Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Tematy związane z szeroko rozumianym odżywianiem się cudzą energią
Awatar użytkownika
Pandemonium
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 728
Rejestracja: 2010-05-09, 17:52
Lokalizacja: Suwerenne Państwo.

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Pandemonium »

Nieistotna pisze: Poza tym nieosiągalne marzenie…. ;p
Przecież to takie romantyczne, być skazanym na zabijanie istot ludzkich by przeżyć...ahhh i mieszkała bym sobie w trumience ^^
Ostatnio zmieniony 2012-03-26, 15:09 przez Pandemonium, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Słowianka
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 511
Rejestracja: 2012-03-13, 12:36
Lokalizacja: Świdnik
Komentarze: 2

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Słowianka »

Nie wiem czy romantyczne, raczej nie. Ale rozsądna cena za długowieczność. Nie jestem dzieckiem Tych nastoletnich wampirów EMO co to są teraz popularne, ani nawet Buffy ;p Piszę o White Wolfie /Wampir Maskarada, Mroczne wieki.
I ten styl do mnie przemawia.
A gdzie jest napisane, że trzeba zabijać?
Awatar użytkownika
Pandemonium
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 728
Rejestracja: 2010-05-09, 17:52
Lokalizacja: Suwerenne Państwo.

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Pandemonium »

No można pić krew pudli jak to w wywiadzie z wampirem ,ale podobno nie polecają :D
Ostatnio zmieniony 2012-03-26, 16:19 przez Pandemonium, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Słowianka
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 511
Rejestracja: 2012-03-13, 12:36
Lokalizacja: Świdnik
Komentarze: 2

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Słowianka »

Hyhyhyhy :D Chodziło mi o to, że nie trzeba zabijać ludzi a jedynie, "uszczuplić" ich zapas krwi ^^ Można też mieć własną trzodę, która z chęcią odda krew bez sprzeciwu. Ale to dłuuugi temat :D
Awatar użytkownika
Spooky Fox
Administrator
Administrator
Posty: 1976
Rejestracja: 2009-03-02, 02:05
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 6

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Spooky Fox »

Gdyby wampiryzm był na podobieństwo Wampira Maskarady, to mnie w to graj. Pełne zajebistości klany (nigdy nie zapomnę mojej gry Gangrelem), klimat, od którego film Wywiad z wampirem mógłby się uczyć...po prostu miodzio.

Szkoda, że sam wampiryzm to teraz tylko emopiździelce, buffy-sruffy i ten tandetny, wołający o pomstę do Nosferatu, 'Zmierzch'.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Spock »

Czytaliście taką ksiażkę Briana Lumleya pt. "Nekroskop" ?
Jest o wampirach. W sumie żadne arcydzieło, ale wampiry z Nekroskopu, mogłyby zjeść Drakulę ;]
Awatar użytkownika
Vampirio
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 668
Rejestracja: 2011-04-27, 20:50
Komentarze: 2

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Vampirio »

Jeżeli chodzi o wampiryzm to polecam książkę ,,Pokój na wieży, opowieści wampiryczne". Posiada naukowo opracowany wstęp i wiele ciekawych opowieści. Książka jest dość stara ok 30 lat.
Awatar użytkownika
Spooky Fox
Administrator
Administrator
Posty: 1976
Rejestracja: 2009-03-02, 02:05
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 6

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Spooky Fox »

Spock pisze:Czytaliście taką ksiażkę Briana Lumleya pt. "Nekroskop" ?
Jest o wampirach. W sumie żadne arcydzieło, ale wampiry z Nekroskopu, mogłyby zjeść Drakulę ;]
Czemu zapomniałem o Nekroskopie? Rzeczywiście, do arcydzieła mu daleko, miejscami nudnawa, ale za to jaki rozmach, pomysł, świeżość...
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Arek »

Kiedyś poznałem dziewczynę co mówiła że lubi pić krew innych, była już tak obeznana że pisała jak pozbyć się możliwych kłopotów (chorób).
Hmm, już chyba kiedyś o tym pisałem, dla mnie to jakaś nowa moda żeby być innym, żeby zaimponować , a Hollywood swoimi filmami zrobiło już dobrą reklamę
Awatar użytkownika
Słowianka
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 511
Rejestracja: 2012-03-13, 12:36
Lokalizacja: Świdnik
Komentarze: 2

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Słowianka »

