Szympansy w Senegalu polują włóczniami

Rozmowy na tematy niekoniecznie ściśle ezoteryczne. Co nowego w nauce? Co ostatnio odkryto, a co zbadano? Co już wiemy, a czego jeszcze nie wiemy?
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4862
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Szympansy w Senegalu polują włóczniami

Post autor: Ivellios »

W Senegalu stado szympansów używa do polowań drewnianych włóczni. Pierwszy raz byliśmy świadkami czegoś takiego - mówią naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii.
Opisują w "Current Biology" 22 zaobserwowane sytuacje, w których szympansy żyjące na sawannie w południowo-wschodnim Senegalu polowały na mniejsze od siebie naczelne - małpiatki galago senegalskie. Zrywały z drzewa gałęzie ponadpółmetrowej długości, oczyszczały je z mniejszych gałązek i liści, a potem ostrzyły jeden koniec zębami. Tak przygotowaną bronią dźgały małpiatki ukrywające się w drzewnych dziuplach. Naukowcy podkreślają, że szympansy uderzały bardzo mocno i wielokrotnie, aż do skutku.

- Trudno mówić o przypadku. Tym bardziej że włócznią posługiwało się wiele małp z tego samego stada - podkreśla dr Jill Pruetz, antropolog z Uniwersytetu Stanowego w Iowa w USA. Co ciekawe, prym podczas polowania wiodły nie dojrzałe samce, lecz samice i młode szympansy. - Zupełnie jak u nas, gdzie nowinki, szczególnie te związane z narzędziami, są najchętniej podchwytywane przez młode pokolenie. A może mieliśmy do czynienia z lekcją, jakiej matki udzielały swoim dzieciom? - zastanawia się dr Pruetz.

Uczona podejrzewa, że szympansy z senegalskiej sawanny polują na niewielkie małpiatki, bo w ich środowisku brakuje większych małp z rodziny makakowatych, które są ulubioną zwierzyną łowną szympansów w innych rejonach Afryki. To kolejne ważne odkrycie na temat szympansów. Półtora tygodnia temu amerykański tygodnik "Proceedings of the National Academy of Sciences" napisał o znalezieniu w Wybrzeżu Kości Słoniowej kamiennych narzędzi wykonanych przez szympansy ponad 4 tys. lat temu.

Źródło: http://www.gazetawyborcza.pl/1,76842,3942747.html

Jeszcze trochę i małpom internet podłączą :P
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Ewolucja trwa :D
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

Czytając ten temat trudno mi się było skupić bo szukałem szczęki która mi opadłą jak przyczytałem pare pierwszych zdań :OOOOOOOOOOOOOOOOO
Farbenhait
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 2
Rejestracja: 2007-05-02, 20:32
Lokalizacja: brać na chleb??

Post autor: Farbenhait »

Szympansy mają w 90 procentach ludzkie geny. Są więc mądre;)
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

Geny moga pomoc w nauce pewnych czynności, ale nie urodzisz się madry- bo masz geny. Do tego potrzebny jest rozwój. Jak widać zwierzęta są coraz mądrzejsze, co potwierdza teorie Darwina(ogólnie chodzi o ewolucje).

BTW: Witam na forum nowego usera i pozdrawiam! ;)
Ostatnio zmieniony 2007-05-03, 00:22 przez Kazzone, łącznie zmieniany 1 raz.
Xymena
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 51
Rejestracja: 2006-06-08, 18:52
Lokalizacja: war.-maz.

Post autor: Xymena »

Co na to pan starszy Giertych?
A co będzie jak zaczną polować na wieksze zwierzęta? A potem na ludzi i wszystko możliwe co się rusza ;) Aż mi się przypomniał ten film "Kongo".
Dajcie żyć, będziemy mieli przez tą ewolucje naturalnego wroga. A potem szympansy zapanują nad światem...
Shaolin0
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 89
Rejestracja: 2005-12-21, 23:41
Lokalizacja: z Kosmosu

Post autor: Shaolin0 »

Ty mistrzu, zamiast podawać złe dane, to sobie możesz zawsze luknąć na wikipedie lub encyklopedie... Z małpami mamy 98% genów. Jednakże te 2% to baaaaaardzo dużo :)
Ostatnio zmieniony 2007-05-03, 19:07 przez Shaolin0, łącznie zmieniany 1 raz.
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

