Odkryto dobrze zachowaną samicę mamuta

Bigfoot, Yeti, Chupacabra i inne zwierzęta, które istnieją wg rozmaitych podań, legend i relacji świadków, a których istnienie aktualnie odrzuca współczesna zoologia
marta.heva
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 262
Rejestracja: 2007-07-01, 14:45
Lokalizacja: Piastów

Odkryto dobrze zachowaną samicę mamuta

Post autor: marta.heva »

Odkryto dobrze zachowaną samicę mamuta
Młody mamut, odkryty w wiecznej zmarzlinie na północnym-zachodzie Syberii, może być najlepiej zachowany wśród podobnych znalezisk - oznajmili naukowcy.
Zamarznięte zwierzę zostanie przetransportowane do Japonii na szczegółowe badania, m.in. skanowanie organów wewnętrznych za pomocą tomografii komputerowej.

Sześciomiesięczną samicę odkryto na półwyspie Jamał w Rosji. W maju natknął się na nią pasterz reniferów.
Trąba i oczy zwierzęcia dobrze się zachowały, a na ciele pozostała część futra. Wysoki na 1,3 m, ważący 50 kg syberyjski okaz padł prawdopodobnie 10 tys. lat temu. Żył w końcu ostatniej epoki lodowcowej.

W ubiegłym tygodniu międzynarodowa delegacja ekspertów zebrała się w mieście Salechard, nieopodal stanowiska odkrycia zwierzęcia, aby je wstępnie zbadać.

- Ustalono, że mamut nie ma defektów, poza nieco naderwanym ogonem - powiedział członek delegacji, Alexei Tikhonov z Rosyjskiej Akademii Nauk. - Pod względem stanu zachowania jest to jedno z najcenniejszych odkryć.

- Znalezienie jakiegokolwiek młodego mamuta, w jakimkolwiek stanie, jest rzadkością - zaznaczył dyrektor centrum badawczego Mammoth Site of Hot Springs w Dakocie Południowej (USA), Larry Agenbroad. Dodał, że znane są tylko trzy inne podobne osobniki.

Niektórzy naukowcy liczą na to, że dobrze zachowane komórki spermy lub inne komórki zawierające DNA można będzie w przyszłości wykorzystać do wskrzeszenia mamuta. Dotychczasowe starania uzyskania z mamuta takiego DNA, które nadawałoby się do klonowania, nie przyniosły spodziewanych efektów. Część naukowców sądzi jednak, że powodzenie jest kwestią czasu. Chodzi o znalezienie na Syberii odpowiedniego okazu.

Teoretycznie przywrócenie mamuta do życia miałoby polegać na wstrzyknięciu nasienia do komórki jajowej krewniaka mamuta, np. słonia azjatyckiego. Tak powstałaby hybryda.

Naukowcy mogliby też próbować klonowania mamuta "czystej rasy", stapiając jądro mamuciej komórki z pozbawioną DNA komórką jajową słonia.

Dr Agenbroad ostrzegł jednak, że cenny dla nauki mamut nie miałby szans w świecie handlu kością słoniową, a także skórami, włosiem i innymi częściami ciała. Jednym z centrów takiego handlu jest rosyjskie miasto Jakuck. Miejscowi przeszukują syberyjską zmarzlinę pod kątem szczątków, które mogliby sprzedać.

Według Agenbroada, w ręce handlarzy może wpadać większa ilość cennych biologicznych znalezisk, niż ta, która trafia do naukowców. Ostatecznie zwierzęta - lub ich części - trafiają do nielegalnych kolekcji. Na początku handlowano tylko kością, teraz już wszystkim, nawet sierścią.

źródło: www.onet.pl

widziałam reportaż w tv i widziałam tego mamuta ... naprawdę robi wrażenie

oto zdjęcie zaczerpnięte z gazeta.pl



http://www.gazetawyborcza.pl/aliasy/mod ... xx=4304191
marta.heva
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 262
Rejestracja: 2007-07-01, 14:45
Lokalizacja: Piastów

Post autor: marta.heva »

to napewno ... przecież ten mamut jest zachowany w całości, pewnie materiału genetycznego mają wbród ... mogą wszystko
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

marta.heva, znajdowano już wiele mamutów, które się nie zabarłożyły, a jednak dalej nie mamy DNA, więc nie bądź taka pewna.
marta.heva
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 262
Rejestracja: 2007-07-01, 14:45
Lokalizacja: Piastów

Post autor: marta.heva »

podobno to pierwszy mamut którego włosy zachowały się do dziś

a jak wiadomo włosy to kopalnia materiału genetycznego
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

marta.heva, to nie jedyny mamut, którego włosy się zachowały. Sęk w tym, że we włosach po tak długim zamarznięciu DNA nie ma, w ogóle trudno o DNA w można powiedzieć "skamielinach".
marta.heva
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 262
Rejestracja: 2007-07-01, 14:45
Lokalizacja: Piastów

