Wszechświat

Chmielek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: 2009-05-16, 23:20
Lokalizacja: Luboń

Wszechświat

Post autor: Chmielek »

Witam.

Czytałem wiele o tym i chciałbym również poznać Wasze zdanie, a mianowicie chodzi mi o to gdzie kończy się Wszechświat, a może jest nieskończony?

Najbardziej zainteresowała mnie opinia, teoria o Wszechświatach równoległych, w których albo mamy swoje hmm, sobowtóry i wydarzenia dzieją się w tym samym czasie, wszystko związane linią czasu, albo to 'wszystko' jest ogromne, nieskończone, gdzie kończy się jeden Wszechświat, zaczyna drugi. Ale co jeżeli Wszechświat ma koniec? Co by się stało gdybym wleciał jakimś promem na ten koniec? Bo uważam, że na tym końcu nic by nie było, zero grawitacji itp, czyli zaczął bym spadać? ...
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Wszechświat

Post autor: Darnok »

Jakbyś doleciał do krawędzi, to byś wrócił. Gdzieś o takiej teorii czytałem. Granicą wszechświata jest granica czasoprzestrzeni (chyba- Spock to przeczyta to rozwieje nasze wszelkie wątpliwości ;]), więc taka granica jest nie do sforsowania.
zblazowany

Re: Wszechświat

Post autor: zblazowany »

Nie musisz lecieć tak daleko żeby nie było w ogóle grawitacji. Wystarczy się oddalić na sporą odległość od naszego słońca i planet wokoło krążących. Siłę grawitacji można policzyć z wzorów. Nie obserwujemy całego wszecheświata to co widzimy jest jedynie jego częścią, a reszty nie widać.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Wszechświat

Post autor: Darnok »

zblazowany- jeżeli byłbyś w obrębie naszej galaktyki, to chyba dalej byłbyś przyciągany przez jądro galaktyki.
to co widzimy jest jedynie jego częścią, a reszty nie widać.
Jeszcze nie widać ;]
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Wszechświat

Post autor: Spock »

Wszechświat nigdzie się nie kończy, tzn lecąc w dowolnym kierunku nie zatrzyma nas żadna "krawędź". Co najwyżej delecimy do granicy sfery Hubble'a, ale poza nią rozciaga się taka sama przestrzeń.

Do punktu wyjśca moglibyśmy powrócić, gdyby Wszechświat miał geometrię sferyczną. Wówczas patrząc w dal, dostrzeglibyśmy naszą własną przeszłość, czyli np Ziemia z epoki dinozaurów.

A oto jak wygląda "wnętrze" wszechświata o geometrii sferycznej, czyli co widzielibyśmy patrząc w niebo: http://www.obspm.fr/actual/nouvelle/feb08/PDS-f1c.jpg
Chmielek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: 2009-05-16, 23:20
Lokalizacja: Luboń

Re: Wszechświat

Post autor: Chmielek »

Ale czy dokładnie wiadomo czy Wszechświat się kończy? Ta sfera Hubble'a, bądź zwana też objętością Hubble'a jest tylko "wycinkiem" który możemy zobaczyć, co jest dalej? na pewno inne planety, skupiska galaktyk, ale czy tak w nieskończoność? W ogóle nieskończoność jest mi sobie bardzo trudno wyobrazić
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Wszechświat

Post autor: Spock »

Co rozumiesz przez "koniec Wszechświata" ? Jakieś załamanie praw fizyki na jego granicy ? Nieprzekraczalną barierę ? Czy po prostu objętość materii powstałej w Wielkim Wybuchu (przy założeniu, że jest skończona) ?
NM_ONE
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 147
Rejestracja: 2008-11-16, 23:58

Re: Wszechświat

Post autor: NM_ONE »

