"Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Wszystko, co związane jest z nauką. Odkrycia, ciekawostki, teorie, doświadczenia, badania naukowe...
Raziel
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 336
Rejestracja: 2006-08-31, 19:31
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Raziel »

:shock: To może my też żyjemy we wnętrzu jakiejś kuli :P
Awatar użytkownika
Beowulf
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 314
Rejestracja: 2009-11-09, 18:44
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 1

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Beowulf »

Ziemia to elipsoida, zwana geoidą :P We wnętrzu kuli, kto wie to już nie jest w cale śmieszne... Taką kulą może na przykład być... neutron, proton czy elektron (całkiem serio mówię- myślałem nad tym już wiele razy, wysunąłem hipotezę), MY WE WSZECHŚWIECIE ŻYJEMY W KULI!!!!! Mam na to nie tyle co dowody co... No właśnie co? No nic ale pomyśle i jak już wydumam to napiszę :)
Crowley
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 549
Rejestracja: 2009-01-08, 18:16

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Crowley »

Jest nawet taki film (teraz sobie nie przypomnę nazwy) w którym ziemia stoi na trzech słoniach, które z kolei stoją na wielkim żółwiu. Fajnie, to ukazaji.
A tak btw. to ja zawsze wiedziałem, że ziemia jest płaska. Tak myślę żeby wziąć łopatę i przekopać ją na wylot. Wtedy prawda wyjdzie na jaw:p
Machno
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 117
Rejestracja: 2009-10-26, 17:48

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Machno »

pewnie jakaś adaptacja Pracheta, u niego były słonie na żółwiu, świetna zabaw konwencjami, polecam lekturę otwartym umysłom
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Ruskof »

Crowley pisze:Jest nawet taki film (teraz sobie nie przypomnę nazwy) w którym ziemia stoi na trzech słoniach, które z kolei stoją na wielkim żółwiu. Fajnie, to ukazaji.
A tak btw. to ja zawsze wiedziałem, że ziemia jest płaska. Tak myślę żeby wziąć łopatę i przekopać ją na wylot. Wtedy prawda wyjdzie na jaw:p
Jesli chcesz to golymi rekami wykonac to licz na to ze się spalisz po pewnym czasie :P
Cos mi miga "ziemia stoi na trzech sloniach ktore z kolei stoja na wielkim zolwiu",ale biora pod uwage prawa fizyki,to zolw by po prostu splaszczal pod ciezarem chocby 1 z tych sloni.
Crowley
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 549
Rejestracja: 2009-01-08, 18:16

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Crowley »

Ale to jest wieeelki żółw:p i on sobie pływa w przestrzeni kosmicznej i ma na sobie trzy wieeelkie słonie, które podtrzymują ziemię. Tylko problem w tym, że nikt niewie jakiej żółw jest płóci:p Nie wiem jak wy, ale ja w to wierzę:p zresztą tak jak już ktoś napisał, gdyby ziemia była okrągłą, to ci na dole by pospadali:p
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Ruskof »

Tez nie wierze.Bujna wyobraznia autora :P
Jestesmy kula.A "ludki" na dole nie spadaja bo ciagla grawitacja ich podtrzymuje,to tak samo gdyby porownac planety ze sloncem.Gdyby nie "magnetyzm" slonca to by wczesniej czy pozniej wszystkie planety ukladu slonecznego wjechaly w slonce :)
Crowley
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 549
Rejestracja: 2009-01-08, 18:16

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Crowley »

Wjechały w słońce? Bo mi się wydaje, że poleciałyby w stronę całkiem przeciwną. Słońce przyciąga planety, ponieważ ma ogromną masę. O ile wiem, to słońce też się trochę rusza, ponieważ w ruch wprowadza je Jowisz jako, że też jest wielki jak chu*.
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Ruskof »

To tylko okreslenie bylo :)
Jowisz jest ok. 1500 razy wiekszy od ziemi,czyli jego powierzchnie mozna mniej wiecej obliczyc:
Ziemia ma ok. 12700 km srednicy.Mnozymy 12700 przez 1500 i wychodzi 1905000.
Ale jowiszowi brakuje przynajmniej tyle co obecnie ma do slonca,ale i tak jest "wielki jak chu*" jak zes to okreslil :)
Crowley
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 549
Rejestracja: 2009-01-08, 18:16

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Crowley »

Nie wiem czy wiesz, ale to że jest 1500 razy większy od ziemi, to nie znaczy że na 1500 razy większą średnicę!
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Ruskof »

W encyklopedii u mnie jest napisane ze ma ok. 1500 razy wieksza srednice od ziemskiej.
Crowley
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 549
Rejestracja: 2009-01-08, 18:16

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Crowley »

Niewiem, bo nie sprawdzałem i jestem zbyt leniwy by to zrobić, ale to chyba duża przesada. Może być 1500 razy większa, ale napewno niema 1500 razy większej średnicy.
Awatar użytkownika
Sothis
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 789
Rejestracja: 2008-09-09, 22:39
Lokalizacja: Sheol
Komentarze: 1

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Sothis »

