Lampa Egipcjan

Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Lampa Egipcjan

Post autor: Kazzone »

Na jednej z egipskich grafik są przedstawione dwie postacie trzymające dzwine użadzenie, przypominające lampe. Okazało się że to jest lampa! Naukowcy budowali 'to' z 'instrukcji' na grafice, niestety dokladnie nic nie pamietam bo slyszalem o tym już daaawno, także jesli ktoś zna dokładniejsze informacje i zdjęcie- poprosze. Jeśli ktoś nie wie o co chodzi tu rysunek mojego autorstwa xD (rysunek zrobiłem na szybko, przypominając sobie 'rysunek' który widziałem ze 2 lata temu wiec moglby byc troche inny od orginału xD):
Obrazek

[ Dodano: 24-02-2007, 23:10 ]
O... znalazłem właśnie tekst w dodatku do faktów: Mezopotamia:
"Dowodem są odnalezione w Mezopotamii niewielkie naczynia z glazury o wysokości 10 cm. W środku umieszczone były żelazne pręty zalutowane miedziane cylindry przeżarte kwasem. Po konserwacji okazało się, że to urządzenie wytwarza prąd!"
To o czym pisze jest podobne albo i takie same Napisałem o tym żeby was podsunąć do tematu ;)
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

chodzi ci chyba o płaskorzeźby w świątyni hathor niedaleko luxoru?

Obrazek
De Ruyter
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 147
Rejestracja: 2005-07-16, 16:14
Lokalizacja: trojmiasto

Post autor: De Ruyter »

Tak zwana butelka lejdejska.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Post autor: Arek »

Dokladnie o to chodzi, wielu badaczy jest zdania ze owe lampy bez problemu mogly dzialac.
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

http://www.world-mysteries.com/sar_lights_fd1.htm

gdyby się komuś chciało czytać...

btw takie lampki naukowcy robili i działały :|
kto by miał wątpliwości? w korytarzach piramid nie ma śladów po sadzy, z pochodniami tam nie biegali
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Post autor: Arek »

Ale w szkole na historii tego nie uczyli :P :P :P
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

za to na historii uczą mnie różnych innych dziwnych rzeczy ;) zupełnie mniej życiowych, o świętopietrzu i takich tam - a na przykłąd nie ucza o tym, co było w polsce przd 966 rokiem, to przecież nie oznacza, że polski wtedy nei było ;)
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Koffee,
Plemiona, które ze sobą walczyły, ale wygrali w końcu Polanie :D
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Post autor: Arek »

Tak to juz jest,
mnie tez wtedy te tematy na historii bardzo malo interesowaly, chociaz historia mnie bardzo interesuje az do dzis, tylko pech chcial ze w szkole bylo to taaaaaaaaaaaaakie nudne .

pozdrawiam Arek
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

Darnok pisze:Plemiona, które ze sobą walczyły, ale wygrali w końcu Polanie
miałam na mysli to, ze polska jako kraj istniala przed 966 - przd mieszkiem byli jeszcze inni wladcy juz zjednoczonej polski
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

De Ruyter pisze:Tak zwana butelka lejdejska.
Butelka lejdejska to kondensator a nie lampa.

Na temat tych lamp było kiedyś w jakimś programie z Danikenem. Pokazywali tam jak działały i jak mogły być zasilane.
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

Heh, widze mój świetny rysunek się przydał i doszliście do tego o co mi chodzi :D...
Nie trapi was pytanie, skąd egipcjanie mieli takie pomysły? Przecież oni żyli tak daawno, a jednak mieli ciekawe przedmioty które nas i dzisiaj zadziwiają...

http://www.world-mysteries.com/fd_dendera288.jpg
http://www.world-mysteries.com/fd_hathor575.jpg
Na tych dwoch zdjeciach mozemy zauwazyc ze egipcjanie pokazywali na swoich arcydziełach, 'lampy' w których znajduje się wąż...czemu wąż?
Ciekawi mnie jeszcze jedno, skoro używali ich w większości przypadkach w piramidach by oświecić ciemności, to czemu nasza 'lampa' jest tak Rzadko pokazywana? Czyżby egipcjanie chcieli coś ukryć?:)

I proszę, niech ktoś powie co u egipcjan oznacza wąż, w ich religii/kulturze ;)
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

Wadżet (także: egip. Uto-Wadżet, Uadżet, Uadżit; gr. Uto, Buto, Edżo, Udżo; łac. Uraeus, stąd forma ureusz) – bogini staroegipska czczona w Dolnym Egipcie.

