Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Tematy związane z szeroko rozumianym odżywianiem się cudzą energią
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Dagmara »

Jakiś czas temu archeolodzy w pewnym irlandzkim regionie odkryli szkielety z VIII wieku, którym to w usta włożono kamienie. Według specjalistów był to jeden ze sposobów by uniemożliwić martwym wstanie z grobu.
Na irlandzkim cmentarzu wykopano ponad 120 szkieletów, z czego dwa szkielety świadczyły o tym, że nie zostały one pochowane w normalny sposób.
Ludzie od dawna obawiali się upiorów, które to potrafią wstawać z grobów, nazywano je również wampirami, wierzyli w to, że martwi potrafią wstawać z grobów i siać spustoszenie, rozsiewać choroby, nieszczęścia.
Jednak nie jest to żaden dowód na istnienie wampirów, tylko dowód na to, że w tamtych czasach ludzie żyli zabobonami i w ciemnocie.
Bali się tego co inne, nieznane, niegdyś nawet osoby o rudych włosach, bladej skórze były traktowane jako złe istoty, po śmierci wkładano im kamienie w usta, lub przekłuwano serce kołkiem, mając w ten sposób nadzieje, że takowe czynności będą pełnić ochronę przed złowieszczym upiorem.

Także nie istnieją i nigdy nie istniały takie istoty jak wampiry, wszystko ubzdurali sobie ludzie i to oni stworzyli obraz tych istot, przez swoją ciemnotę i zacofanie i stąd też wzięły się późniejsze legendy oraz opowiadania o wampirach, z tym, że z czasem zostały one bardziej urozmaicone.
Awatar użytkownika
Veritas
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 289
Rejestracja: 2011-01-15, 11:39
Lokalizacja: Województwo pomorskie
Komentarze: 8

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Veritas »

Dla ludzi średniowiecza takie czasy były czymś normalnym. Dzisiaj każdy ma dostęp do rzeczy zarezerwowanych niegdyś tylko dla uprzywilejowanych. Przepływ informacji jest błyskawiczny (możemy wymieniać się poglądami z ludźmi całego świata).
Nie wiem jak dla ciebie Dagmara, ale dla mnie umiejętność korzystania ze swobody i wiedzy jest czymś fantastycznym. To o czym piszesz było zabobonne i staroświeckie, mimo to cały czas nas zaskakuje. Chętnie czytam opracowania na temat życia w tamtych czasach kiedy słońce (nie zegarek) wyznaczało pory dnia i aktywność ludzi.
I niezwykle cieszę się z materiałów które dodajesz :)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Sothis
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 789
Rejestracja: 2008-09-09, 22:39
Lokalizacja: Sheol
Komentarze: 1

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Sothis »

Dagmara pisze: Także nie istnieją i nigdy nie istniały takie istoty jak wampiry, wszystko ubzdurali sobie ludzie i to oni stworzyli obraz tych istot, przez swoją ciemnotę i zacofanie i stąd też wzięły się późniejsze legendy oraz opowiadania o wampirach, z tym, że z czasem zostały one bardziej urozmaicone.
Zawsze mnie zadziwia, z jaką łatwością można zanegować istnienie jednego rodzaju istot nadprzyrodzonych, przy jednoczesnej wierze w inne. Nie mówię tego akurat w stosunku do Ciebie Dagmaro, po prostu mnie to zastanawia. :-)
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Spock »

Czajniczek Russela, Sothisie ? To tak nie działa...
Awatar użytkownika
Sothis
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 789
Rejestracja: 2008-09-09, 22:39
Lokalizacja: Sheol
Komentarze: 1

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Sothis »

Czajniczek Russella został przez niego wymyślony w pewnym konkretnym celu, a mianowicie jako argument w polemice między wierzącymi a sceptykami, o czym zapewne dobrze wiesz. Mnie natomiast zastanawia mechanizm, który pozwala klasyfikować jedną grupę bytów jako wyimaginowane i nieistniejące w rzeczywistości, przy jednoczesnej wierze w inne, należące de facto do tego samego porządku ontologicznego. Znam ten mechanizm i umiem go opisać w kategoriach dyscypliny, którą studiuję, jest to dla mnie jednak cały czas zagwozdka. ;-)
Awatar użytkownika
Dagmara
Senior forum
Senior forum
Posty: 1535
Rejestracja: 2008-02-29, 18:57
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 1

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: Dagmara »

Wierze, że człowiek posiada duszę, ale to nie oznacza, że mam wierzyć w elfy, wilkołaki i wampiry.
paraparapet
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 5
Rejestracja: 2015-06-17, 14:09

Re: Czym dla ciebie jest "wampiryzm"

Post autor: paraparapet »

Dla mnie jest to żerowanie na energii życiowej innych osób, wykorzystywanie ich witalności.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wampiryzm”