Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Rozmowy na tematy niekoniecznie ściśle ezoteryczne. Co nowego w nauce? Co ostatnio odkryto, a co zbadano? Co już wiemy, a czego jeszcze nie wiemy?
Awatar użytkownika
Dandy_of_Dada69
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: 2009-06-29, 12:01

Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: Dandy_of_Dada69 »

Ostatnio usłyszałam ciekawą miejscową legendę ze wsi Smardzew, mazowieckie.
Podobno plus minus 100 lat temu żyła tam piękna dziewczyna, córka z bogatszej rodziny. Jej ojciec chciał wydać ją dobrze za mąż, za nie byle kogo. Niestety zakochało się w niej dwóch zwykłych chłopów, którzy zaczęli zabiegać o jej względy. Do jednego z nich dziewczyna poczuła większą sympatię. Gdy jej ojciec dowiedział się o staraniach adoratorów obu z nich kazał zabić. Tak też się stało. Dziewczyna po usłyszeniu wieści o śmierci ukochanego - popełniła samobójstwo. Ojciec strasznie cierpiał po stracie ukochanej córki, zlecił wybudowanie jej dość sporej kapliczki, gdzie miała spocząć. Niestety jej dusza nie zaznała spokoju i dziewczyna zaczęła powracać jako strzyga. Jedynym sposobem, aby unieruchomić strzygę było pochowanie jej w srebrnej trumnie. Jak już wspominałam rodzina była bogata, także bez problemu zdobyła srebrną trumnę. Dziewczyna znowu spoczęła w kaplicy i od tej pory już nie nękała okolicznej ludności. Tam też spoczęła później jej najbliższa rodzina. Tak było do czasów II Wojny Światowej. Pewnego dnia Niemcy zburzyli kapliczkę słysząc opowieści o srebrnej trumnie i innych skarbach w niej ukrytych. PODOBNO istnieją zdjęcia w jakimś archiwum, jak Niemcy tę trymnę wynoszą - rzeczywiście była srebrna. To nie koniec historii, bo pewien starzec z tej wsi który przy tym był zarzeka się, że gdy Niemcy otworzyli trumnę, z jej wnętrza rzuciła się na niego dziewczyna o trupiobladej skórze i o bardzo długich, srebrnych włosach, oczywiście nic z dawnej piękności jej nie pozostało... Została zastrzelona.
Muszę dodać, że byłam w tamtych rejonach, kapliczka stoi samotnie w lesie i jest prawie zupełnie zrównana z ziemią, zostały cegły i dwie ściany: frontalna i tylna. Zdjęcia nie zrobiłam, akurat nie miałam ze sobą aparatu, a i jeszcze tam nie wróciłam, aby to zdjęcie zrobić.
Nie biorę tej opowieści na serio. Uważam ją za interesującą i ciekawa jestem, czy może jakimś cudem coś o niej słyszeliście więcej. Szukałam informacji w Internecie, ale nic nie udało mi się znaleźć.

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2009-10-20, 16:14 przez Dandy_of_Dada69, łącznie zmieniany 1 raz.
|-_-|
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 427
Rejestracja: 2008-04-03, 22:48
Lokalizacja: Otchłań

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: |-_-| »

Ciekawe, ale legenda to jednak legenda. :) Wiadomo może skąd rodzina dowiedziała się, o tym że jedynym sposobem na pozbycie się jej, jest pochowanie jej w srebrnej trumnie? Poza tym temat chyba nie w tym dziale. :)
Awatar użytkownika
Spooky Fox
Administrator
Administrator
Posty: 1976
Rejestracja: 2009-03-02, 02:05
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 6

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: Spooky Fox »

Dział mi się wydaje jak najbardziej odpowiedni. W sumie to bardziej ciekawostka aniżeli rzeczywiste informacje o buszującym gdzies duchu...zgadzam się z panią z dziwnym nickiem. Legenda to legenda. Troszkę za dużo tutaj naleciałości z gry "Wiedźmin". Kto grał, ten na pewno kojarzy filmik na początku gry, a jak nie, to może tutaj przytoczę kilka ciekawostek z filmiku - piękna dziewczyna zakochana nie w tym mężczyźnie, co powinna, zostaje zamieniona w strzygę by niepokoic mieszkańców, aż pokonuje ją nasz kochany Geralt, kładzie się na noc w trumnie obok i w ten sposób klątwa zostaje zdjęta.

