Koniec Kościoła Katolickiego...

Wróżby, przepowiadanie przyszłości
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Bóg wiedział, że Hiob jest mu wierny, ale chciał go sprawdzić. Po teście bóg zwrócił mu wszystko co stracił. Ta analogia jest bez sensu, ponieważ żona nie może mu oddać zaufania (wkońcu go zdradziła). Bóg nie może kontrolować wolnej woli człowieka, dlatego sprawdza czy jesteśmy mu naprawde wierni.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Dla mnie ta analogia jest jak najbardziej na miejscu. Bóg nie mógł oddać mu np zmarłych dzieci. Bóg zabiłby kogoś kogo kochasz i nawet gdyby w to miejsce dał ci kogoś innego, czułbyś smutek po śmierci tamtej osoby.
Hiob był też doświadczony przez trąd. Jeżeli przestałby chorować, to i tak choroba poczyniła by w jego ciele zmiany - utrata palców, nosa, zniekształcenie twarzy i ciała.

Hiob raczej ardziej czcił boga ze strachu niż z miłości (sam Bóg nawet mówił - jam Bóg mściwy i zazdrosny), co wytłumaczało by jego wierność.
Mąż również musiał by bać się żony, lub mieć z niej inny "pożytek" jeżeli nie czuł by się zdradzony.

W przypowieści też widać, że Satan może nawet manipulować Bgiem, bowiem to z przyczyny swoistego "zakładu" Bóg doświadcza Hioba.
Hugon
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 204
Rejestracja: 2006-01-26, 23:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Hugon »

Stefanie -do do sakramentów to według mnie nie masz racji. W naszych układach zarówno chrzest jak i pierwsza komunia są decyzją rodziców a nie dziecka. W końcu, jak niemowlę lub ośmiolatek mogą się sprzeciwić ich woli. Co do bierzmowania to mało jest również nastolatków, które nie ulegną w tej sprawie rodzicom. Tak więc, jedynymi chyba w pełni świadomymi (przyjmowanymi z pełną odpowiedzialnością) sakramentami są małżeństwo, kapłaństwo, sakrament pokuty (choć na jego temat mam odrębne zdanie) i sakrament chorych. Mam nadzieję, że niczego nie pominąłem.

Wracając do tematu - Czytając różnego rodzaju przepowiednie na temat końca KK odniosłem wrażenie, że nie chodzi tutaj o załamanie się wiary w Boga a tylko i wyłącznie o koniec kościoła jako organizacji z jej hirarchią, majątkiem i niektórymi chorymi zasadami. Organizacja jako taka może zostać łatwo zniszczona lub sama się zniszczyć. Inaczej jest z wiarą. Nawet w przypadku, gdyby okazało się, że cała religia oparta jest na z gruntu fałszywych założeniach znacząca większość wiernych po prostu by w to nie uwierzyła. I na tym właśnie polega potęga wiary.
Nightwalker pisze:W przypowieści też widać, że Satan może nawet manipulować Bgiem, bowiem to z przyczyny swoistego "zakładu" Bóg doświadcza Hioba.
Nie do końca tak uważam. Jestem zwolennikiem teorii równowagi pomiędzy dobrem i złem. Tym samym zakładam, że Bóg i Szatan podzielili się wpływami i nie do końca jest tak jak mówi Biblia. Stąd takie swoiste "zakłady" miały, mają i będą mieć miejsce.
Nightwalker pisze:Hiob raczej ardziej czcił boga ze strachu niż z miłości (sam Bóg nawet mówił - jam Bóg mściwy i zazdrosny), co wytłumaczało by jego wierność.
I tu dochodzimy do problemu, który spędzał sen z powiek prawie wszystkim gnostykom. Czy Bóg Starego Testamentu to ten sam Bóg, którego synem był Jezus?

Nagle, w ciągu krótkiego okresu Bóg diametralnie zmienił swoje podejście do ludzi. Przestał nimi rządzić, karać a oddał własnego Syna w ofierze za ludzkie grzechy. Alternatywa jest jak się wydaje prosta. Albo Bóg doszedł do tego, że dotychczasowe zarządzanie ludźmi było błędem (wtedy okazałoby się, że nie jest nieomylny) albo to inny Bóg próbował przejąć władzę nad ludźmi (wtedy okazałoby się, że jest więcej niz jeden Bóg). Zdaje się, że coś takiego można byłoby spokojnie potraktować jako tzw. "diabelską alternatywę".

