zauważają, że czas jest zdefiniowany przez entropię. Oznacza to, że wszechświat, w swoim obecnym rozszerzającym się kierunku, staje się coraz bardziej zdezorganizowany - entropia wzrasta i istnieje zawsze od momentu powstania wszechświata, tak samo jak czas. W ten sposób czas może zostać przedstawiony jako miara entropii we wszechświecie.

Któryś z naukowców wreszcie kiedyś odkryje prawdę. Potrzeba tylko trochę czasu.
Art2013
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 3
Rejestracja: 2007-02-19, 10:50
Lokalizacja: www.niewyjasnione.pl

Post autor: Art2013 »

Wreszcie cos, co nikomu się nie snilo. tylu wielkich, znakomitych postaci przewinelo się przez temat CZASu. A tu wprawdzie istnieje jego okreslenie jako....ale, aby nam się pomiesalo w zyslach dodalismy zegar SLONECZNY, pozniej z epoki na epoke wzrastalismy ze switem do zachodu SLONCA w technologicznym swiecie.

Czas okreslony liczba, Liczba zas Energia, Energia ruchem, Ruch wibracja, Wibracja.... tu zatrzymam się, albo dodam Dzwiekiem, Dzwiek, aby nie tworzyc wiecej polacze z kolorem razem. Dodane razem slowa = ART . Czas jest sztuka lub to sztuka jest czasem dla nas. Nikt nie osmieli się zaprzeczyc, ze dla ludzkosci jest to wymiar godny co najmniej z sila podziwu.

Doszlo jeszcze jedno okreslenie Czasu. "Sila podziwu". Nie mniej ni wiecej o czasie mozna napisac ile jest slow uzywajac wyobrazni. Konsekwentnie zmierzamy do jednego punktu lub osobno stajemy się swiadkami wydarzen z okreslonym sztucznie CZASem.Miesce, jako punkt i wczesniejsza wyobraznia, czy zdecydownie o tym: gdzie mamy byc! Czasem dobrze jest pomarzyc. Czasem dobrze jest zeglowac. Czasem dobrze jest jak jest. Czas to sila, ktora wywiera wplyw na to co znajduje się przy nas. Jak za dobrych czasow bawmy się i miejmy jak zawsze dobry CZAS" Have a good Time"
Niech zabawa trwa.
art2013
osiris
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 1
Rejestracja: 2007-04-23, 19:07
Lokalizacja: nie z tej ziemi

Post autor: osiris »

Tiaaaa, to jest jedno z zagadnień, które trudno człowiekowi zgłębić.
Jeżeli żyjemy w swojej rzeczywistości, trudno zdobyć się na obiektywizm, i zmienić sposób postrzegania czasu.
To tak jak rozmawiać o wirusach nie widząc ich.
Czas jest względny, bo inaczej postrzegają go zakochani, a inaczej ktoś kto niecierpliwie stoi w kolejce i ten czas mu się dłuży.
Dla tej pary godzina, przeminie jak błyskawica, a dla gościa w kolejce ta sama godzina będzie ślimaczyć się w nieskończoność.
Już ten prosty (prostacki) przykład jest dowodem na to jak może być postrzegany czas.
Jeżeli twierdzenia zawarte w pierwszym poście uznać za prawdziwe, to można czas porównać do papieru złożonego w harmonijkę, który to papier (czas) zostaje na nasze potrzeby rozciągnięty, bo inaczej nie było by możliwe zauważenie naszego tu i teraz.
Choć można przyjąć, że nasze życie może przemijać w ułamku sekundy i tylko w wiadomy dla natury sposób My postrzegamy go jako odcinek czasu rzędu kilkudziesięciu lat.
Dlaczego w chwili zagrożenia (np. tuż przed śmiercią) przewija się całe nasze życie - dosłownie - w ułamku sekundy z wszelkimi szczegółami?
Przecież w normanych warunkach niebyłoby to możliwe i nawet skrótowa retrospekcja zdarzeń z całego życia trwała by godzinami.
Czy to nie jest ten moment kiedy czas objawia nam prawdziwą swoją naturę?
Ostatnio zmieniony 2007-05-30, 10:10 przez osiris, łącznie zmieniany 3 razy.
matihood
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: 2007-02-04, 13:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: matihood »

Trudno mi wytłumaczyć mój pogląd... więc napisze tylko że według mnie czas to tylko złudzenie kreowane przez umysły wszystkich istot.
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

Czas to przeszłość przyszłość no i teraźniejszość, niemoża zdefiniować czasu, dlaczego? Bo czas to moment, w ktorym dzieje się wszystko(można przez ten CZAS robic cokolwiek) dlatego czas jest wszystkim, urodzinami, życiem, śmiercią. Zabawą i pracą. Smutkiem i radością. Czasu nie darady ominąć, ponieważ czas jest nami i w nas.
Art2013
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 3
Rejestracja: 2007-02-19, 10:50
Lokalizacja: www.niewyjasnione.pl

Post autor: Art2013 »

Zadalem sobie pytanie: co to jest czas? i taka mysl zostala zapisana
wierszem, zapisanana na wiosne 2003 roku.