Kinder Metale i cała dzieciarnia odwiedzająca Bolków... + True Goth. Nie czaję tylko po co pić krew skoro nic to nie daje? To już lepiej czerninę zjeść albo kaszankę z cebulką.... ;p
Awatar użytkownika
Sothis
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 789
Rejestracja: 2008-09-09, 22:39
Lokalizacja: Sheol
Komentarze: 1

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Sothis »

Nieistotna pisze: po co pić krew skoro nic to nie daje?
No i właśnie tu się mylisz. Na pewno "coś" daje. Tym "czymś" może być zwykła podjara, zaspokojenie atawistycznych zachcianek, chęć wykreowania swego wizerunku i tym podobne. Powodów może być całkiem sporo. ;]

PS. Jeszcze jeden post i przestaję pisać na forum :D
Awatar użytkownika
mrozek
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 3
Rejestracja: 2012-04-25, 23:04
Lokalizacja: Piekiełko

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: mrozek »

Sorry...Są różne rodzaje wampirów, a wy się ograniczacie do powieści książkowych...
Dla ludzi którzy wierzą tylko w to co zobaczą, mam dwa wyjścia:
1)Zapraszam do mnie.
2)Zamknijcie się w swoim materialnym świecie.
Są różne istoty, które jak wiecie potrafią wiele... Jeśli jednak ktoś niczego nie wie na dany temat, po co się wypowiada?
Kiretta
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 2
Rejestracja: 2013-01-07, 03:32

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Kiretta »

Witam wszystkich forumowiczów. (kłania się)

Ja chciałabym zapytać od nieco innej strony. Nie: czym dla ciebie jest "wampiryzm", moje pytanie to: skąd się wzięła wiara w wampiry? Szeroko rozumiane te: krwawe, upiory, nieśmiertelne, energetyczne? Jak zrodził się wampir-amant - wiem, dziękuję i tak, postoję.
Dlaczego ludziska od wieków, jak świat szeroki wierzyli/wierzą w wampiry z krwi i kości? Wiecie: kołki, kamienie, całuny, słońce, pianie koguta, palenie, odcinanie głów, czosnek, lustra, sieci, ziarna maku?

Jasne, czytałam literaturę kulturoznawczą na ten temat, jednak tu pytam o Wasze zdanie.
1)Skąd to się wzięło?
2)Czy zakładając, że żyjecie gdzieś w XVI wiecznej Polsce (może być popularnie, w Karpatach), hipotetycznie wierzylibyście w wampiry?
Awatar użytkownika
etiennette
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 3
Rejestracja: 2013-04-14, 21:28

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: etiennette »

Co rozumiecie przez stwierdzenie, że ktoś może nie wiedzieć, że jest wampirem czy czymkolwiek paranormalnym? Czy to możliwe by człowiek w pewnym momencie życia poczuł, że coś jest nie tak? To dla mnie bardzo ważne, więc jeśli ktoś jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie, bardzo proszę o kontakt.
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Dagmara »

Człowiek nie może być wampirem, takim książkowym, filmowym, ponieważ takie istoty to zwykła fikcja, nie istnieją, podobnie jak latające wróżki, czy elfy.

etiennette- ''czy człowiek może być czymś paranormalnym'', a możesz bardziej rozwinąć swą wypowiedź? Człowiek może rozwinąć w sobie pewne zdolności, jednak żadną paranormalną istotą się nie stanie.
Awatar użytkownika
etiennette
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 3
Rejestracja: 2013-04-14, 21:28

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: etiennette »

Tak, nie musisz mi tłumaczyć że książkowe i filmowe postacie są fikcją - to wiem doskonale. Jednak nie mamy pewności czy "wampiry" nie istnieją (celowo użyłam cudzysłowia by ten termin nie kojarzył się z filmowym klanem) Na całym świecie jest mnóstwo historycznej literatury, mnóstwo legend i wierzeń, cmentarzysk. Choć wiem, że dawne pokolenia mogły wierzyć w nie z czystej niewiedzy i zabobonności to i tak pozostaje wciąż jedna myśl - co jeśli nasze praprapraprababki miały rację? Nie udowodniono istnienia tych istot ale również nie udowodniono, że nie istnieją.

