W ilu bogów tak naprawdę wierzymy?

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4862
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

W ilu bogów tak naprawdę wierzymy?

Post autor: Ivellios »

Tak sobie kiedyś siedziałem i zastanawiałem się nad jedną rzeczą. W każdej religii, nawet politeistycznej, jest sobie jeden Bóg - jakby to niezbyt fajnie nazwać - "trzymający władzę".

Mówiąc o religiaj politeistycznych, mam na myśli chociażby wierzenia starożytnych Greków - mieli wielu bogów, ale władzę nad nimi wszystkimi miał Zeus. Podobnie z innymi religiami.

A czy nie jest czasem tak, że ci "przewodniczący" bogowie to tak naprawdę jeden Bóg ukazujący się pod wieloma postaciami :?:

Wiem, niektórych to moje twierdzenie może zdziwić, ale doszedłem do wniosku, że Allach, Jahwe, nasz chrześcijański Bóg i inni to tak naprawdę jeden Bóg, który każdej grupie ludzi objawił się pod inną postacią. Tak więc wszelkie konflikty religijne mogą się wydać bezsensowne, skoro jedyny powód to to że "a bo mój Bóg jest lepszy od twojego"...

Oczywiście to tylko takie moje stwierdzenie, nie muszą się z nim od razu wszyscy zgadzać ;)

A co Wy o tym myślicie :?:

Zapraszam do dyskusji.
FeiDei

Post autor: FeiDei »

w katolizmie wierzy się w Jezusa i jego Ojca i w maryje i rozne te zrodla itp wypieraja się nawzajelem w kwestii do kogo tak naprawde jest najwiekszy Jezus czy jego Ojcice
Nephesh

Post autor: Nephesh »

Ja jestem zwolennikiem podejścia hinduistycznego ;) bogów są setki, tysiące albo i więcej, ale wszyscy są jedynie pewnymi aspektami Brahmy, Stwórcy, Absolutu czy jak kto woli.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Post autor: Spock »

Mi się wydaje, że przejście od poli- do monoteizmu jest pewnym naturalnym kierunkiem ewolucji religii. W miarę jak człowiek poznawał otaczjący go świat i zależności w przyrodzie, coraz trudniej było wyodrębnić zupełnie niezalezne "dominia" które moglibu zasiedlac różni bogowie. Konieczne stawało się łączenie kompetencji bogóww i coraz dalsza ich unifikacja.
Lilith

Post autor: Lilith »

Ivellios pisze:ale doszedłem do wniosku, że Allach, Jahwe, nasz chrześcijański Bóg i inni to tak naprawdę jeden Bóg,
zgadzam się w zupełności. Przecież najważniejsze zasady tych religii są di siebie bardzi podobne, niektóre nawet takie same...po prostu różne narody w różny sposób dowiedziały się o Bogu, miały innych proroków i to sprawiło że są między nimi pewne różnice, ale główny sens ich wiary jest taki sam - postępować dobrze by osiągnąć zbawienie.
Mamba

Post autor: Mamba »

podobno wszyscy stworzeni jesteśmy na obraz i podobieństwo Boga? więc czego tak naprawdę szukamy? każdy swojego boga ?
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Post autor: Spock »

Szukamy odpowiedzi. Jedną z nich jest właśnie Bóg, ale są też inne.
Awatar użytkownika
Wedrowiec00
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 80
Rejestracja: 2005-08-30, 21:27

Post autor: Wedrowiec00 »

Spock - buddyzm ? :|
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Post autor: Spock »

Też. Ale miałem na myśli socjobiologię i nauki fizyczne.
Awatar użytkownika
Wedrowiec00
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 80
Rejestracja: 2005-08-30, 21:27

Post autor: Wedrowiec00 »

Socjobiologia i nauki fizyczne nie wykluczają istnienia Boga . Jak Gagarin poleciał w kosmos ( 61 r. ) , to ateiści mówili , że Boga nie ma , bo Go tam nie zobaczył . Tak samo mówią zwolennicy socjobiologii i nauk fizycznych . Skoro coraz lepiej opisują świat , to mogą obyć się bez Boga ...bo Go nie znajdują . A co ty o tym sądzisz , na czym ma polegać ta inna droga ? :wink:
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Post autor: Spock »

