"Zakazana archeologia"

Wszystko, co związane jest z nauką. Odkrycia, ciekawostki, teorie, doświadczenia, badania naukowe...
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

"Zakazana archeologia"

Post autor: Kazzone »

Jest to książka którą chciałbym bardzo przeczytać, lecz nigdzie jej nie moge znaleść ;(

Opis: "Zdumiewająco kompletny przegląd wszelkich znalezisk dotyczących poczatków ludzkiego gatunku, włącznie z tymi, które zlekceważono, ponieważ nie pasują do dominującego paradygmatu. Autorzy twierdzą, że historia człowieka jest o wiele dłuższa niż ta, którą znamy powszechnie."

No więc wracając do tematu... Latając po stronie NASA( z archiwum ze zdjęciami kosmosu) natknołem się na "Antikythera". Jak już wiecie jestem leniwy i niechce mi się pisać ;)... więc jak zwykle skopiuje większość tekstu, oto on :P :
Obrazek
Mechanizm z Antykithiry (gr. O μηχανισμός των Αντικυθήρων - transliteracja: O mēchanismós tōn Antikythērōn) - starożytny mechaniczny przyrząd, zaprojektowany do obliczania pozycji ciał niebieskich. Odkryty we wraku obok greckiej wyspy Antykithiry (Antikythera), pomiędzy Kithirą i Kretą, datowany na lata 150-100 p.n.e. Do czasu XIV-wiecznych zegarów nie jest znany żaden mechanizm o podobnym stopniu złożoności. Urządzenie jest prezentowane w kolekcji Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach.

W 1900 roku grecki nurek Elias Stadiatos odkrył wrak starożytnego statku handlowego na głębokości 42 m obok wyspy Antykithiry. Nurkowie wydobyli szereg posągów i innych artefaktów. Sam mechanizm został odkryty 17 maja 1902, kiedy archeolog Valerios Stais odkrył, że skorodowana bryła brązu wydobyta z wraku zawiera koło zębate. Okazało się, że jest to składnik większego mechanizmu rozbitego na trzy duże części i kilkadziesiąt mniejszych kawałków. Początkowo myślano, że to średniowieczny zegar, który przypadkiem spadł na starożytny wrak, gdyż nie były znane tak złożone urządzenia z tamtych czasów. Dalsze badania potwierdziły jednak wiek artefaktu.

Schemat mechanizmu wg. przestarzałej już dzisiaj rekonstrukcji Derek J. de Solla Price

Mechanizm jest zniszczony, jednak na podstawie ocalałych fragmentów badaczom udają się coraz dokładniejsze rekonstrukcje. Derek J. de Solla Price z Uniwersytetu Yale'a po 20 latach badań w 1974 odkrył jego przeznaczenie i uznał, że całość składa się z 31 kół (zobacz schemat obok). Najnowsza rekonstrukcja została wykonana przy zastosowaniu ośmiotonowego (!) rentgenowskiego tomografu komputerowego dającego trójwymiarowy obraz i przedstawiona w "Nature" w 2006 roku[1] przez zespół badaczy pod kierunkiem Mike'a G. Edmundsa z uniwersytetu w Cardiff. Badacze odczytali między innymi wszystkie inskrypcje pokrywające mechanizm (z 2000 znaków tylko 1000 było odczytanych wcześniej), oraz policzyli zęby wszystkich kół zębatych.

Mechanizm składa się 37 kół zębatych z brązu, o średnicy od 1 do 17 cm. Koła były napędzane przy pomocy korby z boku i poruszały kilkoma wskazówkami. Tarcza z przodu pokazywała ruch Słońca i Księżyca na tle zodiaku oraz używanego wówczas w Grecji kalendarza egipskiego z uwzględnieniem roku przestępnego co cztery lata. Ukazywała też fazy Księżyca (przy pomocy cykli odkrytych przez Metona i Kallipposa). Tarcze z tyłu pozwalały synchronizować kalendarz słoneczny z księżycowym, oraz przewidywać zaćmienia Słońca i Księżyca (cykl Saros). Poprzez niewspółśrodkowe połączenie dwóch kół mechanizm odtwarzał nawet takie szczegóły, jak nierównomierny ruch Księżyca na niebie (zgodnie z teorią starożytnego astronoma Hipparcha). Mechanizm pozwalał też przewidywać momenty wschodów i zachodów ważniejszych gwiazd i gwiazdozbiorów oraz prawdopodobnie także pozycje pięciu znanych wówczas planet. Odpowiednie tarcze nie zachowały się, jednak odczytano nazwę planety Wenus z przodu urządzenia.
Obrazek
Nie jest jednak prawdą, że użyto w urządzeniu z Antykithiry mechanizmu różnicowego, wynalezionego ponownie dopiero pod koniec XIX wieku przez Karla Benza. Derek Prices zobaczył mechanizm różnicowy w niewspółśrodkowych połączeniach kół odtwarzających teorię Hipparcha. Michael Wright używając nowocześniejszego sprzętu obalił jednak to twierdzenie.

Samo urządzenie było zadziwiająco małe (33 cm wysokości, 17 cm szerokości i 9 głębokości). Pierwotnie zawieszone było na drewnianej ramie.

Mechanizm zbudowano prawdopodobnie na wyspie Rodos, skupiającej wówczas obok Aleksandrii najlepszych astronomów. Jedna z teorii mówi, że konstruktorem mógł być Hipparch (ok. 190-120 p.n.e.), mieszkający wówczas na Rodos astronom, którego idee znalazły zastosowanie w konstrukcji mechanizmu.

Cyceron wspomina[3], że jego nauczyciel Posejdonios z Rodos (130-50 p.n.e.) zbudował urządzenie pokazujące ruch Słońca, Księżyca i planet.

