Cywilizacje starsze od egipskiej

Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: Darnok »

Loucas, przecież praktycznie co chwile są dokonywane odkrycia z różnych dziedzin. Polecam tutaj ciekawą stronę
www.kopalniawiedzy.pl
Loucas
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 71
Rejestracja: 2008-12-13, 22:53
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: Loucas »

Dzięki Danrok skorzystam :). No chłopaki ja mówiłem tylko co ten analityk mój, zacytowałem go. Ale w sumie to też zdało mi się to śmieszne, bo jest jak mówicie, i nic ten nasz promil nie daje, ja bym się martwił raczej o surowce, dzięki, którym nasza cywilizacja się utrzymuje przy życiu.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: Spock »

Czy rzeczywiście człowiek nie wpływa na klimat - zdania są podzielone. W każdym razie, lepiej dmuchać na zimne.
Awatar użytkownika
Sothis
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 789
Rejestracja: 2008-09-09, 22:39
Lokalizacja: Sheol
Komentarze: 1

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: Sothis »

Ale to dmuchanie na zimne powoduje szereg komplikacji gospodarczych i nie tylko. ;]
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: Spock »

Komplikacje to dopiero będą, jak lądolody się roztopią, lasy deszczowe uschną lub zotaną wycięte a węgiel się skończy; Przymusowe migracje, eskalacja ubóstwa, epidemie, terroryzm, ograniczenie swobód obywatelskich, wojna.
To są komplikacje, a nie że paru decydentom się myśleć nie chce.
Awatar użytkownika
Sothis
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 789
Rejestracja: 2008-09-09, 22:39
Lokalizacja: Sheol
Komentarze: 1

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: Sothis »

Z tym roztapianiem lądolodów to podobno wielka ściema: czytając artykuł, który wpadł mi niedawno w ręce (a bodaj w Dzienniku Łódzkim) dowiedziałem się, że w zeszłym roku powierzchnia pokrywy lodowej powiększyła się dość znacznie. Ekolodzy robią po prostu zbyt duże zamieszanie, wyolbrzymiając zagrożenia, lub zwyczajnie kłamiąc. ;]
Prawda jak zwykle, leży zapewne gdzieś pośrodku, ale Co2, jest zagrożeniem minimalnym w porównaniu np. do metanu czy tlenku azotu.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: Arek »

Spocku zacytuję cię
""Przymusowe migracje, eskalacja ubóstwa, epidemie, terroryzm, ograniczenie swobód obywatelskich, wojna. """
To już obecnie mamy , wprawdzie nie na swoim podwórku , ale na naszym wspólnym.

"""Komplikacje to dopiero będą, jak lądolody się roztopią, lasy deszczowe uschną lub zotaną wycięte a węgiel się skończy; """"
A o to to się staramy by już niedługo stało się rzeczywistością
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: Darnok »

Sothis, pokrywa podniosła się, bo zima była obfita. Mała anomalia nie przekreśla wieloletnich obserwacji.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: Spock »

Racja Arku, wesoło nie jest. Siedząc w bogatej Europie łatwo zapomnieć że za płotem jest inny świat. Świat, którego kosztem żyjemy.

Wszystko to trochę przypomina klimat sprzed 1-wszej wojny światowej. Kilka imperiów, napięcie i taki cichy zamordyzm, aby jak najdłużej utrzymać status quo.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: Arek »

Być może jest tak jak kiedyś podałem w pewnym tekście, mianowicie że zaludnienie kuli ziemskiej przekroczyło już krytyczną granicę. Matka Ziemia umie bez problemu znieść jakąś tam liczbę pasożytów (nas) którzy eksplatują złoża naturalne ziemi, zanieczyszczają środowisko i to w każdej formie:powietrze,wodę i ląd. Nas przybywa, zapotrzebowania są coraz większe, więc czym to się może skończyć?
O ile ludzie nie zmądrzeją i sami nie zaczną dbać o swoją matkę to widzę tylko 2 możliwości;
1) Jakaś katastrofa na ziemi która zredukuje populację ludzi uratuje naszą planetę
2) Ludzie jak szarańcza maksymalnie wytnie resztę lasów , wykopie resztę węgla i innych surowców, wytrzebi oceany z ryb, a jak już wszystkiego braknie i głód i bieda zapanuje , to w globalnej wojnie atomowej prawie wszyscy polegną.
Po jakimś czasie Ziemia znów zakwitnie swym urodzajem i pięknościąi o ile jacyś ludzie przeżyją to raczej oni już będą wiedzieli co robić i jak żyć by to się już nie powtórzyło.
jager3223
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 141
Rejestracja: 2008-10-31, 21:09

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: jager3223 »

