Dziwne Tunele

Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Dziwne Tunele

Post autor: Arek »

W Bawarii znajduje się około 700 dziwnych tuneli o których mało co wiadomo, jakie było ich pzeznaczenie?, więzienia demonicznych istot?. Archeolodzy próbują zgłębić tajemnice 1000-letnich korytarzy.
Obrazek

Dziwne tunele rozciągają się od Hiszpani przez Europę środkową kończąc się na Węgrzech, nikt nie rozumie ich tajemnic. W Bawarii potwierdzono istnienie 700 budowli, w Austrii około 500, w potocznej gwarze nazywa się je "biedne dusze" , "schowki", legendy mówią o długich na kilometry tajemnych przejściach wychodzących z zamków. Naprawdę jednak tunele te mają "tylko" 20 do 50-ciu metrów, przeważnie trzeba się w nich schylać a często nawet iść na czworakach, niektóre miejsca są tak ciasne że dorosły człowiek musi się przez nie przeciskać, nierzadko jest tam tylko 40 cm w szerokości.
Mówi się że Bawaria jest podziurawiona jak szwajcarski ser, ale nikt nie wie dlaczego. Tunele mają swoje początki w osadach ,wejścia znajdują się w kuchniach starych domostw, niedaleko kościołów , cmentarzy lub po prostu w lesie. Czym były owe tunele?, okazuje się że praktycznie też nie miały szerokiego zastosowania, z powodu niedoboru tlenu o czym nieraz przekonali się badacze nie mogły służyć jako miejsce gdzie ludzie przez dłuższy okres przebywali/mieszkali, jako spichlerze też się nie nadawały ponieważ nie byłoby tam tych krętych i ciasnych przejść , niektóre z nich zimą zapełniają się wodą, nie przetrzymywano tam także trzody hodowlanej, nie znaleziono tam zwierzęcych odchodów .

Obrazek

Dotychczas odkryte tunele w Niemczech i Austrii i Czechach


A co mówią stare księgi?, niestety w żadnych średniowiecznych źródłach nie wspomina się o takich budowlach. Jeszcze coś innego wprowadza w osłupienie badaczy, lochy są prawie że do czysta wymiecione, wyglądają jakby nikt ich nie używał. W jednym tunelu znaleziono lemiesz, w trzech innych bardzo ciężkie żarna, dlatego badacze cieszą się z każdej najmniejszej wskazówki nawet jeśli jest to tylko kawałek drewna.
Jednym z pionierów w badaniu tunelów był ksiądz Lambert Karner (1841 -1909), w tamtych czasach z świeczką w ręce czołgał się przez ciasne lochy dokumentując "cudowne pętle". Póżniej obszar zainteresowania trafił w ręce pełnych fantazji lokalnych historyków, oni tłumaczyli te miejsca jako zimowiska Germanów albo miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, współcześni ezoterycy nazywają je jako "przestrzeń niebytu".