Czas
Czas powiedziec sobie prawde
Czas powrocic do swych marzen
Czas poswiecic się odwazniej
Czas jest tworca zyc w przyjazni.

Czas jest zrozumieniem
Czas jest bytu mego cieniem
Czas to chwila i udreka
Czas się moze opamietac.

Czas jest gestem tylko moim
Czas mi dany zyc w pokoju
Czas nie pieniadz do wydania
Czas jest moca pozyskania

Czas jest mego bycia stanem
Czas jest moim swietym planem
Czas to wielki gest
Czas to stwierdzic
Jam Jest, Jam Jest, Jam jest
Art2013
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 3
Rejestracja: 2007-02-19, 10:50
Lokalizacja: www.niewyjasnione.pl

Post autor: Art2013 »

A moze by tak zaglosowac na zmiane kalendarza/

Nie jest to nowy temat, zajmuje się tym fundacja od 50 lat z nawiazką "the Law of Time" z Oregon w USA. Jest posredni lub bezposredni zwiazek z misja naturalnego biegu i okreslenia Czasu w naturalnym biegu.

Podam panstwu kilka punktow, ktore wplynely na moja decyzje okreslenia czasu.
Zamiana kalendarza, ktorym ja posluguje się od kilku lat, spowodowala we mnie duze zmiany myslowe: inaczej postrzegam samo zycie, innych ludzi spotykam, inne klimaty wokolo. Lekko i przyjemnie z wieksza wyrozumialoscia podchodze do spraw bierzacych. Jest to okreslenie sily czasu w ktorej przebywam. Wymiar, czwarty, piaty jak ktos okreslil jest dostepny. och tyle się pisze i mowi teraz. Zsynchronizowanie Energii Czakramow, to osobista moc, ktora niesie w sobie dary o jakich marzymy.

Z boku pozostawilem niewygodny 12-miesieczny gregorianski kalendarz i latwiej mi jest w posludze na Ziemi. Rok ma 13 miesiecy po 28 dni kazdy, miesiac cztery tygodnie, tydzien=7 dni. Do kazdego dnia jest przydzielona energia dla poszczegolnych czakramow. Tygodnie w kalendarzu sa oznaczone czterema kolorami. Pierwszy tydzien kolorem czerownym( wschod), drugi kolorem bialym(północ), trzeci kolorem niebieskim (zachód), czwarty kolorem żółtym(południe).

Rok rozpoczyna się z pierwszym dniem wiosny! Jak się przekonac, ze to ten dzien? troszke żartobliwie
Sa takie dwa dni w roku, kiedy jajko surowe mozna postawic w pionie bez zadnego problemu.
Jednym z nich jest poczatek wiosny-:)

Miesiące posiadają swoje nazwy zwiazane z Galaktyczną Energią przesylaną do Ukladu Slonecznego i wyrażają pole pracy:

1.Magnetyczny -jednoczyć, atrakcyjność, propozycje
2.Ksiezycowy- polaryzacja, stabilizacja, wyzwanie
3.Elektryczny- aktywacja,więź, serwis
4.Samoistny-zdefiniować, wymierzać, forma
5.Wiodący-upoważnić, prowadzić, zarządzać, blask - promieniować
6.Rytmiczny-organizacja,balans, rownomierność
7.Rezonansowy-kanał, inspiracja,nastrajanie
8.Galaktyczny-Harmonia, modelowanie,integrowanie
9.Solarny-pulse,realizacja,intencja
10.Planetarny-perfekcja,produkcja,manifestacja
11.Spektralny-rozwiazanie,realizacja,oswobodzenie
12.Krystaliczny-dedykacja,uniwersalizacja,kooperacja
13.Kosmiczny-przetrwanie,trascendencja,bytność

Czy kalendarz zwiazany jest bezposrednio z fazami Ksiezyca? Tak.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Post autor: Arek »

Niedawno oglądałem program jak kobieta dała się zamknąć w bunkrze, nie wiedziała kiedy ranek a kiedy noc, nie wiedziała która godzina, ani czy posiłki podawane są w "porę".
Po eksperymencie lekarze orzekli że jej zdrowie i samopoczucie jest b. dobre, a to że spała o godzine krócej niż ogół ludzi nie wpłynęło na nią.
Chyba ten zegar nie jest taki ważny jak nam to próbują wmówić..................
Saard
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: 2006-12-26, 01:32
Lokalizacja: G-Ce

Post autor: Saard »

Ale zauważ że teraźniejszość nie istnieje bo to co robisz teraz za minisekunde jest przeszłością a to co zaraz zrobisz będzie przyszłością. Tak wiec teraźniejszość nie istnieje.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Post autor: Spock »

