Czy wampiry istnieją?

Tematy związane z szeroko rozumianym odżywianiem się cudzą energią

Czy wampiry istnieją?

Można wybrać tylko 1. opcję

 
 
Pokaż wyniki
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Czy istnieją?

Post autor: Dagmara »

Popieram DanaS wypowiedź, to, że ktoś uważa siebie za wampira wcale nie musi oznaczać iż osoba ta cierpi od razu na schizofrenię.
anka57
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 23
Rejestracja: 2010-10-22, 20:57

Re: Czy istnieją?

Post autor: anka57 »

Beowulf pisze:co do wampirów-krwiopijców, byłbym ostrożny, bo podobnie jak Teolog myślę, że to tylko mit, lub legenda oparta na pojedynczych przypadkach z zamierzchłych czasów :)
zgadzam się
mimo wszystko myślę, że jak się człowiek uprze to wszystko udowodni,
co nie oznacza, że należy w to wierzyć
Awatar użytkownika
blood.luna
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 69
Rejestracja: 2008-12-13, 19:49
Lokalizacja: tylko Kraków!

Re: Czy istnieją?

Post autor: blood.luna »

Mit o wampiryzmie powstał jeszcze w paleolicie tak na dobrą sprawę, więc nie wiem, jaki może mieć cel porównywanie go do Biblii, która jest stosunkowo naprawdę młodym zapisem.
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Czy istnieją?

Post autor: DanaS »

Loona, a mogę wiedzieć skąd ta informacja o paleolicie? Na ścianie wymalowali "Draculę" w obrazkach?
Awatar użytkownika
katerinajozwiak
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 56
Rejestracja: 2008-06-12, 00:01
Lokalizacja: Łódź/edynburg

Re: Czy istnieją?

Post autor: katerinajozwiak »

stellamystica pisze:
blood.luna pisze:Mit o wampiryzmie powstał jeszcze w paleolicie tak na dobrą sprawę
Ha ha ha :D Przed, czy po udomowieniu psa? Boże, co za bzdura.
Nie wiem o historiach az z paleolitu czy neolitu ale czy nie bylo tak ze Lilith pila ludzka krew? wiec skoro ona miala byc matka wszystkich demonow no to chyba od niej się wszystko zaczelo ?? w takim razie pytanie kiedy pojawila się Lilith ??
Awatar użytkownika
Vampirio
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 668
Rejestracja: 2011-04-27, 20:50
Komentarze: 2

Re: Czy istnieją?

Post autor: Vampirio »

Lilith miała być, żoną Adama. Byli stworzeni jednocześnie. Jednak nie odpowiadało jej to a jej mąż nie umiał jej zaspokoić. Wtedy odeszła z raju a Bóg stworzył Ewę z żebra Adama, żeby była mu poddana. Ta historia jest dłuższa ale nie będe pisał jej całej ponieważ temat nie jest o Lilith, chociaż jest uważana za matkę wampirów.
leszek

Re: Czy istnieją?

Post autor: leszek »

Chcecie wiedzieć jak naprawdę mają się wampiry? Poczytajcie "Wampir z M-3" Pilipiuka :P :P :P
Awatar użytkownika
Spooky Fox
Administrator
Administrator
Posty: 1976
Rejestracja: 2009-03-02, 02:05
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 6

Re: Czy istnieją?

Post autor: Spooky Fox »

stellamystica pisze:Ha ha ha :D Przed, czy po udomowieniu psa? Boże, co za bzdura.
Jak widać, ludzie o wątłych informacjach zapewne myślą, że wampiry powstały wraz z książką Stokera. Otóż WRONG!. Nie mam tak obszernych informacji jak blood luna, ale śmiem twierdzić, że wzmianki o wampiryźmie mogły powstać w tym okresie. Oczywiście nazwać przez ówczesnych ludzi mogło to się "ugha-bugha", ale sam mit jest o wiele, wiele, wiele starszy niż biblia.

A co do Lilith - to chyba zależy. Według porównań z biblią, Lilith miała być matką wszystkich wampirów i pierwszą żoną Adama. Ale nie pytajcie się mnie, co, jak, dlaczego i po co. Bo to wszystko jest tak samo mocno ponaginane jak i biblia.
Awatar użytkownika
Vampirio
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 668
Rejestracja: 2011-04-27, 20:50
Komentarze: 2

Re: Czy istnieją?

Post autor: Vampirio »

A najbardziej ponaginane jest to, że podobno była też żoną Lucyfera.
Awatar użytkownika
reika
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 5
Rejestracja: 2014-05-11, 03:47
Lokalizacja: Bydgoszcz
Komentarze: 3

Re: Czy istnieją?

Post autor: reika »

Szczerze myśle, że nie istnieją. Chociaz kto wie ja musze zobaczyc, to moze uwierze ;D
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Czy istnieją?

