Zmiany na stronie głównej - styczeń 2022

Propozycje nowych audycji, tematów, itd. oraz uwagi i propozycje dotyczące działania strony. W tym dziale są również umieszczane ogłoszenia od administratorów
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Zmiany na stronie głównej - styczeń 2022

Post autor: Ivellios »

W tym poście chciałbym podsumować zmiany, jakie w ciągu ostatniego miesiąca wprowadziłem w głównej części naszego serwisu www.paranormalium.pl

Zmiana, którą najbardziej chyba odczują osoby przeglądające nasz serwis przy pomocy smartfonów i innych urządzeń z małymi ekranami - wyeliminowałem pojawiający się w różnych miejscach problem z rozmiarami czcionek. Zdarzało się, że inną wielkość miała czcionka w newsach na głównej, inną - czcionka w artykułach, jeszcze inną - czcionka w komentarzach, jeszcze inną - wpisy w blogach... co powodowało mały misz-masz, zdecydowanie nieułatwiający czytania. Ujednoliciłem zatem rozmiar czcionek na stronie, mniejszą czcionkę pozostawiając jedynie w takich miejscach, jak prawe menu czy tabelki z najnowszymi postami, wpisami blogowymi, itd., wyświetlane na stronie głównej.

Z większości podstron zniknął blok z lewym menu. Uznałem to za relikt przeszłości, przydatny w czasach, gdy Internet mobilny nie był jeszcze tak mocno rozpowszechniony, jak obecnie. Postanowiłem zatem z większości podstron ów blok usunąć, pozostawiając go jedynie na stronie startowej oraz w miejscach typu działy z artykułami.

Duże zmiany dotknęły formularz do wysyłania komentarzy. Obecną jeszcze do niedawna listę BBCode'ów usunąłem i zastąpiłem ją przyciskami do formatowania tekstu. Pole do wpisywania tekstu rozciąga się teraz wraz z dodawaniem przez piszącego kolejnych linijek.

Artykuły, nagrania wideo, wpisy na blogach - tam tuż pod tytułami pojawił się pasek z ikonkami kilku serwisów społecznościowych, ułatwiający szybkie udostępnianie treści. Wszystkie ikonki są ładowane z naszego serwera i w żadnym razie nie zawierają elementów śledzących, zatem osoby niespecjalnie przepadające za Facebookiem czy Twitterem nie muszą się niczego obawiać.

Posiadacze blogów mogą testować nowy panel zarządzania blogiem, w tym - nowy formularz do dodawania i edycji wpisów. Jest on dostosowany pod kątem wygody korzystania na smartfonach, więc również i na takich małych urządzeniach wstawianie nowych notek powinno być wygodniejsze.

Zaszły również spore zmiany "pod maską", mające na celu przyspieszenie ładowania się strony Radia Paranormalium oraz ograniczenie użycia pamięci RAM przez przeglądarkę. Zmniejszyłem też obciążenie procesora na serwerze, w celu skrócenia czasu reakcji serwera - mocno dopracowałem cache'owanie elementów pobieranych z bazy danych, dzięki czemu szybciej wczytują się poszczególne podstrony serwisu, a także feedy RSS z podcastami.

Dużo się pozmieniało w dziale Download, pojawiła się między innymi kategoria zawierająca wszystkie wydane dotąd aplikacje Radia Paranormalium na komputery z Windowsem i smartfony z Androidem: https://www.paranormalium.pl/download.html

Unowocześniłem podstronę z listą strumieni radia: https://www.paranormalium.pl/index.php?akcja=mobilnie

To samo spotkało podstronę "Wesprzyj nas": https://www.paranormalium.pl/wesprzyj-nas

Dodałem możliwość komentowania plików w Download oraz relacji w dziale "Wasze relacje".

Funkcja "Na później" zmieniła nazwę na "Twoje Zakładki", oczywiście pociągnęło to również za sobą zmianę nazwy przycisku "Odłóż na później" na "Dodaj do zakładek". Zmienił się również zakres elementów, które można dodawać do zakładek - do tej pory były to artykuły i podcasty, od teraz również wpisy na blogach oraz filmy w dziale Wideo. Wkrótce dojdą do tego również książki z katalogu polecanych książek. Dodałem też przycisk wyświetlający elementy usunięte z listy zakładek.