Co do paranormalności - nie potrafię tego odpowiednio sprecyzować. Chodziło mi o to, że człowiek w pewnym momencie swojego życia zdaje sobie sprawę, że ma pewne zdolności, które do tej pory się nie ujawniały. Bez prób, bez dążenia do - jak to ujęłaś - rozwijania umiejętności.
Awatar użytkownika
Veritas
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 289
Rejestracja: 2011-01-15, 11:39
Lokalizacja: Województwo pomorskie
Komentarze: 8

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Veritas »

Tak jak Dagmara napisała. Weźmy przykład pisarza - Bram Stoker i jego najpopularniejsza książka "Dracula" z 1897. Podkoloryzowana i nijak mająca się do historycznych faktów przyniosła mu popularność aż po dziś dzień. Korzenie wierzeń w wampiry sięgają dalszych czasów, ale głównie dzięki tej lekturze ludzie zaczęli wierzyć w istnienie wampirów.

Osobiście bardzo chciałbym polecić książkę którą napisał Christopher Humphreys (znajdziecie go jako C.C. Humphreys). Jej tytuł to "Wład Palownik. Prawdziwa historia drakuli".
Jak dotąd mało się mówiło i pisało o jego faktycznym życiu, znacznie się różniącym od mitu.

Posłużę się cytatem - "Humphreys splata mity i fakty, tworząc monumentalną powieść, z której kart wylewa się krew, miłość i strach. Opowiada o księciu, wojowniku, kochanku, kacie, człowieku wychodzącym cało z każdej opresji, a ostatecznie – o bohaterze. Oto prawdziwa historia Drakuli, nigdy przedtem nieopowiedziana".

Zachęcam do jej przeczytania. Nawet fani wampirów nie będą zawiedzeni :wink:
Awatar użytkownika
etiennette
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 3
Rejestracja: 2013-04-14, 21:28

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: etiennette »

Korzenie wierzeń w wampiry sięgają dalszych czasów, ale głównie dzięki tej lekturze ludzie zaczęli wierzyć w istnienie wampirów.
Pozwól, że się z Tobą nie zgodzę. Od zamierzchłych czasów wierzono w wampiryzm, rzecz w tym, że nie nazywano go "po imieniu". Istoty te były dla ludzi demonami, nadprzyrodzonymi siłami siejącymi spustoszenie wśród żyjących. Nie wierzę w to, że opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie były w 100% wyssane z palca i nie miały głębszego sensu.

Co do "Draculi" - tak, jest to pierwsza, że tak powiem - komercyjna historyjka o wampirach, dzięki której większa liczba ludzi zainteresowała się tematem. Jednak cała geneza wierzeń sięga wiele,wiele lat wstecz, zanim jeszcze urosło drzewo na strony "Draculi".
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Dagmara »

[quote] jedna myśl - co jeśli nasze praprapraprababki miały rację? Nie udowodniono istnienia tych istot ale również nie udowodniono, że nie istnieją.[/guote]

Istoty nazywane wampirami z tego co kojarzę pierwszy raz pojawiły się w opowiadaniach słowiańskich, wtedy nie nazywały się wampirami, tylko, złymi duchami, upiorami, zmorami, wierzono że były to duchy zmarłych zbrodniarzy, wiedźm, samobójców, ludzi nieochrzczonych, lub zmarłych na nieznaną wtedy chorobę.

Wiara w te istoty nasiliła się po przyjęciu chrześcijaństwa.
W Średniowieczu medycyna była bardzo zacofana i ludzi chorych na gruźlicę i porfirie również uważano za wampiry, kiedy chory zmarł mieszkańcy kilka nocy po pogrzebie potrafili wykopań i otworzyć trumnę ze zwłokami tylko po to aby obciąć nieboszczykowi głowę, aby nie powstał on jako nosferatum.
Dawniej ludzie byli bardzo zacofani, wystarczy chociaż poczytać o przypadku czarownic z Salem, przez dziecięce wybryki skazano na śmierć wielu niewinnych ludzi, których uważano za wiedźmy i czarownice.

Radzę trochę poczytać o historii wampiryzmu, a sama sobie odpowiesz na swoje pytanie, już wielokrotnie te zagadnienie było poruszane na forum i objaśniane.
Awatar użytkownika
Veritas
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 289
Rejestracja: 2011-01-15, 11:39
Lokalizacja: Województwo pomorskie
Komentarze: 8

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Veritas »

Etienette w sumie napisałaś to samo co ja, tylko w trochę innej innej formie :)
Zgadzam się, że wtedy wampiry nie były nazywane po "imieniu".
Bo nie było Robertów Patinsonnów i innych aktorów :lol:
To oczywiście żart, żeby nikt mnie nie cytował.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wampiryzm”