Obrazek
Nie zawsze wejścia znajdują się w domach lub kościołach

Badacze to kolorowa mieszanka ludzi: specjaliści od jaskiń, nauczyciele geografi, inżynierowie i inni, jedyne co ich łączy to wspólny cel: badanie tuneli. Na spotkaniach omawiane są nowe pomysły, ekwipunek oraz strategie szybkiej reakcji, niekiedy jest tak że podczas budowy domu albo prac drogowych napotyka się tunele i z powodu niewiedzy albo ustalonego terminu prac nie ma się czasu na powiadomienie badaczy. Tak było z 125metrowymi lochami w Niemczech, właściciel wybudował tam basen i 90% tuneli zostało zniszczonych bez ich zbadania. A o zbadanie właściwie tylko chodzi, z własnej kieszeni finansuje się badania znalezionych pyłków i innych skromnych organicznych znalezisk.
Okruchy węgla drzewnego z tunelu w Höcherlmühle wykazały że pochodzą z okresu między 950 a 1050 n.e., metodą C-14 stwierdzono w innych miejscach datę 1000 do 1300 n.e.
Austriacki badacz pan Kusch starał się udowodnić że wiek tuneli sięga 5000 lat, od lat szuka tuneli za pomocą profesjonalnego sprzętu, fakty mówią jednak przeciw niemu jak na razie wszystkie znaleziska badane C-14 wskazują na średniowiecze. Tym samym zachwiana została powszechna opinia mówiąca że tunele powstały podczas migracji ludów w V i VI wieku, wtedy całe plemiona porzuciły swoje osady, cmentarze gdzie czcono zmarłych, żeby te obrzędy celebrować dalej budowano puste groby tyle mówią założenia.
Inna teoria mówi że tunele były coś jakby "czyściec" dla przestępców, jeszcze inna że chorzy mogli tam zrzucić swoją chorobę, a może były to pomieszczenia druidów?.
Międzynarodowa współpraca badaczy wnosi coraz więcej do rozwiązania zagadki, także w Szkocji i Irlandii odkrywa się coraz to nowe tunele, ta dystrybucja uderzająco przypomina szlaki podróży szkockich mnichów którzy w VI wieku z celtyckiej północy zaczęli ewangelizować kontynent. Z tatuażami, z długimi laskami, ubrani w grube szaty niestrudzeni przemierzali Europę, legendarny Kilian dotarł do Würzburga a św. Gallus nawet do jez. Bodeńskiego. Być może razem z nimi do Europy dostała się idea pogańskich poglądów, resztki celtyckich nauk, albo ich przekonań co do życia po śmierci które mogło pchnąć ludzi do budowy tuneli.
Albo były to więzienia dla demonów, złośliwych chochlików i krasnoludków, niektóre w niektórych tunelach są kamienie do zablokowania wyjścia oraz resztki drzwi i zawiasów, w Lindau w tunelu znaleziono rysunek na piaskowcu przedstawiający krasnoludka z ogonem.
Josef Weichenberger który od 34 lat czołga się w tunelach ma inne wytłumaczenie: w średniowieczu te tereny były świadkiem wielu bitew i najazdów. Rolnikom tunele miały służyć jako schrony, podczas napadu ukrywali się tam wraz z dobytkiem i jako dowód cytuje z aktu zgonu o pewnej kobiecie która w takim tunelu śmiertelnie przerażona udusiła niemowlaka. Chcąc podeprzeć swoją teorię zdecydywał się na eksperyment, z dwoma kolegami chcieli pozostać w podziemiach przez 48 godzin, już wkrótce na alarm biły czujniki tlenu, świeczki zaczynały migotać, kiedy oddychanie stawało się zbyt trudne mężczyżni przechodzili w inne korytarze, test się udał.
Argumenty sceptyków są jak najbardziej uzasadnione, ciężarne kobiety w niektórych szczególnie ciasnych miejscach nie mogły by się przecisnąć, brak "wyjść awaryjnych", podczas pożaru gdyby do tunelu dostał się dym byłaby to pewna śmierć dla ukrywających się.
Gdyby były tam jakieś pozostałości można by więcej spekulować, w tunelach są półki wykonane w ścianach gdzie stawiano świeczki podczas wykopywania poszczególnych segmentów, ale nie ma np. osmalonych ścian przez pochodnie, czyżby nigdy tam ludzie nie wchodzili?, nigdy nie wypadło komuś coś z kieszeni?, nawet nie ma resztek żywności.
Wielu badaczy przypisuje tunelom funkcję sakralną, kultową, miejsce gdzie dusza czeka na oczyszczenie, lub miejsce gdzie dusze oczekują powrotu Chrystusa i sądu żywych i umarłych.
Być może kiedyś dowiemy się więcej, każdy nowy tunel to część do rozwiązania tej tajemnicy.
Może znacie w waszych okolicach podobne budowle?

Galeria zdjęć
http://www.google.de/search?q=erdst%C3% ... 00&bih=799

źródło
http://de.sott.net/article/2858-Die-geh ... rdmenschen
Ostatnio zmieniony 2013-01-20, 23:55 przez Arek, łącznie zmieniany 2 razy.
pytol
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 58
Rejestracja: 2012-08-09, 11:26

Re: Dziwne Tunele

Post autor: pytol »

Ponoć istnieje pokrzyżacki tunel między zamkami w Kwidzynie i w Gniewie, ale to może być tylko legenda.
Awatar użytkownika
Monomagnum
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 364
Rejestracja: 2009-01-06, 23:08
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 58

Re: Dziwne Tunele

Post autor: Monomagnum »