Jeszcze jedno Stefanie - w kwestii cytowania przez Nightwalkera- być może Ciebie to drażni ale dla innych czytających jest to znaczącym ułatweiniem w zrozumieniu dyskusji.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Hugon pisze:Albo Bóg doszedł do tego, że dotychczasowe zarządzanie ludźmi było błędem (wtedy okazałoby się, że nie jest nieomylny) albo to inny Bóg próbował przejąć władzę nad ludźmi (wtedy okazałoby się, że jest więcej niz jeden Bóg).
Jest to jeden z argumentów przemawiających za tym, że Biblia jest dziełem wyłącznie ludzkim. Mojżesz miał dostać dwa zbiory praw od Boga. Pierwszy dłuższy, w którym nastawiono się na sam kult (oddanie syna w ofierze) i świętowano w dzień szabatu, drugi mniej rozwinięty i jednocześnie nastawiony na nietolerancję wobev innych wyznań, w którym świętowano w siódmy dzień (szabat pozostał).
Biblia również stosuje dwie nazwy Boga - Jahwe i Jahwe Elohim.
Hugon
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 204
Rejestracja: 2006-01-26, 23:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Hugon »

Nightwalker pisze:Jest to jeden z argumentów przemawiających za tym, że Biblia jest dziełem wyłącznie ludzkim.
Niekoniecznie - znaczyć to może również, że Stary Testament dotyczy innego Boga niż Nowy.

A co do nazw Boga to w Biblii występuje jeszcze jedno imię Mądrość Boża Szechina (napisane na 99% z błędem - sorry). Wielu twierdzi, że to imię Bogini co załatwiałoby sprawę monteizmu religii.

Co do zbiorów praw, o których mówisz to jakoś umknął mi ten podział na dwa zbiory. Będę bardzo wdzięczny, jeżeli napiszesz w którym miejscu można to znaleźć.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Szukając przed chwiląw Googlach Szechiny pojawiło się parę linek, ale nic konkretnego.
Mi to skojarzyło się (skoro uważasz, że jest to błędnie napisane) z chochmą, co znaczy "wiedza", mądrość to Bina. Są to nazwy 2 i 3 sefiry.
Kolejnym imieniem Boga może być En Sof, co znaczy nieskończoność.

Co do praw, to co ostatnio znalazłem na ten temat:
www.racjonalista.pl/kk.php/s,223 pisze: Pierwsze Przymierze (BT, Wj 20)