Coś mi tutaj bardzo podobnie brzmi :P może rzeczywiście jej rodzina dowiedziała się o tej srebrnej trumnie z ust samego wiedźmina?

Aha i tak btw, to mam uwierzyc, że ileś tam lat przeleżała w trumnie, po czym, po otwarciu tejże, skoczyła na niemców, ale została zastrzelona, tak? Strzyga? Zastrzelona? Co oni, kur*a, mieli tam srebrne kule w tych swoich gnatach?
Crowley
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 549
Rejestracja: 2009-01-08, 18:16

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: Crowley »

Też miałem napisać o naszych bohaterskich zabójcach potworów, ale widzę, że kolega mnie uprzedził. Ale królewna została strzygą, bo pochodziła z kazirodczego związku króla i jego siostry. Potem, o ile dobrze pamiętam wyszło, że maczał w tym palce hrabia de Wet (chyba). Ogólnie to bardzo polecam grę.
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: Dagmara »

Mało ciekawa ta legenda, taka sztuczna trochę.
Awatar użytkownika
Spooky Fox
Administrator
Administrator
Posty: 1976
Rejestracja: 2009-03-02, 02:05
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 6

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: Spooky Fox »

Noo...a zwłaszcza ten motyw o zastrzeleniu strzygi przez żołnierzy ;)
Awatar użytkownika
Dandy_of_Dada69
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: 2009-06-29, 12:01

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: Dandy_of_Dada69 »

Haha ale proszę, nie róbmy teraz analizy :D Wiadomo, ze legenda jest tylko legendą, sztuczna mniej lub bardziej - tak właśnie zostaje przekazywana z ust do ust. A pytanie "skąd wiedzieli to, skąd wiedzieli tamto" zostaną pytaniami bez odpowiedzi - ja napisalam wszystko co wiem :P
Hmm, może bardziej się określę w takim razie. Interesuje mnie, co to była za rodzina? Skoro są ruiny, musi być i ich właściciel, żyjący czy też nie. Wiadomo, że one nie są aż tak ważne, aby opisywać je w przewodnikach, ale na żadnej stronie opisującej/wymieniającej zabytki i ruiny tamtych rejonów nie ma nawet wzmianki o tej kapliczce. Gdy już poznam nazwisko rodziny, będę mogła "iść dalej" ;) Nie traktujcie proszę tej opowieści dosłownie, bo to nie ma sensu. Ja po prostu lubię drążyć legendy, jeśli jest taka możliwość i czasami potrzebuję pomocy :)

PS. Ta, na początku też mi się ta legenda z Wiedźminem skojarzyła :P To już zbiorowe wypaczenie mózgu jak widać :D
Awatar użytkownika
Spooky Fox
Administrator
Administrator
Posty: 1976
Rejestracja: 2009-03-02, 02:05
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 6

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: Spooky Fox »

:D

Te ruiny równie dobrze mogą nie miec właściciela. Wybudowane od tak sobie, do przechowywania, nie wiem, zwierząt czy czegoś tam. Ktoś to zobaczył, walnął historyjką, przechodziła z ust do ust i skończyło się na tym, na czym się skończyło. Równie dobrze możesz nie znaleźc właścicieli, ale skoro jesteś uparty/a, to luzik :]
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: DanaS »

Czemu mam mocne wrażenie, że ktoś pisze kolejny tom przygód Geralta...hmmm. To chyba nie jest wrażenie, tylko pewność. I to nie jest kolejny tom, tylko plagiat poprzedniego :D. Mam deja vu ;)
Awatar użytkownika
Dandy_of_Dada69
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: 2009-06-29, 12:01

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: Dandy_of_Dada69 »

Spooky Fox - zaraz wrzucę zdjęcia robione kilka lat wstecz. Są kiepskiej jakości, bo z telefonu, lepsze wrzucę gdy pojadę tam z cyfrówką.
Jest dzwonnica, także... co to mogło być innego?
Edit: Już się dowiedziałam, kaplica należała do rodziny Młockich i pochodzi z XIX wieku :D

Dana... to nie jest ściema, po prostu legenda regionalna -_- To, że "Wiedźmin" stał się ostatnimi czasy popularny i praktycznie każdy słyszał o strzydze nie znaczy teraz, że każda opowieść z nią związana jest aktualnym wymysłem maniaka tej gry/książki/łatewer. Pomijając fakt, że osoba, która mi ją opowiadała nie lubi fantasy i nigdy nie miała z nim nic wspólnego.