Teoria o druidach najbardziej przypadła mi do gustu. Może rzeczywiście tunele budowane były, tylko ze względu na pradawne wierzenia. Ciekawi mnie też ten rysunek, przedstawiający krasnoluda z ogonem. Mieszkam na Podkarpaciu, ale nigdy nie słyszałem o jakichkolwiek tunelach. Może gdy zrobi się trochę cieplej sam takowych poszukam.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
IteratorZX81
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 419
Rejestracja: 2008-09-05, 18:38

Re: Dziwne Tunele

Post autor: IteratorZX81 »

Wiem że w pobliżu Szczecina, w tzw. Puszczy Bukowej jest podobne miejsce. Tylko nie pamiętam dokładnie gdzie - ale wiem że jest, bo się kiedyś jak byłem 13 letnim szczylem tam zgubiłem. Dosyć to rozległe było z tego co pamiętam - szukałem wyjścia przez kilka godzin a i tak wyszedłem w zupełnie innym miejscu, w pobliżu autostrady (od miejsca wejścia autostrada jest 2-3km oddalona).

Nie jest to też żaden bunkier (parę bunkrów tam jest, ale to nie to), bo to jest praktycznie wykute w skale i w wielu miejscach było dość mocno przez erozję nadszarpnięte, no i przede wszystkim pasuje to do opisu. W bunkrach tam znajdujących się też zawsze się jakieś "sprzęty" znajdą - czy to łuski po nabojach, czy nawet zwykłe puszki po piwie. Tam gdzie byłem nie było nic takiego - tylko tunele.
Awatar użytkownika
Monomagnum
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 364
Rejestracja: 2009-01-06, 23:08
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 58

Re: Dziwne Tunele

Post autor: Monomagnum »

Machina Hitlera budowała niezliczone ilości tuneli. wiele z nich nie zostało dokończonych, wiele z nich zasypano. Okolice Szczecina patrząc przez pryzmat historii ciekawe miejsce do działań hitlerowców. Bunkry, tunele, magazyny, to po złączeniu w jedną całość daje nam obraz jakiegoś kompleksu wojskowego, albo czegoś w ten deseń. Stalin też budował tunele tu w Polsce, później je zabetonowano, albo zalano wodą. Chętnie zobaczył bym je zobaczył, może wybierzesz się tam kiedyś to nie zapomnij pyknąć kilku fotek.
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2013-02-12, 11:21 przez Monomagnum, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
IteratorZX81
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 419
Rejestracja: 2008-09-05, 18:38

Re: Dziwne Tunele

Post autor: IteratorZX81 »

No raczej to nie jest dzieło hitlerowców, wiele hitlerowskich bunkrów widziałem zarówno przed jak i po "zgubieniu" się. Raczej to co widziałem przypominało zdjęcie z pierwszego posta.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Dziwne Tunele

Post autor: Arek »

Iterator, zaciekawiło mnie to co napisałeś, tym bardziej że z Koszalina to nawet niedaleko żeby tam pojechać.
Poszukałem ( w necie) ale tylko tak z grubsza i nawet myślałem że chyba znalazłem ale teraz wątpię. Popatrz na to :
Podążamy dalej żółtym szlakiem. Ścieżka która odbija w prawo prowadzi nad tunelem (6) wychodzącym w bardzo głęboki wąwóz wiodący dalej pod wiaduktem kolejki fabrycznej (7). Są to dość niedostępne miejsca i polecam odwiedzenie ich, tylko wyjątkowo zdesperowanym poszukiwaczom przygód ;)
ale chyba chodzi o inny tunel

http://www.bukowa.szczecin.pl/-jeziora/ ... gdowe.html

Mógłbyś na podstawie tej strony internetowej (mapki) bardziej przybliżyć pozycję tego tunelu?
Ostatnio zmieniony 2013-02-13, 00:14 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
IteratorZX81
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 419
Rejestracja: 2008-09-05, 18:38

Re: Dziwne Tunele

Post autor: IteratorZX81 »

Nie, to nie to. A przybliżyć z mapki to nie za bardzo, bo sam dokładnie nie pamiętam gdzie to było (później szukałem z kolegami i za Chiny nie mogłem znaleźć). Możliwe że wyjście jest zasypane, bo oba miejsca (i miejsce przy autostradzie gdzie wyszedłem i tam gdzie wchodziłem) to było coś w rodzaju jaskini z mocno ubitej ziemi - dalej była skała i jakieś korzenie, ale tej ziemi wystarczyłoby aby zasypać wejście, gdyby to się zapadło.
Awatar użytkownika
Garest
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 145
Rejestracja: 2014-02-10, 23:24
Lokalizacja: Polska
Komentarze: 1