Post autor: Arek »

Ludzie już od długiego dawnego czasu wierzyli w wampiry , i takich osobników w odpowiedni sposób grzebano co w pełni potwierdzają wykopaliska archeologiczne.
Ja osobiście myślę że to niektórym ludziom przypisywano takie cechy, za takich ich uważano , a za każde nieszczęście które wydarzyło się we wsi szukano winnego i kara spadała na tych odmieńców. A jak przyszło do ukatrupienia takiego to wiara była tak głęboko zakorzeniona że chowali go w specifyczny sposób a usta wypełniali kamieniami , itd. itp.
Czy byli winni tragedi, czy też nie to trudno niekiedy ustalić. Ale o czym tu wiele gadać, niektóre cechy ciała człowieka które dzisiaj nazywamy chorobami kiedyś były całkiem inaczej uznawane....i tak powsały "wampiry " albo "giganci"
Jamboree18
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 66
Rejestracja: 2009-03-01, 22:03

Re: Czy istnieją?

Post autor: Jamboree18 »

Hej! Oglądałam wczoraj ciekawy dwugodzinny dokument (paradokument) "Tajemnice Wampirów" na Tv4 lub Pulsie. Pomijając wiele fajnych historii (autentycznych czy nie) ludzie wypowiadali się tam, że pierwsze wzmianki o wampirach pojawiły się już w starożytnych Chinach. Ktoś, coś? Nie dałam rady sprawdzić autentyczności. Internet jest zalany forum i blogami oczarowanych Zmierzchem i czym tam jeszcze nastolatek, co bardzo utrudnia znalezienie jakichkolwiek informacji bazujących na legendach i trochę bardziej autentycznych historiach.
To tak na odświeżenie tematu ;)
paraparapet
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 5
Rejestracja: 2015-06-17, 14:09

Re: Czy istnieją?

Post autor: paraparapet »

Kiedyś czytałem poważny materiał naukowy w którym dowodzili, że rasa wampirów mogł kiedyś naprawdę istnieć :)
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: Czy istnieją?

Post autor: Ivellios »

Ale jaki to był materiał? Czy jesteś w stanie podać przynajmniej jego tytuł lub źródło?
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Czy istnieją?

Post autor: Arek »

Tutaj zebrane informacje archeologów o wampirach w Polsce i Europie:

http://www.paranormalne.eu/forum/topic/ ... ntry122682
Usunięto użytkownika 106298

Re: Czy istnieją?

Post autor: Usunięto użytkownika 106298 »

,,Wampiryzm", to zjawisko o popkulturowym wydźwięku, ale, sądzę, o historycznym (prawdziwym) pochodzeniu. Zdaje się, że słowo ,,wampir" zostało przez kulturę masową zapożyczone bodaj z wierzeń/podań ludowych obywateli którejś kultury/narodu - zapożyczył to, jeśłi dobrze rozumuję, któryś z pisarzy z okresu XIX wieku, i tak chyba takowy dziś ,,zaszczytny" wyraz przenikł do popkultury. (poprawcie mnie, jeśli się mylę). A tak poza tym, pamiętam jak w programie popularno-naukowym pt. "Wierzyć, nie wierzyć" od NG Channel, ukazywano dość szokująco wyglądające przypadki wierzeń obywateli Rumunii w... wampiry: mieszkańcy którejś tam wioski odkopywali płyty pomników z grobu, aby odsłonić ciało zmarłego z trumny i przebić mu serce osikowym kołkiem... Intrygujące.
Sybil
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 18
Rejestracja: 2022-02-09, 02:49

Re: Czy istnieją?

Post autor: Sybil »

Możliwe, żę kiedyś i istniały, jednak istnieją poszlaki na to, że to wyobrażenie mogło powstać na wskutek naturalnych zjawisk i przypisywania im magicznych podstaw.
Damianos24
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 1
Rejestracja: 2023-01-06, 15:19

Re: Czy istnieją?

Post autor: Damianos24 »

Studiuje historię i ostatecznie miałem już dosyć tych wszystkich opisanych i zdefiniowanych zdarzeń. Dlatego postanowiłem zrobić coś innego i zagłębić się właśnie w temat wampiryzmu. Wyszedłem z założenia, że w każdym micie jest jakieś ziarnko prawdy i postanowiłem to ziarnko prawdy odnaleźć.
Na temat życia Draculi znalazłem sporo informacji, na temat wampiryzmu samego w sobie mniej, ale to co znalazłem jest bardzo ciekawe. Część tez oparłem o 2 artykuły (notabene świetnie napisane):
https://minds.pl/artykul/ksiaze-dracula ... -prawdziwa
oraz
https://minds.pl/artykul/czy-dracula-is ... udzka-krew
Praktycznie mam gotową pracę, ale niestety brakuje mi przynajmniej kilku pozycji do bibliografii. Stąd moje pytanie, czy ktoś z was interesuje się wampiryzmem, ale tak na serio i czy może czytaliście coś o teorii dr.Dolphina, że wampiryzm to w rzeczy samej choroba krwi (opisana w pierwszym artykule w akapicie"Żywi - umarli, czyli wampiry. ")? Niby jest coś w Tygodniku Powszechnym, ale tam niestety trzeba zapłacić...
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wampiryzm”