Wszechświat może być ja kula nawet gdy się skończy nie zauważysz tego bo będziesz "jeździł" dookoła...A z tym światem równoległym i "sobowtórami" będzie dużo teorii....
Osobiście mam kilka ale opiszę jedną...Czy mieliście kiedyś jakąś wizję czegoś co przytrafiło się w przeszłości,i później gdy to się działo przypomnieliście sobie tę wizję?Ja tak miałam.
Podejrzewam że wtedy zobaczyłam co się dzieje w świecie równoległym...Bo być może wszystko co się tam dzieje jest takie samo jak tu,tylko działa o kilka tygodni wcześniej.Jednak to tylko moja mała spekulacja na ten temat.
Awatar użytkownika
kaszunia1
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 137
Rejestracja: 2009-12-30, 23:57
Lokalizacja: janowiec wlkp.
Komentarze: 1

Re: Wszechświat

Post autor: kaszunia1 »

hmm ciekawe...
fajnie było by poznać siebie z takiego świata równoległego....
ciekawe czy moj sobowtór był by odpowiednikiem mnie czy antonimem... przeciwieństwem charakteru etc.
Chmielek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: 2009-05-16, 23:20
Lokalizacja: Luboń

Re: Wszechświat

Post autor: Chmielek »

Z tymi "wizjami" miałem podobnie, siedziałem na ławce z kolegami, oni rozmawiali, a ja w pewnym momencie wiedziałem o czym zaraz powiedzą, po prostu wcześniej już gdzieś to widziałem.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Wszechświat

Post autor: Spock »

To co piszecie to nic innego jak deja vu. Każdy tego doświadczył. Wszechświaty równoległe to inna bajka.
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Wszechświat

Post autor: DanaS »

Niekoniecznie deja vu, Spock. Może rozmowy są po prostu tendencyjne.
Awatar użytkownika
kaszunia1
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 137
Rejestracja: 2009-12-30, 23:57
Lokalizacja: janowiec wlkp.
Komentarze: 1

Re: Wszechświat

Post autor: kaszunia1 »

znaczy tak... zgadzam się z danas bo rozmawiając o banalnych rzeczach łatwo przewidziec co rozmówcy powiedza. sama nie raz tak miałam;p
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Wszechświat

Post autor: Arek »

Gdzie są granice Wszechświata to tylko na razie domysły naukowców. Z ostatnich lat pamiętam że były doniesienia że "Galaktyki oddalają się szybciej od siebie niż zakładano" albo "W kosmosie jest dużo więcej materii niż wyliczono". Faktem jest że za mało jeszcze wiemy żeby dokładnie Wszechświat ocenić.
O równoległych (Wszech) -światach także istnieje dużo teori i uważam je za godne przyjrzenia się, już z tego punktu widzenia że można by na ich podstawie wiele paranormalnych zagadek wyjaśnić. Np. pojawianie się obiektów ufo, manifestacje "duchów" czy zaginięcia osób czy przedmiotów.
To jakby dwa domy gdzie żyją dwie rodziny, my mamy nasz gdzie życie toczy się swoim torem ( smutki radości) a parę metrów dalej jest drugi dom co żyje swoim życiem i ma podobne smutki i radości. W każdym domu życie idzie swoim własnym torem i nie możemy zajrzeć do sąsiadów bo nie mamy takich możliwości (jeszcze).
Ale jak sąsiedzi poznali drogę żeby nas w sposób mało zauważalny odwiedzać to będą to robić. Mając te same możliwości zrobilbyśmy tak samo.
Chęć poznawania czegoś nowego jest uniwersalna, nie tylko u człowieka ale i u zwierzęcia , więc mogę powiedzieć że istnieje ogólnie w Wszechświecie
Awatar użytkownika
kaszunia1
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 137
Rejestracja: 2009-12-30, 23:57
Lokalizacja: janowiec wlkp.
Komentarze: 1

Re: Wszechświat

Post autor: kaszunia1 »

arek a z czego wywnioskowałeś swoją teorię???
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Wszechświat

Post autor: Arek »