Centralny ośrodek jej kultu znajdował się w Buto. Przedstawiana była w postaci kobry. Była jedną z dwóch bogiń, obok Nechbet, występującą na podwójnej koronie władców Egiptu (pszent). Miała tam postać atakującej kobry, co symbolizowało opiekę boską nad faraonem i wierzono, że zapewnia mu bezpieczeństwo. W symbolicznym zestawieniu z górnoegipską Nechbet była przedstawicielką Dolnego Egiptu.
Apop - olbrzymi wężowy demon postrzegany jako przeciwnik Słońca (boga Ra) i symbol sił ciemności.

Według mitu, Apop atakuje słoneczną barkę podczas wschodu i zachodu Słońca. Krew zranionego demona zabarwia wówczas niebo na czerwono. Pomimo ciągłych porażek, próbuje jednak zatrzymać Słońce podczas jego wędrówki i codziennie na nowo zostaje przez nie pokonany i zraniony. Apopa często utożsamiano z Setem, wrogiem bogów i władcą panującym nad niszczycielskimi siłami.
Tenemu - w mitologii egipskiej prabóstwo z Hermopolis o postaci żaby. Wraz ze swoją partnerką, wężem Gerhet, stanowili jedną z par Wielkiej Ósemki.
w ogóle weze byly swiete, egipt ma ksztalt weza.... ale chyba akurat tutaj chodzilo o dlugi wijacy się ksztalt ;)
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

hmmm... na to wygląda że w lampie możebyć Apop, przedstawiali go w taki sposób może dlatego, żeby podkreślić że, został on pokonany, gdy egipcjanie stwożyli ową lampke ;]
De Ruyter
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 147
Rejestracja: 2005-07-16, 16:14
Lokalizacja: trojmiasto

Post autor: De Ruyter »

Nightwalker pisze:
De Ruyter pisze:Tak zwana butelka lejdejska.
Butelka lejdejska to kondensator a nie lampa.

Na temat tych lamp było kiedyś w jakimś programie z Danikenem. Pokazywali tam jak działały i jak mogły być zasilane.
Wytwarza łuk elektryczny - więc działa jak lampa.
Ale sam zbiornik rzeczywiście jest jedynie kondensatorem
banita
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 90
Rejestracja: 2007-06-05, 11:13
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: banita »

Koffee pisze:przed mieszkiem byli jeszcze inni wladcy juz zjednoczonej polski
zależy o jakiej Polsce mówimy, jeśli o Polsce nazywanej Polską, to o takiej możemy mówić dopiero w XI wieku :)
DragonFire
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 858
Rejestracja: 2006-06-17, 14:05
Komentarze: 1

Post autor: DragonFire »

mnie ta lampa przypomina żarówke-świetlówke.
to by było, jakby się okazało, że budowniczowie piramid używali żarówek. to ciekawe czego jeszcze ;) ... może to nie były takie osły za jakich ich brano w naszej cywilizacji.

Koffee, dojdzie kiedyś do tego, że uczniowie będą uczyli nauczycieli o tym, o czym oni nie mają bladego pojęcia, jak się tak zamkną w 4 ścianach z tymi ich głupotami w zeszytach.
kiedyś mnie babka na biologii uczyła z czego się składa krowa (w zasadzie to było coś o matkach karmiących piersią, ale zeszło na krowy :-P), jak już była taka zadowolona z przedstawionego wykładu, że wie gdzie każdą kosteczke ma to przeurocze zwierze, to się jej zapytałem, z czego się robi to mleko... i wiesz co się okazało? że kobita nie wie :| ... w rezultacie wyszło, że krowa żre trawe i w magiczny sposób przerabia to na mleko. i dziwić się teraz, że jak się zapyta dziecko skąd się bierze mleko, to odpowiada, że ze sklepu?
jak dla mnie poziom edukacji w "szkole" jest dla przedszkolaków, a nie dla poważnych ludzi.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Czemu wąż? może zdobyli te artefakty np. po Atlantydach i używali tego nie rozumiejąc budowy.
De Ruyter
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 147
Rejestracja: 2005-07-16, 16:14
Lokalizacja: trojmiasto

Post autor: De Ruyter »

Trochę rozumieć musieli, bo żeby to świeciło trzeba często napełniać kwasem
DragonFire
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 858
Rejestracja: 2006-06-17, 14:05
Komentarze: 1

Post autor: DragonFire »

a kwas trzeba skądś brać.

i może to nie wąż, tylko sznurówka ? :lol:
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Egipt”