Post autor: marta.heva »

naukowcy powiedzieli, że może to być najlepiej zachowany mamut jaki do tej pory znaleziono stąd wniosek, że może mieć sporo materiału genetycznego.
Poza tym mylisz pojęcia skamielina to nie zamarznięte ciało, a uwięzione w skale. Można powiedzieć, że ten mamut przeszedł hibernację ... jak wiadomo w lodzie zatrzymywane są wszelkie procesy (rozkładu itd)
zajrzyj chociażby do zamrażarki, ile lat mięso może leżeć zamrożone?
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

oza tym mylisz pojęcia skamielina to nie zamarznięte ciało, a uwięzione w skale.
Dlatego w cudzysłowie :) hibernacja to by była wtedy, gdyby temu mamutowi zamarznięta skóra nie rozsadziła wnętrzności. Po tak długim okresie stagnacji istnieje spore prawdopodobieństwo, że DNA albo zdążyło zniknąć, albo zostało zakażone innym DNA (np. bakterii żyjących w lodzie). Oczywiście życzę naukowcom znalezienia tego przeklętego DNA i zrobienia nowego mamuta. Były to niekwestionowany przełom. A i jeszcze jedno skamielina to nie ciało uwięzione w skale, tylko ciało, które zmieniło się w kamień :)
marta.heva
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 262
Rejestracja: 2007-07-01, 14:45
Lokalizacja: Piastów

Post autor: marta.heva »

albo zostało zakażone innym DNA (np. bakterii żyjących w lodzie)
to fakt ... o tym nie pomyślałam
A i jeszcze jedno skamielina to nie ciało uwięzione w skale, tylko ciało, które zmieniło się w kamień
źle to napisałam ... skamielina to głównie szkielety (nie uwięzione tylko zachowane w skałach) które uległy wielu procesom (fosylizacji). itd
polikopolik
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 567
Rejestracja: 2007-09-24, 16:06
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: polikopolik »

no dobra dobra nawet jak są tam włosy to nie jest to odrazu sukces ponieważ najwięcej dna jest w cebulce włosa... więc jak nie przetrwała cebulka to trudno by było uzyskać dna z samego włosa (nie wiem czy to możliwe)... mamut może być dobrze zachowany ale i tak jest bardzo zniszczony przez taki okres zlodowacenia komórki są po prostu w tragicznym stanie... aha i jeszcze jedno czemu to jest w kryptozeeologii?? przecież wiadomo, że mamuty istniały.... 8czy to przez tą krótką wzmiankę o hybrydzie>??
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

polikopolik, jeżeli jest włos, to cebulka też, włos na czymś się musi trzymać :/ przynajmniej tak na chłopski rozum.
marta.heva
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 262
Rejestracja: 2007-07-01, 14:45
Lokalizacja: Piastów

Post autor: marta.heva »

aha i jeszcze jedno czemu to jest w kryptozeeologii??
Kryptozoologia zajmuje się badaniem możliwości istnienia gatunków zwierząt uważanych za wymarłe przez zoologię oraz badaniem zwierząt znanych z legend, ale z powodu braku dowodów na ich istnienie nie są uznane przez zoologię
Niniel
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 7
Rejestracja: 2006-03-15, 21:03

Post autor: Niniel »

marta.heva pisze:
aha i jeszcze jedno czemu to jest w kryptozeeologii??
Kryptozoologia zajmuje się badaniem możliwości istnienia gatunków zwierząt uważanych za wymarłe przez zoologię oraz badaniem zwierząt znanych z legend, ale z powodu braku dowodów na ich istnienie nie są uznane przez zoologię
No to sorry, ale jak dla mnie mamuty są uznane przez zoologie jako istoty, które kiedy żyły na tym świecie i miały się całkiem dobrze :P

W ogóle nigdy jakoś nie potrafiłam zrozumieć, po co naukowcy usilnie starają się przywrócić wymarłe gatunki do życia (no chyba, że wymarły przez czlowieka, to jeszcze jakoś rozumiem). Przecież samo to, że wymarły świadczy o tym, że nie przystosowały się do środowiska, a jak wiadomo natura eliminuje te najsłabsze osobniki. Dla mnie to takie robienie czegoś na siłe...
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

no chyba, że wymarły przez czlowieka, to jeszcze jakoś rozumiem
Prawdopodobnie człowiek przyczynił się do znacznego spatku ich populacji, może pozostało ich zbyt mało?
marta.heva
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 262
Rejestracja: 2007-07-01, 14:45
Lokalizacja: Piastów

Post autor: marta.heva »

Kryptozoologia zajmuje się badaniem możliwości istnienia gatunków zwierząt uważanych za wymarłe przez zoologię
powyższe zdanie ma identyczny sens co poniższe, więc nie rozumiem o co Ci chodzi Niniel
ale jak dla mnie mamuty są uznane przez zoologie jako istoty, które kiedy żyły na tym świecie i miały się całkiem dobrze

a już abstrahując od tego ...

