Paasselän pirut

Bardziej niż nieprawdopobobne, niemożliwe, niewiarygodne... i nie pasujące do pozostałych kategorii.
Awatar użytkownika
Triinu
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 17
Rejestracja: 2010-11-05, 12:29

Paasselän pirut

Post autor: Triinu »

Paasselän pirut ( “Diabliki z Paasselkä“)


Był taki czas gdy ludzie zamieszkujący okolice jeziora Paasselkä (wcześniej - Paasivesi) nie przykładali zbytniej uwagi do pojawiających się nad taflą wód jeziora ogników. Dla nich owe światła były niczym innym jak tańczącymi w powietrzu nad wodami jeziora istotami duchowymi, określanymi mianem "diabłów"? Dla prostych ludzi z okolic owo wytłumaczenie tajemniczych zjawisk w zupełności wystarczało. Po co zatem było zastanawiać się nad tym bardziej? Obecnie w czasach, gdy owo wytłumaczenie przestało wystarczać ludziom. I choć wciąż nie potrafią znaleźć innego logicznego wytłumaczenia tego zjawiska "diabliki z Paasselkä" intrygują ludzi o tej pory.


Krater

Specjaliści sugerowali, iż głęboko pod powierzchnią jeziora Paasselkä znajduje się krater, będący pozostałością po uderzeniu meteorytu w to miejsce. Geologiczne śledztwo przeprowadzone w 1999 udowodniło to - ta ogromna depresja została utworzona od uderzenia dużego meteorytu, mającego miejsce 229 milionów lat temu.
Jezioro Paasselkä ma regularny kształt okręgu, na jego obszarze nie znajdują się także żadne wyspy, głębokość jeziora jest szacowane na 75 m. Przez system kanałów jezioro jest połączone z innymi jeziorami tego obszaru, tworząc część malowniczego Większego kompleksu Saimaa.

Świetlne kule nad jeziorem.

Świetlne zjawiska nad jeziorem były obserwowane od wieków (pisemne wzmianki o nich pochodzą z XVIII wieku), ale w ostatnich latach zainteresowanie wzrosło po publikacji zostało po publikacji książki entuzjasty miejscowej historii Sulo Strömberga. Książka, wydana w 2006, zawiera zbiór historii naocznych światków, który widzieli "diabliki z Paasselkä". We wcześniejszych czasach brano je za istoty złe, do XX w. znane są ludowe opowieści o zawieraniu "paktów" z owymi istotami.

Świadkowie mówią, że zaobserwować je można zwłaszcza w nocy, w postaci kul światła. Trudno określić wielkość tych formacji, gdyż zazwyczaj są one widywane z większej odległości. Najczęściej światło przez nie emitowane jest barwy białej, ale widywane były ogniki o czerwonej barwie. Świadkowie wspominają, ze ich światło jest bardzo silne, dużo potężniejsze niż widziane z daleka światło reflektorów samochodów jadących wzdłuż jeziora.

W większości wypadków ich pojawienie się jest obserwowane nad taflą jeziora, jednak zobaczyć je można także w pobliskich lasach i bagnach. Często je można zobaczyć także w grupie.

"Diabliki z Paasselkä" zachowują się raczej spokojnie, ale zdarza się że zaczynają poruszać się szybciej, w różnych kierunkach niż linii prostej, bądź wydają się świadomie podążać za jakimś obiektem. Stąd miejscowi ludzie utrzymują, że "diabelskie ogniki" posiadają swoją własną jaźń. Niektóre opowieści wspominają o tym, iż podążały one za łodziami wędkarzy, czy rybaków jednak obserwując je zaobserwowano, że unikają one światła latarki, lub innego elektrycznego światła.

Pewnego razu, na początku XX w. grupa ludzi wracających łodzią z wesela zauważyli unoszące się nad jeziorem ogniki i postanowili się do nich zbliżyć. Wtedy unoszące się nad wodą światło natychmiast oddaliło się od nich w bardzo szybkim tempie na odległość kilkuset metrów. Potem znajdując się w tej odległości zdawało się uspokoić i trwać w tamtym miejscu.


Obecnie kilka biur turystycznych umieściło w swej ofercie wycieczek zawierających podziwianie "diablików z Paasselkä", jako dodatkową atrakcję w sezonie wędkarskim. Od tamtego czasu znane był przypadki turystów, którzy zamieszczali w Internecie wykonane przez siebie nagrania i fonografie.

Póki co przekonujące wytłumaczenie dla tego zjawiska nie zostało jeszcze znalezione. Istnieją próby wytłumaczenia tych zjawisk owych świateł poprzez wydobywające się w okolicach jeziora łatwopalnych gazach. Co ciekawe podobne zjawiska obserwowane są w innych regionach świata jak "chir batti" w Gujarat w Indiach.