BTW muszę Was przeprosić, bo źle zapamiętałam. Spytałam się po raz kolejny, jak się skończyła ta legenda ze strzygą. Nie została zastrzelona, tylko znaleźli żołnierzy pozbawionych krwi, a po samej lokatorce trumny ślad nie pozostał. Moja pamięć złotej rybki dała znać o sobie.

A już kończąc wpis: ok, skoro nikt o tym nie słyszał to nie ma co (przynajmniej na razie) ciągnąć :-) Jeśli ktoś pochodzi z tamtych regionów, to raczej się odezwie gdy przeczyta ten temat. Ja ze swojej strony dodam zdjęcie, gdy tam następnym razem pojadę.

Zdjęcia (sorry, że nie są przekręcone, coś mi się chyba schrzaniło z podglądem i nie miałam takiej możliwości)
http://i12.photobucket.com/albums/a247/ ... 182916.jpg
http://i12.photobucket.com/albums/a247/ ... 183506.jpg
Ostatnio zmieniony 2009-10-24, 22:50 przez Dandy_of_Dada69, łącznie zmieniany 4 razy.
Crowley
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 549
Rejestracja: 2009-01-08, 18:16

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: Crowley »

W sumie to mogłaby być legenda. Pewnie starzy ludzie z tamtych regionów nie używają słowa "strzyga". To słowo zaczęli pewnie wstawiać młodzi maniacy obeznani w temacie Wiedźmina i lubiący straszyć swymi opowieściami kumpli przy ognisku. Bo co to jest strzyga, tak w ogóle?
Awatar użytkownika
Dandy_of_Dada69
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: 2009-06-29, 12:01

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: Dandy_of_Dada69 »

Crowley wiem tylko, że tę historię opowiadał jakiś staruszek z tej wsi, ale nie mi bezpośrednio, także nie mogę głowy sobie uciąć, że nazwał tego upiora właśnie strzygą. Oczywiście możliwe, że młodzi w końcu go tak nazwali, bo o ile dobrze kojarzę strzyga "powstawała" w następstwie rzucenia klątwy na ciężarną kobietę lub ogólnie bardzo małe dziecko, a nie samobójstwa. Jedynym wspólnym elementem jest mszczenie się na ludziach odpowiedzialnych za ich cierpienia i żywienie się krwią... ale to mało upiorów się nią żywiło? Dla mnie mógł to być pierwotnie i wąpierz, jakaś mara, która później właśnie zmieniła się w opowieściach w strzygę. Nie wiem, czy ludzie z tamtych regionów używali tego określenia, także nie mogę na ten temat porozmawiać. Wiem jedynie, że ogólnie ludy słowiańskie zwykły w nią wierzyć.
Osobiście uważam, że ta legenda mogła powstać w następstwie np. szybkiej (wtedy niewyjaśnionej) śmierci kogoś z otoczenia, może jakiegoś zwierzęcia, które zaczęło zabijać okoliczną zwierzynę hodowlaną i przypisano to właśnie niedawnej tragedii, która na pewno wstrząsnęła całą wsią, o i ile oczywiście naprawdę miała miejsce. I teraz przecież na co poniektórych wsiach (i nie tylko) ludzie wierzą, że jeśli ktoś z najbliższego otoczenia umrze lub stanie mu się jakaś krzywda niedługo po pogrzebie, to "zmarły przyszedł, aby do ze sobą zabrać/skrzywdzić go". Ponad 100 lat temu mogła się z tego zrobić naprawdę niezła panika.
Albo zwyczajnie dziewczyna umarła z powodu jakiejś choroby lub rzeczywiście to samobójstwo popełniła z bliżej nieokreślonego powodu, zrozpaczony ojciec postawił jej tę kapliczkę i pochował we wspaniałej trumnie, a ludzie patrzący się na to spode łba już sobie historię dorobili pokolenie po pokoleniu. Cholera wie, ale jako ciekawostkę można spokojnie przeczytać, dlatego też umieściłam ten temat tutaj :)
Sorry za rozpisanie się, chyba nie umiem inaczej :P
OrsonINFRA
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 9
Rejestracja: 2009-10-27, 05:00