1. Nie będziesz miał bogów cudzych obok mnie
2. Nie będziesz czynił obrazu ani rzeźby
3. Nie będziesz oddawał im czci ani im służył, gdyż Bóg twój jest bogiem zazdrosnym, który karze występek do trzeciego pokolenia, a nagradza zasługę do tysięcznego pokolenia
4. Nie używaj imienia Boga na daremno
5. Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić (raz dla uświęcenia, innym razem dla odpoczynku)
6. Czcij ojca swego i matkę swoją, abyś długo żył na ziemi
7. Nie będziesz zabijał
8. Nie będziesz cudzołożył
9. Nie będziesz kradł
10. Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek (powtórzone dwa razy)
11. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego (w skład którego wchodzą: żona, niewolnicy, trzoda i inne rzeczy)
12. Będziesz oddawał mi ofiary całopalenia na ołtarzu, który nie może być jednak wykonany z kamieni ociosanych
13. Nie możesz wstępować na mój ołtarz, gdyż wtedy odsłoni się twoja nagość
14. Jeśli kupisz niewolnika, po sześciu latach nadasz mu wolność bez wykupu
15. Jeśli niewolnik nie zechce wolności zaprowadzisz go przed oblicze Boga, następnie przekłujesz mu ucho szydłem i będzie na zawsze twoim niewolnikiem
16. Jeśli sprzedasz swą córkę w niewolę nie przysługuje jej wolność po sześciu latach
17. Córki tej nie można sprzedać w niewolę obcemu narodowi
18. Gdy mężczyzna uderzy przypadkiem brzemienną kobietę i spowoduje jej poronienie płaci grzywnę
19. Jeśli zaś jej się coś stanie, wtedy mężczyzna poniesie śmierć "życie za życie, oko za oko, żab za ząb, rękę za rękę, nogę za nogę, oparzenie za oparzenie, ranę za ranę, siniec za siniec"
20. Jeśli ktoś spowoduje utratę oka lub zęba u niewolnika obdarzy ich on wolnością
21. Jeśli wół pobodzie mężczyznę, kobietę lub dziecko, tak iż poniosą śmierć, wówczas należy go ukamienować, zakazane jest spożywanie jego mięsa
(...) dalej mamy kolejne przepisy prawa prywatnego (14) i karnego (6)
42. Jeśli ktoś uwiódł dziewicę i obcował z nią przed ślubem zapłaci rodzinie grzywnę a dziewicę poślubi
44. Nie pozwolisz żyć czarownicy
45. Sodomia karana jest śmiercią
46. Składanie ofiar innym bogom podlega klątwie
47. Nie będziesz gnębił ani prześladował mniejszości narodowych (powtórzone dwukrotnie)
48. Nie będziesz krzywdził wdowy ni sieroty, gdyż wtedy uczynię wasze żony wdowami a dzieci sierotami
49. Od ubogiego Żyda nie będziesz brał odsetek za pożyczkę
50. Jeśli weźmiesz w zastaw płaszcz twego bliźniego, musisz go zwrócić przed zachodem słońca
51. Nie będziesz bluźnił Bogu ani złorzeczył królowi
52. Pierworodnego syna i pierworodne zwierzę z trzody oddasz Mi ósmego dnia
53. Nie spożywajcie mięsa zwierzęcia rozszarpanego przez dzikie zwierzęta
54. Nie będziesz rozgłaszał fałszywych wieści
56. W procesie nie miej względów dla bogatych
61. Nie będziesz brał łapówek
62. Co sześć lat nie dokonasz zbioru plonów, pozostawisz je ubogim i zwierzętom.
63. Nie wymawiajcie imienia obcych bogów
64. Zachowuj Święto Przaśników, Żniw i Zbiorów
65. Każdy mężczyzna trzy razy do roku musi odwiedzić Świątynię.
66. Nie składaj w ofierze krwi z chlebem kwaszonym i nie przechowuj do rana tłuszczu z mojej ofiary
67. Przyniesiesz do domu Boga pierwociny plonów
68. Nie będziesz gotował koźlęcia w mleku jego matki


Drugie Przymierze (BT, Wj 34)

1. Nie będziesz oddawał pokłonu bogu obcemu, bo Pan ma na imię Zazdrosny
2. Nie będziesz zawierał przymierzy z krajami innych bogów, aby nie narazić się na uczestnictwo w ich kultach
3. Nie możesz brać córek z tych krajów za żony dla swych synów, gdyż one uprawiają nierząd z innymi bogami i mogą zwieść twych synów
4. Nie uczynisz sobie bogów ulanych z metalu
5. Zachowaj święto Przaśników
6. Wszystko pierworodne do Mnie należy, jednak pierworodnego osła możesz wykupić głową owcy, a jeśli byś nie wykupił złamiesz mu kark. Wykupisz też pierworodnego syna
7. Sześć dni pracuj, w siódmy odpocznij (Mojżesz później dodał jeszcze: bo zostaniesz ukarany śmiercią)
8. Będziesz obchodził Święto Tygodni, pierwocin, żniwa pszenicy i Święto Zbiorów
9. Każdy mężczyzna trzy razy do roku musi odwiedzić Świątynię, a ja za to poszerzę granicę twego kraju i przepędzę inne narody
10. Nie powinieneś składać w ofierze krwi z chlebem kwaszonym i nie powinieneś pozostawić nic z ofiary paschalnej na drugi dzień
11. Przyniesiesz do domu Boga najlepsze pierwociny plonów
12. Nie będziesz gotował koźlęcia w mleku jego matki
Dodane później przez Mojżesza:
13. Nie będziesz rozpalać ognia w dniu szabatu w mieszkaniu swoim
Jest tam zawarta jeszcze jedna wersja. Nie jest to może zbyt kontrastowe porównanie, ale źródła z którego wziąłem tamte informacje już nie ma. Jeżeli w najbliższym czasie znajdę coś podobnego na ten temat dam znać.
Hugon
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 204
Rejestracja: 2006-01-26, 23:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Hugon »