Tak, ale nie wiem Arek, czy później nie zatoczy się koło. Ludzie zapomną o tym co bylo dawniej. Rozmnożą się do podobnego stopnia, jaki obserwuje dzisiaj i będzie odnowa:"Ludzie jak szarańcza maksymalnie wytnie resztę lasów , wykopie resztę węgla i innych surowców, wytrzebi oceany z ryb, a jak już wszystkiego braknie i głód i bieda zapanuje , to w globalnej wojnie atomowej prawie wszyscy polegną. Po jakimś czasie Ziemia znów zakwitnie swym urodzajem i pięknościąi o ile jacyś ludzie przeżyją to raczej oni już będą wiedzieli co robić i jak żyć by to się już nie powtórzyło." i znów zapomną chyba, że już nasza matka tego rozpierdzielu nie wytrzyma ;p

EDIT: bez wydobywania węgla i niektórych surowców, bo jeżeli go nie będzię to nie będą mieli co wydobywać ;p
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: Arek »

jager3223
Zgadza się co piszesz. Obserwuję podobne wydarzenia. Po 2 wojnie światowej nikt nie chciał żeby znów coś takiego było jak "holocaust" obozy więżniów, a przede wszystkim hitlerowców (socjalnacjonalistów) A jednak pewne grupy ludzi nic się z historii nie robi i dalej szerzą chore wizje hitlera. Po prostu nic się nie nauczyli , żadnych wniosków z tej okropnej rzeżi nie wynieśli. Iść ich myślą to za parę lat mamy 3 wojnę światową.
Ale wierzę że inni przywódcy UE do tego nie dopuszczą, tak jak parę lat temu nie dopuścili austryackiego lidera partii żeby został kanclerzem, tylko dla tego że faworyzował myśli hitlera
bzykomar
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 129
Rejestracja: 2008-10-30, 15:22
Lokalizacja: Jawor

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: bzykomar »

Arek pisze: Iść ich myślą to za parę lat mamy 3 wojnę światową.
Byłbym na tyle śmiały żeby powiedzieć,że chyba znacznie wcześniej. Podsumowując działalność militarną państw czy ludzi w ostatnich kilkunastu latach śmiało możemy określać gdzie będzie ognisko 3 WŚ. Ale to tak poza tematem ;p
trvp
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 2
Rejestracja: 2009-03-16, 23:16

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: trvp »