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: OrsonINFRA »

,,. Inną odmianą staropolskiego wampira była strzyga, lub strzygoń. Istota ta, pochodzi najprawdopodobniej od rzymskiego upiora Strix, żywiącego się krwią dzieci i kobiet. Strzygami zostawali ludzie z dwiema duszami, dwoma sercami, z zezem, lub podwójnym szeregiem zębów. Uważano także, iż strzygą jest noworodek, który urodził się z wykształconymi zębami. Według wierzeń bałkańskich, istoty te, są efektem klątwy, jaka została rzucona na dziecko, w łonie matki. Strzygonie żywiły się wnętrznościami człowieczymi, krwią, potrafiły przebierać postać sowy, kruka lub urokliwego młodzieńca i zawsze egzystowały w nocy. Były bardzo zwinne, szybkie, przypominały ludzi o czerwonych oczach, paszczach pełnych ostrych zębów, ptasich szponach i upierzeniu. Sięgając pamięcią do rodzinnych opowieści, mogę śmiało stwierdzić, że jeszcze wiek temu istniała silna wiara w strzygi. Wystarczyło, że moja praprababcia posiadała podwójny szereg zębów, a po jej śmierci, miejscowi w asyście księdza, w obawie przed jej powrotem w nieco zmienionej formie, zajęli się odpowiednio ciałem zmarłej. Nie wiem, czy praprababci odrąbano głowę, czy tylko spalono zwłoki, ale czytelnikom lubującym się w horrorach klasy B, sam fakt brutalnego rozprawienia się z ciałem powinien wystarczyć. "
To fragment z mojego artykułu ,,Ten eklektyczny wampiryzm", czy też ,,O wampirach", że sobie pozwolę na autopromocję:P.
Powyższa wersja klasycznej strzygi była właśnie taka, jak w zacytowanym przeze mnie fragmencie. Oczywiście wyobrażenia dotyczące strzygi i innych bestii, z pewnością się zmieniały. Srebrnym przedmiotom od zawsze przypisywano właściwości odstraszające istoty nie z tego świata. Zresztą, opowiastka o srebrnej trumnie robi większe wrażenie, niż o drewnianej, czy mocno nieprawdopodobnej złotej. Prawda jest taka, że w XX leciu międzywojennym II RP cierpiała na deficyt rudy srebra, szczególnie w II połowie lat 30, kiedy to były problemy z biciem monet. Ojciec tej dziewczyn musiałby być bardzo, bardzo bogaty, aby móc wystawić taką trumnę córce. Gdyby jednak był na tyle bogaty, aby móc to zrobić, nie mieszkałby na wsi:).
Sama córka według opowieści tego dziadka, była prawdopodobnie jakąś zmienioną wersją strzygi, może, biorąc pod uwagę okres, alpadrucka, albo vupi.
W każdym razie bardzo ciekawa opowiastka.
Ach, dodam jeszcze słów kilka o strzydze pojawiającej się w opowiadaniu Sapkowskiego. Nie wiem czemu, kompletnie nie mam pojęcia, czemu odkąd wyszła gra ,,Wiedźmin", która zaczyna się prologiem opowiadającym właśnie o strzydze, wszyscy zaczęli wiązać opowieści o strzygach właśnie z tym opowiadaniem, grą. Wiedźmińska historia jest zbudowana na podstawie mazowieckiej legendy o strzygoniu, który gnębił w XIV wieku jednego z książąt, do tego stopnia, że ów książę, musiał opuścić zamek i wybudować sobie nowy. Nie widzę podstaw do ciągłego wywlekania wiedźmińskiej strzygi. Tym bardziej, że jest ona nieco zmieniona w stosunku do pierwowzoru.
Awatar użytkownika
Spooky Fox
Administrator
Administrator
Posty: 1976
Rejestracja: 2009-03-02, 02:05
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 6

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: Spooky Fox »

OrsonINFRA pisze:To fragment z mojego artykułu ,,Ten eklektyczny wampiryzm", czy też ,,O wampirach", że sobie pozwolę na autopromocję
Grunt, to nie chwalic się swoimi pracami. Kiedyś ludzie chwalili się czymś naprawdę oryginalnym i naprawdę dobrym. Teraz, za przeproszeniem, chwalą się byle gó*nem ściągniętym z internetu. Ja chcę z powrotem lata 1990-1999.