W ogóle nigdy jakoś nie potrafiłam zrozumieć, po co naukowcy usilnie starają się przywrócić wymarłe gatunki do życia (no chyba, że wymarły przez czlowieka, to jeszcze jakoś rozumiem). Przecież samo to, że wymarły świadczy o tym, że nie przystosowały się do środowiska, a jak wiadomo natura eliminuje te najsłabsze osobniki. Dla mnie to takie robienie czegoś na siłe...
i tutaj można się spierać ... natura to nie jest myśląca istota i nie eliminuje gatunków. One same się eliminują, za sprawą wyścigu zbrojeń, albo wymierają z powodu zmiany klimatu, tudzież środowiska. Takie eksperymenty są bardzo ciekawe, wiadomo nie ma sensu przywracać gatunków które żyły wiele tysięcy lat temu w innych warunkach klimatycznych, żywiły się tym co wtedy było dostępne, ale można byłoby ulepszyć takiego mamuta genetycznie i przystosować do dzisiejszych warunków ... ale po co?
no właśnie to jest zasadnicze pytanie ... chyba tylko z ciekawości, poza tym człowiek jest z natury głodny wiedzy a to napewno trochę by jej przysporzyło ...

Darnok a tu ciekawostka dla Ciebie prosto z focusa
Co masz we włosach?
Choć większość z nas uważa ją za martwą tkankę, łodygi włosów zawierają sporo DNA. Jest ono otoczone przez warstwy białka zwanego keratyną. "To biologiczny plastik, który chroni DNA przed rozkładem i zanieczyszceniami. Włosy mogą być lepszym źródłem materiału genetycznego do analiz paleontoligicznych niż kości czy mięśnie ponieważ znacznie częściej udaje im się przetrwać w nienaruszonym stanie"- wyjaśnia prof. Webb Miller z Penn State University ....
...Ekipa z Penn zapowiada, że wkrótce możemy spodziewać się rozszyfrowania całego genomu mamuta, a potem również innych wymarłych zwierząt, których włosy ... przechowywane są do dziś w muzeach.
no i jaki z tego wniosek?
Ostatnio zmieniony 2007-11-27, 01:06 przez marta.heva, łącznie zmieniany 1 raz.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

no i jaki z tego wniosek?
A nie chodzi przypadkiem o cebulkę? włos sam w sobie jest już martwy, wszystko, co wychodzi poza skórę jest martwe. Nie wiem, co ten focus chciał przekazać, chyba to, że jednak biologia się myli, a włos to żywa tkanka...
Niniel
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 7
Rejestracja: 2006-03-15, 21:03

Post autor: Niniel »

marta.heva pisze:
Kryptozoologia zajmuje się badaniem możliwości istnienia gatunków zwierząt uważanych za wymarłe przez zoologię
powyższe zdanie ma identyczny sens co poniższe, więc nie rozumiem o co Ci chodzi Niniel
ale jak dla mnie mamuty są uznane przez zoologie jako istoty, które kiedy żyły na tym świecie i miały się całkiem dobrze
Aj, sorry. Skupiłam się na pierwszej części zdania, dlatego tak mało logicznie to wyszło :P

tutaj można się spierać ... natura to nie jest myśląca istota i nie eliminuje gatunków. One same się eliminują, za sprawą wyścigu zbrojeń, albo wymierają z powodu zmiany klimatu, tudzież środowiska.
Pisząc, że natura eliminuje to był taki mój skrót myślowy. Chodziło mi o dobór naturalny, którego czynniki przeprowadzającego selekcje gatunków wymieniłaś wyżej. Ogólnie to się z Tobą zgadzam, chociaż ja jakoś nie podzielam tej pasji naukowców do eksperymentowania w genach zwierząt ich ulepszania (ci którzy coś pamiętają z biologi powinni znać przestrogi nauczycieli :P ) No i takie sztuczne wprowadzanie nowego gatunku mamuta mogło by zakłócić równowage ekosystemu (przykład króliki w Australii :P)
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Post autor: Spock »

A ja rozumiem pasje biologów by odtworzyć wymarłe gatunki. Pomyslcie tylko - znów zobaczyć amonity ! Opancerzone kałamarnice, dinozaury, wielkie ssaki. Nie mówcie, że nie chcielibyście przekroczyc milionów lat.
marta.heva
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 262
Rejestracja: 2007-07-01, 14:45
Lokalizacja: Piastów

Post autor: marta.heva »

Ja też rozumiem pasje naukowców, moim marzeniem jest zobaczyć jak wyglądały zwierzęta sprzed milionów lat, jak wyglądało ich życie, ale nie należy się kierować takim argumentem przy przywracaniu do życia tych gatunków które istnieć na ziemi już nie mają prawa. Właściwie to według mnie nie ma takiego argumentu który pozwoliłby naukowcom odtworzyć mamuty czy dinozaury, przede wszystkim może to być zagrożenie dla nas ...
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Kryptozoologia - nieznane zwierzęta”