To na jakiej podstawie można mówić ile razy jest większy? W przypadku obiektu kulistego/kulopodobnego to chyba właśnie średnica jest wyznacznikiem wielkości. Mogę się wszak mylić i proszę mnie poprawić, jeśli się mylę. ;]
Crowley
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 549
Rejestracja: 2009-01-08, 18:16

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Crowley »

No jak to na jakiej podstawie? Znając średnicę można wyliczyć wielkość. Oczywiście przyjmując, że to idealna kula, którą Jowisz nie jest, ponieważ obraca się najszybciej ze wszystkich planet. Chyba w 10 godzin robi pełen obrót, a jak na taką planetę, to sami przyznaćie, że szybko. Wykonując dokładniejsze obliczenia, można uwzględnić spłaszczenie przy biegunach, i otrzymać bardzo dokładne wymiary.
Awatar użytkownika
Beowulf
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 314
Rejestracja: 2009-11-09, 18:44
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 1

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Beowulf »

,,Ziemia to elipsoida, zwana geoidą :P We wnętrzu kuli, kto wie to już nie jest w cale śmieszne... Taką kulą może na przykład być... neutron, proton czy elektron (całkiem serio mówię- myślałem nad tym już wiele razy, wysunąłem hipotezę), MY WE WSZECHŚWIECIE ŻYJEMY W KULI!!!!! Mam na to nie tyle co dowody co... No właśnie co? No nic ale pomyśle i jak już wydumam to napiszę :) "


Tak napisałem powyżej, widzę, że odebraliście to jako żart, ale ja nie żartuję, poważnie...

Pozdrawiam!
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Darnok »

Naukowcy nie wiedzą do końca, jak dokładnie wygląda wszechświat (w 3d- czytałem o pączku z dziurką, kuli itp.). Nawet jak będziesz dużo dumać, to nie wydumasz wyniku.
Awatar użytkownika
Beowulf
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 314
Rejestracja: 2009-11-09, 18:44
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 1

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Beowulf »

Wiem, ale dumać mogę :)

,, (...) Wszechświat możemy wyobrazić sobie jako olbrzymią kulę której środek jest wszędzie, a powierzchnia- nigdzie..."

Tak powiedział chyba Rene Descartes (Kartezjusz) :)

Pozdrawiam!

-- 2010-01-31, 21:14 --

Przepraszam za pomyłkę, to Pascal wychodził z takiego założenia (kula Pascala)...
Awatar użytkownika
Azoth44
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: 2010-08-03, 12:48
Lokalizacja: Kraków

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Azoth44 »

Prawda jest taka, że nie można powiedzieć nic o tym, jaka Ziemia JEST. Okrągłość lub płaskość to tylko teorie obowiązujące na jakimś poziomie rzeczywistości. Nikt nie bierze pod uwagę krzywizny ziemi kiedy planuje wycieczkę w góry, ale nie może nie wziąć jej pod uwagę gdy planuje podróż samolotem do USA. Na innym poziomie może się okazać że krzywizna to tylko złudzenie itd.
Poza tym nawet na poszczególnych poziomach interpretacje są dowolne. Obie teorie, kulistości i płaskości, dadzą się obronić. Obie są tak samo wartościowe. To którą wybierzemy zależy tylko od nas i nie musimy się kierować niczym "racjonalnym".
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Spock »

No nie, chłopie, nie ma tak dobrze, że wybieramy sobie co nam się podoba. Ziemia JEST geoidą i to kwestii nie ulega. Dla małych odległości możemy ją uznać za płaską, ale są przypadki gdy już tego zrobić nie można. To, który model jest najwłaściwszy w danej sytuacji, zależy od różnych czynników, ale na pewno nie od naszego humoru.

Right tools for the right job
Awatar użytkownika
Azoth44
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: 2010-08-03, 12:48
Lokalizacja: Kraków

Re: "Dowody" i dowody na płaskość Ziemi

Post autor: Azoth44 »

Spock, dla konkretnych potrzeb możemy stosować teorię mówiącą że jest geoidą. Jakie cokolwiek jest naprawdę nie wiemy nic. Interesowałeś się kiedyś egzotycznymi teoriami fizycznymi? Z tego co pamiętam jakiś naukowiec zupełnie na poważnie twierdził, że z jego równań wynika płaskość ziemi i innych obiektów we wszechświecie, a kulistość jest złudzeniem wywołanym przez zakrzywienie przestrzeni w polu grawitacyjnym. Brzmi dziwnie? Nie wiem czy to sfalsyfikowano, ale tak czy siak oznacza to że można takie teorie logicznie obronić.

Zresztą, nie trzeba się wysilać aż na takie skomplikowane rzeczy. Można też wymyślić prostsze teorie mówiące, że Ziemia jest w istocie płaska a kulistość to złudzenie.

Właśnie w rzeczywistości wybieramy sobie co się nam podoba. Takie coś jak "racjonalizm" nie istnieje. To wymyślili ludzie którzy nie mogli znieść myśli jak bardzo krucha i umowna jest nasza obecna wiedza.
Ostatnio zmieniony 2010-08-04, 20:26 przez Azoth44, łącznie zmieniany 7 razy.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Nauka”