Zmiany dotknęły również nawigację w górnym menu:
- "Archiwum MP3" zostało przemianowane na "Podcasty"
- sekcję "Rozrywka" usunąłem i zastąpiłem linkiem do działu "Quizy"
- naprawiłem wyświetlanie górnego menu w Firefoksie

Tam, gdzie było to możliwe, elementy graficzne w przestarzałych formatach JPEG, PNG i GIF zastąpiłem sporo lżejszymi odpowiednikami w formatach WEBP i SVG. Poprawiłem również ustawienia cache'owania elementów statycznych przez przeglądarkę użytkownika.

Mam nadzieję, że niczego w tym poście nie pominąłem, choć zmian jest dość sporo. Gdyby ktoś miał jakieś pytania, to jestem do Państwa dyspozycji.
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: Zmiany na stronie głównej - styczeń 2022

Post autor: Ivellios »

Doszła jeszcze jedna zmiana, tym razem dla użytkowników korzystających ze smartfonów. Obecny do niedawna w dolnej części strony przycisk "Słuchaj" został zastąpiony paskiem z uproszczoną nawigacją, wzorowanym na rozwiązaniu stosowanym przez duże portale typu WP, Onet, itd. Pasek daje prosty dostęp do najważniejszych części serwisu - strona główna, odtwarzacz strumieni, archiwum podcastów i "czytelnia", czyli spis kategorii artykułów. Jest też dodany przycisk "Zaloguj się/Twoje konto", którego kliknięcie powoduje wyświetlenie okienka z formularzem logowania, linkami do wylogowania, rejestracji, zakładek, itd.
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: Zmiany na stronie głównej - styczeń 2022

Post autor: Ivellios »

Nastąpiła zmiana na pasku z wyszukiwarką na stronie głównej. Do rozwijanego menu dodałem opcję "wszystko", pozwalającą na przeszukanie całego serwisu bez rozróżnienia na artykuły, audycje, itd. Po wybraniu "wszystko" i wpisaniu frazy użytkownik będzie przekierowany na stronę wyników w wyszukiwarce DuckDuckGo.

Być może kiedyś się to zmieni i przeszukiwanie całych zasobów serwisu znów będzie się odbywało w obrębie paranormalium.pl bez użycia jakichś zewnętrznych usług, do tego musiałbym jednak ogarnąć w miarę przyzwoicie działającą i najlepiej darmową wyszukiwarkę do zainstalowania na własnym serwerze.
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: Zmiany na stronie głównej - styczeń 2022

Post autor: Ivellios »

Kontynuuję wprowadzanie zmian na stronie. Tym razem największą zmianę zobaczą użytkownicy smartfonów i innych urządzeń z małymi ekranami - całkowicie przebudowałem górne menu i w ogóle poddałem sporej modyfikacji górną część strony. Efekt widać na screenie, oczywiście jestem otwarty na ewentualne uwagi.
272868064_517155059614989_3925717580231660219_n.jpg
Pewną zmianę zauważą też użytkownicy korzystający z komputerów. Dołożyłem starań, aby usunąć występującą u pojedynczych osób usterkę związaną ze znikaniem rozwijanych pozycji w menu, zanim użytkownik zdążył w coś kliknąć. Teraz, aby rozwinąć np. sekcję "artykuły", trzeba w nią kliknąć. Ponowne kliknięcie spowoduje jej zwinięcie.

Zaszły też zmiany "pod maską", jednak tym razem nie są one związane z generowaniem strony na serwerze, ale z wyświetlaniem jej zasobów u użytkowników. Otóż wyrzuciłem całkowicie wtyczkę jQuery, a używające jej elementy (w tym górne menu oraz slider na stronie startowej) zastąpiłem odpowiednikami napisanymi w czystym HTML-u i CSS. Powinno to zaowocować płynniejszym działaniem strony, szczególnie na urządzeniach z mniej wydajnymi podzespołami (po usunięciu jQuery strona używa mniej RAM-u i procesora, na czym szczególnie powinni skorzystać użytkownicy smartfonów - mniej będzie żarło baterię :) ).
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: Zmiany na stronie głównej - styczeń 2022

Post autor: Ivellios »

Na próbę dokonałem pełnej integracji paranormalium.pl z wyszukiwarką DuckDuckGo. Zobaczymy, jak się ten wynalazek będzie sprawował.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Ogólna dyskusja o Radiu Paranormalium”