Re: Dziwne Tunele

Post autor: Garest »

ciekawa zagadka moze ktos ja rozwiaze
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Dziwne Tunele

Post autor: Arek »

Rozmowa z panem Alfredem Beierl ( członkiem grupy "Arbeitskreis für Erdstallforschung") podczas zwiedzania podziemnych tuneli w miasteczku Zwiesel.
A. Cz. Schodzimy właśnie 10 metrów pod ziemię, to bardzo dużo jak na zwykłą kryjówkę.
A.B. Właśnie, ale jak zobaczysz jak wysokie są te korytarze to dopiero uświadomisz sobie że ten cały urobek musiano także transportować do góry, to masa roboty.
A.Cz. Płyciej by też można wykopać no nie?
A.B. Można by, nie zapominajmy że wtedy nie posiadano takich maszyn ani oświetlenia jak dzisiaj to jednak celem było robienie tak skomplikowanych tuneli. Chociaż można było je zrobić prościej to jednak celem było robienie małych krętych niekiedy korytarzy z większą komorą na końcu. Bez zapasowego wyjścia, korytarze niekiedy mają tylko 35cm. średnicy i komorę na końcu.
A.Cz. Czy te komory albo korytarze są zawsze takie same?
A.B. Nie, niektóre komory mają wysokość 1.30 metra, inne około 1.60, a jak tutaj w Zwiesel nawet przeszło 2 metry wysokie.
A.Cz .Ale widzę że i wykończenie ścian się różni, tutaj jakby używano narzędzi posiadające wielkie pazury
A.B. Tak, za to tunele w Austrii wyglądają bardzo gładkie choćby papierem ściernym je wykonczono, takie są różnice między naszymi a austriackimi, tam w niektórych tunelach jest inny rodzaj gleb i skał, niekiedy wygląda to naprawdę spektakularnie.
A.Cz. Jest parę hipotez na temat wykorzystywania tych tuneli, mógłby się pan do nich odnieść?
A.B. Niektórzy badacze wychodzą z założenia że były to kryjówki gdzie ludzie mogli się schować podczas zbójeckich napadów. Mój kolega jest takim wyznawcą tej teorii, kiedyś zaprosił mnie na zbadanie nowo odkrytego tunelu. Ten tunel to naprawdę wyzwanie dla każdego , ciasny i zawiły, w niektórych miejscach trzeba się było przeciskać przez przejścia mające tylko 35 cm. średnicy, człowiek lekko otyły już nie miał szans a jak miały się tam ukryć kobiety będące w zaawansowanej ciąży?. Gdy wreszcie wygramoliłem się z tej dziury powiedziałem mu że po tym Erdstallu hipoteza kryjówki według mnie upadła na całego , wspomniałem o ciężarnych kobietach które nie miały szans się tam przecisnąć. Jego odpowiedż była " Jak się nie przecisły to już ich sprawa, pozostały u góry"
A.Cz. Ale gdyby chciano to by powiększono te wąskie przejścia?
A.B. Oczywiście, poza tym zrobiono by wyjścia ewakuacyjne gdyby napastnicy chcieli ich wkurzyć dymem, a takich nie ma. Każdy Erdstall z prawdziwego zdarzenia ma tylko jedne wejście, może mieć więcek komór i korytarzy ale tylko jedne wejście.
A.Cz. A co z hipotezą że to „miejsca pustki”, gdzie dusza miała oczekiwać na dalszą wędrówkę?
A.B. To już bardziej mi się wydaje prawdopodobne niż kryjówka. To miało być mistyczne miejsce dla oczekiwania duszy. Trzeba pamiętać że pojęcie piekelnego ognia wymyślono dopiero póżniej, odkupienie grzechów, też za pieniądze było praktykowane już po pojawieniu się tuneli. Może być tak że były to miejsca wykonane gdzie dusza mogła czekać na dalszą wędrówkę.
A.Cz. W Bawarskim Lesie tutaj w okolicy znane są miejsca służące "oczyszczaniu ciała", wąskie przejścia pomiędzy skałami, kamieniami, gdzie człowiek ledwie się przeciśnie. Mówi się że przez takie przchodzenie człowiek miał pozbyć się nalegliwości, oczyścić się duchowo.
A.B. To następna teoria którą wzięliśmy też do możliwego wyjaśnienia naszych korytarzy. Być może temu służyły wąskie przejścia gdzie trzeba się przeciskać i według wierzeń oczyścić ciało i duszę z niezdrowych nawyków (grzechów?), cokolwiek.
A.Cz. A jak wygląda z datowaniem tuneli?
A.B. Datowanie to bardzo poważny problem, niestety w tunelach trudno znależć jakieś pozostałości z czasu budowy które moglibyśmy poddać analizie C-14, pod tym względem są całkowicie czyste. Gdy w póżniejszych czasch odkryto taki tunel to nieraz zasypywano go gruzem i śmieciami. Oczywiście takie "znleziska" można odróżnić od razu, ale one nic nie mówią o czasie powstania tunelu.
A.Cz. Być może póżniej wykorzystywano je jako kryjówki?
A.B. Niewątpliwwie, ale nie było to celem budowy korytarzy, przynajmniej takie jest moje zdanie. Byliśmy kiedyś grupą sześciu ludzi w takim tunelu, już po krótkim czasie zaczynało nam brakować powietrza. Dwóch kolegów innym razem zrobiło eksperyment i zostali na 48 godzin w Erdstallu. To ogólnie zależy też od rodzaju budowy, w niektórych tunelach dopływ powietrza jest lepszy a w niektórych nie. Ale jak już wspomniałem wcześniej, w tunelach nie można znależć zapasowych wyjść, gdyby najeżdzcy odkryli taką kryjówkę to przy użyciu dymu zginęli by wszyscy pod ziemią.
A.Cz. Domyślam się że to nie jedyny tunel w okolicy
A.B. Mamy ich więcej,jeden znajduje się pod filialą banku, byłem tam kiedyś z dozorcą budynku którego znam prywatnie, ale gdy sprawa wyszła na jaw, mieliśmy małe kłopoty. Dopóki w tym budynku mieści się bank nie ma szans żeby tam wejść a szkoda bo to ciekawy Erdstall. Inny tunel znajduje się około 20 metrów od miejsca gdzie teraz stoimy, także będzie udostępniony do zwiedzania, musimy tam jeszcze zrobić wyjście ewakuacyjne, takie są urzędowe wymogi. Jeżeli chcemy oprowadzać ludzi to w razie czego musimy także mieć zapasowe wyjście. Ten tunel gdzie jesteśmy jak widać jest częściowo zabezpieczony siatką, w przeszłości z sufitu spadały nam na głowę kamienie. Ale ogólnie wszystko jest na dobrej drodze, najważniejsze jest że mamy zezwolenie właściciela.
A.Cz. Właściciela?
A.B. Tak, właścicielem tunelu jest osoba do której obecnie należy grunt lub budynek nad tunelem.
A.Cz. Dziękuję bardzo za rozmowę.