OrsonINFRA pisze:Ach, dodam jeszcze słów kilka o strzydze pojawiającej się w opowiadaniu Sapkowskiego. Nie wiem czemu, kompletnie nie mam pojęcia, czemu odkąd wyszła gra ,,Wiedźmin", która zaczyna się prologiem opowiadającym właśnie o strzydze, wszyscy zaczęli wiązać opowieści o strzygach właśnie z tym opowiadaniem, grą. Wiedźmińska historia jest zbudowana na podstawie mazowieckiej legendy o strzygoniu, który gnębił w XIV wieku jednego z książąt, do tego stopnia, że ów książę, musiał opuścić zamek i wybudować sobie nowy. Nie widzę podstaw do ciągłego wywlekania wiedźmińskiej strzygi. Tym bardziej, że jest ona nieco zmieniona w stosunku do pierwowzoru.
Cóż. Tu wystąpiło słowo strzyga. W początkowym filmie Wiedźmina równiez wystąpiło słowo strzyga. A to, że jest ona zmieniona w pewnym stopniu, cóż. Historia przedstawiona przed Dandy69 była podobna do tej z gry. I dlatego zostało o niej wspomniane. Nie widzisz podstaw do CIĄGŁEGO wywlekania wiedźmińskiej strzygi? Ja nie widzę podstaw do pisania takich bzd...khym...takich rzeczy, ponieważ ów historia została tutaj przedstawiona tylko raz. RAZ. I naprawdę nie wiem, skąd Ci się wzięło to "ciągłe" "wywlekanie". I błagam Cię...naucz się, że słowa zaczerpnięte z Wikipedii i tylko poprzestawiane w szyku, nie robia od razu z Ciebie autora tychże. Więc, swoim skromnym zdaniem jestem w stanie powiedziec, że to nie była żadna "autopromocja", a raczej autodestrukcja.

A tutaj link dla każdego, od naszej kochanej cioci wikipedii (jak dla mnie, rzekomo twój arykuł, oraz informacje na wiki, są bardzo, bardzo mocno do siebie podobne:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Strzyga
OrsonINFRA
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 9
Rejestracja: 2009-10-27, 05:00

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: OrsonINFRA »

Grunt, to nie chwalic się swoimi pracami. Kiedyś ludzie chwalili się czymś naprawdę oryginalnym i naprawdę dobrym. Teraz, za przeproszeniem, chwalą się byle gó*nem ściągniętym z internetu. Ja chcę z powrotem lata 1990-1999.
Myślę, że jesteś w błędzie. Nie chwaliłem się, jedynie żartobliwie podałem źródło, a że akurat jest nim pośrednio mój artykuł, nic na to nie poradzę. A jeśli nawet bym się pochwalił, to co w tym złego? Uznałem, że nie będę pisał dwa razy tego samego. Jeśli odebrałeś to jako chwalenie się, musisz mieć marne punkty odniesienia, a co za tym idzie, problem z zazdrością. W tym przypadku nie ma czego zazdrościć- piszę, zdarza się że wydaję, albo publikuję, ale robić to może każdy, kto umie posługiwać się jakoś piórem, ktoś chce go wydawać lub publikować i kogo interesują tego typu zagadnienia. Nie ma czego zazdrościć, naprawdę i nigdy nie pomyślałbym, że może to wywołać jakiś szum:D.
A tutaj link dla każdego, od naszej kochanej cioci wikipedii (jak dla mnie, rzekomo twój arykuł, oraz informacje na wiki, są bardzo, bardzo mocno do siebie podobne:
Nie mam zielonego pojęcia, czy są podobne czy nie. Pisząc rzadko kiedy korzystam z opracowań internetowych, zazwyczaj z akademickich, albo tekstów źródłowych i staram się sam wyciągnąć z nich coś, co wydaje mi się ciekawym. Musisz posiadać mocno ograniczoną wiedzę, jeśli wszystko według Ciebie krąży wokoło wiadomości z internetu. To smutne.
A tak, kiedyś natknąłem się na notkę z wikipedii dotyczącej strzygi i chyba domowych. To się chwali, że autorzy wikipediowych haseł starają się być coraz bardziej skrupulatni. Tak w ogóle to pomagałem przy edycji tego hasła, między innymi:).

