Prześladuąca godzina

Jeżeli byłeś świadkiem jakiegoś zjawiska, którego nie potrafisz wyjaśnić, opowiedz nam o nim.
Prosimy o nie zakładanie w tym dziale tematów typu "Proszę o pomoc dla kolegi"!
Komandoska-94-
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 320
Rejestracja: 2006-04-16, 10:15

Post autor: Komandoska-94- »

no wiesz, Alegro jest dość nastrojowe :P Poza tym mam po tacie to, że to właśnie metal mnie uspokaja :P
Mancias
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 2006-12-17, 10:38
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Mancias »

Ja też miałem tak, że przez pewien okres pewne czynności powtarzały się o określonych godzinach. Ale akurat w moim przypadku było to spowodowane rytmem życia. 21 powrót z uczelni włączam komputer i godzina 21:20. Idę się myć któraś tam. Ja natomiast mam przypadek taki, że często mam "styczność" z liczbą 7. A to urodziny 17 listopad, nr w dzienniku 7, potem 17. Dużo tego, żeby wymieniać, ale jest :P .
Ale może o czymś z innej beczki. Część osób pisze, że miało deja vu. Fakt mi też się to zdarza, ale tydzień temu doznałem wręcz szoku. Jest sobota, koło godziny 11 dostaje do domu gazetę, w końcu jest listonosz, przeglądam część regionalną. Potem mówię ojcu, żeby podał mi część ogólnopolską, i jak zaczynam przeglądać zaczynam być zawiedziony. Czytałem te artykuły, na pierwszej stronie most, dalej o zastrzeleniu rolnika. Znam po prostu gazetę na pamięć! Do teraz nie wiem jak to wytłumaczyć
Komandoska-94-
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 320
Rejestracja: 2006-04-16, 10:15

Post autor: Komandoska-94- »

xXx, ja słucham metalu (zwłaszcza w nocy) cicho (żeby mamy nie obudzić :P ).
Komandoska-94-
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 320
Rejestracja: 2006-04-16, 10:15

Post autor: Komandoska-94- »

Yyyy... ok, nie mam więcej pytań, sory za OT ;)
kylo625
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 17
Rejestracja: 2007-09-16, 18:28
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kylo625 »

Był taki okres (tydzień, może więcej) kiedy budziłem się w nocy o godzinie 1:00 i miałem takie dziwne uczucie, jakby zaraz miało zdarzyć coś złego, ale nic takiego nie działo się. Na szczęście po jakimś czasie to minęło. Możliwe, że był to przypadek, ale dosyć dziwny...
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: Prześladuąca godzina

Post autor: Ivellios »

W razie, gdyby ktoś natrafił na ten temat po latach, zarzucam przydatnym linkiem:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zjawisko_Baader-Meinhof
Zjawisko Baader-Meinhof występuje z powodu wyczulenia mózgu na wyszukiwanie wzorców. Kiedy mózg wykryje, że dana informacja pojawia się wielokrotnie, próbuje następnie wyszukiwać kolejne powtórzenia, dopatrując się sekwencji.

Arnold Zwicky zasugerował, że zjawisko to jest spowodowane połączeniem dwóch błędów poznawczych: uwagi selektywnej i efektu potwierdzenia. Uwaga selektywna pozwala świadomości priorytetyzować informacje, które mają większe znaczenie w konkretnej sytuacji i ignorować wszystko inne. Efekt potwierdzenia to tendencja do brania pod uwagę jedynie informacji, które potwierdzają własne przekonania, niezależnie od ich prawdziwości. Szczególną cechą zjawiska Baader-Meinhof jest to, że w rzeczywistości nie ma prawdziwego wzrostu częstotliwości wystąpienia rzeczy czy zjawisk, które zwróciły na siebie uwagę.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Nasze spotkania z nieznanym”