Chwila rozmyślań nad tym, czym jest życie...

Filozofia oznacza dosłownie "umiłowanie mądrości". Określenie to i jego znaczenie pochodzi prawdopodobnie od matematyka i filozofa Pitagorasa żyjącego w VI wieku p.n.e., obecnie termin jest używany w różnych znaczeniach.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Cogito pisze:Żebyśmy mogli "ewoluować", czyli w końcu dotrzeć do jakiegoś odległego celu.
Żebyśmy mogli przeżyć. Koty mają pazury, by przeżyć, goryl jakby nie dłubał patykiem, to by zdechł. Ewoluujemy, by dopasować się do środowiska, i przeżyć. Gdyby ziemia zmieniła się w kraine mlekiem, i miodem płynącą, to nie potrzebowalibyśmy takich wielkich mózgów, i wnet by się zmniejszyły. Taka oto prawda. Co nie zmienia faktu, że wierze w Boga.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Cogito pisze:rzerodziłaby się w końcu w coś gorszego gdybyśmy byli głupi.
Przeobraziłaby się w coś gorszego, gdybyśmy byli mądrzy...
Komandoska-94-
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 320
Rejestracja: 2006-04-16, 10:15

Post autor: Komandoska-94- »

moim skromnym zdaniem każdy sam wyznacza sobie cel. życie (tak ogólnie) może, ale raczej niema celu.
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

w sumie tak

mnie trochę wkurza pogląd, jakoby człowiek rodził się z jakąś 'misją' - choćby było nią przedłużenie gatunku
Komandoska-94-
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 320
Rejestracja: 2006-04-16, 10:15

Post autor: Komandoska-94- »

Mnie też coś takiego wnerwia okropnie. Człowiek sam wybiera sobie "misję" którą ma wypełniać i którą CHCE wypełniać. Każdy wytacza sobie cel, według poglądów i zainteresowań. Człowiek również decyduje czy w ogóle będzie jakąś wypełniał. A niektórzy mówią o tym tak, jakby to było z góry zaplanowane :roll:
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4864
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 948

Post autor: Ivellios »

KocicaXX pisze:Człowiek sam wybiera sobie "misję" którą ma wypełniać i którą CHCE wypełniać. Każdy wytacza sobie cel, według poglądów i zainteresowań. Człowiek również decyduje czy w ogóle będzie jakąś wypełniał.
Mam wrażenie, że nie tylko ja zapoznałem się z lekturą jednej z książek Sylvii Browne :P
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

Ale to też nie chodzi o to, że cały czas myślisz i niczym zombie powtarzasz sobie Moim celem jest przetrwanie gatunku, przetrwanie gatunkuuu..., ty sobie możesz obrać cel jaki chcesz ale z punktu widzenia biologii jesteś tu właściwie tylko po to, taki jest cykl natury reszta jej zwisa
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

no tak, ale wiadomo, że nie chodzi o powtarzanie sobie tego czy w ogóle myślenie o tym

ja nie znosze, kiedy ktoś mi coś narzuca, każe zrobić - gdybym nagle dowiedziała się, że celem mojego istnienia jest ... to albo bym się załamała nerwowo, albo (bardziej prawdopodobne) zaczełabym rozwalać wszystko dookoła - chce sama decydować o swoim życiu, a nie żyć w przeświadczeniu, że coś wydarzyło się tylko dlatego, że ktoś to sobie z góry zaplanował
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

Gdyby mi ktoś nagle powiedział, że celem mojego istnienia jest zrobienie czegośtam to powiedziałbym pewnie Ta, kur*a, jasne i robił dalej to co zwykle :P Zresztą nie jestem zwolennikiem przeznaczenia i tego że nasze życie jest z góry nakreślone.
Komandoska-94-
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 320
Rejestracja: 2006-04-16, 10:15

Post autor: Komandoska-94- »

Ivellios pisze:Mam wrażenie, że nie tylko ja zapoznałem się z lekturą jednej z książek Sylvii Browne
Tak, Ja uwielbiem czytać. :D
Cogito pisze:ale wierze, że cała ludzkość została stworzona w jakimś celu, nie jednostka, ale całość.
Wątpie. Bo to jest w sumie to samo.
ArturVonFornal pisze:Gdyby mi ktoś nagle powiedział, że celem mojego istnienia jest zrobienie czegośtam to powiedziałbym pewnie Ta, kur*a, jasne i robił dalej to co zwykle
Racja.

Ja zresztą myślę że te całe 'misje' to jeden wielki stek bzdór.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Filozofia”