*******************************************************************
Tekst w większości pisany/ tłumaczony na podstawie informacji zawartych na: http://wondermondo.com/Countries/E/Finl ... Devils.htm , ale jeśli znajdę gdzieś więcej informacji o tym zjawisku zamieszczonych na stronach na angielsko , bądź fińsko języcznych wrzucę na forum ;)

Tutaj macie materiał filmowy:

http://video.google.com/videoplay?docid ... 2969219122#
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Paasselän pirut

Post autor: Arek »

Wspaniały art.!!! Trzeba go dać na stronę główną, musisz koniecznie polecić go Ivowi.

O tych światełkach-chochlikach czytałem już 15 lat temu i wyobrażałem sobie je jakoś trochę inaczej, może dlatego że równocześnie miałem artykuły o bagiennych ognikach które zawsze sprawiały mi wrażenie że chodzi tutaj o jakieś samoczynne zapalanie się gazów bagiennych.
Oczywiście, te gazy nie miały za bardzo dużo wspólnego z tym co wiedzieli ludzie którzy opisywali je jako inteligentne, a teraz tu taka miła niespodzianka linkiem do filmu....
I wiesz co ci powiem Triinu, akurat uważam te filmy za jak najbardziej autentyczne, a to dlatego że cała ta okolica "tańczących światełek" jest w miarę nieznana, tutaj nie chodzi o potwora z Loch Ness, to nie słynne Wylatowo co wszyscy znają i dlatego starają się o jakieś fałszywki żeby zrobić hecę, to nie jest fenomen który ma raptem 10 lat na karku. Te wzmianki o tych światełkach mają już paręset lat.
I jeszcze powiem że dokładnie tak samo zachowujące się światła znamy z innych rejonów świata i były zarejestrowane także wielokrotnie poprzez godnych zaufania ludzi. Jeżeli kogoś to interesuje to podam filmy z podobnymi z UK
Awatar użytkownika
Triinu
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 17
Rejestracja: 2010-11-05, 12:29

Re: Paasselän pirut

Post autor: Triinu »

Cieszę się, że komuś ten artykuł się spodobał :grin: Dziekuję też za propozycje umieszczenia go str. głównej, postaram się skontaktować z Ivelliosem w tej sprawie. Najpierw jednak chcę jeszcze poszperać trochę w internecie, może znajdę coś więcej np.: jakieś relacje świadków, czy wyniki badań...Choć nie jest łatwo znaleźć coś na ten temat, wszystkie informacje są niestety podobne do tego co zamieściłam, ale chcę dać sobie parę dni czasu na znalezienie czegoś więcej, by uzupełnić tekst.

Dobrze by było też dotrzeć do ksiązki tego faceta, ale jest to niemalże niemożliwe, bo wydana została tylko w Finalndii, a i teraz jakby chcieć ją znaleźć i stamtąd sporwadzić sądzę, że byłoby ciężko na nią natrafić- wszystko zależy od roku wydania i nakładu...Nawet nie podano jej tytułu :/ Postaram się jeszcze czegoś poszukać w interencie po nazwisku autora, ale wątpię by coś to dało, ale dzięki za słowa pochwały :)

O tym zjawisku też czytałam kilka lat temu, stąd też tekst nie był jedynie tłumaczeniem wyszukanego przeze mnie artykułu, ale dodałam kilka zdań od siebie zgodnie z tym co czytałam wtedy- choć i tak wszystko sprowadza się do jednego, że wszystkie info się pokrywają i brak nowych faków, które wnosiłyby coś do sprawy... :/

Sądzę, że nagrania są autentyczne coś się dzieje nad tym jeziorem. Początkowo też sądziłam o wyładowania gazów- tzw błedne ogniki, ale dziwi mnie to, że te z Paasselkä tak dziwnie potrafią się zachowywać. Dlatego zależy mi na dotarciu do jakiś tekstów naukowych, badawczych na ten temat....


PS. Co do tych filmików o których pisałeś to ja jestem jak najbardziej by je umieścić :)
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Paasselän pirut

Post autor: Arek »

Bardzo się cieszę że chcesz nam ten temat trochę przybliżyć, nie jest on szeroko znany ale to nawet i dobrze bo dlatego filmy które podałaś są bardziej wiarygodne.
W sobotę byłem na czacie z ludzmi którzy interesują się tematyką "para", pokazałem ten film koledze który jest sceptykiem, nie oczekiwałem entuzjazmu, ale mnie nawet zdziwił bo zaczął się wypytywać gdzie i jak i kiedy , jego słowami-----na początku myślałem że to Wenus , ale potem zmieniłem zdanie , znane nam możliwe wytłumaczenia odpadają----.
Hmmmm, zapytam Ciebie czy w czasie zbierania materiałów nie było cosik tam może o .....różnych anomaliach na zwierzętach?, okaleczenia???, albo o wpływie tych światełek na faunę i florę?...
Chciałem wstawić te filmy ale widzę że ta strona internetowa przydziała nowy wygląd, więc muszę tam dokładniej poszukać (wszystko pozmieniane)....

