Technologie i zagadki budowli

Awatar użytkownika
Sothis
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 789
Rejestracja: 2008-09-09, 22:39
Lokalizacja: Sheol
Komentarze: 1

Re: Technologie i zagadki budowli

Post autor: Sothis »

Sumerowie nie posługiwali się żadnym pismem węzełkowym ;]
Loucas
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 71
Rejestracja: 2008-12-13, 22:53
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Technologie i zagadki budowli

Post autor: Loucas »

Mnie się zdaje, że właśnie się posługiwali...
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Technologie i zagadki budowli

Post autor: Spock »

Źle ci się wydaje :]
Sumerowie używali pisma klinowego. Pismem węzełkowym posługiwali się Inkowie.
Loucas
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 71
Rejestracja: 2008-12-13, 22:53
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Technologie i zagadki budowli

Post autor: Loucas »

No to wiedziałem, że jednak ktoś się posługiwał pismem węzełkowym :D. Mea culpa, człowiekiem jestem i się mylę. No ale to i tak nie zmienia faktu, że udało się odszyfrować nie wielką część pisma węzełkowego, nie wspominając już o hieroglifach prekolumbijskich, których odmian (tak jak języków prekolumbijskich) jest wiele i nie sposób połapać się w tej rodzinie języków.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Technologie i zagadki budowli

Post autor: Arek »

chyba największą zagadką byłoby pytanie:
Co wydarzyło się tam w dawnym Meksyku w roku 3113 p.n.e.?
Loucas
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 71
Rejestracja: 2008-12-13, 22:53
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Technologie i zagadki budowli

Post autor: Loucas »

Tego nawet najstarsi górale nie wiedzą ;p

A tak poważnie, to uważam że wydarzyło się tam coś tak ważnego, że wyniosło ludzi ponad inne gatunki zamieszkujące Ziemię. Może pomogły nam istoty pozaziemskie, może Bóg, może była to nieznana cywilizacja która posiadała niesamowitą technologię... Hipotez jest dużo, praktycznie każdy z nas ma własną. Teraz się raczej nie dowiemy co stało się prawie 6000 lat temu.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Technologie i zagadki budowli

Post autor: Darnok »

Budowle zostały a narzędzie brak
Po budowie domu robotnicy nie zostawiają narzędzi. To akurat nie jest nic dziwnego, że dobrze dysponowali surowcami.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Technologie i zagadki budowli

Post autor: Darnok »

Darnok Tak, ale wiemy jakich narzędzi używają budowniczy współczesnych domów, i wcale tego nie ukrywają.
Oni też tego nie ukrywali. To, że faraon nie kazał sobie wyskrobać młotka na sarkofagu nie znaczy, że go nie posiadali ;)
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Technologie i zagadki budowli

Post autor: DanaS »

Nie można oczekiwać, że starożytne cywilizacje bawiły się tak jak nasza w "kaspuły czasu". Może ich mało obchodziło co pomyśłą sobie o nich przyszłe pokolenia. My teraz szczerze mówiąc tez nie dbamy o takie szczegóły. I co z tego, że mamy projekty budowalne skoro nie ma na nich zaznaczone jaką technologią będą wykonywane. Brak narzędzi nie jest żadnym argumentem.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Technologie i zagadki budowli

Post autor: Arek »

Słuchajcie Dany bo ona jest "po fachu", na serio, mówiła mi.

Oprócz narzędzi brakuje również innych przedmiotów użytku codziennego, tak naprawdę tam za wiele nic się nie ostało, naukowcy nie wiedzą nawet gdzie i kiedy poszli. Machu Pichu opuszczone bez śladów walki?, nie ma żadnych zapisków, wszystko Hiszpanie spalili
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Technologie i zagadki budowli

Post autor: DanaS »

Ostatnio oglądałam w TV program o cywilizacjach północno i środkowoamerykańskich. W tym prekolumbijskich. Wymarłe miasta zostały tam bardzo fajnie wyjaśnione. Pomimo wszelkich naszych domysłów Ci ludzie prowadzili "koczowniczy" (celowo w nawiasie bo nie jest to dosłowne przerzutowanie definicji) tryb życia. Osiedlali się, wznosili monumentalne miast, piramidy itp. Jednak ich obecność była uwarunkowana warunkami do życia. Kiedy nawet drobna zmiana klimatu powodowała, że okolica przestała nadawać się do uprawy zboża i kukurydzy po prostu zbierali zabawki i opuszczali miasto szukając miejsca do życia gdzie indziej. To mogłoby tłumaczyć brak przedmiotów codziennego uzytku w takich miejsca jak Machu Micchu czy Chichen Itza zostały opuszczone nagle, bez wyraźnego powodu. Po prostu mieszkańcy zabrali swoje rzeczy i poszli szukać lepszego miejsca do życia. Takie jest moje zdanie.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Technologie i zagadki budowli

