Relaksacja

Ommm... Maniii... Padme Hummm...
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Relaksacja

Post autor: Ivellios »

Czym jest relaksacja? Nim odpowiemy na to pytanie warto przyjrzeć się historii relaksu, wstępnie przyjmijmy, że jest to pewien specyficzny stan: świadomości, psychiki, ciała. Podanie dokładnej definicji tego stanu jest zadziwiająco trudne, łatwiejszym zadaniem jest opisanie sposobów jego osiągania. Stan relaksacji zwykle wywołuje się po pierwsze przez koncentrację na powtarzającym się (zachowaniu - np. oddechu, bodĽcu - np. płomieniu świecy, bądĽ słowie - mantrze). Po drugie poprzez przyjęcie biernej postawy obserwatora wobec pojawiających się w świadomości niepożądanych myśli, wrażeń, uczuć, poprzez przyzwolenie na ich obecność i delikatne skierowanie uwagi z powrotem na medytowany obiekt.
Najczęściej stosowane metody relaksu w naszej cywilizacji to relaksacja stopniowana (postępująca relaksacja mięśni) i zbliżony do niej trening autogenny, a także wyobrażenia ukierunkowane (czyli wizualizacja), biosprzężenie zwrotne (biofeedback), techniki medytacjne. W większości ćwiczenia relaksacyjne wywodzą się, bezpośrednio bądĽ pośrednio, z indyjskiego systemu jogi - śmiało można powiedzieć, że właśnie od jogi zaczyna się historia relaksacji.
W ciągu ostatnich kilkadziesiąt lat popularność technik relaksacyjnych raptownie wzrosła, wykorzystywane są coraz częściej w praktyce psychologicznej i medycznej, a także w wielu innych dziedzinach życia. Stanowią one odpowiedĽ kultury na potrzeby człowieka oraz na coraz liczniejsze stresy, stanowiąc niejako ich przeciwwagę.
Spośród wielu Ľródeł napięcia naszego organizmu dwa wydają się szczególnie ważne. Po pierwsze są to lęki i niepokoje, po drugie napięcie pochodzi z niezaspokojonych potrzeb psychicznych (i innych), braków pobudzających nas do realizacji określonych zadań. Z tym drugim Ľródłem wiąże się proces "nastawiania się" na osiąganie czegoś, zwłaszcza, jeżeli jesteśmy w zadanie zaangażowani emocjonalnie.
Daisy

Post autor: Daisy »

W jodze pierwszy etap, czyli relaksacja jest cudowny. Zawsze czuję to kiedy się relaksuję. Potem mimo zmęczenia jakiegoś tam mój organizm tak bardzo tego nie odczuwa.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Yoga, huna, medytacje i ćwiczenia”