UFO & a ham radio.

Terminem UFO określa się każdy obiekt latający, którego natura jest niewytłumaczalna dla nauki lub istnieje zbyt mało informacji do jej określenia
3331
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: 2010-09-19, 16:07

UFO & a ham radio.

Post autor: 3331 »

Witam!
Dawno mnie nie było, ponieważ nie miałem jakoś czasu, ale powracam!

Od jakiegoś czasu zadaję sobie pytanie:
Czy jest możliwe 'złapanie' UFO przez amatorską radiostację?

Słyszał/czytał ktoś z was może o takim przypadku (jakby co to - tak szukałem w google)? A może mamy tu jeszcze kilku krótkofalowców?

-pozdrawiam!
Pure4
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 8
Rejestracja: 2010-09-14, 13:17
Komentarze: 3

Re: UFO & a ham radio.

Post autor: Pure4 »

Nie cytuj niepotrzebnie całego posta znajdującego się nad Twoją wypowiedzią! Ivellios

Ciekawy pomysł, możesz próbować jeżeli masz możliwość, ale nie wiem, jaki skutek z tego wyniknie. Będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość.
Nie wiem, z jakich odległości radio odbiera fale, ale pewnie nie ma tak dużego zasięgu, by odebrać sygnał z kosmosu, co dopiero z innej galaktyki.
3331
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: 2010-09-19, 16:07

Re: UFO & a ham radio.

Post autor: 3331 »

Po dobrym ustawieniu anteny zasięg mam praktycznie na całą kulę ziemską (przy dobrej propagacji itp.). Swoją drogą można nadawać (do) i odbierać sygnały satelitów (m.in. ISS) z orbity. Poza orbitą Ziemi i tak nie ma do czego nadawać ani co odbierać (Galileusz i Mars Reconnaissance Orbiter oraz inne już są o wiele za daleko - przynajmniej nigdy ich nie złapałem).
Awatar użytkownika
Heimdallur
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 57
Rejestracja: 2010-10-26, 20:11

Re: UFO & a ham radio.

Post autor: Heimdallur »

Oczywiście spróbować zawsze można i jak najbardziej popieram taką inicjatywę, ale miej na uwadze, że dokładnie to samo robi SETI, korzystając z przeogromnych anten (same talerze mierzą po kilkadziesiąt metrów średnicy). Skanują oni niebo i wszystkie fale radiowe wchodzące i wychodzące z Ziemii 24h/dobę.

Nie chce cię zniechęcać, ale jeżeli SETI, posiadające ogromne fundusze finansowe (pochodzące m.inn. od Paul'a Allen'a) i dysponujące zaawansowanym sprzętem nie mogą niczego znaleźć, to jakie szanse ma zwykła lokalna radiostacja?
Barggy
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 22
Rejestracja: 2010-05-16, 21:45

Re: UFO & a ham radio.

Post autor: Barggy »

1. Dlaczego obce cywilizacje miałby używać tych samych sygnałów co my na ziemi? I na pewno ich sygnały nie zostaną odtworzone przez zwykłą radiostacje.
2. Załóżmy ze dzięki twoim niesamowitym hakerskim zdolnościom przejąłeś sygnał z ISS i słyszysz jakieś dźwięki ,ale skąd możesz wiedzieć czy to naprawdę ufoki czy nie jakaś inna satelita. Zakładam że nie jesteś specjalistą z NASA i nie potrafisz stwierdzić że te sygnały są inne od tych powszechnie używanych przez ludzkość.
3331
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: 2010-09-19, 16:07

Re: UFO & a ham radio.

Post autor: 3331 »

Oczywiście spróbować zawsze można i jak najbardziej popieram taką inicjatywę, ale miej na uwadze, że dokładnie to samo robi SETI, korzystając z przeogromnych anten (same talerze mierzą po kilkadziesiąt metrów średnicy). Skanują oni niebo i wszystkie fale radiowe wchodzące i wychodzące z Ziemii 24h/dobę.

