Czarna i biała magia

Magia to praktyki wpływania na ludzi, przedmioty, zdarzenia czy zjawiska fizyczne za pomocą środków mistycznych i paranormalnych, a więc zasadniczo nie poddających się weryfikacji za pomocą metody naukowej, kolidujących z podejściem racjonalistycznym.
Awatar użytkownika
cha0Z
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 17
Rejestracja: 2014-11-13, 03:49
Lokalizacja: Bytów

Czarna i biała magia

Post autor: cha0Z »

Mam pytanie, według niektórych definicji magii czarna jest używana np. do kontrolowania ludzi a czy jeśli używałoby się tego w dobrym celu to zalicza się dalej do czarnej magi ?
Awatar użytkownika
czyzo3
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 161
Rejestracja: 2013-04-23, 00:25
Lokalizacja: Malbork
Komentarze: 1

Re: Czarna i biała magia

Post autor: czyzo3 »

Nie ma czegoś takiego jak magia biała bądź czarna. Tak samo jak nie ma reakcji jądrowych tych "zabijających" i tych "produkujących energię" (bomba atomowa / reaktor jądrowy). Wszystko zależy od tego jak ją użyjemy. Są zaś biali i czarni magowie. Ci pierwsi pracują nad własnym samorozwojem, pomagają innym i starają się postępować wobec pewnych zasad. Ci drudzy uważają że sami są swoim bóstwem i dążą jedynie do zaspokajania swoich żądz.


Ale podpowiem, że kontrolowanie kogokolwiek, nawet w dobrym celu, nie jest najlepszym pomysłem. Każdy swoje w życiu musi przeżyć i nawet zachowania dążące do autodestrukcji - czasami są nam potrzebne, byśmy się czegoś nauczyli. Każde doświadczenie nas uczy i każde doświadczenie jest po coś. Także kontrolując kogoś i "ratując go przed samym sobą", wcale mu nie pomożesz. Niestety, czasami jest to przykre. Ponadto, jeżeli dokonałbyś takiego czynu i ta osoba zrobi kiedyś jakąś głupotę przez to, że "ominęła" to doświadczenie przed którym ją "ochroniłeś", to wszystkie konsekwencje jej postępowania poniesiesz ty.

Nawet bardzo wysoko rozwinięte istoty, które lepiej rozumują co jest dla kogoś potrzebne, bardzo rzadko ingerują w poczynania innych.

Tak swoją drogą, obserwując Twoje posty na forum i czytając między wierszami, chyba wiem, co chcesz zrobić, w jaki sposób chcesz to osiągnąć. Nawet pomijając to że nie powinno się nikogo kontrolować, to ten sposób jest najgorszym z możliwych, zdecydowanie nie radzę Ci tego robić. Nie poradzisz sobie z tym i zaszkodzisz przede wszystkim sobie.
Awatar użytkownika
cha0Z
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 17
Rejestracja: 2014-11-13, 03:49
Lokalizacja: Bytów

Re: Czarna i biała magia

Post autor: cha0Z »

Wiem o co Ci chodzi i nie bój się nie zamierzam tak tego osiągnąć to jest chyba najgorsza z możliwych opcji. Po prostu starałem się znaleźść inną hipoteze spojrzeć na to z innej strony.

A co z magią chaosu bo zalicza się do czarnej ale co złego w podporządkowaniu eteru swojej woli nikomu nie szkodząc?
Awatar użytkownika
czyzo3
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 161
Rejestracja: 2013-04-23, 00:25
Lokalizacja: Malbork
Komentarze: 1

Re: Czarna i biała magia

Post autor: czyzo3 »

Przypominam o tym co pisałem w poprzednim poście o "czarnym i białym".

A to zależy jakie księgi czytałeś :-) Bo przykładowo po lekturze Phila Hine'a w sumie, poza kilkoma wyjątkami to nie ma "nic złego". Zaś jak tak poczytać "Psychonauta" Peter J. Carroll'a, to człowiek zaczyna się zastanawiać, czy aby to dobry kierunek...

Ogólnie, z magią chaosu mniej więcej jest tak, jakby wytłumaczyć teoretycznie komuś całkiem zielonemu jak kierować samochodem, po czym bez nadzoru dać mu auto na parkingu i kazać pojechać zdać egzamin. Najprawdopodobniejszy scenariusz wygląda tak, że ta osoba w ogóle nie wyjedzie z tego parkingu.

Zbyt mały nacisk jest kładziony w naukach chaosu na podstawowe kwestie w magii, takie jak osiągnięcie wyciszenia potrzebnego do większości praktyk, czy zrównoważenie elementów w swoim ciele jak i wytrenowanie sprawnego ciała energetycznego, które jest niezbędne. Tak samo całkowicie omijana jest nauka manipulowania energią, elementami czy wizualizacją.

Wszelakie techniki sigilizacji czy tworzenia servitorów są bez tego bezużyteczne, lub bardzo mało skuteczne (po dłuuugich treningach i próbach).

No chyba, że wejdziemy w TĄ część magii chaosu, jaką jest szamanizm. Ale nie wiem czy jest rozsądne doprowadzanie swego ciała do granic przeżywalności, bądź stosowanie używek, narkotyków niszczących organizm, tylko po to, by uzyskać odpowiedni stan świadomości, który trenując innymi, bardziej rozsądnymi praktykami będziemy osiągać naturalnie, bezboleśnie i przede wszystkim - bez szkodzenia sobie czy otoczeniu i nie łamiąc swoich, moralnych zasad.

