Czas

Wszystko, co związane jest z nauką. Odkrycia, ciekawostki, teorie, doświadczenia, badania naukowe...
Komandoska-94-
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 320
Rejestracja: 2006-04-16, 10:15

Czas

Post autor: Komandoska-94- »

Moim zdaniem to nie prędkość ma wpływ na czas (np: poruszanie się z prędkością światła zatrzymuje czas) tylko przeciążenie jakie ma z nią związek. Czarna dziura ma tak wielkie pole grawitacyjne, że na jej powierzchni czas się zatrzymuje lub płynie b. wolno. Na Ziemi przeciążenie wynosi ok. 1 g, Więc na Merkury m na przykład wszystko mogło by dziać się o wiele szybciej, a na np. Jowisz u dużo wolniej. Moim zdaniem to ma sens :grin:
Ostatnio zmieniony 2006-07-22, 14:51 przez Komandoska-94-, łącznie zmieniany 1 raz.
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

Podważasz teorię względności Einsteina? Ciekawe :p

I grawitacja i prędkość mają znaczenie, przykłądem są współczesne zegary atomowe, gdzie wskazywana godzina może się zmienić jedynie poprzez postawienie go na wyższym piętrze albo poruszeniu.

Znaczy się gdyby zsynchronizować dwa zegary atomowe jeden postawić na parterze, drugi na 1 piętrze ten drugi wskazywałby milionowe częsci sekundy inną godzinę. tylko nei pamiętam czy wolniej czy szybciej ;P Jeżeli dobrze pamiętam w silnym polu grawitacyjnym czas zwalnia więc im mniejsze przyciąganie tym szybciej czas powinien płynąć. Z prędkością jest tak, że im wyższa tym wolniej czas płynie.
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

KocicaXX pisze:poruszanie się z prędkością światła zatrzymuje czas
nie dokładnie... po protu zatrzymuje się czas dla obiektów znajdjących się wewnątrz obiektu poruszającego się z c, można to obliczyć ze wzoru Lorentza
ArturVonFornal pisze:Znaczy się gdyby zsynchronizować dwa zegary atomowe jeden postawić na parterze, drugi na 1 piętrze ten drugi wskazywałby milionowe częsci sekundy inną godzinę. tylko nei pamiętam czy wolniej czy szybciej
wolniej raczej, bo byłby wyżej, więc przyciąganie grawitacyjne było by większe

bardzo ciekawie jest myśleć o czasie, jeśli jednocześnie myśli się o czarnych dziurach... przypuszczalnie za horyzontem zdarzeń czas nie płynie już w ogóle... gdyby nie to, że ogromne przyciąganie grawitacyjne prawdopodobnie niszczy wszystkie znajdujące się tam obiekty, świat wewnątrz czarnej dziury musiałby być bardzo pięknym miejscem
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

wolniej raczej, bo byłby wyżej, więc przyciąganie grawitacyjne było by większe
Nie, im wyżej tym przyciąganie jest mniejsze gdyż jest dalej od jądra Ziemi.
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

no właśnie w samym środku ziemi przyciągania nie ma w ogóle - za to jest ogromna temperatura i ciśnienie

ale słaba jstem z fizyki, jakby co :P dlatego na geologię nie pójdę :(
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

Nie ma w ogóle?! A niby gdzie jest takowe wytwarzane w takim razie :p Aż zaraz wykopię stary numer specjalny Wiedzy i życia o czasie... pamiętam, że było o tym przy satelitach GPS opisane.

EDIT:

Znalazłem kawałek o tym: "Z nowej teorii wynikało, że w pobliżu astronomicznie wielkich mas czas płynie wolniej. Innymi słowy gdy idziemy po chodniku, poruszamy się wolniej w czasie niż wówczas, gdybyśmy stali na ostatnim piętrze wieżowca."

A teraz o teorii względności a oddziaływaniu na czas:

"(...) czas nie płynie wszędzie tak samo. Chodzi o dwa zjawsika z teorii względnośći: wpływ pola grawitacyjnego na bieg czasu i dylatację związaną z ruchem. (...) dzisiaj wiadomo już, że [Einstein] się nie mylił. Zegar, który się porusza, tyka wolniej. Jest to efekt zupełnie niezauważalny w życiu codziennym, ale widoczny, gdy czas zaczynamy mierzyć zegarami atomowymi.

(...) To nie wszystkie pułapki związane z pomiarem czasu. Płynie on inaczej taże w zależności od pola grawitacyjnego – tym wolniej, im większe jest przyciąganie. Godzina na samym czubku Rysów będzie o jedną stumiliardową część sekundy krótsza w porównaniu z godziną na poziomie Bałtyku. Powodem jest większa odległość od środka Ziemi.