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4862
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: Paasselän pirut

Post autor: Ivellios »

Triinu, przygotowuję wstępnie tekst do publikacji ;) Chcesz, aby został on już opublikowany, czy może chciałabyś jeszcze coś dodać?
Awatar użytkownika
Triinu
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 17
Rejestracja: 2010-11-05, 12:29

Re: Paasselän pirut

Post autor: Triinu »

Przepraszam trchę mnie nie było, a wszystko to z powodu świątecznych przygotwań :) Międzyczasie starałam się coś wyszukać na ten temat, a nawet doszukać się fragmentów wspomnianej w tekście książki...Niestety ifnormacji na ten temat jest niewiele, a wszystko się z zasadzie dubluje z tym co napisałam. Mogę jeszcze dodać, iż krąży o tym miejscu legenda o jakiś rosyjskim statku, który miał tam zatonąć- legenda sugeruje, że owe śwtiatła to dusze ludzi, którzy tam zginęli. Doszukałam się też pełnego tytu książki: ' Kerimäen ja Savonrannan kyliä kiertämässä. Tarinoita Paasveen piruista ja pohuista " i tego, że wydana zostałą w 2006 roku i zwiera relacje światków i tradycyjne opowieści z tym mniejscem związane- ale nei udało mi się dotrzeć do choćby fragmentu tej książki (a szkoda, bo te poszukiwania narobiły mi na nią smaku...

Arek pisze:cosik tam może o .....różnych anomaliach na zwierzętach?, okaleczenia???, albo o wpływie tych światełek na faunę i florę?...
nie, niedoszukałam się jakichkolwiek informacji na ten temat


Ivellios bardzo dziękuję za twoje zaangażowanie w tej sprawie, sama miała się do ciebie zgłosić gdy znajdę coś jeszcze- ale jak wspomniałam moje poszukiwania był bezowocne :/ sądzę, że można zamieścić to co już napisałam, ewentualnie dodać ten wątek o legendzie podać pełny tytuł książki tego autora- może komuś uda się do niej dokopać :P Jeśli nie zawsze pozostaje powołanie się na jakieś wiargodne źródło
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4862
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: Paasselän pirut

Post autor: Ivellios »

Artykuł znalazł się na stronie głównej:
http://www.paranormalium.pl/diabliki-z- ... tykul.html
Awatar użytkownika
kaszunia1
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 137
Rejestracja: 2009-12-30, 23:57
Lokalizacja: janowiec wlkp.
Komentarze: 1

Re: Paasselän pirut

Post autor: kaszunia1 »

kurcze im więcej się wczytuję w poszczególne tematy tym bardziej jestem zadziwiona... po przeanalizowaniu faktycznie są to dziwne zdarzenia i nie potrafię znaleźć sensownego wytłumaczenia. . . może wiadomo coś więcej o relacjach świadkow bądź osób tam mieszkających?
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Paasselän pirut

Post autor: Arek »

Szukałem na niemieckojęzycznych stronach czegoś więcej, niestety nie mogą się niczym pochwalić, to co nasza koleżanka tutaj zaprezentowała to i tak wyczerpujący materiał. Oczywiście , książka tego pana dałaby nam trochę lepszy wgląd, ale jak widać nie jest ona tak łatwo dostępna.
Jedynie co wyczytałem to stwierdzenie że na środku jeziora występują anomalia magnetyczne.
Poniżej mała mapka z dziwnymi miejscami , także tam jest zaznaczone Paasselkä
http://www.wondermondo.com/Attractions/Weather.htm

-- 24 Gru 2010 00:26 --

Huh, znalazłem te światełka o których już pisałem
http://www.apfu.org/video.html

a artykuł do tych obserwacji można poczytać u nas :D
http://paranormalium.pl/tajemnicze-swia ... tykul.html
Awatar użytkownika
FaKtoMaaN
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 747
Rejestracja: 2009-02-22, 22:03
Lokalizacja: Tarnów
Komentarze: 2

Re: Paasselän pirut

Post autor: FaKtoMaaN »

ja jestem tylko ciekaw skąd one przylatują, bądź pojawiają się, i dokąd odlatują, zapadają się pod wodę czy jak?? ciekawa sprawa z tymi świetlnymi kulami, podobnie jak w Nevadzie:)..
Awatar użytkownika
kaszunia1
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 137
Rejestracja: 2009-12-30, 23:57
Lokalizacja: janowiec wlkp.
Komentarze: 1