Jeśli chcesz spojrzeć na to z innej strony, znaleźć inną hipotezę, to ze swojej strony polecam poczytać i zastosować się do "Wtajemniczenie do Hermetyzmu" Franz'a Bardon'a. Dużym plusem tych praktyk jest to, że nauki są prowadzone, że tak powiem, od "białej" strony. Zaś najistotniejsze jest to, że masz tam krok po kroku napisane jak się rozwinąć, jak praktykować. Masz nawet ustalone przedziały czasowe i cele, jakie musisz osiągnąć by móc spokojnie przejść dalej. Zapewnia to równomierny rozwój i każda kolejna praktyka przychodzi bez wysiłku - po prostu jesteś na to przygotowany. Nie będzie czegoś takiego, ze nagle napotykasz mur nie do przeskoczenia. Minus jest taki, że interesujące Cię efekty osiągniesz dopiero po jakimś czasie. Ale te efekty będą o wiele bardziej zadowalające.

Nie ma też co się zrażać tym długim rozwojem. Na samym początku zaczynasz pracować nad sobą, własnym ciałem i zdolnościami. Bardzo szybko zwiększy się Twoja energetyka i zrównoważenie. Co najlepsze - mimo że będzie Cię czekała długa droga do osiągnięcia zamierzonych efektów - to już od początku zauważysz, że nagle, bez Twojej ingerencji (subiektywnie) wszystko i tak zaczyna się układać po Twojej myśli. Być może sam cel osiągniesz prędzej, nim dojdziesz do narzędzi które będą to gwarantowały. Tak po prostu. Samo ;-)

Magia hermetyczna, co ciekawe, daje o wiele większe możliwości niż magia chaosu. Praktyki stosowane w magii chaosu takie jak sigilizacja czy servitory w hermetycznej uznawane są jako magia niska - czyli tylko i wyłącznie, narzędzie dodatkowe. Tak jak w magii chaosu są to podstawy, tak w hermetyzmie, to tylko dodatek który poznasz gdzieś w połowie bądź bliżej końca (ale można zacząć stosować prędzej). Oczywiście występują pod innymi nazwami, przykładowo tworzenie servitorów w magii hermetycznej to tworzenie elementali bądź elementarium. Technicznie to to samo, ale w magii hermetycznej (gdzie to tylko dodatek...) jest o wiele bardziej rozbudowane i daje wiele więcej możliwości... mimo, że same wykonanie jest łatwiejsze i jeżeli sumiennie praktykujesz poprzednie kroki - to przychodzi Ci to bez najmniejszego wysiłku.

Zaś sama lektura książki jak i rozwój w tym kierunku, da Ci wiele wartościowych odpowiedzi na Twoje pytania i zmieni tok myślenia, na o wiele lepszy. Życie będzie przyjemniejsze, lżejsze i szczęśliwsze.

Tak kilka słów ode mnie :-)
Awatar użytkownika
Vampirio
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 668
Rejestracja: 2011-04-27, 20:50
Komentarze: 2

Re: Czarna i biała magia

Post autor: Vampirio »

Nie ma magii białej i czarnej. Narzędzie zawsze jest neutralne, a to jak zostanie użyte zależy od człowieka.

Ale teraz należałoby się zastanowić, czy możemy ocenić czy taki a nie inny sposób stosowania magii jest zły/dobry. Oba te pojęcia są subiektywne.
Przykładowo, córka muzułmanina w USA zaczęła kultywować zachodni styl życia. Ojciec ją zabił aby uchronić ja przed piekłem. Było to dobre czy złe?
No właśnie, wszystko zależy od tego, jak na to spojrzeć.

Co do magii chaosu... jak już mówiłem nie ma magii czarnej i białej. Prawdopodobnie jest tak klasyfikowana ze względu na zasady, którymi kierują się praktykujący ją ludzie. Nigdy nie interesowałem się sztucznymi podziałami.

A co ja mógłbym Ci powiedzieć... Nie ma co się ograniczać.
Najlepiej zachować otwarty umysł i brać chleb z wielu pieców, bo jak twój się popsuje to padniesz z głodu :P
(Idę, bo już bredzę)
Awatar użytkownika
cha0Z
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 17
Rejestracja: 2014-11-13, 03:49
Lokalizacja: Bytów

Re: Czarna i biała magia

Post autor: cha0Z »

czyzo dzięki za radę, właśnie po przeczytaniu psychonauty zaczełem wątpić w tą magie z pewnością przeczytam o hermetyzmie, moje życie już stało się szczęśliwsze i bardziej wartościowe niż było z każdym dniem bardziej. Jestem upartą osobą będe dążył do celu aż go osiągne to oczywiste ze bez pracy niema efektów.
Awatar użytkownika
czyzo3
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 161
Rejestracja: 2013-04-23, 00:25
Lokalizacja: Malbork
Komentarze: 1

Re: Czarna i biała magia

Post autor: czyzo3 »

Ciekawe, bo wydaje mi się, że zaczynaliśmy od tych samych książek/kierunków i wyciągaliśmy podobne wnioski. Ja dopiero w hermetyzmie wg. Franz'a Bardon'a odnalazłem w pełni to, co poszukiwałem. Powodzenia życzę w rozwoju.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Magia”