Własciwie mógłbym się podpisać pod wszystkim co piszesz. Nauka nie potrzebuje boga ani bóg nie potrzebuje nauki. Ale u podstaw leżą te same pytania: "kim jestem", "skąd się wziąłem", "dokąd zdążam". Tylko jedna z odpowiedzi jest prawdziwa, niestety nie wiadomo która - boska czy ateistyczna.
Zuzupower

Post autor: Zuzupower »

Moim zdaniem bóstw jest bardzo duzo, bo każde z nich wymagało od ludzi czego innego np. składane ofiary we wszystkich religiach nie były i nie są takie same.
Awatar użytkownika
Wedrowiec00
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 80
Rejestracja: 2005-08-30, 21:27

Post autor: Wedrowiec00 »

Hm...no to zaproponuję opcję racjonalnalistyczną : co mi szkodzi wierzyć w Boga , jeżeli On jest , to mogę tylko zyskać , jeżeli nie ma , to i tak nic nie tracę ! Ale jeżeli Bóg jest , a ja w niego nie wierzę . o to wtedy mogę stracić dużo . Zarzucisz mi wyrachowanie i nieprawdziwą wiarę :D . Zgoda , ale to nie moja opcja , ale propozycja dla ateistów ( poważnie wątpiących ) . Trzeba tylko zacząć , reszta sama przyjdzie , bo wiara w opiekę Boskiej Wszechpotężnej Istoty daje uspokojenie w tym materialnym świecie . A to jest potrzebne każdemu człowiekowi . To taka szybka odpowiedź na twoje pytanie : która z tych opcji prawdziwa , boska , czy ateistyczna ? Pogłebiona odpowiedź wymagałaby czasu , no i oczywiście zapotrzebowania ze strony innych szukających :wink: Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Post autor: Spock »

Trochę ci zazdroszczę tej pewności siebię, sam nie jestem tak "łatwowierny" :) Najbardziej logiczne i uczciwe wydaje mi się takie podejście: brak danych by rozstrzygnąć kwestię boga. Wiem że nic nie wiem.
A z ukojeniem jakie daje wiara, to oczywiście masz rację - między innymi dlatego nikomu nie udało się wykorzenić religii. I nie uda się.
Awatar użytkownika
Wedrowiec00
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 80
Rejestracja: 2005-08-30, 21:27

Post autor: Wedrowiec00 »

Z wiekiem dojdziesz i do mojej opcji... :wink:
FeiDei

Post autor: FeiDei »

bog = istota astralna ??
Awatar użytkownika
Wedrowiec00
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 80
Rejestracja: 2005-08-30, 21:27

Post autor: Wedrowiec00 »

Tak - ale może się wcielać ... znasz jakiś przykład ( przekonującego dla ciebie ) wcielenia Boga ? :roll:
FeiDei

Post autor: FeiDei »

zebrak na boze narodzenie :D
hanif
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 80
Rejestracja: 2005-10-21, 07:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hanif »

jA i wszyscy których kocham
AlbOwiEm:
"nie ma boga poza człowiekiem"
"każdy mężczyzna i każda kobieta jest gwiadzą"
Awatar użytkownika
Wedrowiec00
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 80
Rejestracja: 2005-08-30, 21:27

Post autor: Wedrowiec00 »

Jeżeli przyjmiemy ,że w każdym człowieku jest iskierka boża ( w hunie wyższe Ja , w Hare Kriszna cząstka Boga , w chrześcijaństwie Anioł Stróż , itd... ) , to tak . Wtedy rację ma stwierdzenie : cokolwiek najmniejszemu z nich zrobiliście , mnie zrobiliście . Bóg jest w nas . A więc także i w żebraku . :wink: Który z nich lepszy - żebrak , czy bogacz , hm....? Proszę o pogląd ...
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”