Nieco bardziej egzotyczna teoria przypisuje konstrukcję Archimedesowi (III wiek p.n.e.). Jego planetarium było również wzmiankowane przez Cycerona który widział je osobiście[4]. Miało ono być przewiezione do Rzymu przez generała Marcellusa. Pisali o nim także Lactantius, Klaudian i Proclus w IV i V wieku. Wszystkie te wzmianki zostały jednak przez późniejszych badaczy uznane za nieprawdziwe.

Jeśli jednak nawet Cyceron pisał prawdę, i planetaria Posejdonisa i Archimedesa istniały, to według tego samego źródła powinny znaleźć się w Rzymie około 50 lat po zatonięciu statku obok Antykithiry. Zapewne więc chodzi o jeszcze inne urządzenie.

Odkrycie mechanizmu kazało zrewidować naszą wiedzę o możliwościach technicznych starożytnych Greków. Umiejętności te pod rządami Rzymian zanikły, ich szczątki przetrwały w o wiele prostszych konstrukcjach Arabów i Bizantyjczyków. W muzeum w Oksfordzie zachowany jest XIII-wieczny mechanizm z Iranu mający jednak tylko 8 kół. Dopiero w okresie renesansu pojawiły się mechanizmy o podobnej złożoności, a pierwsze przenośne planetarium zbudował George Graham w 1704 roku.

Fajne cacko, wedłóg mnie, na naszej planecie jest dużo więcej takich zabawek z przeszłości(maszyn o których nie mieliśmy zbytnio pojęcia), podając przykład: Gdzies czytałem ze jakis archeolog znalazł spory kawał ...(ziemi albo co :P) a w nim znajdowała się dziwna maszyna przypominająca silnik samochodowy...tylko była dziwnie staaara...ciekawe
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Podobno to nawet wojn a atomowa tutaj była z wykorzystaniem satelit bojowych... dlaczego więc nie kilka kół zębatych? :)
Xymena
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 51
Rejestracja: 2006-06-08, 18:52
Lokalizacja: war.-maz.

Post autor: Xymena »

"Zakazana archeologia"- mam tą książkę.
A tak do tematu to na ziemi jest na pewno wiele takich urządzeń wynalezionych dużo wcześniej niż nam się wszystkim wydaje. Ale z drugiej strony, przykro byłoby gdyby wszystko to wynalezione rzekomo przez nas, byłoby wynalezione juz dużo wczesniej ,a my jestesmy tylko marnymi istotkami które jakims dziwnym przypadkiem tez na to wpadly :)
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

Moja teoria jest taka, ludzie byli coś pierdykło (sry za wyrażenie, ale lepszego nie mogłem znaleść ;P ) i nastał "koniec" świata- napisałem "koniec" ponieważ jest to koniec początku nowych organizmów, nowej ewolucji. ;)
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

I natura znowu stworzyla te same istoty? watpie...
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

A kto mówi że te istoty były chociaż podobne do nas skoro zostały po nich tylko dziwne maszyny? ;)
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Kazzone,
No raczej tak nie wyglądali.
Obrazek
Musieli być w znacznym stopniu podobni do nas (przecież to ta sama ziemia).
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

Oglądam często Discovery i uwierz, wcale nie musieli być podobni do nas ;).. czemu podparłem się o Discovery? Bo oni podpierają się całkiem możliwymi dowodami, całkiem ale nie do końca ;)

[ Dodano: 2007-04-24, 12:11 ]
Znalazłem następną ciekawą książkę http://www.amber.sm.pl/ksiazka.php?indeks=002339
makar
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 1
Rejestracja: 2007-10-22, 16:49
Lokalizacja: Z WACHOCKA

Post autor: makar »

No tak, historia zatoczyła koło?! Ciekawe na jakim poziomie rozwoju naukowego byli nasi poprzednicy. I z kąd właściwie pochodzili. Na ziemi odkryto bardzo dużo sladów zaawansowanej jak na tamte czasy technologii. Jednak, co jest bardzo dziwne, budowle na całej ziemi mają bardzo duzo wspólnych cech. Wygląda to tak jak by budowniczowie na całej ziemi mieli tych samych nauczycieli. Megalityczna globalizacja??? Albo istniała wysoko rozwinieta technicznie cywilizacja (cos na wzór Europy czasów Kolumba), która została zniszczona na skótek kataklizmu. W tym momencie warto przypomniec sobie historie "wierzy Babel". Jasno mówi ona o wspólnym poczatku wszystkich narodów i kultur. :shock: Pozdrawiam!
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Kazzone, właśnie sobie przypomniałem , że w wakacje krysznaici ją sprzedawali :D
polikopolik
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 567
Rejestracja: 2007-09-24, 16:06
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: polikopolik »

a ja na discovery widziałem jak odkryli jakiś żelbeton pod wodą datowany na ponad kilka tysięcy lat przed naszą erą jeszcze przed wynalezieniem pisma... no to jak to wytłumaczyć??Albo przylecieli kosmici albo w USA umieją wysłąć coś w przeszłość
banita
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 90
Rejestracja: 2007-06-05, 11:13
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: banita »

Znalazłem następną ciekawą książkę http://www.amber.sm.pl/ksiazka.php?indeks=002339
Mam. Buergin jest nawet w porządku, lepszy od Danekina przynajmniej.
Kazzone
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 375
Rejestracja: 2006-10-26, 17:09
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Kazzone »

A ja dzisiaj dostalem ksiązke (z biblioteki Szczecinskiej) Zakazana Archeologia i wciągam się w czytanie :)
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Nauka”