Racjonalista nie jest najlepszym źródłem jeżeli chodzi o treść Biblii. Proponowałbym raczej adres http://www.biblia.poznan.pl/PS/Biblia.htm.
To co piszesz na temat rozdziału 20 Księgi Wyjścia jest de facto kompilacją tejże z zapisami Księgi powtórzonego prawa (Pwt 12 i następne). Czyli Dekalogu i przepisów porządkowych dla Izraelitów.

Jeżeli chciałeś przez to udowodnić swoją tezę, że Biblia jest dziełem wyłącznie ludzkim to nie przekonuje mnie ta argumentacja wcale.

Zwóć uwagę na te przepisy (cytat bez wskazania źródeł):

14. Jeśli kupisz niewolnika, po sześciu latach nadasz mu wolność bez wykupu - wprowadzenie świeżej krwi do narodu,
16. Jeśli sprzedasz swą córkę w niewolę nie przysługuje jej wolność po sześciu latach - przepis o charakterze cywilnym
17. Córki tej nie można sprzedać w niewolę obcemu narodowi - ograniczenie handlowe
18. Gdy mężczyzna uderzy przypadkiem brzemienną kobietę i spowoduje jej poronienie płaci grzywnę - kodeks karny
19. Jeśli zaś jej się coś stanie, wtedy mężczyzna poniesie śmierć "życie za życie, oko za oko, żab za ząb, rękę za rękę, nogę za nogę, oparzenie za oparzenie, ranę za ranę, siniec za siniec" - kodeks karny (akurat tutaj widoczne jest wyraźne nawiązanie do Kodeksu Hammurabiego - co w pewien sposób potwierdza Twoją tezę
20. Jeśli ktoś spowoduje utratę oka lub zęba u niewolnika obdarzy ich on wolnością - zadośćuczynienie za krzywdy
21. Jeśli wół pobodzie mężczyznę, kobietę lub dziecko, tak iż poniosą śmierć, wówczas należy go ukamienować, zakazane jest spożywanie jego mięsa - przpis higieniczny (wścieklizna?, BSE? itp.)
42. Jeśli ktoś uwiódł dziewicę i obcował z nią przed ślubem zapłaci rodzinie grzywnę a dziewicę poślubi - :lol: towar macany należy do macanta :lol:
46. Składanie ofiar innym bogom podlega klątwie - nie po to Jahwe wzbawi Izraelitów z Egiptu aby oni oddawali cześć innym Bogom
47. Nie będziesz gnębił ani prześladował mniejszości narodowych (powtórzone dwukrotnie) - Bardzo głębokie prawo i bardzo ważne
48. Nie będziesz krzywdził wdowy ni sieroty, gdyż wtedy uczynię wasze żony wdowami a dzieci sierotami - zasada moralna bardzo ważna i pożyteczna
49. Od ubogiego Żyda nie będziesz brał odsetek za pożyczkę - j.w.
50. Jeśli weźmiesz w zastaw płaszcz twego bliźniego, musisz go zwrócić przed zachodem słońca - j.w. (pamiętajmy o dobowych różnicach temperatur w tym regionie)
52. Pierworodnego syna i pierworodne zwierzę z trzody oddasz Mi ósmego dnia - chodzi oczywiście o obrzęd ofiarowania a nie faktyczne oddanie
53. Nie spożywajcie mięsa zwierzęcia rozszarpanego przez dzikie zwierzęta - względy higieniczne
54. Nie będziesz rozgłaszał fałszywych wieści - zasada moralna bardzo ważna i pożyteczna
56. W procesie nie miej względów dla bogatych - zasada równości wobec prawa
61. Nie będziesz brał łapówek - zasada moralna bardzo ważna i pożyteczna (do przypominania politykom i urzędnikom)
Dalszy ciąg to nakazy religijne.