Kilka fotek: https://www.facebook.com/arek.czaja/pos ... nref=story
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Dziwne Tunele

Post autor: Spock »

A może to jakieś dawne kopalnie? Rodzaj "biedaszybów"? Niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego jest mnóstwo podobnych tuneli - właśnie kopalni krzemienia. Z tym, że krzemień wydobywano tam jeszcze w neolicie, kilka tysięcy lat dawniej, a tu mowa o wczesnym średniowieczu.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Dziwne Tunele

Post autor: Arek »

Huh, nie wiem, takie prywatne kopalnie, takie "biedaszyby" pasują w okolice gdzie można coś wydobyć,,, tak jak piszesz. Takich surowców jednak brakuje tam na Bawarii, w tych tunelach nie ma śladu czegoś co mogło być im cenne. Wprawdzie w jednym miejscu jest kopalnia srebra, ale to jest prawdziwa kopalnia z szybami i urobiskiem, dobrze udokumentowana. Taki typowy Erdstall ma tak wąskie przejścia że ledwo człowiek się przeciśnie i tak chciano bo nie byłoby problemu żeby go poszerzyć, ale widocznie taki był zamiar. Myślałem kiedyś że to taki magazyn pod ziemią, ale po co komu takie dziwne ciasne przejścia???????. Jedynie pasuje mi że to chyba taki religjny rytułał, miejsce pustki gdzie człowiek mógł się uwolnić i "wytrzeć" z ziemskich....problemów (?)
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Zagadki ludzkości”