Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
Ansuz
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 20
Rejestracja: 2005-04-26, 23:52
Lokalizacja: Gdańsk

Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: Ansuz »

Przez dwa i pół roku studiowałem teologię w wyższym seminarium duchownym. Moja przeszłość wiąże się z magią, co na pewno wychodzi od tego, że jestem człowiekiem posiadającym duchowość i zawsze lubiłem tę zakrytą przed ludzkimi zmysłami sferę egzystencji człowieka. Odszedłem z seminarium nie z jakichś głupich pobudek. Odkryłem, że chce robić w życiu coś innego. Dalej ... co z duchowością ? No cóż. Kościół mnie w tym momencie odstrasza. Mówię to z pełna świadomością swoich słów. Nie podoba mi się Kościół od środka :/ Szkoda słów. Nie mam ochoty tam zaglądać. Poza tym, nauka Kościoła mimo iż 'spójna' pozostawia wiele do życzenia. Ja wierzę w Boga, ale Trójca Święta to ... niewyjaśnione owiane tajemnicą ... Coś ... Jeśli ktoś z was ma jakieś pytania zapraszam ... :)
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: Darnok »

Mnie interesuje sprawa wolnej woli. Zdarzało się, że jak ktoś umierał, to ksiądz mówił "taka była wola boża". Raz nawet słyszałem opinię, że Bóg poprzez śmierć bliskich chce nam przekazać wiadomość. No to jak to jest w końcu z wolą życia człowieka i wolą boga do robienia z ludzi przedmiotów, nośników jakiś danych itp.
Awatar użytkownika
Maestro
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 227
Rejestracja: 2005-07-21, 04:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: Maestro »

Jeśli jesteś w jakiś sposób powiązany z magią, znasz jej różne systemy i jednocześnie zajmowałeś się chrześcijaństwem w głębszym tego słowa znaczeniu to chciał bym żebyś powiedział mi jak według Ciebie można porównać typowe obrzędy chrześcijańskie do obrzędów/ceremoniałów innych religii/systemów magicznych.

Jak rozumiesz pojęcie sakramentów ? Czy jest to według Ciebie typowy obrzęd magiczny w ujęciu chrześcijańskim ?
Czy sakramenty chrztu i bierzmowania pełnią tylko fukncję inicjacyjną - chrzest jako wstęp do początkowego nauczania o chrystusie, bierzmowanie jako pełne przyjęcie do społeczności chrześcijańskiej i danie powinowactwa do uczestniczenia w ich rytuałach (sakramentach).
Jak wyglądają inicjacje kapłańskie (święcenia) i na ile stopni się ich dzieli oraz jak długi okres między nimi musi minąć (zawsze mnie to ciekawiło).
Czy kapłani ćwiczą głos którym czytają pisma w trakcie obrzędów w jakiś szczególny sposób tak jak praktykujący systemy magiczne swój magiczny głos, którym recytują mantry i słowa mocy ?
Czy księża także korzystają z technik wizualizacji w trakcie obrzędów ? Techniki te były obecne u kapłanów każdej chyba kultury.

Więcej pytań nie pamiętam...
Przynajmniej narazie nie przychodzą mi na myśl. Będe obserwował temat.
Ansuz
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 20
Rejestracja: 2005-04-26, 23:52
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: Ansuz »

1. Jeżeli chodzi o sprawę wolnej woli, to Bóg dając ją człowiekowi, ograniczył w ten sposób siebie - gdyż odebrał sobie moc interweniowania w życie ludzkie. Ktoś kto mówi - wola boża - jest głupi lub niedouczony. Teologia mówi o wolnej woli, jako wolności w wybieraniu ścieżki dążenia do Boga.

2. Jeśli chodzi o sakramenty - to jak sama nazwa mówi są to święte misteria, święte tajemnice, sacra mysteria. Są to pewnego rodzaju obrzędy. Można powiedzieć, że mają coś z magii. Mamy tu symbole, święte naczynia, wypowiadamy słowa bądź wykonujemy gest, które maja określoną moc.

3. Chrzest i bierzmowanie początkowo było jednym sakramentem. Jest to typowy obrzęd inicjacji. Kandydat - tzw. Katechumen - musi spełnić odpowiednie warunki, przejść odpowiednie nauki. Stopniowo zostaje on włączany w szeregi chrześcijan, co daje mu możliwość w uczestniczeniu w mszy świętej. Chrzest jest także uwolnieniem od grzechu pierworodnego.