Nie chce cię zniechęcać, ale jeżeli SETI, posiadające ogromne fundusze finansowe (pochodzące m.inn. od Paul'a Allen'a) i dysponujące zaawansowanym sprzętem nie mogą niczego znaleźć, to jakie szanse ma zwykła lokalna radiostacja?
-Szczerze mówiąc to sam brałem udział w SETI (przez BOINC itp.)
-"WOW!" < słyszałeś o tym?
1. Dlaczego obce cywilizacje miałby używać tych samych sygnałów co my na ziemi? I na pewno ich sygnały nie zostaną odtworzone przez zwykłą radiostacje.
2. Załóżmy ze dzięki twoim niesamowitym hakerskim zdolnościom przejąłeś sygnał z ISS i słyszysz jakieś dźwięki ,ale skąd możesz wiedzieć czy to naprawdę ufoki czy nie jakaś inna satelita. Zakładam że nie jesteś specjalistą z NASA i nie potrafisz stwierdzić że te sygnały są inne od tych powszechnie używanych przez ludzkość.
-A dlaczego nie? Warto spróbować.
-Hakerskim?!
-Jeśli złapię ISS będę wiedział, że to ISS...
-Nie jestem specjalistą z NASA, ale sygnałów ziemskich nasłuchałem się już dużo...
Ostatnio zmieniony 2010-11-10, 23:08 przez 3331, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Heimdallur
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 57
Rejestracja: 2010-10-26, 20:11

Re: UFO & a ham radio.

Post autor: Heimdallur »

Barggy, pozwól że odpowiem Ci na pierwsze pytanie.

Masz rację, bo obce cywilizacje mogą komunikować się w zupełnie inny sposób. Zakładając jednak, że wyprzedzają nas technologicznie o tysiące, jak nie miliony lat, być może mają chęć nawiązania kontaktu z "prymitywniejszymi" cywilizacjami (nie wnikam w jakim celu). Załóżmy, że grupka kosmitów udaje się do muzeum i myśli "hmm... czego to używaliśmy kilka milionów lat temu do komunikacji międzyplanetarnej?... ahh tak, fal radiowych..." po czym budują ogromny nadajnik radiowy, który śle fale m.inn. na Ziemię.

Scenariusz trochę naciągany, ale jak najbardziej prawdopodobny... i właśnie takich fal poszukuje SETI i organizacje "nasłuchujące" kosmos.

3331, nie słyszałem o "WOW!" - mógłbyś to opisać?
Barggy
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 22
Rejestracja: 2010-05-16, 21:45

Re: UFO & a ham radio.

Post autor: Barggy »

@hemidallur: Przecież nie wszystkie cywilizacje musiały przechodzić taką samą drogę rozwoju jak my, może oni po prostu nigdy nie odkryli radia ,może używali jakąś inną zamienną technologie albo w ogóle nie potrzebowali czegoś takiego jak fale radiowe.

@3313
Mógłbyś o opisać w jaki sposób uczestniczyłeś w SETI?

Każdy nasłuchał się mnóstwo sygnałów ziemskich. Chyba na ucho nie powiesz który szum pochodzi od obcych.
Awatar użytkownika
Heimdallur
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 57
Rejestracja: 2010-10-26, 20:11

Re: UFO & a ham radio.

Post autor: Heimdallur »

Barggy pisze:@hemidallur: Przecież nie wszystkie cywilizacje musiały przechodzić taką samą drogę rozwoju jak my, może oni po prostu nigdy nie odkryli radia ,może używali jakąś inną zamienną technologie albo w ogóle nie potrzebowali czegoś takiego jak fale radiowe.
Zgadza się, ale ponieważ Wszechświat jest ogromny a fale radiowe dość łatwo jest odkryć, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że sporo obcych cywilizacji je odkryło. Nawet jeśli oni sami nie używali ich do komunikacji, to jeżeli są wystarczająco mądrzy, domyślili się że inne rasy mogą ich używać do tego właśnie celu.

Innymi słowy, jest bardzo niskie prawdopodobieństwo, aby tylko Ziemianie używali fal radiowych. Chociaż nie twierdzę też, jakoby były one powszechnie używane, a to ze względu na słabą moc i prędkość przesyłu (prędkość światła wcale nie jest taka duża, jeśli weźnie się pod uwagę gigantyczne odległości między układami słonecznymi, bądź galaktykami).
Barggy
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 22
Rejestracja: 2010-05-16, 21:45

Re: UFO & a ham radio.

Post autor: Barggy »

Na pewno są cywilizacje które wynalazły fale radiowe, pytanie tylko jak daleko od nas. Prawdopodobieństwo że w osiągalnym dla naszych fal części kosmosu jest cywilizacja która wynalazła radio jest niewielka.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: UFO & a ham radio.

