Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Paleoastronautyka to dziedzina próbująca udowodnić, że niegdyś lub wciąż istniejąca cywilizacja, bądź cywilizacje pozaziemskie, kontaktowały się w przeszłości z ludźmi, wywierając wpływ na ich rozwój i kulturę lub nawet sztucznie powołując gatunek ludzki do istnienia.
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: Dagmara »

W roku 1956 francuski archeolog Emmanuel Anati podczas swych prac wykopaliskowych w pewnej małej miejscowości zwanej Val Camonica (w Alpach włoskich między jez. Lseo, a granicą szwajcarską) natkną się na ślady istnienia całej niezwykle dojrzałej i zaawansowanej, wyprzedzającej zdecydowanie rozwój sąsiednich plemion, cywilizacji z okresu epoki brązu, z czasów dwóch tysięcy lat przed naszą erą.
Znalazł on tam między innymi na dawnych cmentarzyskach szkielety ludzi, olbrzymie zasoby ceramiki, interesującą broń i jeszcze ciekawsze malowidła ścienne, które to w szczególności zwróciły na siebie uwagę archeologa.

Zagadkowe malowidła odległego społeczeństwa, którego zaskakujący, dynamiczny rozwój przerwał jakiś nieznany kataklizm stały się wielka sensacją odkrycia. Wśród wielu, możliwe, że wcześniejszych malunków o charakterze abstrakcyjnym jak i symbolicznym Anati odkrył rysunki pochodzące z ostatnich lat istnienia nieznanej dawnej cywilizacji, które przedstawiały ludzkie postacie trzymające w rękach jakieś dziwne trójkątne narzędzia i których to głowy otoczone były tak jakby aureolą z licznymi wypustkami.
Patrząc na te wszystkie rysunki przedstawiające owe postacie nasuwa się również też inne pytanie, czy faktycznie o aureole tu chodzi, czy może o hełmy kosmiczne?
Zastanawiające prawda, tym bardziej, że dziesięć lat później pewien radziecki naukowiec N. Szczacki odkrył w pobliżu Fergany niemalże identyczny rysunek człowieka z głową otoczoną takimże dziwnym hełmem z wypustami. Również znane niektórym słynne rysunki pierwotnych mieszkańców Australii przedstawiające legendarnych ''Synów Światła'' przedstawiają ich nie tylko z jakimiś dziwacznymi hełmami na głowach, ale w dodatku owe postacie wyraźnie okrywa odzienie przypominające skafandry zamykane na zamki błyskawiczne, a przecież autorzy malowideł nie tylko nie znali wówczas tego typu urządzeń, ale w ogóle nigdy nie używali żadnych ubrań.
Tak więc odkryte niedawno malowidła ścienne w Monte Alban w Meksyku wydają się trochę zagadkowe.
Tajemnicze malowidło znalezione zostało na polichromowanej ścianie jednego z grobowców pochodzących z okresu rozwoju kultury Zapoteków (ok.100-800 ne.) i przedstawia ono zgromadzenie przeróżnych barwnych bogów z których to jeden z nich ubrany jest w wyraźny skafander i hełm ''kosmiczny.

Odkryta przez Daenikena kamienna figurka z okresu Chimu również przedstawia nieznanego boga odzianego w dziwaczny skafander na zamek z hełmem na głowie. Jak najłatwiej wytłumaczyć tak dziwny strój owej wyrzeźbionej postaci?