Cóż. Tu wystąpiło słowo strzyga. W początkowym filmie Wiedźmina równiez wystąpiło słowo strzyga. A to, że jest ona zmieniona w pewnym stopniu, cóż. Historia przedstawiona przed Dandy69 była podobna do tej z gry. I dlatego zostało o niej wspomniane.
Nie, nie jest wcale podobna. Albo niedokładnie grałeś w grę, czytałeś książkę, lub oglądałeś serial, albo niedokładnie przeczytałeś to, co napisał Dandy69. Skąd u Ciebie ta dziwna generalizacja?
Nie widzisz podstaw do CIĄGŁEGO wywlekania wiedźmińskiej strzygi? Ja nie widzę podstaw do pisania takich bzd...khym...takich rzeczy, ponieważ ów historia została tutaj przedstawiona tylko raz. RAZ. I naprawdę nie wiem, skąd Ci się wzięło to "ciągłe" "wywlekanie".
Nie zauważyłeś, że odniosłem się do ogółu wywlekania, a nie do tego forum? Dosyć często rozmawiam z ludźmi i zbieram tego typu opowieści, a później kiedy np: opowiadam je znajomym, czy ktoś komentuje mój artykuł, albo przysyła e-maila, pojawia się tam odwołanie do Sapkowskiego. Chodziło mi jedynie o to. W ogóle bardzo nerwowo pochodzisz do sprawy, uśmiechnij się- forum to miejsce wymiany poglądów, a nie prawdziwe, realne życie. Chyba, że dla Ciebie jest to Twój świat.
I błagam Cię...naucz się, że słowa zaczerpnięte z Wikipedii i tylko poprzestawiane w szyku, nie robia od razu z Ciebie autora tychże. Więc, swoim skromnym zdaniem jestem w stanie powiedziec, że to nie była żadna "autopromocja", a raczej autodestrukcja.
Naprawdę nie wiem skąd ten atak. Słowo autopromocja było użyte z przymrużeniem oka, chyba nie sądzisz, że na takowej mi zależy i to w taki sposób? Wyluzuj...
Zbłaźniłeś się, ponieważ tak jak napisałem- w przeciwieństwie do Ciebie, nie jestem ogromnym znawcą zasobów internetu, tym bardziej wikipedii, a tak się składa, że hasło o strzydze kiedyś pośrednio współtworzyłem:).
Nie wiem jaką rolę spełniasz na tym forum, ale chyba miejscowego pieniacza.
Awatar użytkownika
Spooky Fox
Administrator
Administrator
Posty: 1976
Rejestracja: 2009-03-02, 02:05
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 6

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: Spooky Fox »

Ja już nie atakuję ludzi. Jeśli bym Cię zaatakował, skończyłbym z ostrzeżeniem, bo lubię mówic to, co myślę. Po drugie, nie wierzę i nie uwierzę i wątpię, żeby ktokolwiek tutaj uwierzył, że to ty jesteś twórcą tego calego tekstu, który napisałeś na początku. Ale to już nie jest moja sprawa. Po drugie, nie mam zielonego pojęcia, po co przedstawiac tutaj definicję strzygi. Myślę, że każdy tutaj wie co to jest i co to robiło i jakie na ten temat krążą legendy. Czytałem każdą z książek Sapkowskiego, grałem w grę, serialu czy tam filmu nie oglądałem, bo nienawidzę takowych. I nie, nie zbłaźniłem się, bo oceniłem po prostu twój post, który tutaj nadawał się jak wół do karety. I nie, nie jestem miejscowym pieniaczem. Po prostu źle reaguję na pozerskie posty, reklamujące czyjąś osobę, tudzież portal. W twoim wypadku to oczywiste. Myśl o mnie co chcesz, ale i tak nie zmienia to faktu, że przez twój nie wnoszący nic do tematu post robi się tutaj swego rodzaju offtop.