Znalazłem ciekawy artykuł w internecie:
http://www.nauka.gildia.pl/newsy/archiw ... ucja_genow

Trudno mi się wypowiedzieć w sprawie tego artykułu...więc zróbcie to za mnie ;)
Lauwiasz
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 211
Rejestracja: 2007-04-17, 17:31
Lokalizacja: Złe Miejsce

Post autor: Lauwiasz »

Taaa.. Proponuję zacząć oglądać całą serię "Planety Małp" a może już maup? ;P Ludzie... Wyluzujcie- to jeszcze nie koniec świata, przecież całe hordy różnych gatunków mają większe mózgi od ludzi i jakoś jeszcze dominujemy na tej zakichanej planecie... :)
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

Ja nie twierdze że "planeta małp" się spełni, poprostu chciałem się podzielić "znaleziskiem" ;)
Lauwiasz
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 211
Rejestracja: 2007-04-17, 17:31
Lokalizacja: Złe Miejsce

Post autor: Lauwiasz »

Ja też nie :D Raczej chciałem obrócić powagę sytuacji w dobry dowcip :D
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

No to ci się udało :P
marta.heva
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 262
Rejestracja: 2007-07-01, 14:45
Lokalizacja: Piastów

Post autor: marta.heva »

no cóż ... od dawna było wiadomo że szympansy i delfiny to najinteligetniejsze zaraz po człowieku (chociaż o niektórych ludziach nie można tego powiedzieć) stworzenia na ziemi. Już dawno było wiadomo, że posługują się narzędziami do zdobywania pokarmu np gałązkami wygrzebują termity z kopców, potrafiły używając języka migowego powiedzieć człowiekowi jaki jest stan ich emocji i czego aktualnie potrzebują ... wcale bym się nie zdziwiła gdyby któregoś dnia szympansy nauczyły się czytać i pisać :P w końcu my też pochodzimy od takich właśnie małp ... wszyscy oprócz panów Giertychów
DragonFire
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 858
Rejestracja: 2006-06-17, 14:05
Komentarze: 1

Post autor: DragonFire »

małpy polują na małpy dzidami... ludzie polują na ludzi czym popadnie... może biorą z nas przykład? :)
ubik
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 8
Rejestracja: 2007-07-13, 02:37
Lokalizacja: Los Angeles

Post autor: ubik »

Dziwna sprawa. Skoro małpy te polowały i żywiły się mięsem, to doprowadziło to do rozwoju ich mózgów. Skutek jest jaki jest, za kilkadziesiąt tysięcy lat opanują pewnie sztukę pisania, mówienia i pewnie mowy:).
marta.heva
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 262
Rejestracja: 2007-07-01, 14:45
Lokalizacja: Piastów

Post autor: marta.heva »

mówienia i pewnie mowy
czy mówienie i mowa to nie to samo?
DragonFire
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 858
Rejestracja: 2006-06-17, 14:05
Komentarze: 1

Post autor: DragonFire »

"czy mówienie i mowa to nie to samo?"
spytaj tych małp, dla nich to pewnie to samo... tylko ludzie wymyślają w tym różnice :-P

ja jednak myśle, że kolega miał co innego na myśli, tylko wyrazy mu się zdublowały :-P
Awatar użytkownika
Majesttic
Moderator
Moderator
Posty: 256
Rejestracja: 2005-05-15, 18:23
Lokalizacja: Mysłowice
Komentarze: 1

Post autor: Majesttic »

Prawdziwy przykład że istnieje ewolucja, oraz że trwa nadal...może też to pokazywać że rozwój ingerencji ludzi w naturę jednak nie blokuje dalszej ewolucji...i to że nawet rozwój cywlilizacyjny nie przeszkadza w ewolucjii....
marta.heva
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 262
Rejestracja: 2007-07-01, 14:45
Lokalizacja: Piastów

Post autor: marta.heva »

powiedziałabym nawet, że rozwój cywilizacji i ingerencja człowieka w naturę sprzyja ewolucji, bo zmusza do coraz to nowszych "rozwiązań" w przystosowaniu się poszczególnych gatunków do otoczenia.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Ciekawostki”