Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Rozmowy na tematy niekoniecznie ściśle ezoteryczne. Co nowego w nauce? Co ostatnio odkryto, a co zbadano? Co już wiemy, a czego jeszcze nie wiemy?
OrsonINFRA
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 9
Rejestracja: 2009-10-27, 05:00

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: OrsonINFRA »

Spooky Fox, po prostu nie będę z Tobą rozmawiał. Mam tutaj ten komfort, że jeśli nie chcesz zrozumieć co do Ciebie piszę, a myślę, że zrobiłem to dosyć jasno, nie muszę prowadzić z Tobą rozmów. Zachęcam Cię jednak do zaczerpnięcia informacji nieco dalej, niż google, czy wikipedia.
Dandy_of_Dada69, nie ma sprawy. Ciekawym jest to, że posiadanie dwóch serc, wedle większości legend o charakterze czysto polskim lub ruskim, wcale nie było domeną strzygi, a upira, czy też upiora. To bałkańskie strzygi posiadały dwa serca, czy też dwie dusze. Ale jak wskazują losy mojej praprababci, jednak podwójny rząd zębów pretendował już do strzygowego znaku:P.
Biorąc pod uwagę, że Twoja historia jest (względem legend i opowieści o bestyjach) z późnego okresu, możliwe, że dokonało się zsumowanie kilku legendarnych istot. Taki dziadek żyjący na wsi z pewnością słyszał coś niecoś o upiorach, o duchach, czy o strzygach, albo południach. Możliwe, że zsumował cechy różnych istot i tak powstała jego strzyga:P. Mógłby tak zrobić, chociażby dlatego, że dla meritum samej opowieści nie jest istotne jak nazwiemy to coś, a nazwa strzyga budzi jakieś skojarzenia:).
Dziś kumpel znalazł ciekawy skrypt z anglosaskimi opowieściami, gdzie jest opisana historia o strzydze, która grasowała na pewnym cmentarzu w Edynburgu. Co ciekawe, ta strzyga żyła w piasku i składała się miedzy innymi z piasku. Olśniło mnie! Nie wiem czy graliście kiedyś w papierową grę ,,Magia i Miecz". Tam, na karcie ze strzygą był naszkicowany trupi-piaskowy twór na cmentarzu. Postaram się znaleźć więcej informacji na ten temat, ale nie podejrzewałbym, że rozbieżności w opisie jednej bestyii, o w miarę spójnej etymologii, mogą być tak rozbieżne:).
Awatar użytkownika
Spooky Fox
Administrator
Administrator
Posty: 1976
Rejestracja: 2009-03-02, 02:05
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 6

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: Spooky Fox »

OrsonINFRA pisze:Spooky Fox, po prostu nie będę z Tobą rozmawiał. Mam tutaj ten komfort, że jeśli nie chcesz zrozumieć co do Ciebie piszę, a myślę, że zrobiłem to dosyć jasno, nie muszę prowadzić z Tobą rozmów.
I całe szczęście...
OrsonINFRA pisze:Zachęcam Cię jednak do zaczerpnięcia informacji nieco dalej, niż google, czy wikipedia
Uwierz, że wikipedia jest ostatnią rzeczą, do której zaglądam za informacjami. I proszę Cię jeszcze raz, nie spinaj się tak. To, że nie podobał mi się twoj post nie znaczy, że uważam Cię za głupka, prawda?

Darnok, przepraszam. Chciałem tylko zakończyc tę płytką rozmowę. To tyle z mojej strony i nie zamierzam tutaj dalej "walczyc z wiatrakami".
Awatar użytkownika
Dandy_of_Dada69
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: 2009-06-29, 12:01

Re: Legenda o Strzydze, Smardzew, mazowieckie

Post autor: Dandy_of_Dada69 »

A propos takich źródeł, ostatnio koleżanka z pracy powiedziała mi, że historia przeze mnie opisana (szczególnie zakończenie z żołnierzami) jest bardzo podobna do historii w jakiejś książce... Tylko do cholery zapomniałam autora :-/ Wrócę do pracy, to się dopytam. Pamiętam, że autorem jest (a raczej był) Polak, także może być ciekawie :-)
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Ciekawostki”