Nie zrozum mnie źle. Mój post nie był atakiem na twoją osobę, a jedynie na twój denny, zerżnięty z innych stron, post. To wszystko.
OrsonINFRA
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 9
Rejestracja: 2009-10-27, 05:00

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: OrsonINFRA »

Crowley zadał pytanie, być może retoryczne, ale odebrałem je dosłownie: Ale co to jest strzyga?
Zatem odpowiedziałem mu na nie, tak, jak potrafię, fragmentem z mojego artykułu. Uwzględnia on kilka ciekawych (a przynajmniej takimi mi się one wydają) informacji, jakie wyciągnąłem choćby z Księgi Tura, czy opracowań akademickich. To, że mi nie wierzysz, pozostawiam Tobie i Twoim kompleksom. Masz do tego prawo. Jestem tutaj jako reprezentant grupy INFRA, a także osoba, której zdarza się pisać i opisywać tematykę zjawisk paranormalnych, lub ją badać (choć bardzo nie lubię tego określenia i jest używane na wyrost). Nie widzę powodów, dla których miałbym się z tym kryć.
Jeśli natomiast zarzucasz mi, że złamałem czyjeś prawa autorskie, a fragment, który przedstawiłem, nie pochodzi z mojego tekstu, zarzucasz mi plagiat. Zastanów się dobrze, zanim zrobisz to po raz drugi. Zastanów się, bo jeśli nie masz żadnych dowodów na to (a nie masz bo i ich nie ma), dokonujesz pomówienia.
I nie uważam, żeby pisanie tego, co się myśli, było plusem. Często nazywa się to chamstwem:). Nie twierdzę, że tak jest w Twoim przypadku. W Twoim przypadku chciałeś uchodzić za wygadanego, a pokazałeś, że nie czytałeś tematu i stworzyłeś off top.
Niestety, ale nic do niego nie wniosłeś. Nie potrafisz nawet się odnieść do tego, co napisałem.
Moja rada: na drugi raz czytaj, co piszą inni, a dopiero potem komentuj. Ale ostatecznie nie jestem tutaj od dawania rad.
Awatar użytkownika
Spooky Fox
Administrator
Administrator
Posty: 1976
Rejestracja: 2009-03-02, 02:05
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 6

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: Spooky Fox »

To, że należysz do jakiegoś stowarzyszenia, nie świadczy zupełnie o niczym. Uważasz, że mówienie tego, co się myśli, to chamstwo? Ja uważam, że nie mówienie, to dwulicowośc. Ja wolę byc chamski. Jak widzę, ty obrałeś drugą drogę. Nieważne. I wyluzuj misiek, bo Ci żyłka pęknie, jak się tak spinac będziesz. Opisałes strzygę, Bóg Ci za to zapłac.

ODNOSZĄC SIĘ DO TWOJEGO "POSTA"...

Nie mam nawet żadnego punktu, na którym można by się zatrzymac. Bo tak na dobrą sprawę, nie ma tu nic ciekawego i nic nowego. Dlatego mnie to troszkę oburzyło. No bo do czego można się odnieśc? Do opisu strzygi? No dobrze. Fajny, porządny, z wikipedii, opisujący od A do Z problem tego tematu. Więc ja osobiście chciałbym wnieśc swoje propozycje zmiany. Jeśli ktoś będzie zakładał temat, że coś go gryzie, damy mu dwa linki. www.googe.pl i www.wikipedia.pl. Tematy będą pozamykane, nie będzie kłótni i offtopu. Jak dla mnie, złoty środek na tego rodzaju problemy.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: Darnok »

Spooky zaraz skończysz z ostrzeżeniem za robienie offtopów.
WRACAMY NA WŁAŚCIWE TORY!
Awatar użytkownika
Dandy_of_Dada69
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: 2009-06-29, 12:01

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: Dandy_of_Dada69 »

Orson dzięki za info a propos srebra :) W takim razie i do tej trumny ludzie sobie dopowiedzieli historię :)
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Ciekawostki”