PANTEON SŁOWIAŃSKI

Odpowiedz

Emotikony
:D :grin: :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :neutral: :mrgreen: :diabel: :diabel2: :fuckyou: :one: :zly: :kosci: :sindbad: :fuckyou2: :mikolaj: :zdziw: :sylwester: :okulary: :galy:
Wyświetl więcej emotikon

BBCode włączony
[Img] włączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: PANTEON SŁOWIAŃSKI

Re: PANTEON SŁOWIAŃSKI

autor: Cieszybor » 2011-08-19, 10:48

Według Białczyńskiego od Świętowita pochodzą jedynie Czarnobóg i Białoboga. Dwa byty sprzeczne ze sobą. Zmuszone podstępem przez ojca swego Świętowita do kopulacji spowili na świat jedno-licych Bogów. Bogowie podobierali się w pary i stworzyli rody. Ojcem jednego rodu był Swaróg, drugiego zaś Perun(rodów było więcej oczywiście). Tak, więc według tej teorii Perun to nie syn, a brat Swaroga.

Re: PANTEON SŁOWIAŃSKI

autor: blood.luna » 2011-03-23, 21:54

Warto zwrócić uwagę na bóstwa kosmogoniczne Słowian: Welesa (Wołosa) i Peruna. Perun to bóstwo uraniczne, związane z elementem powietrza i ognia (grom, błyskawica, jego nazwa została przez Polan "sprofanowana" i dziś funkcjonuje po prostu jako "piorun"). Jego adwersarzem jest Weles, który jest bóstwem akwatyczno-chtonicznym (woda i podziemia), o wielu przedstawieniach zwierzęcych - między innymi jako Żmij, czyli właściwie smok. Obaj współpracowali ze sobą, aby stworzyć świat. Ludzkie ciała należą się Welesowi, ludzkie dusze zaś Perunowi.

autor: Mamuna » 2006-11-27, 22:19

hmm!!!

sprawdzę :grin:

[ Dodano: 28-11-2006, 13:40 ]
Dalej się upierać będę,że Perun to nie Swaroga syn :twisted:

autor: Koffee » 2006-11-27, 21:02

wysyłam ci link na priva

[ Dodano: 27-11-2006, 19:24 ]
btw. wyprodukowałam to jakiś czas temu: http://img171.imageshack.us/my.php?imag ... giaar3.png

niepełne, oczywiście, ale zawsze coś

autor: Mamuna » 2006-11-27, 20:48

Leśna pisze:perun jest też synem swaroga
jak na razie nigdzie się nie spotkałam z takim stwierdzeniem???


Proszę o podanie żródła informacji :)

autor: Koffee » 2006-11-27, 19:42

perun jest też synem swaroga; podobnie jak swarożyc, stryja, strzybog, chors, chorsina i dadźbóg
Izis pisze:Czarnobóg – bóstwo zła i nieszczęścia. Razem z Białobogiem byli odzwierciedleniem dualizmu chrześcijańskiego (Bóg i Szatan).
Izis pisze:Białobóg – bóstwo dobroci i szczęścia. Nie należy do pierwotnego panteonu, stworzone zostało ok. 12 wieku w wyniku kontrofensywy wiary pogańskiej.
ciężko powiedzieć, czy stworzony, tylko panteon długoszowy ich wymienia, a ''dzieło'' owe nie ejst źródłem zbyt wiarogydnym, długosz sobie sporo wymyślił
Izis pisze:Łada – bogini płodności i wegetacji.
najprawdopodobniej też wymyślona przez długosza, który budował słowiański panteon na wzór greckiego, i wymyślił ładę żeby identyfikować ją z demeter bądć ledą, co ciekawe, nie był zbyt zdecydowany, i początkoo twierdził że łada jest bogiem wojny, facetem ;)
Izis pisze:Mokosz – Matka Wilgotna Ziemia. Bogini Ziemi, płodności, aktywności seksualnej, patronka małżeństw. Opiekunka sfery zajęć kobiecych, m.in. macierzyństwa, przędzenia lnu. Silnie związana z wodami.
oraz owieczek :) jej święty dzień to piątek, a w ofierze składa się jej wełnę w ten dzień
Izis pisze:Simargł – bóg ziemi, zboża i żniw. Opiekun wszystkich roślin i zwierząt należących do sfery gospodarskiej, życia rodzinnego, wegetacji
można wspomnieć, że przy odczytywaniu jego imienia długosz też popełnił błąd i zrobił z niego siema i rgła :/

autor: Mamuna » 2006-11-27, 13:13

Izis pisze:Perun – bóg błyskawicy, burzy, a także walki. Opiekun warstwy rycerskiej, pilnuje przestrzegania przysiąg. Syn Swaroga
Synem Swaroga -Swarożyc był




Poczytaj regulamin.