(...) Zegary atomowe znajdujące się na pokłądach 24 satelitów GPS są korygowane również ze względu na ich ruch. Znajdujące się na wysokości ponad 20tys, km nad ZIemią satelity poruszają się z prędkością około 4km/s. Efekt związany z dylatacją czasu (a więc z ruchem satelity) zauważa się już na poziomie dokłądności 10^10. Różnice we wskazaniach zegarów w kosmosie i tych na Ziemi związane z inymi polami grawitacyjnymi są jeszcze wyraźniejsze. Zegary atomowe systemu GPS "czują" nawet pole grawitacyjne Saturna! W sumie obydwa efekty relatywistyczne – powodowałyby różnice dochodzące do 30 milionowych częsci sekundy na dobę."
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

ArturVonFornal pisze:Nie ma w ogóle?! A niby gdzie jest takowe wytwarzane w takim razie
jest wytwarzane przez masę... jak jesteś ileż tam metrów pod powierzchnią ziemi, to grawitacja jest słabsza niż na powierzchni, tak samo na księżycu jest mniejsza, bo księżyc sam jest mniejszy od ziemi... uczyli mnie tego na fizyce :>
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

To, że mniejsze ciała mają mniejszą siłę przyciągania to wiem, nie rób ze mnie całkowitego ignoranta ;P Ale znowu za - używając eufemizmu - męski narząd płciowy, nie mogę zrozumieć dlaczego niby pod powierzchnią miałaby być mniejsza... masa Ziemi jest przecież ciągle taka sama...
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

no tak, ale to co jest nad Tobą, już się nie liczy

to już jest udowodnione.... albo to jakiś spisek i takie głupoty mam w podręczniku do fizyki :)
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

A, z tym jądrem i grawitacją to mi się porąbało, to pole magnetyczne się z tamtąd wywodzi nie grawitacja.
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

ArturVonFornal pisze:to pole magnetyczne się z tamtąd wywodzi nie grawitacja.
tak :)

i słabnie!!!
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

To, ze słabnie to normalny cykl każdego obiektu posiadającego takie pole. Słabnie, niknie prawie całkowicie, odwraca się i znowu jest silne. Słońce bodajże co 4 czy 6 lat zmienia, związek z tym mają plamy na nim i silny wiatr słoneczny wtedy wystepuje.

W przypadku Ziemi odstępy czasowe między tymi zmianami są o wiele większe (a dlaczego to nie wiem, chyba planety tak już mają), badania geologiczne mówią, że zdażało się to już parenaście razy w ciągu tych paru miliardów lat.

Ale coś mi się wydaje, że gdy dojdzie do tej zmiany będzie niezły chaos
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

ArturVonFornal pisze:normalny cykl każdego obiektu posiadającego takie pole
wiem :D
ArturVonFornal pisze:Słońce bodajże co 4 czy 6 lat zmienia
co jedenaście chyba... wtedy jest zorza (przez wiatr słoneczny właśnie)
ArturVonFornal pisze:W przypadku Ziemi odstępy czasowe między tymi zmianami są o wiele większe
co 11 tys. lat :p
ArturVonFornal pisze:Ale coś mi się wydaje, że gdy dojdzie do tej zmiany będzie niezły chaos
czekamy jeszcze 5,5 roku :D
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Pole magnetyczne ciągle jest w ruchu ( i zmienia się dosyć szybko). Ja bym się tak nie pocił nam dumaniem, co się stanie (jeżeli się coś stanie). Najwyżej padną elektrownie.
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

To, że mamy 4wymiarową przestrzeń to jest już teraz ogólnie przyjęte, bo czymże jest czasoprzestrzeń ;) Tyle, że rozpisanie tego na ukłąd współrzędnych jest trochę bardziej skomplikowane niż dodanie jednej współrzędnej np. w, x, y, z i powiedzenie, że w wychodzi z samego środka ;p
Awatar użytkownika
Beowulf
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 314
Rejestracja: 2009-11-09, 18:44
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 1

Re: Czas

Post autor: Beowulf »

Według mnie podważanie na tej stronie jakiejkolwiek teorii takiego geniusza jakim był Albert Einstein jest po prostu delikatnie mówiąc nie na miejscu, przecież my w porównaniu do niego nie mamy prawie żadnej wiedzy z zakresu fizyki, owszem teorie możemy wysuwać, ale bez przesady... Pozdrawiam!

PS Wielu naukowców uważa, że w czarnej dziurze nie ,,płynie" czas...
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Nauka”