Obrazek
Kamienna figurka w skafandrze kosmonauty Ekwador

Inna równie ciekawa zagadka z tej, że tak to ujmę ''kosmicznej serii'' związana jest z płaskorzeźbami z kościoła św. Dymitra w Brodzkim Drenowcu, w jednej ze związkowych republik Jugosławii, Chorwacji. Po raz pierwszy owe ryty odkryto na kamiennym słupie podpierającym dach kościoła w roku 1734, jednak w ciągu następnych 240 lat pochodzący z XII wieku kościół uległ niestety stopniowej dewastacji, a odpadający tynk ze ścian odsłaniał raz po raz to nowe partie zagadkowych kamiennych obrazków.
Samo pochodzenie skalnych bloków stanowiących fundamenty i kolumny kościoła otoczone są nie małą tajemnicą, archeologowie w promieniach wielu kilometrów wokoło Brodzkiego Drewnowca nie znaleźli żadnych podobnych skał. Ale za to zostały znalezione podobne ryty w jaskiniach, które zamieszkane były w neolitach.
Aby więc wyjaśnić jakoś całe znalezienie neolitycznych rysunków na ścianach średniowiecznego kościoła zakłada się iż ozdobione przez neolitycznych mieszkańców jaskiń skały, dziesiątki wieków później wycięte zostały do budowy umocnień przez przybyłych Celtów, następnie gotowe bloki skalne zostały wykorzystane przez Rzymian ( w okolicach istniały warownie rzymskie), a w końcu po upadku Rzymu bloki zostały użyte do budowy kościoła.
O ile pochodzenie bloków da się w ten sposób jak najbardziej wytłumaczyć, o tyle sama zagadka tajemniczych rytów zostaje nie rozwiązana.
Znajdują się tam podobizny zwierząt, takich jak jelenie chodzące po prostej drodze, z Indii lub Japonii znaki szczęścia, swastyki, oraz liczne rysunki przedstawiające ludzi w skafandrach i hełmach. W dodatku wokoło tych ostatnich postaci, dawniej w śród okolicznych mieszkańców, istniał pewien kult płodności. Od wieków kobiety cierpiące na bezpłodność wydrapywały ostrymi narzędziami okolice genitaliów tajemniczych postaci i zażywały to tak zwane ''kamienne remedium'' dla zapewnienia zajścia w ciążę i urodzenia zdrowego dziecka.
I zaś patrząc na to wszystko nasuwa się pytanie skąd autorzy malowideł z wieku kamiennego namalowali obok dobrze znanych im zwierząt, takich jak sarny, jelenie, tak dziwaczne istoty jako modele do swoich rytów i na podstawie jakich wspomnień proszek z tychże wymalowanych murów miał zapewnić kobietą płodność?

Bujna wyobraźnia, czy może owe istoty w dziwacznych odzieniach zostały przez pradawnych wyśnione, po czym przedstawione w formie malowideł? Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Opracowanie na podstawie książki Lucjana Znicza.
Niezarejestrowany

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: Niezarejestrowany »

Muszę przyznać, że to jest jedno ze zjawisk paranormalnych które fascynuje mnie najbardziej. Od czasu kiedy przeczytałem o odcisku butów w warstwie ziemi z czasów dinozaurów i słynnym młotku zatopionym w kamieniu (chociaż to chyba było fałszerstwem, nie pamiętam)

Co do tych figurek, to (o ile nie są fałszywkami) podejrzewałbym raczej, że mieli tam po prostu artystę o bujnej wyobraźni. W końcu dzisiaj ludzie rysują i rzeźbią różne postaci, które nie istnieją. Skoro byli zdolni do twórczości malarskiej ABSTRAKCYJNEJ to "sky was the limit". Wykształcili po prostu swoją zakrapianą religijnym opium wersję surrealizmu. A że jedna z setek narysowanych/wyrzeźbionych przez nich postaci przypomina współczesny strój to zwykły przypadek. Przy takiej ilości malowideł/rzeźb niezwykłym by było gdyby żadne nie przypominało niczego znanego.
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: Dagmara »

Zdania co do figurki z tego co wiem są podzielone, tak jak w przypadku kryształowych czaszek, ale ogólnie same malowidła istot w skafandrach z zapinanymi zamkami są niezmiernie ciekawe, wziąwszy pod uwagę fakt iż dawniej ludzie w ogóle nie widzieli takowych strojów.
Możliwe więc, że wyobraźnia zrobiła tu swoje, choć dla niektórych to naciągana teoria.
Niezarejestrowany

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: Niezarejestrowany »

Wyobraźnia ludzka jest bardziej naciąganą teorią od wizyt kosmitów??!! No przepraszam bardzo, ale to największy afront wobec ludzkości jaki kiedykolwiek słyszałem :D

Pooglądaj sobie obrazy Boscha (z XV wieku):
http://berkshirereview.net/wp-content/u ... h_hell.jpg
http://isamaras.files.wordpress.com/200 ... .jpg?w=500
Obrazy surrealistów (1 połowa XX wieku):
http://www.gazette-drouot.com/gif-magaz ... rauner.jpg
http://2.bp.blogspot.com/_3ZpOXzSXCzQ/S ... _ernst.jpg
http://www.arcadja.com/artmagazine/en/w ... romaca.jpg
http://1.bp.blogspot.com/_zuxC1XIxM1Q/S ... nthony.jpg
http://www.friendsofart.net/static/imag ... hambre.jpg
http://incident.net/users/gregory/wordp ... ureuse.jpg

Teraz powiedz, że człowiek nie byłby zdolny do wymyślenia sobie ludzika z czymś okrągłym dokoła głowy nawet tyle lat temu. To mimo wszystko były wysoko rozwinięte i złożone cywilizacje - nie odmawiajmy im naszych zdolności do wyobrażeń, mieli przecież takie same mózgi jak my.
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: Dagmara »

Ależ przepraszam bardzo, ale ja nigdzie nie napisałam iż uważam że to byli jacyś kosmici, ponieważ w kosmitów odwiedzających planetę Ziemię zdecydowanie nie wierze o czym wielokrotnie wspominałam na forum ;]
Ale są też tacy, którzy jak najbardziej wierzą, że dawniej obcy przybysze odwiedzali naszą planetę, stąd pojawienie się dziwacznych malowideł na skałach przedstawiających postacie w skafandrach. I dla tych właśnie osób sam efekt wyobraźni nie wchodzi w ogóle w grę.