PANTEON SŁOWIAŃSKI

autor: Izis » 2006-11-12, 23:28

PANTEON SŁOWIAŃSKI


Białobóg – bóstwo dobroci i szczęścia. Nie należy do pierwotnego panteonu, stworzone zostało ok. 12 wieku w wyniku kontrofensywy wiary pogańskiej.

Chors – bóg księżycowej tarczy. Jeden z synów Swaroga

Czarnobóg – bóstwo zła i nieszczęścia. Razem z Białobogiem byli odzwierciedleniem dualizmu chrześcijańskiego (Bóg i Szatan).

Dadźbóg – opiekun ognia domowego, rozdawca łask i bogactw, trzyma pieczę nad kopalniami. Syn Swaroga.

Dennica – bogini zorzy porannej, światła dziennego, dnia. Niesie pomoc zbłąkanym ludziom i zwierzętom. Córka Swaroga; według jednych źródeł siostra Boga-Słońca, według innych jego matka.

Dola – bóstwo indywidualnego losu ludzkiego, niewidzialna towarzyszka każdego człowieka. Córka Roda.

Jarowit – uosobienie sił młodości. Bóg wiosny, płodności oraz miłości.

Łada – bogini płodności i wegetacji.

Mokosz – Matka Wilgotna Ziemia. Bogini Ziemi, płodności, aktywności seksualnej, patronka małżeństw. Opiekunka sfery zajęć kobiecych, m.in. macierzyństwa, przędzenia lnu. Silnie związana z wodami.

Nyja – bogini świata podziemnego. Obiecuje ponowne odrodzenie po śmierci, patronka reinkarnacji. Towarzyszka Welesa.

Perepłut – bóg wody, opiekun korzeni drzewa życia. Jest on także patronem piwa, miodu, tańca i libacji.

Perperuna – bogini urodzaju, uosobienie deszczu. Partnerka Peruna.

Perun – bóg błyskawicy, burzy, a także walki. Opiekun warstwy rycerskiej, pilnuje przestrzegania przysiąg. Syn Swaroga.

Pochwist – bóstwo niepogody, wirów powietrznych. Syn Strzyboga.

Podaga – bóstwo pogody, zjawisk atmosferycznych.

Porenut – bóg atmosferyczny. Syn Peruna.

Porewit – bóg siły. Syn Peruna.

Prowe – bóstwo prawości i prawa, strażnik sądów.

Radogost - bóg czczony w świątyni w Radogoszczy na Połabiu; posiada cechy solarne oraz wojenne. Możliwym jest, iż jego imię związane jest z gościnnością.

Rod – bóg-stwórca, stworzyciel świata, ojciec wszystkich bogów, istot demonicznych a także ludzi. Opiekun losu i przeznaczenia. Pojawia się zawsze z Rodzanicami.

Rodzanice – trzy boginie losu ludzkiego, pojawiające się przy nowo narodzonym dziecku i wyznaczające jego los. Partnerki Roda.

Rujewit – bóg wojny, ran oraz płodności. Syn Peruna.

Simargł – bóg ziemi, zboża i żniw. Opiekun wszystkich roślin i zwierząt należących do sfery gospodarskiej, życia rodzinnego, wegetacji.

Strzybóg – bóg żywiołu powietrza, ojciec wiatrów.

Swarożyc – bóg Słońca na niebie, na ziemi utożsamia ogień. Syn Swaroga.

Swaróg – bóg nieba, boski kowal. Główny bóg rządzący przyrodą i społeczeństwem, stworzył on prawo.

Świętowit – bóg mocy twórczej, siły życia, twórczości przyrody. Ogarnia wszechświat swym spojrzeniem. Zajmuje się obfitością plonów, powodzeniem wypraw wojennych.

Trzygłów – bóg sprawujący pieczę nad trzema światami: niebem, ziemią i podziemiem. Jego siedzibą jest góra wyłoniona z chaosu, zwana Osią Kosmiczną.

Weles – bóg magii, śmierci, przysiąg oraz chorób. Władca Nawii, krainy umarłych i nawek, dusz ludzkich. Także opiekun bydła.

Wiły – trzydzieści sióstr ściśle związanych z Mokoszą. Boginie przyrody (powietrza, wody i gór). Pomagają ludziom i zwierzętom, jeśli uznają to za stosowne, jednak mogą również być niebezpieczne.

Żywia – bogini życia i sił witalnych.

Na górę