Facebookowy challenge z wrzucaniem zdjęć z dzieciństwa

Czyli nagłe i niespodziewane zejścia z tematu. Rozmowy o wszystkim i o niczym
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Facebookowy challenge z wrzucaniem zdjęć z dzieciństwa

Post autor: Ivellios »

Parę dni temu skomentowałem na swoim facebookowym profilu pewien nowy challenge - komentarzem, po którym ze strony niektórych znajomych przeczytałem pojawiającą się często przy tych okazjach głupią gadkę pod tytułem "jak się niepodoba to pomin posta no jejuuu" czy "we wstawieniu pierdyliarda kurwilionów zdjęć z dzieciństwa na fejsa nie ma nic złego" (pisownia celowa). Komentarz mój do tej głupiej zabawy, potężnie karmiącej algorytmy fejsa kolejną porcją danych o użytkownikach, brzmiał następująco:
Tak, pewnie, wrzucajcie foty z dzieciństwa, najlepiej całymi gigabajtami, niech Facebook dowiaduje się na wasz temat jeszcze więcej i jeszcze więcej...

W sumie to najbardziej mnie zadziwia, że tej kolejnej głupiej modzie ulegli nie tylko nastolatkowie, ale również ludzie w dużo bardziej zaawansowanym wieku - niby starsi i mądrzejsi, żyją dłużej i wiedzą więcej, mają więcej życiowej mądrości i doświadczenia - a jednak rozdają dane na swój temat jakiemuś amerykańskiemu korpo, o którym wiedzą niewiele, by nie powiedzieć - nic... wielkie korpo, które przez afery z naruszaniem prywatności użytkowników i z podejrzanym wykorzystywaniem danych na ich temat ma w sieci tak nieprawdopodobny smród, że większego smrodu już chyba nie można mieć.

Co jeszcze wyślecie Facebookowi? Numer buta, fiuta, długość i średnicę? Całe albumy rodzinne najlepiej zeskanujcie i wrzućcie, jak szaleć to szaleć...

Chociaż właściwie to nawet i bez tego niektórzy skrupulatnie fotografują całe swoje życie i karmią nim algorytm dopasowujący reklamy do ich preferencji (którymi to danymi zresztą żywi się cała masa innych, zarówno facebookowych jak i nie-facebookowych, inwigilujących wynalazków).

Opamiętajcie się, ludzie, zachowajcie dla siebie jakąś resztkę prywatności. Nie wiecie przecież, gdzie te dane tak naprawdę lądują i czy gdzieś nie wyciekają, i kto oraz w jakim celu jeszcze je wykorzystuje.
A dzisiaj, co ciekawe, sam Facebook na wallu poczęstował mnie takim oto ciekawym linkiem... :) Nie żeby mnie to jakoś specjalnie zaskakiwało, wszak wiadomo od dawna, że wszystko co ląduje na serwerach Facebooka podlega dokładnej analizie przez cukierbergowskie algorytmy...

https://ithardware.pl/aktualnosci/wyzwa ... -8413.html
Awatar użytkownika
Willow
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 7
Rejestracja: 2016-09-12, 15:32
Lokalizacja: Transylwania
Komentarze: 1

Re: Facebookowy challenge z wrzucaniem zdjęć z dzieciństwa

Post autor: Willow »

Nie podobał i nie podoba mi się takie pomysł z takim czymś
Gdak
Świeżo przybyły
Świeżo przybyły
Posty: 0
Rejestracja: 2021-03-09, 18:44

Re: Facebookowy challenge z wrzucaniem zdjęć z dzieciństwa

Post autor: Gdak »

... im mniej odsłaniamy w Internecie, tym mniej nam ktoś potem narobi szkód. Pewnie wiele osób nawet nie wie, że coś kantuje, a potem płacz, bo za dużo....

Kod: Zaznacz cały

https://www.money.pl/gospodarka/nauczycielka-musi-oddac-zasilek-pograzylo-ja-zdjecie-z-wakacji-6614727275399808a.html
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Facebookowy challenge z wrzucaniem zdjęć z dzieciństwa

Post autor: Arek »

Wielu ludzi życzy sobie żeby cały świat o nich wiedział. I nie tylko jak wyglądali dziś, wczoraj rano i popołudniu ale nawet z okresu dzieciństwa. Szczerze powiedziawszy, mnie to obojętne, wiele ludzi nawet nie wie co to zwykłe życie sprzed ery fb itp. Niekiedy zastanawiam się tylko jaki będzie następny stopień ery internetowej?
Sybil
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 18
Rejestracja: 2022-02-09, 02:49

Re: Facebookowy challenge z wrzucaniem zdjęć z dzieciństwa

Post autor: Sybil »

Wychodzę z kilku założeń - jeśli robią to masy, a zwłaszcza osoby średnio rozgarnięte, jest to złe
Jeśli lubią to państwa i korporacje, jest to złe
Jofar
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 7
Rejestracja: 2022-07-28, 11:33

Re: Facebookowy challenge z wrzucaniem zdjęć z dzieciństwa

Post autor: Jofar »

A ja staram się być tolerancyjna :) Po prostu przechodzę nad takimi rzeczami do porządku dziennego.
Yeti13
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 19
Rejestracja: 2019-11-23, 00:04