Kaszunia 1
To nie jest całkiem moja teoria, dopisuję się tylko :D . To teoria która mogłaby częściowo wytłumaczyć paranormalne zjawiska. Np. odwiedziny obcych ras:
Zawsze sceptycy mają i słusznie pytania rodzaju " jak to jest? obcy przemierzają odległości setek lat świetlnych tylko po to żeby pokazać się przez chwilę na niebie a potem zniknąć?"
Ok , ja wiem że o ich działalności tutaj na Ziemi nie wiele wiemy, ale już ta odległość jest tak wielka że nas to przeraża. Nie wiemy w jaki sposób się poruszają, jaki mają napęd, dlatego ta teoria o równoległych światach jest bardzo kusząca. Tutaj nie trzeba się zastanawiać o napędach, tutaj nie trzeba się zastanawiać co oni spożywają przez czas tej wycieczki, albo skąd pobierają paliwo i dlaczego Ziemia jest im taka ważna że spędzają lata a może tylko miesiące żeby nas odwiedzić.
W teori równoległych światów wystarczy tylko otworzyć drzwi i już w mgnieniu oka jest się w naszym świecie, wszystkie te problemy z zaopatrzeniem, paliwem odpadają.
Ta sama teoria uwzględnia możliwość taką że każdy człowiek a raczej jego dusza podczas medytacji lub we śnie umie te inne światy odwiedzać. Uważam że rozważanie takie nie jest głupie ale jest jak najbardziej tematem do sprzeczek :lol: :P
Kryptozoolog
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 423
Rejestracja: 2009-11-07, 19:45
Lokalizacja: Stockholm

Re: Wszechświat

Post autor: Kryptozoolog »

Czyli uważacie że można dolecieć do krańca wszechświata i nagle zobaczyć przed sobą wielką dziurę, której nie da się obejść?
Wszechświat nie ma końca i jest to jedyne sensowne wyjaśnienie.
Co do teorii że jest kulą hmm... w takim razie poza tą kulą coś też musi być, coś w czym się unosi czyż nie? Czyli po prostu nie ma końca.
Awatar użytkownika
kaszunia1
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 137
Rejestracja: 2009-12-30, 23:57
Lokalizacja: janowiec wlkp.
Komentarze: 1

Re: Wszechświat

Post autor: kaszunia1 »

zaczyna się podobna sytuacja jak z Kopernikiem. Jemu też nie wierzyli że ziemia jest okrągła... a jak to się ma w stosunku do kosmosu??? nie potrafie powiedziec, ale wiem że jest to coś przeraźliwie ogromnego. Nie wykluczam również teorii o światach równoległych. My tutaj możemy dyskutować ale konkretnej odpowiedzi nikt nie zna
Kryptozoolog
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 423
Rejestracja: 2009-11-07, 19:45
Lokalizacja: Stockholm

Re: Wszechświat

Post autor: Kryptozoolog »

W sumie fajnie by było gdyby nasz wszechświat był okrągły, ale posiadał by np. jakieś portale jak czarna dziura do innych wymiarów... Wtedy to co teraz jest wszechświatem, nazwalibyśmy np. naszym światem lub czymś w rodzaju planety, a to coś co posiada inne wymiary i wszechświaty było by właśnie wszechświatem :D
Czyli mieszkamy na jednej z planet wszechświata, którą nazwaliśmy wszechświatem nie wiedząc że jest coś większego niż ten wszechświat.
Czyż nie? :kosci:
Awatar użytkownika
kaszunia1
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 137
Rejestracja: 2009-12-30, 23:57
Lokalizacja: janowiec wlkp.
Komentarze: 1

Re: Wszechświat

Post autor: kaszunia1 »

hehe musiałam to sobie 2 razy przeczytać żeby zrozumieć... ale faktycznie, a być może jest wiele takich "planet wszchświata" . Dla mnie to jest to ogólnie nie pojęte... Nie ogarniam tego;p
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Kosmos i jego tajemnice”