Post autor: Darnok »

Nawet jeśli oni sami nie używali ich do komunikacji,
To co używali? gołębi pocztowych?
Każda cywilizacja, która się rozwija musi dojść do radia, jeżeli chce przesyłać informacje na odległość- nie muszą to być nawet fale radiowe, ale ogólnie fale (chociaż w ostateczności wybraliby tak samo, jak my). Nie ma szans, żeby nas usłyszeli, ponieważ my ich nie słyszymy- jeżeli odkryliby radio, to zaraz by nadawali, a więc robili by wokół siebie szum (i argument, że to ukrywają jest słaby, bo w momencie odkrycia radia są gorzej rozwinięci niż my teraz z fizyki). W odległości ponad 100 lat świetlnych na pewno nie ma cywilizacji dostatecznie rozwiniętej, by z nami pogadać, ponieważ ich nie słyszymy. Co więcej- jeżeli byliby zaawansowani powiedzmy o kolejne sto lat, to taką granicę można przesunąć o kolejne sto lat itd.
Claude
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: 2010-05-23, 03:26
Komentarze: 5

Re: UFO & a ham radio.

Post autor: Claude »

Darnok pisze:W odległości ponad 100 lat świetlnych na pewno nie ma cywilizacji dostatecznie rozwiniętej, by z nami pogadać, ponieważ ich nie słyszymy. Co więcej- jeżeli byliby zaawansowani powiedzmy o kolejne sto lat, to taką granicę można przesunąć o kolejne sto lat itd.
Taa... "Dalekie podróże kosmiczne są niemożliwe", "wszyscy Obcy muszą być altruistyczni", "na pewno Kosmitów nie ma w promieniu 50 lat świetlnych, bo byśmy ich wykryli", a "planety są rzadkością, bo ich wiele nie wykryliśmy" - itp. bzdury...

Co do istnienia cywilizacji 1 w skali Kardaszewa typu prawdopodobnie masz rację. 0+ tym bardziej.
A co powiesz o cywilizacji typu II i III w skali Kardaszewa. Bez problemu mogą ukryć swoje istnienie, nawet odwiedzając nasz Układ Słoneczny. I nawet zakładanie istnienia "sfer Zeemana" jest nad wyraz buńczuczne.

Proszę dokształć się z fizyki kwantowej, że nie tylko JUŻ możemy przekazywać informacje za pomocą radia, czy laserów (np. zjawisko teleportacji, czy pseudo kwantowa telepatia) oraz z egzobiologii (np. co wynika ze skali Kardaszewa).
3331
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: 2010-09-19, 16:07

Re: UFO & a ham radio.

Post autor: 3331 »

@3313
Mógłbyś o opisać w jaki sposób uczestniczyłeś w SETI?
@~lol
-Już napisałem jak (sprawdź ten sam post).

Heimdallur, http://en.wikipedia.org/wiki/Wow!_signal
Ostatnio zmieniony 2010-11-11, 20:53 przez 3331, łącznie zmieniany 2 razy.
Barggy
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 22
Rejestracja: 2010-05-16, 21:45

Re: UFO & a ham radio.

Post autor: Barggy »

@3331 Chodziło mi o twój konkretny udział. Czy dostawałeś tylko wyniki z projektu ,czy angażowałeś się czynnie? (nie mam pojęcia jak)
Awatar użytkownika
Heimdallur
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 57
Rejestracja: 2010-10-26, 20:11

Re: UFO & a ham radio.

Post autor: Heimdallur »

Ahh, haha. Słyszałem o tym dziwnym sygnale (WOW!). To najprawdopodobniej jedno z największych odkryć SETI, ale z tego co wiem, nie mogli oni jednoznacznie potwierdzić jakoby sygnał ten pochodził od obcych, gdyż więcej razy już się nie powtórzył (mimo, iż skanowali ten kawałek nieba ponownie wiele razy).
Darnok pisze:
Nawet jeśli oni sami nie używali ich do komunikacji,
To co używali? gołębi pocztowych?
Każda cywilizacja, która się rozwija musi dojść do radia, jeżeli chce przesyłać informacje na odległość- nie muszą to być nawet fale radiowe, ale ogólnie fale (chociaż w ostateczności wybraliby tak samo, jak my). (...)
Niekoniecznie. Fale radiowe można wykorzystać do wielu innych rzeczy, a obcy (świadomi tych fal) do samej komunikacji mogli używać np. technologii laserowej (którą mogli opracować jeszcze przez odkryciem fal radiowych).
3331
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: 2010-09-19, 16:07

Re: UFO & a ham radio.

Post autor: 3331 »

Barggy, poczytaj o SETI[at]Home
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „UFO i obce cywilizacje”