4. Święcenia kapłańskie to długi obrzęd, który odbywa się podczas uroczystej mszy świętej. Mogą one być udzielane jedynie przez biskupa. Święcenia kapłańskie mają trzy stopnie: Diakonat, Prezbiterat i Episkopat. Diakonat czyli diakon jest już kapłanem, który może wykonywać te same czynności co prezbiter (ksiądz), oprócz odprawiania mszy św. i spowiadania wiernych. Diakoni są ustanawiani na jeden rok przed święceniami kapłańskimi (prezbiteratem) i pracują jako pomoc na parafiach. Mają inny strój od kapłanów. Stuła nie jest powieszona na szyi, ale spięta z jednego boku jak szarfa. Prezbiterat czyli ksiądz (prezbiter) - tu chyba wszystko jasne. Episkopat czyli biskup. Jeśli chodzi o biskupów to mają oni prawo święcenia nowych prezbiterów i namaszczania na biskupów. Wszystkie święcenia odbywają się podczas uroczystej mszy św., dokonuje ich biskup i składają się one z wielu elementów: namaszczenie dłoni, głowy, dotknięcie świętych naczyń, księgi Pisma Świętego i przysięgi oddania biskupowi. Przed diakonatem podpisuje się tzw. celibat. Jeśli coś jest niejasne to proszę pytać ;)

5. Ćwiczenia głosu księży to jedynie fonetyka, czyli poprawna wymowa i akcentowanie. Nic poza tym. Jest jeszcze homiletyka, czyli sztuka głoszenia kazań, ale tu raczej uczy się formy kazań niż jego przekazu.

6. Żadne techniki wizualizacji nie są wykorzystywane przez kapłanów w czasie obrzędów.

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć ;)
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: Spock »

Ćwiczenia głosu księży to jedynie fonetyka, czyli poprawna wymowa i akcentowanie
Tego samego wymaga się od spikerów radiowych. Może mi się wydaje, ale ksiądz na mszy mówi jakimś innym głosem. Jakby więcej wysokich tonów.

PS. O celibacie też jest temat, zachęcam do skomentowania.
Ansuz
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 20
Rejestracja: 2005-04-26, 23:52
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: Ansuz »

To już chyba kwestia indywidualna, ale wiem, że wychodząc do ołtarza czy ambony, ksiądz - przeważnie młody - ma lekką tremę. Sposób przemawiania jest podniosły więc można odnosić wrażenie, że głos jest w jakiś sposób modulowany.
zblazowany

Re: Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: zblazowany »

Czy na studiach teologicznych jest mowa o zbrodniach kościoła czyli inkwizycji itp.? bo pewnie jest tam jakaś historia
Czy jest mowa o tym że wiele wątków w chrześcijaństwie zostało przejętych z innych religii w większości pogańskich, z judaizmu?
Czy jest mowa o pracach Bultmana który podjął się demitologizacji biblii?
Awatar użytkownika
Maestro
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 227
Rejestracja: 2005-07-21, 04:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: Maestro »

Darujcie sobie te zbrodnie i inne teorie spiskowe :) ja już o tym słuchać nie mogę.


Czy w trakcie nauki w seminarium kandydatów prowadzone są nauki o energii człowieka, czakrach, aurze lub cokolwiek z tym związanego ? Jak narazie wnioskuje że wszystko oparte jest na czystej wierze. W sumie to ostatnie szersze pytanie które chciałbym zadać.
zblazowany

Re: Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: zblazowany »

Maestro, dostałeś odpowiedzi na swoje pytania to się ciesz, ja tez chcę aby na moje pytania odpowiedział. kazdy niech pyta o co chce
Ansuz
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 20
Rejestracja: 2005-04-26, 23:52
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: Ansuz »

Hehe :) Jeśli idzie o historię, to jest taki przedmiot przez 2 lata czyli 4 semestry, bo nie można zapominać, że każdy kto kończy seminarium kończy również studia wyższe z tytułem magistra. Więc jest także przedmiot - historia kościoła i patrologia. Historia kościoła dotyczy :P Historii kościoła katolickiego. Jest omawiane wszystko, ale niektóre fragmenty, są omawiane bardzo wybiórczo. Generalnie jest mowa o wszystkim, czyli inkwizycja i tego typu sprawy są omawiane, ale krótko. Bez specjalnych szczegółów.