Ja osobiście przystaje przy wyobraźni, ponieważ patrząc na wymyślone barwne bóstwa dawnych cywilizacji np; Celtów, Majów, czy Greków, to jak dla mnie człowiek był w stanie wymyślić postać w odzieniu przypominającym skafander.

A obrazy Boscha są mi znane, ponieważ to jeden z moich ulubionych artystów.
Niezarejestrowany

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: Niezarejestrowany »

A to przepraszam bardzo, nie zrozumiałem :)

Swoją drogą skafander jaki nosi ta figurka O WIELE bardziej przypomina kostium kierowców formuły jeden - kask jest mniejszy a strój bardziej przylegający do ciała.
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: Dagmara »

stribog pisze:A to przepraszam bardzo, nie zrozumiałem :)
Nic nie szkodzi zdarza się :)

Co do stroju figurki to
bardzo ciekawe spostrzeżenie, aczkolwiek też mnie taka myśl naszła jak zobaczyłam ową fotografie w książce ;]

Ogólnie sam temat zadziwiających malowideł skalnych jest niezmiernie ciekawy, pomimo naszych sceptycznych wytłumaczeń, zachęcam również do ciekawych konwersacji, wymiany poglądów osób wierzących i negujących sam efekt wyobraźni :)
Pozdrawiam cieplutko.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: Arek »

A ja akurat wierzę że w przeszłości jak i dzisiaj mogą nas odwiedzać bogowie z kosmosu.
Tylko w masie tych relacji trudno znależć opowieści o istotach w hełmach, intensywnie trzeba szukać by owe znależć.
Czytałem w art. o tym jak niektórzy ludzie mają swoje trudności widząc takie rysunki naskalne. Gdy widzą rysunek antylopy to ok, to jest antylopa, obok antylopy widać ludzi z włóczniami, żaden problem, jest ok, wszystko w normie , ale gdy na tej samej narysowany jest ktoś kto nie wygląda na "normalnego" człowieka, znaczy ma hełm, może jeszcze antenki i wyróżnia się od zwykłych ludzi to już nie jest ok, on nie pasuje w układankę i znaczy autor rysunku to sobie wymyślił.
Jeżeli ja widzę w obrazkach tylko mój światopogląd, a te inne które MNIE nie pasują odrzucam...........to wiecie jak się taki człowiek nazywa

Często właśnie do takich obrazków które nie pasują dochodzą jeszcze legendy, właśnie legendy zdające potwierdzać to co się widzi na rysunku.

pozdrowienia
Ostatnio zmieniony 2011-09-13, 10:18 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Niezarejestrowany

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: Niezarejestrowany »

Arek, gdyby ta istota w skafandrze była narysowana obok ludzi z włóczniami i zwierząt to rzeczywiście można by się zastanawiać, czy faktycznie spotkali kogoś takiego. Natomiast kiedy rysunek faceta w hełmie znajduje się pośród dziesiątków rysunków istot z dziesięcioma rękami, licznymi oczami, różnych hybryd z głową ryby i ciałem antylopy to "teoria" o wybraźni jest jednak najbardziej prawdopodobna.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: Arek »

Oczywiście
gdyby ta istota w skafandrze była narysowana obok ludzi z włóczniami i zwierząt to rzeczywiście można by się zastanawiać, czy faktycznie spotkali kogoś takiego
Tak, mnie tylko takie interesują, a najlepiej gdy dochodzą do tego stare przekazy , mity i legendy
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: Dagmara »

No właśnie, sporo malowideł przedstawia przeróżnych bogów o rozmaitych wyglądach, ale są też takie malunki o których wspomniałam w pierwszym poście gdzie na skałach widnieją jelenie, sarny, to z czym człowiek miał styczność na co dzień, a wśród zwierząt i codzienności wymalowano postacie w hełmach i dziwacznych ubiorach.
Mimo iż przystaje przy teorii efektu wyobraźni, to i tak owe malowidła wzbudzają we mnie pewne zastanowienia i spore zainteresowanie.
Awatar użytkownika
Sothis
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 789
Rejestracja: 2008-09-09, 22:39
Lokalizacja: Sheol
Komentarze: 1

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: Sothis »

dagmara pisze: postacie w hełmach i dziwacznych ubiorach.
Nie wiem, czy widziałaś np. jak wyglądał tradycyjny strój szamański z terenów Syberii. To był dopiero kosmos. :)
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: Dagmara »