Post autor: Arek »

Tak Dano, o tym czytałem także. To chyba jest jedyne wyjśnienie dlaczego tak znikali z swoich miast , zakładali nowe a potem znów to samo , może naprwdę byli tak nieobyci z uprawą roli że tylko wykorzystywali surowce do pewnego czasu a potem musieli iść dalej?
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Technologie i zagadki budowli

Post autor: DanaS »

Arku, tu nawet nie chodzi o wykorzystywanie surowców, bo przenosili się nawet kiedy mieli ich po dziurki w nosie jeszcze. Ale nie mieli wpływu na zmiany pogody i kataklizmy pogodowe. A jeśli przez dwa lata była susza, i miastu groziła śmierć głodowa to wszystki złoto świata by im nic nie dało, bo oni wtedy nie handlowali na taką skalę jak ludność Dalekiego Wschodu itp. U nich rytm życia opierał się o jedzenie. Nie można było uprawiać ziemi - przenosili się gdzie indziej.

-- 2010-04-26, 09:26 --

Arku, tu nawet nie chodzi o wykorzystywanie surowców, bo przenosili się nawet kiedy mieli ich po dziurki w nosie jeszcze. Ale nie mieli wpływu na zmiany pogody i kataklizmy pogodowe. A jeśli przez dwa lata była susza, i miastu groziła śmierć głodowa to wszystki złoto świata by im nic nie dało, bo oni wtedy nie handlowali na taką skalę jak ludność Dalekiego Wschodu itp. U nich rytm życia opierał się o jedzenie. Nie można było uprawiać ziemi - przenosili się gdzie indziej.
Awatar użytkownika
Spooky Fox
Administrator
Administrator
Posty: 1976
Rejestracja: 2009-03-02, 02:05
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 6

Re: Technologie i zagadki budowli

Post autor: Spooky Fox »

Arek pisze:Słuchajcie Dany bo ona jest "po fachu", na serio, mówiła mi
Po fachu? Znaczy się, że jestem z archeologiem i nic mi o tym nie wiadomo? o_O WTF?! ;]

Machu Picchu opuszczone ze względu na brak środków do życia?

Że się tak wyrażę: "nie wydaje mnie się".

Widzieliście kiedyś Machu Picchu?

Obrazek

Ciężko jest mi sobie wyobrazic, żeby miasto położone na "szczycie szczytów", posiadające własną kanalizację oraz skomplikowany system schodów i schodków, aby można było dostac się szybko tam, gdzie się akurat chciało, zostało opuszczone ze względu na to, że zabrakło tam środków do życia. Gdzieś kiedyś słyszałem/czytałem/oglądałem, że prawdopodobnie same Picchu mogło wcale nie byc miastem tylko swego rodzaju jakąś świątynią. A jeśli rzeczywiście było świątynią, to rzecz opuszczenia jej wydaje się mniej tajemnicza.

Natomiast jeśli to rzeczywiście było miasto - cóż...daje do myślenia. Oczywiście nie mówię tutaj, że porwali ich małe szare ludziki, tudzież mieszkańcy Atlantydy tudzież sami mieszkańcy byli obcą cywilizacją, a Machu Picchu było tylko ich przystankiem w drodze. Ale myśl o tym, że opuścili to miasto "bo tak im się podobało" jakoś do mnie nie przemawia.
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Technologie i zagadki budowli

Post autor: DanaS »

Do świątyni jako takiej trochę mu brakowało. Było to pełnowartościowe miasto-twierdza z tarasami uprawnymi i świątyniami. Jednak biorąc pod uwagę jego oddalenie od innych ośrodków inkaskich wydaje mi się, że teoria opuszczenia miasta z braku zywności wydaje się bardzo prawdopobobna. W końcu wyżywić taką ilość ludzi to jest wyzwanie.
Awatar użytkownika
Spooky Fox
Administrator
Administrator
Posty: 1976
Rejestracja: 2009-03-02, 02:05
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 6

Re: Technologie i zagadki budowli

Post autor: Spooky Fox »

I myślisz, że budowaliby tak wspaniałe miasto nie myśląc o tym, czy będą mieli gdzie uprawiac rolę i ogólnie rzecz biorąc wyżywienie? Właśnie biorąc pod uwagę jego oddalenie od innych miast inkaskich można by dojśc do wniosku, że to rzeczywiście mogła byc świątynia.
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Technologie i zagadki budowli

Post autor: DanaS »

Spooky, oni mieli gdzie uprawiać rolę. Kwestia pozostaje, co spowodowało zagłade mieszkańców.

A co do samego Machu Picchu to ostatnio znalazłam taki artykuł, mi się spodobał:
http://articles.budowle.pl/machu-picchu ... inkow.html
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Majowie, Inkowie”