Była mowa o kształtowaniu się religii chrześcijańskiej, ale szczegóły zostały gdzieś z tyłu. Musiałem sam się tego dowiedzieć :)

O Bultmanie było na przedmiocie o nazwie Pismo Święte. Biblista mówił coś o nim. Raczej go potępiał i powiedział że jest heretykiem. Typowe :)

Generalnie pierwsze 2 lata to nauka filozofii, więc typowy umysł i wiedza. Teologia to kolejne teorie. Jeśli chodzi o wiedzę typowo duchową, to jest tylko teologia duchowości. Tyle, że tam uczy się raczej o duchowościach różnych ludzi. Świętych. Większość studiów więc to sama wiedza. Wiara jest poruszana raczej w kaplicy.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: Darnok »

Ansuz to wytłumacz mi, czemu ksiądz modlił się (ostatnio, przy mnie), za babcię, która nie chciała przyjąć komunii? jakby nie patrzeć, to chce jej narzucić swoją wolę.
zblazowany

Re: Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: zblazowany »

Raczej go potępiał i powiedział że jest heretykiem. Typowe

No niestety każdy kto ma inne zdanie jest heretykiem.Bultmann wykonał kawał dobrej roboty co niektórym podkopało fundamenty.

Ansuz zgadzasz się ze wszystkim co głosi kościół? łącznie z in vitro, eutanazją, aborcją itd.
Ansuz
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 20
Rejestracja: 2005-04-26, 23:52
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: Ansuz »

Nikt nie może nam narzucać swojej woli. Nawet Bóg. Ksiądz mógł modlić się za tę kobietę, ale wydaje mi się, że nie powinien robić tego przy niej czy w sposób jakiś ordynarny.

Ja nie zgadzam się zawsze ze zdaniem kościoła. Wg mnie invitro jest ok. Pomaga się w ten sposób ludziom. Jeśli chodzi o aborcje i eutanazję jestem na nie. Jest to jednak zdanie moje, a nie dlatego bo tak mówi kościół.
zblazowany

Re: Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: zblazowany »

Aha czyli nie ważne czy ktos jest w stanie wegetatywnym czy nie to i tak nie ma prawa do eutanazji. A jeżeli jest niewierzący to tez nie powienien mieć wyboru?

Aha i jescze jedna sprawa. Na wielu forach przewijał się ten wątek ale do tej pory nie widziałem żeby ktos na to pytanie udzielił jasnej odpowiedzi

I rzekł Pan do Mojżesza: «Zbierz wszystkich [winnych] przywódców ludu i powieś ich dla Pana wprost słońca, a wtedy odwróci się zapalczywość gniewu Pana od Izraela». Rozkazał więc Mojżesz sędziom Izraela: «Zabijajcie każdego z waszych ludzi, którzy się przyłączyli do Baal-Peora». (...) Ujrzawszy to kapłan Pinchas, syn Eleazara, syna Aarona, chwycił w rękę włócznię, opuścił zgromadzenie, poszedł za Izraelitą do komory namiotu i przebił ich obydwoje, mężczyznę Izraelitę i kobietę - przez jej łono. I ustała plaga wśród Izraelitów. Zginęło ich wtedy dwadzieścia cztery tysiące. (...) Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: «Jak z wrogiem obchodź się z Madianitami i wyniszcz ich, gdyż oni wrogo odnosili się do was, oszukując was przez swoje knowania, posługując się Peorem, posługując się córką księcia madianickiego, ich siostrą Kozbi, która została zabita w dzień plagi, jaka spadła ze względu na Peor».


Dlaczego jeżeli w 10 przykazaniach jest " nie zabijaj" to jahwe nawołuje do zabijania?
Awatar użytkownika
Sothis
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 789
Rejestracja: 2008-09-09, 22:39
Lokalizacja: Sheol
Komentarze: 1

Re: Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: Sothis »

Pewnie dlatego, że w oryginale to przykazanie brzmi mniej więcej: "nie morduj niewinnych"
zblazowany

Re: Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: zblazowany »

nie ma tam takiego czegoś jest jedynie " nie morduj"
Awatar użytkownika
Sothis
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 789
Rejestracja: 2008-09-09, 22:39
Lokalizacja: Sheol
Komentarze: 1

Re: Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: Sothis »

Czytałeś oryginał?
zblazowany

Re: Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: zblazowany »

Pewnie że czytałem. Ale i tak orginał został zniszczony bo jak w biblii jest napisane że mojżesz się wkurzył i rozpierdzielił tablice z przykazaniami i potem poszedł kuć nowe. Ale tak na serio to nie ważne czy winni czy nie winni, bóg nie powinien nakazywać zabijania.
zblazowany

Re: Chrześcijaństwo ... wiara oczami (prawie)księdza...

Post autor: zblazowany »

bog stworzył człowieka na swoje podobieństwo i tchnął w niego duszę czyli z tego co piszesz wynikało by że bóg stworzył pasożytów na sowje podobieństwo.W biblii jasno pisze że to człowiek jest panem ziemi i ma władze nad innymi stworzeniami.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”