Re: Paasselän pirut

Post autor: kaszunia1 »

o zadałeś dobre pytanie, podejrzewam, że chyba nie będziemy w stanie na nie odpowiedzieć w tej chwili, Najlepiej byłoby jechać tam i się przekonać... hehe poobserwowac.... to było by ciekawe doświadczenie
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Paasselän pirut

Post autor: Arek »

tak, Kaszunia ma rację, tylko następne obserwacje i badania tego pozwolą więcej się o tym fenomenie dowiedzieć
Awatar użytkownika
kaszunia1
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 137
Rejestracja: 2009-12-30, 23:57
Lokalizacja: janowiec wlkp.
Komentarze: 1

Re: Paasselän pirut

Post autor: kaszunia1 »

arek dlaczego tak sądzisz?
Awatar użytkownika
Mimoza
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: 2010-07-01, 23:34
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk

Re: Paasselän pirut

Post autor: Mimoza »

A ja jestem z kolei ciekawa jaki to zjawisko ma wpływ na człowieka...zdarzają się różne zjawiska i miejsca, które emanują dziwną energią...
Awatar użytkownika
kaszunia1
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 137
Rejestracja: 2009-12-30, 23:57
Lokalizacja: janowiec wlkp.
Komentarze: 1

Re: Paasselän pirut

Post autor: kaszunia1 »

Mimoza Arek wcześniej powiedział, że na środku jeziora występują anomalie magnetyczne, a również wczytując się głebiej w ten temat niegdzie nie doszukałam się jakiego kolwiek wpływu na człowieka, wręcz oddalają się na bezpieczną odległość, ale też nigdzie nie doszukałam się o jakichś okaleczeniach czy by się te niby diabliki psociły w jakiś sposób...
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Paasselän pirut

Post autor: Arek »

Kaszunia
Sądzę tak ponieważ do dzisiaj nie wiadomo co (kto) za tym zjawiskiem stoi, dlatego badanie tego fenomenu jest jak najbardziej wskazane. Myślę że chyba każdy chciałby się dowiedzieć czym są te latające kule, dlaczego to robią i skąd pochodzą.....

pozdrawiam
Awatar użytkownika
kaszunia1
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 137
Rejestracja: 2009-12-30, 23:57
Lokalizacja: janowiec wlkp.
Komentarze: 1

Re: Paasselän pirut

Post autor: kaszunia1 »

No ba ! Każdy kto zapozna się z tym tematem chyba by chciał się dowiedzieć. Z tym wrakiem statku to mało prawdopodobne.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Paasselän pirut

Post autor: Arek »

Tak, dla mnie wrak statku także nie jest wytłumaczeniem
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: Paasselän pirut

Post autor: Ruskof »

kaszunia1 pisze:Mimoza Arek wcześniej powiedział, że na środku jeziora występują anomalie magnetyczne
Z tego co wyczytalem w artykule,i tego czego się domyslilem,to raczej anomalii magnetycznych nie ma,tylko musi byc jakis zwiazek ktory wywoluje te swiatla.To troche tak jak w termowizorze - plyta wykrywajaca cieplo przetwarza wykryte cieplo go na piksele ktore widac na ekranie,tutaj musi byc cos co gra ta sama role,a w fuzji z innymi zwiazkami (najprawdopodobniej czasteczki O2 bo zeby ogien się utrzymywal to potrzebne jest minimum 16% konsystencji powietrza w O2) wlasnie te plomyki się wytwarzaja.A jesli gadac trza o anomaliachb magnetycznych,to musza one wystapiac gdy cytuje z artykulu "ogniki swiadomie za czyms podazaja".Jesli za czyms "swiadomie" podazaja,to moze nie tyle ze swiadomie,tylko bo cos przyciaga je do tego,i to musi dzialac na tej samej zasadzie co magnes (nie wykluczone ze to i to to jeden pies)

I co dalej? :D
Awatar użytkownika
kaszunia1
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 137
Rejestracja: 2009-12-30, 23:57
Lokalizacja: janowiec wlkp.
Komentarze: 1

Re: Paasselän pirut

Post autor: kaszunia1 »

Kasacja treści
W wyniku naruszenia regulaminu forum i/lub netykiety treść tego posta została skasowana.
Upomnienie
Autor tego posta otrzymał upomnienie od moderatora.
Szczegóły: Proszę o wnoszenie do tematów nowych treści. Jest to ostatnie upomnienie przed karteczką

Spooky Fox
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Niewyjaśnione zjawiska”