No dobrze...postaram się to wszystko trochę uporządkować:):
1. Cywilizacja
Żeby powstała cywilizacja, musi być rolnictwo. Nie ma mowy o jakichś cywilizacjach w Afryce gdzieś przed 10k lat wstecz. Rolnictwo wynaleziono mniej więcej właśnie wtedy w tzw. żyznym półksiężycy, czyli w okolicach Mezopotamii. W Afryce nie było warunków dla rolnictwa, nie rosły nawet rośliny które ludzie mogliby zaadaptować do uprawy. Coś co można nazwać cywilizacją, którą charakteryzuje np. podział pracy, miasta itp. rzeczy powstała jakieś 2k lat później. Bez rolnictwa ludzie biegają po lesie/tundrze/sawannie z jakimś kamiennym narzędziem i o ile ich życie duchowe nie odbiegało od ludzi np. Egiptu, to technicznie doszli tylko do wynalazku łuku.
2. Atlantyda
wg mnie jedyna możliwa zaginiona cywilizacja. Jeśli istniała, to znajduje się:
a. pod powierzchnią oceanów - w okresach maksimów zlodowaceń poziom wszechoceanu był nawet o ponad 130 m niższy niż obecnie, to znaczy że istniała np. Beringia w miejscu Cieśniny Beringa, Sundalandia w miejscu Indonezji i okolic, Brytania była cząścią Europy itd. Całe dno jest co prawda dokładnie przebadane sonarem(zimna wojna, łodzie podwodne itd.), no ale to olbrzymia powierzchnia i można cos przeoczyć
b. pod lodem Antarktydy. W 1530 r. Oronteus Finaeus sporządził mapę lnii brzegowej tego kontynentu(który jest i był wtedy pod kilometrami lodu). Jej kształt potwierdzają współczesne badania spod lodu. To znaczy, ze wzorował się bez wątpienia na mapie kogoś kto tam był. Ląd dało się zobaczyć tylko w okresach ociepleń, być może w ostatnim 900-600pne(trochę mało jak na atlantydę:P) Na pewno była odsłonięta w okresie atlantyckiego optimum klimatycznego 6900-3700pne - moze dopłynęli tam Egipcjanie/sumerowie/ktokolwiek inny i narysowali mapę.
c. była to po prostu kultura minojska, która upadła ok 1450 pne, oczywiście z Krety, a Platon ją troche wyidealizował dla potrzeb swojej wizji idealnego państwa:) Tylko że Atlantyda miała być 'za słupami Heraklesa'(Gibraltarem), więc kto wie...
3. Zmiany klimatyczne
Klimat zmienia się cały czas. od średniowiecza do XVIII wieku trwała 'mała epoka lodowcowa', a w okresie kolonizacji (VIII wiek) na Islandii nie było lodowców. Nie mówiąc już o dużych epokach lodowcowych:) które być moze jeszcze wrócą. Np. w interglacjale emskim, 130-115k lat temu było cieplej niż teraz, a zimno wróciło. Ile mamy lat od ostatniego zlodowacenia...12k. No to moze jest się czego bać:)
Czy człowiek obecnie jest winny ociepleniu klimatu? Nie. Jest to po prostu okres ocieplenia, taki jak we wczesnym średniowieczu Gaz który wytworzyliśmy od rewolucji przemysłowej to śmieszne ilości, tyle samo jest uwalniane przy pojedynczej erupcji wulkanu! Takie wybuchy, owszem, powodują zmiany klimatyczne, np. ochłodzenie spowodowane zasłonieniem słońca przez pyły(zima 1812 - Polacy cos o tym wiedzą).
Od czego zależą zmiany klimatyczne? Przede wszystkim od tzw. cykli Milankovica, ale to dłuuga historia, możecie sobie poczytać
Nie neguję tego że człowiek niszczy środowisko, zatruwa powietrze i wodę, powoduje wyginięcie gatunków - to smutne, ale to nie ta bajka.
4. Ewolucja człowieka
Ewolucja człowieka jest niewątpliwa, i nie ma w niej żadnych przeskoków, które uzasadniałyby interwencję obcych itp. Homo sapiens pojawił się 100-200k lat temu w Afryce, prawdopodobnie południowej. Skąd ten rozdzwięk dat? Ano ewolucja była stopniowa i dyskusja co już uznać za ten gatunek, a co za późnego Homo erectusa, trwa. Istniały archaiczne formy Homo sapiens, choćby nasz europejski neandertalczyk, sprzed 250k lat temu. Nie ma przeskoków w śladach tej ewolucji(to jest skamielinach kości - tak, tak stare kości zachowują się wyłącznie w postaci skamielin - pory, które w nich naturalnie są, są wypełnione np. wapieniem). Człowiek wyszedł z Afryki, dotarł do europy ok 40k lat temu i powoli wyparł neandertalczyka. Co wiecej, te gatunki prawdopodobnie krzyżowały się. Pomacajcie się z tyłu głowy, macie taką wypukłość? Niemcy nazywali to 'wzgórkiem aryjskim', występuje u części białych. To cecha typowo neandertalska. Jak widać, ewolucja była, i była bardzo stopniowa, bez jakiegoś skoku, formy wcześniejsze od H. sapiens też nie były takie głupie i są jego bezposrednimi przodkami
5. Ludzie ras innych niż żółta w Ameryce przed kolonizacją
a. biali. Na północy wysp Japonii żyje lud Ajnów. Są biali i żyja tam od przynajmniej 6 tys lat. Prawdopodobnie ich potomkowie przeszli razem z żółtymi do Ameryki ok 14k lat temu, jako że znaleziono czaszkę białego gdzieś w Ameryce Północnej sprzed o ile pamiętam ponad 10k lat. Także mogą być białe mumie u Majów. Amerykę odkrył też Leifr Eriksson, jakoś w X wieku. Może Aztekowie spotkali wikingów albo słyszeli o nich i stąd ich legenda o brodatych przybyszach na koniach - w końcu przybyli z północy, zanim założyli swoje państwo.
b. czarni. Słyszałem o tych rzeźbach twarzy o negroidalnych cechach. Nic nie wiemy o podróżach czarnych do Ameryki, ale były przecież możliwe. Może Egipcjanie wzięli jakichś czarnych:P? Ich statki nadawały się do przepłynięcia Atlantyku, ktoś to sprawdził na własnej skórze.

To tyle na razie. Czekam na krytykę, pytania itp.:P Sam przyznam się że czytałem np. "Tajemniczych budowniczych piramid" w tym temacie. Nie zgadzam się z teorią, ale nie znam wyjaśnienia np. erozji wodnej na Sfinksie - może rzeczywiście powstał chociaż troche wcześniej i deszcze padały np. w okesie atlantyckiego optimum klimatycznego
Frutek
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 20
Rejestracja: 2009-04-10, 15:00

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: Frutek »

Ja Się z tobą zgadzam Moim zdaniem istniała cywilizacja dużo starsza niż egipska czy nawet sumeryjska prawdopodobnie na antarktydzie jakieś 30 tys lat temu.
Bo w tym okresie podobno było ocie[lenie klimatu i antarktyda była wolna od lodów.
Bo niby skąd są mapy antarktydy wolne od lodów.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: Spock »

W okresie 30 000 lat temu nazad, był środek zlodowacenia. Lodowce antarktyczne miały wówczas większy zasięg. Nie ma mowy o ich całkowitym roztopieniu, nawet w czasie interglacjałów. Dla człowieka to zawsze był skrajnie niegościnny ląd.