Z terenów Syberii to kojarzę stroje ewenkijskich szamanów, jak dla mnie świetnie wyglądają :)
agnieszkaplus3
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 161
Rejestracja: 2006-01-25, 21:27
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: agnieszkaplus3 »

Raczej oceniałam bym te malowidła w zależności od rozwoju człowieka.
myślistwo-stroje maskujące
szamanizm-stroje rytualne
nurkowanie-teoretycznie od 5000-3000 roku pne. musiało się rozwijać (żeglarstwo,podwodne połowy)
pilotaż-teoretycznie od 2000-1000 roku pne. mogło zaistnieć w historii, technologicznie to było możliwe
Zdecydowanie odrzucam pozaziemskie pochodzenie i stawiam na stroje nurka poławiacza perełek i innych morskich łakoci za czym przemawia morski temat tła na jakim znajdują się rysunki "kosmitów"
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: Arek »

nurkowanie-teoretycznie od 5000-3000 roku pne.
Ale wtedy musieli by mieć technologię żeby wyprodukować taki hełm do nurkowania , wiadomo że musi wytrzymać ciśnienie, z przodu szybka , z słomy takie coś nie mogło być
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: Dagmara »

agnieszka weź pod uwagę fakt, że niektóre malowidła przedstawiające owe postacie pochodzą z okresu 800 n.e, tak więc teoria o nurkach w hełmach z błyskawicznymi zamkami zdecydowanie odpada, zważywszy, że niektóre dzikie plemiona w ogóle nie znały wtedy odzieży.

Nawet w późniejszym okresie nurkowanie nie mogłoby być możliwe, tak jak Arek zaznaczył, bo niby skąd dane plemię wzięłoby materiały na stworzenie takiego nakrycia głowy, które umożliwiłoby nurkowanie, przecież nie wytworzyliby tego z ceramiki, gliny, kamieni czy z liści.
harone

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: harone »

popieram wypowiedz arka pewni ludzie kiedy widzą coś dziwnego lub jest sprzeczne z ich poglądami to udają że nie widzą takiego zjawiska lub też wpajają sobie i innym że są to tylko plemienne legendy lub wybujała wyobraznia spójrzmy na to z perspektywy prymitywnego człowieka jakbyśmy wyrazili widok kogoś lub czegoś niezwykłego nie umiejąc czytać i pisać ale znając się dobrze na malowaniu pozostają tylko malowidła naskalne wiadomo taki prymitywny człowiek mógł sobie coś zmyśleć ale jest to raczej nie możliwe ze względu na niski poziom kulturalny owego plemienia które niema skąd czerpać pomysłów na wybujałe rysunki więc mogli oni jedynie malować to co widzieli na własne oczy lub coś co widziało nawet całe plemię takiego człowieka a on jeden postanowił to wielkie wydarzenie uwiecznić dziwni mnie także jedna rzecz że ludzie dzisiaj wierzą w różne inne nielogiczne rzeczy np poszukiwane obcych form życia przez seti które od 50 lat albo i więcej wpaja ludzią propagandę że nigdy nie odebrali sygnałów od obcych a ludzie wierzą tym tak zwanym naukowcom którzy tańczą tak jak im zagrają politycy a społeczeństwo nie wierzy w tak oczywisty i niepodważalny dowód w postaci tysięcy artefaktów i rysynków naskalnych które są niepodważalnym dowodem na istnienie obcych...
Awatar użytkownika
Pandemonium
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 728
Rejestracja: 2010-05-09, 17:52
Lokalizacja: Suwerenne Państwo.

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: Pandemonium »

Wiesz kolego co to interpunkcja ? To najdłuższe zdanie jakie w życiu widziałem :D
harone

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: harone »

hehe wiadomo normalnie rekord guinesa postaram się pisać lepiej :)
Awatar użytkownika
IteratorZX81
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 419
Rejestracja: 2008-09-05, 18:38

Re: Skafandry i hełmy sprzed tysięcy lat?

Post autor: IteratorZX81 »

Aj tam, widziałem całe opowiadanie napisane jednym, jedynym zdaniem... na jakieś 3-4 kartki A5.

Ale wracając do tematu, też uważam że te rysunki dziwnie zbyt są podobne do obecnych wynalazków. Co do SETI, to nie sądzę że wpajają propagandę - zobaczcie jak to było z sygnałem Wow - prawie od razu opublikowali (po potwierdzeniu). Problem jest tu, moim zdaniem, innego rodzaju. Uważam, że kosmici nie muszą koniecznie używać fal radiowych do komunikacji, a np. fal świetlnych. Mogą też używać innych częstotliwości niż te brane pod uwagę przez SETI.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Paleoastronautyka”