Co w tym złego, że Bóg kodyfikuje pewne zachowania swojego narodu wybranego? Nie po to Bóg wyprowadził Izraelitów z Egiptu aby teraz oni żyli samopas nie mając praw, nie mając zasad. Trzeba bowiem pamiętać, że zasady wyniesione z Egiptu były przez Izraelitów kontestowane jak obce i wrogie.

Kiedy nastąpi koniec KK Biblia nadal pozostanie. Być może w pierwszym okresie brakować będzie przewodników duchowych ale ona zostanie. I dla każdego wierzącego stanowić będzie autorytet. Dokładnie rzecz biorąc Biblia ma tyle wspólnego z KK co i z Protestantyzmem czy Judaizmem (oczywiście tylko jej piwersza część).

A co do Szechiny - to Wikipedia podaje, że ze względu na swój żeński źródłosłów bywa ona traktowana jako osobna żeńska istota boska utożsamiana czasami z Ruach ha-Kodesz.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Racjonalista nie jest może w pełni obiektywnym komentatorem Biblii, próbuje jednak patrzeć na nią nie tylko jako źródło "prawdy", dlatego uważam że zawarte tam komentarze do religii są godne uwagi.

Jeżeli szukać w miarę prawdziwych przetłumaczeń, należy sięgać po pisma takie św. teksty jako osobne przekazy (Tora, Nebiim itd). Biblia jest zlepkiem różnych ksiąg i nie wszystko jest tam oprzetłumaczone tak, aby zrozumieć przekaz autora - być może nigdy takiego tłumaczenia nie doczekamy. Dzieli nas od autorów tych pism duża różnica postrzegania świata wynikających z czasu oraz róże języki.
Hugon pisze:Kiedy nastąpi koniec KK Biblia nadal pozostanie. ... I dla każdego wierzącego stanowić będzie autorytet.
Pozostanie, ale bardziej ze względu na "tradycję" niż jakieś konkretne powody, bo dlaczego np. Po upadku KK do Biblii nie dołożono by jakiś innych tekstów, nie tolerowantch przez KK.

Co znaczy Ruach ha Kodesz? Jeżeli jest to żeńska istta boska, to jest to element jakiegoś kultu, zaczerpniętego przez Judaizm -(tak jak KK posiada elementy tutejszych pogan).
Hugon
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 204
Rejestracja: 2006-01-26, 23:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Hugon »

W Wikipedii Rauch ha-Kodesz tłumaczą jako Duch Święty. Niekoniecznie chodzi tu o element zaczerpnięty z jakiegoś innego kultu. Może również chodzić o kwestię interpretacji. Przyjmując taki punkt widzenia Judaizm w dzisiejszej postaci byłby efektem interpretacji Tory w kierunku monoteizmu i patriarchatu.
Co do wpływów innych kultów na religię to polecam książkę Lynn Picknett i Clive Prince "Templariusze. Tajemni strażnicy tożsamości Chrystusa". Autorzy dowodzą tam, że chrześcijaństwo to tak naprawdę wypaczone rozwinięcie kultu Izydy, a sam Jezus Chrystys to wyszkolony w Egipcie kapłan, który nota bene nie pochodził z narodu żydowskiego. Warte przeczytania jako ciekawostka lub inne spojrzenie na sprawy religii.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Duchem świętym nazywa się chyba "wolę" Boga. Było by więc to trochę sprzeczne z resztą, skoro Ruach ha Kodesz ma być wiązane z istotą żeńską. Jest to pewnie zła interpretacja spowodowana odmiennym językiem.
Hugon pisze:Przyjmując taki punkt widzenia Judaizm w dzisiejszej postaci byłby efektem interpretacji Tory w kierunku monoteizmu i patriarchatu.
Tora była pisana właśnie w klimacie monoteizmu i patriarchatu.
Judaizm czerpie sporo z innych kultów - zwykle lokalnych. Wystarczy spojrzeć ile w tradycji żydowskiej jest duchów, demonów, aniołów, ile obiektów kultu przejmują ludzie w Biblii.
Hugon
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 204
Rejestracja: 2006-01-26, 23:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Hugon »

Tora w tłumaczeniu nam przekazanym z pewnością tak. Tora tłumaczona przez nas (przy założeniu perfekcyjnej znajomości języka) może juz niekoniecznie.
Co do Ruach ha-kodesz to Twoje tłumaczenie jest wielce prawdopodobne więc nie będę z nim polemizował.
Jeszcze raz jednak zwracam uwagę na Boga mściwego ze Starego Testamentu i Boga miłosiernego z NT. Czy to faktycznie ten sam Bóg czy tylko Bóg "dopasowany"?
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Wg. mnie różnice w postępowaniu Boga spowodowane są innym jego postrzeganiem - zaczęto może cenić inne wartości. Dlatego uważam, że Bóg Biblii to wymyślone przez ludzi uosobienie.