Art2013 pisze:Rok rozpoczyna się z pierwszym dniem wiosny!
Słusznie.
Zresztą zauważcie że grudzień - december - ma w swoim łacińskim trzonie słowo "deca" czyli 10. To luty jest 12 miesiącem. Szczyt zimy. Nowy rok przychodzi w marcu, wraz z następną wiosną :)
Zadalem sobie pytanie: co to jest czas?
Czas jest to parametr numerujący stany
Ostatnio zmieniony 2007-06-04, 02:04 przez Spock, łącznie zmieniany 1 raz.
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

Arek pisze:Po eksperymencie lekarze orzekli że jej zdrowie i samopoczucie jest b. dobre, a to że spała o godzine krócej niż ogół ludzi nie wpłynęło na nią.
Nie chce się kłucić, ja oglądałem coś podobnego, to kobieta czuła się jakby siedziała tam kilkanaście lat, a siedziała niecały rok(chyba pół), przez co samopoczucie
Arek pisze: jest b. dobre
nie do końca dobre ;)
Eva unit 01
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 300
Rejestracja: 2007-02-08, 17:31

Post autor: Eva unit 01 »

Czasu nie ma

Jedyne co jest, a czego jednocześnie nie ma to TERAZ
Ansuz
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 20
Rejestracja: 2005-04-26, 23:52
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Ansuz »

No dobrze . Skoro nie ma teraźniejszości to co ze słowami i teoriami ucznia Platona którym jest Arystoteles. Powiedział on bowiem że istnieje oprócz oczywiście materii i formy, substancji i przypadłości AKT i MOŻNOŚĆ. Możność prowadzi do aktu, ale możność jest teraz jest teraźniejszością więc jeśli nie mam teraźniejszości nie ma też możnośći a jak nie ma możnośći to nie ma aktu, a jak nie ma aktu to nie ma niczego, a wiemy że tak nie jest. Poza tym według greckich filozofów przyrody świat jest stały czyli kręci się w kółko a to jest raczej podważalna myśl .
bakal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: 2007-07-29, 18:57
Lokalizacja: Polska

Post autor: bakal »

No co ja jako pełen wątpliwości człowiek mogę powiedzieć na temat czasu...
jak juz to na mnie przystało pierwsze oprę się na nauce a następnie wysunę moją własną teorię ...
I.Czas to NIESKOŃCZENIE długa prosta (prosta nie posiada początku ani końca- co tłumaczy nam że czas towarzyszył nam od zawsze i nigdy nie przeminie).
II. Moim skromnym zdaniem :) czas to jak najbardziej namacalny i widoczny stosunek przemijania do materii ... można go zabić pozbawiając materie tzw. sensu przemijania...myślę że może to być maksymalne przyspieszenie laserowe zamrożonej materii...(1.dowód Czarne dziury heh ale o nich wiemy tylko to co o matce ufoludka z kosmosu :) )

[ Dodano: 2007-07-29, 21:29 ]
Jeśli już istnieje UFO... to moja teoria tłumaczyła by UKRADZIONY CZAS :)
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

Zauważyliście że teraźniejszość w sumie nie powinna istnieć?:) Look... teraz to co pisze nie wydażyło się teraz ale sekunde lub mniej później, teraźniejszość nie może trwać jakiś okres czasu ponieważ to co jest za nawet jedną setną sekundy to już przyszłość, a to co było setną sekundy temu vice versa ;)
Awatar użytkownika
..::Mothwoman::..
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 125
Rejestracja: 2006-04-15, 14:53

Post autor: ..::Mothwoman::.. »

Generalnie masz rację, ale trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, jak długi okres czasu mamy na myśli, mówiąc o teraźniejszości.
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

Według mnie twoja myśl: "ale trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, jak długi okres czasu mamy na myśli, mówiąc o teraźniejszości." jest błędem, jakby nie patrzył, okres czasu to już przyszłość i przeszłość, nie może coś się dziać TERAZ przez np. 5min... :)
Awatar użytkownika
..::Mothwoman::..
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 125
Rejestracja: 2006-04-15, 14:53

Post autor: ..::Mothwoman::.. »

Chyba nie do końca się zrozumieliśmy. Może mały przykład rozjaśni ci sens mojej wypowiedzi: w tej chwili piszę tego posta. Nie piszę go w ułamku sekundy, ale całość trwa jakiś czas. Czas ten można nazwać teraźniejszością. Choć każde słowo-wg twojej teorii- jest już historią. Ogół jednak można przyjąć jako teraźniejszość. Nie wiem czy rozumiesz.... :P
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

Można przyjąć ten czas jako teraźniejszość, lecz nie jest to teraźniejszością prawdziwą, a umowną :). Ja mówię zatem o teraźniejszości prawdziwej, która trwa tylko przez moment! ;]
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Nauka”