Mapy Antarktydy bez lodów, obejmują tylko tereny przybrzeżne i kilka wysepek. I nie są dziełem jakiejś zaginionej cywilizacji, tylko średniowiecznych kartografów.
Loucas
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 71
Rejestracja: 2008-12-13, 22:53
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: Loucas »

Skoro była jakaś cywilizacja starsza od egipskiej, to na pewno nie egzystowała na Antarktydzie, z powodu iż była ona z deka zmarznięta. Możemy przypuszczać, że żyła w głębokim odosobnieniu, skoro nie ma po niej żadnych śladów i nikt nie natknął się nawet na choćby najmniejszą skamielinę czy chociaż kawałek kubka sprzed powiedzmy 30 - 40 tys. lat. Swoją drogą datowanie kości metodą węglową jest strasznie nie dokładne, tak więc równie dobrze archeolodzy mogą wkręcać, że znaleźli kość np. neandertalczyka sprzed 15 tys. lat, a tak naprawdę to kość psa. Czy nie przyszło nikomu do głowy, ze ciągle jesteśmy okłamywani? Co do ewolucji człowieka, to zgadzam się - jest cholernie wątpliwa. Nie ma żadnych ogniw pośrednich, a doszukiwanie się na siłę dowodów jest śmieszne. To już wolę myśleć, że człowiek skądś przybył, albo że Prometeusz go z gliny ulepił na swe podobieństwo, bo w Raj i Wszechmogącego jakoś trudno uwierzyć. To moje zdanie na ten temat :P
Aneirol
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 96
Rejestracja: 2008-08-15, 12:04
Lokalizacja: Czasem lepiej jest nie wiedzieć

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: Aneirol »

Co do tych lat nie byłbym do końca pewien, niedawno dorwałem "Nieznany Świat" w którym znajduje się artykuł o znaleziskach (młotkach, śrubach, itd, itp) szacowanych do 320 milionów.

" LUDZIE ISTNIELI NA ZIEMI JUŻ PRZED 50 MILIONAMI LAT
Potrafili oni obrabiać drewno, kamień i znali pismo. Co tam zresztą wspomniane 50 milionów lat, skoro w 1891 roku w stanie Illinois(USA) znaleziono w bryle węgla złoty łańcuszek! W XX wieku, gdy wynaleziono metody dokładnego określania wieku paleontologicznych i archeologicznych znalezisk, amerykańska geologiczna służba wydała orzeczenie, że wiek warstwy węgla, w którym znajdował się artefakt wynosi 260-360 milionów lat!"

Jednak nie taka dokładna ta maszynka. Skoro nie mogła ustalić 260 czy 360, ale no dobra.

Jest masa różnych innych znalezisk opisanych w tym artykule, ale nie będę wam wszystkiego przepisywał ; P
Loucas
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 71
Rejestracja: 2008-12-13, 22:53
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: Loucas »

No 100 mln lat to raczej znaczna nieścisłość, czy oni określili wiek tog łańcuszka poprzez określenie skamieniałości przewodniej sprzed powiedzmy tych 360 mln lat?
Zresztą nie mieści mi się w głowie jak coś może mieć ileś tam milionów lat, skoro nie wiem nawet dokładnie co i jak działo się w starożytności, a wiemy dość dużo (mamy jakieś tam zapiski, budowle itp.), a co dopiero mowa o kawałku złota sprzed milionów lat... Trochę to wszystko śmieszne i nieprawdziwe, ale nie jestem światowym autorytetem w tych sprawach, więc nikt nie zwróci nawet uwagi na mój sceptycyzm (może, że nie mam lepszej teorii na ten temat, hehe).
Aneirol
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 96
Rejestracja: 2008-08-15, 12:04
Lokalizacja: Czasem lepiej jest nie wiedzieć

Re: Cywilizacje starsze od egipskiej

Post autor: Aneirol »

Podałem tylko jeden przykład, a tego jest znacznie więcej. Zaleźli narzędzia które mają 60 mln i posągi z kobietami które bawią się z dinusiami.

Oczywiście ja mówię tylko to co jest napisane nie twierdzę że to musi być prawda, ale może być prawdopodobne, bo w sumie to nie wiemy co tam się mogło dziać i kiedy :D
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Inne cywilizacje”