Bóg Jezusa ma mniej osobową formę, jest jakby emanacją i każdy człowiek jest jego częścią. W NT mamy też mniej opisów dot. ukazywania się Boga i jego mowy.

Gnostycy przykładowo wydzielili Boga bezosobowego, na którym istnienie świata się opiera i Demiurga - boga złego, mściwego, tworzącego i niszczącego.

Można też dodać teorię Denikena - którą uważam za mocno naciąganą, lub Denikenopodobną, tzn. jeden bóg miałby być podstawą istnienia świata, świadomością, bezosobowym tworem transcendentalnym. Drugi to uznawana za boga inna cywilizacja - ziemska, ale bardziej rozwinięta.

Mój pomysł - nad którym jednak się zbyt nie zastanawiałem - jeden Bóg, to Bóg transcendentalny, bezosobowy, niemający woli itd. drugi to uosobiona przenośnia, element fikcyjny dodany do prawdziwej treści.
Hugon
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 204
Rejestracja: 2006-01-26, 23:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Hugon »

Co do teorii Denikena - to faktycznie jest ona mocno naciągana
Co do Gnostyków - To mieli oni duż oracji wydzielając Baga świata duchowego i Boga świata materialnego. Zwróć uwagę, że opierając się na zapisach ST Żydzi do dnia dziesiejszego oczekują przybycia Mesjasza.
Awatar użytkownika
Sigeru
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 93
Rejestracja: 2006-04-29, 13:35
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Sigeru »

Kościół Katolicki przestanie istnieć tylko wtedy gdy ostatni człowiek na ziemi zapomnie o tym wszystkim co głosił i czym był.Przynajmniej takie jest moje zdanie.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Sigeru pisze:Kościół Katolicki przestanie istnieć tylko wtedy gdy ostatni człowiek na ziemi zapomnie o tym wszystkim co głosił i czym był.Przynajmniej takie jest moje zdanie
To bez sensu. Z tego by wynikało, że nigdy nie upadnie a przecież wystarczy że usunie się papiestwo.
Hugon
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 204
Rejestracja: 2006-01-26, 23:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Hugon »

Samo fizyczne usunięcie papiestwa na pewno do tego nie doprowadzi. Ale gdyby jeszcze do tego okazało się w sposób całkowicie niepodważalny, że KK przez cały czas okłamywał wiernych wtedy kto wie.
Tylko musiałoby to mieć wymiar nie do podważenia nawet dla tych, którzy bezgraniczniewierzą. A to jest bardzo trudne
leszek

Post autor: leszek »

Myślę,że poważne zachwianie autorytetu papiestwa mogłoby spowodować upadek Kościoła.Zależy jednak co mogłoby być przyczyną takiego kryzysu. Przecież nawet jeśli upadnie władza kościelna to pozostaje jeszcze sama religia , która mogłaby przetrwać i być praktykowana przez jakieś grona ludzi...Może nawet powstały by nowe ruchy i odłamy chrześcijaństwa?
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Zniknięcie papiestwa i kościola z pewnością nie doprowadziłoby do zniknięcia chrześcjaństwa - prawosławie nie uznaje zwierzchnictwa papieża. Nie doprowadziłoby nawet do zniknięcia katolicyzmu, gdyż co niektórzy katolicy (ortodoksyjni) dopatrzyliby się w tym działalności Satana, a to umocniłoby tylko ich bezsensowne przekonania.

Usunięcie kościoła spowodowałoby jednak, że chrześcijaństwo przestanie dominować ideowo i politycznie i nie będzie już nikim i niczym manipulować. Wiele tajemnic wyszłoby wreszcie na światło dzienne,
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Przepowiednie i wróżby”