Re: Facebookowy challenge z wrzucaniem zdjęć z dzieciństwa

Post autor: Yeti13 »

To leży chyba w naturze Polaków, takie krytykowanie wszystkiego . Oczywistym jest, że ktoś to wymyślił w konkretnym celu, ale może przy okazji ludzie się świetnie przy tym bawili ? Mnie bawiły niektóre zdjęcia z dzieciństwa znajomych. Uważam natomiast, że zdecydowaną przesadą jest zamieszczanie zdjęć co drugi dzień psa , kota, męża, żony, przy basenie, w lesie, w samochodzie....
A poza wszystkim , rządy i niektóre organizacje i tak wszystko o nas wiedzą, więc n naprawdę nic nam nie da ukrywanie zdjęcia z dzieciństwa. Pamiętacie nasza - klasę ? tam dopiero wszyscy umieszczali zdjęcia z dzieciństwa swoje i bez konsultacji innych.
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: Facebookowy challenge z wrzucaniem zdjęć z dzieciństwa

Post autor: Ivellios »

Tu nie chodzi o jakieś polackie "krytykowanie wszystkiego", tylko bardziej apel o pamiętanie i większe szanowanie własnej prywatności. Tak, masowe wrzucanie swoich zdjęć z okresu młodości również godzi w prywatność, i to nie tylko właściciela zdjęcia ale też potencjalnie innych osób widniejących na takich fotografiach. NIGDY nie wiesz, co społecznościówka i/lub potencjalnie niepowołane osoby mogą zrobić z takimi materiałami.
rządy i niektóre organizacje i tak wszystko o nas wiedzą
No i co w związku z tym?
Pamiętacie nasza - klasę ? tam dopiero wszyscy umieszczali zdjęcia z dzieciństwa swoje i bez konsultacji innych
No i?

Czy to znaczy, że powinniśmy pod pozorem "dobrej zabawy" udostępniać wszystko, o co ktoś nas poprosi? Podążać za stadem jak barany i bezrefleksyjnie angażować się we wszystko, co jest "modne", "fajne" i "cool"?
Jofar
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 7
Rejestracja: 2022-07-28, 11:33

Re: Facebookowy challenge z wrzucaniem zdjęć z dzieciństwa

Post autor: Jofar »

Uważam, że każdy ma prawo udostępniać na fejsie co chce na swój temat. Jeśli to są ich zdjęcia z dzieciństwa, to nie mam z tym problemu, trochę zgrzyta mi jak rodzice spamują zdjęciami swoich pociech. Decydują za nich czy chcą, aby ich wizerunek hulał sobie po internecie.
Yeti13
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 19
Rejestracja: 2019-11-23, 00:04

Re: Facebookowy challenge z wrzucaniem zdjęć z dzieciństwa

Post autor: Yeti13 »

Ivellios pisze: 2022-08-19, 00:53 Tu nie chodzi o jakieś polackie "krytykowanie wszystkiego", tylko bardziej apel o pamiętanie i większe szanowanie własnej prywatności. Tak, masowe wrzucanie swoich zdjęć z okresu młodości również godzi w prywatność, i to nie tylko właściciela zdjęcia ale też potencjalnie innych osób widniejących na takich fotografiach. NIGDY nie wiesz, co społecznościówka i/lub potencjalnie niepowołane osoby mogą zrobić z takimi materiałami.
rządy i niektóre organizacje i tak wszystko o nas wiedzą
No i co w związku z tym?
Pamiętacie nasza - klasę ? tam dopiero wszyscy umieszczali zdjęcia z dzieciństwa swoje i bez konsultacji innych
No i?

Czy to znaczy, że powinniśmy pod pozorem "dobrej zabawy" udostępniać wszystko, o co ktoś nas poprosi? Podążać za stadem jak barany i bezrefleksyjnie angażować się we wszystko, co jest "modne", "fajne" i "cool"?
Czy dyskutujemy tutaj o peselu i innych wrażliwych danych ? czy tylko o zdjęciu z dzieciństwa? Kto powiedział, że to "bezrefleksyjne" angażowanie się w tę zabawę?
A przy okazji ,uważam powyższą odpowiedź za wręcz obraźliwą . Nie wolno ludzi traktować w ten sposób. Każdy ma prawo do swojego zdania.
Z pozdrowieniami. Owca.
Awatar użytkownika
ZdzisławZdzisławski
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: 2014-08-23, 02:12
Komentarze: 11

Re: Facebookowy challenge z wrzucaniem zdjęć z dzieciństwa

Post autor: ZdzisławZdzisławski »

A ja tu nie widzę żadnej obrazy. Zwykła krytyka internetowego ekshibicjonizmu. I tyle.
Yeti13
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 19
Rejestracja: 2019-11-23, 00:04

Re: Facebookowy challenge z wrzucaniem zdjęć z dzieciństwa

Post autor: Yeti13 »

A jednak sugerowanie rozmówcy, że jest bezmyślny jest obraźliwe. Zapewne dlatego owo forum jest w agonii. Jestem już osobą " w pewnym wieku" i potrafię rozpoznać brak ogłady. Choć i tak winnam być zadowolona , widywałam tu gorsze traktowanie. Być może skażę się tym wpisem na banicję, ale każde z nas ma swoje priorytety.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Off-topic”